figuren in dat binnenvertrek. Weissenbruchs land schap doet n Nova Zembla geheel vergetenmet welgevallen rust uw oog ook op Ver veers sepia- teekeningen. "Welk een schitterenden zonsondergang geeft de een te zienOok Schipperus is door eene goede teekening vertegenwoordigd. Drie teekeningen van Visser te Antwerpen, vol gens een nieuw procédé (olieverf), geven geene aan leiding naar dit procédé nieuwsgierig te zijn: de krachtelooze, matte toon doet aan pastel denken. Met genoegen kan ten slotte de toenemende belangstelling in de kunstbeschouwingen worden geconstateerd. Die van gisteravond was drukker bezocht dan de beide vorige. A. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks zes uren heb ben een 3- a 4-tal jongens op klompen, uit de winkellade bij S. in de Houtstraat, een 8 a 10 gulden gestolen. Zonder het minste geritsel was een of meer hunner den winkel ingeslopen. Op de Van-der-Werfslraat ontstond een begin van brand, hetgeen zijne oorzaak moet gehad heb ben in het werpen van petroleum in de bran dende kachel. Het onheil kreeg spoedig in het huis een dreigend aanzien, zoodat de bewoners naar buiten snelden en om hulp riepen. Twee politie-agenten gingen de woning binnen en aarzel den niet om de brandende kachel uit het vertrek te halen en haar op straat te werpen, waardoor het gevaar spoedig was geweken. Des mid dags is op de Lammermarkt een kind, terwijl de moeder afwezig was, in een emmer met kokend water gevallen. Het moet zich zoodanig verwond heb ben dat men voor het behoud van het leven vreest. Dinsdag-avond omstreeks elf uren zijn te Warmond van een van Amsterdam komenden goederentrein vijf wagens afgebroken. Toen dit op het station alhier bemerkt werd, zond de stations chef onmiddellijk een machine tot onderzoek en ontruiming van den weg. Twee wagens waren ontspoord, waarvan er een geheel verbrijzeld in de sloot lag. De extra operatrein, welke van Amster dam kwam en omstreeks twaalf uren hier moest zijn, kon echter geregeld loopen, dank zij de maat regelen, door den stationschef alhier genomen. Door het omvallen van eene petro leumlamp is te Zaandam een huis aan de Spoor straat geheel afgebrand. Nadat het ij s in derivierte Dordrecht voor de Walevest zich eerst een paar meters had verzet, is het met de eb weder op zijne vorige ■plaats geschoven. Het wordt aan de veren nog steeds zonder doorvallen met schietschouwen ge passeerd. Alleen aan het Rietdijksche veer, stads- z\jde, is het over eene breedte van p. m. 60 meter gebroken. De Noord is van Alblasserdam tot Slikkerveer vrij van ijs. In de Kil is de rammonitor „Haai" gisteren met het losmaken van het ijs niet kunnen vorderen, doordien het losgemaakte ijs, dat met den vloed achternagekomen is, zoodanig tegen en achter het schip is opgedrongen, dat het vast ingesloten lag. Het ramschip „Panter" is van Willemsdorp de Kil opgekomen tot het stoomge maal „Loudon", doch kon moeielijk het losgemaakte ijs, dat op sommige punten weer vast en sterk ineengedreven was, doorbreken. Gisternamiddag is door den vloed het ijs in het Mallegat rivier opwaarts verschoven, waarbij langs de oevers eenige schade aan rijspakwerk, steigerpalen enz. werd ver oorzaakt. Dinsdag-voormiddag is te Venloo een knaapje van zeven jaren onder een wagen ge raakt en zoodanig gekwetst dat het in den namid dag is overleden. Ruim drie jaar geleden hadden zijne ouders door een dergelijk ongeval een kind van acht jaren verloren. Op de carnavalsfeesten kwam het te Dusseldorp tot een strijd tusschen gemaskerden, waarbij een hunner een revolverschot loste waar door een slachter gekwetst en een voerman doo- delijk in de borst getroffen werd. Deze laatste is reeds overleden. De dader is in hechtenis genomen. Te Eindhoven zijn in den nacht na Vastenavond al de glazen van de maréchaussée- kazerne door een troep dronken fabrieksvolk inge gooid. De maréchaussées hebben op de troepen gevuurd. Reeds gistermorgen is een der belhamels naar Den Bosch getransporteerd. Te Neersen is iemand op straat dood gestoken. De dader gaf zich gewillig over en verklaarde den vermoorde niet te kennen, maar zich te hebben voorgenomen, den eerste die hem tegenkwam van kant te maken. De besmettel ij ke longziekteisinden stal van den veehouder L. te Kralingen uitge broken. Drie runderen zijn dientengevolge op last van den districts-veearts J. Huffhagel onteigend en begraven, terwijl de overige 18 stuks zijn ver dacht verklaard. Volgens telegram uit Nieuw-York kan tusschen den 13den en 15den Pebruari storm weder, uit het Zuiden rondloopende naar het Noord westen, vergezeld van sneeuw, op de Britsche en Noordsche kusten, verwacht worden. De uitgever van een Amerikaansch blad is onlangs op het stoute denkbeeld gekomen aan zijne mannelijke abonnés jonge dames als premiën aan te bieden. Honderden dames hebben hem, op het vernemen van dat bericht, hare naamkaartjes en portretten toegezonden. Ieder nieuwe abonné ontvangt een bewijs, dat recht geeft om deel te nemen aan eene groote dames-verloting. Onder de hooge prijzen worden genoemd jonge, schoone en rijke weduwen, bevallige, beminnelijke achttien jarige meisjes en buitengewoon mooie dames van vijf en twintig jaren. Te Dublin is, gel ij k reeds gemeld werd, de groote schouwburg afgebrand. Er zou ten voordeele der noodlijdenden eene middagvoorstel ling, een ballet, gegeven worden. Door de onvoor zichtigheid van een jongen, die met het aansteken van gaslicht bezig was terwijl men voor de voor stelling toebereidselen begon te maken, is de brand ontstaan, welke spoedig in hevigheid zoozeer toe nam, dat er aan geen redden van het gebouw te denken viel. De inrichting van de brandweer schijnt te Dublin bovendien eenigszins gebrekkig te zijn. Eenige personen zijn omgekomen, andere met groote moeite gered. De directeur van den schouwburg is bij de pogingen om den brand te blusschen omgekomen. Een verver, dien men aan een touw zestig Voet hoog opgeheschen had, om iets aan de zoldering te verrichten, is in de verwarring vergeten en verbrand. Ook mist men twee jongens, die in het ballet te zamen een ezel moesten voor stellen, en die, in den aanvang van het stuk moetende verschijnen, zich reeds in hun ezels kostuum hadden gestoken. Sommigen uit den volkshoop drongen, toen de brand begonnen was, naar binnen en maakten zich van de kostumes meester, waarmede zij zich aanstonds gingen op sieren en allerlei grappen maakten. Nog stuitender is het gedrag van eenige studenten, die, op het dak van Trinity College staande, voetzoekers en geld onder het volk wierpen. De belendende ge bouwen zijn met veel moeite, doch met goed gevolg, tegen het vuur beschermd geworden. KOLONIEIV. BATAVIA, 8 Januari. Door den commandant van het leger is een voorstel aan de regeeriug gedaan om eenige officieren, op wier behoud voor den dienst gèen prijs meer wordt gesteld, te pensioneeren. Als opvolgers van den eerstdaags vertrek- kenden resident van Batavia werden behalve den heer De Blauw, resident van Krawang, nog genoemd mr. Z. Hovy, president van den raad van justitie te Batavia, en mr. J. A. Van der Chrjs, oud-inspecteur van het inlandsch onderwijs. Door den gonverneur-generaal van Ned.-Indië zyn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: bij het algemeen beheer der Staatsspoorwegen op Java tot opz. 3de kl. P. H. Soeters; tot ondercomm. 3de kl., de 1ste kl. J. F. W. Samuels. Bij de expl. van de lijn SoerabayaPasoeroeanMalang, tot tijd. onderopz. 3de kl., E. Kok; tot alg. ontv. van 'slaiids kas te Padang de alg. ontv. van 's lands kas te Malang G. Van Heeterën; tot Isten deurw. bij den raad van just, te Soerabaya de gezw. transl. voor de iul. talen aldaar J. J. Veenstra; tot griff. bij den land raad te Cheribon, de adj.griff. bij den landr. der stad tn voor steden van Batavia C. N. Bisschoff. Ontslagen: eervol, wegens ziekte, de griffier bij den landraad te Cheribon, L. M. Van der Eerden. Geplaatst: op het hoofdbureau te Buitenzorg, de ben. adj.-ing. 2de kl. M. De Boer. Goedgekeurd: dat door den landraad te Malang is ontslagen: eervol als buiteng. subst.-griff. buiten bezwaar van den lande bij die rechtb. M. J. Van Aalst; dat door den landraad te Banjoemas is benoemdtot buiteng. subst.-griff. buiten bezwaar van den lande bij die rechtb. J. A. Jansz; dat door den landraad te Poerwokerto (Banjoemas) is ontslagen: op verzoek, eervol, als buiteng. subst.-griff. buiten bezwaar van den lande bij die rechtb. S. Van Hamel. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens meer dan vijftien jaren onafgebroken dienst in deze gewesten aan den resid. der Oostkust van Sumatra J. Faes. Ontslagen: eervol, met behoud van recht op pens. de ads.-resident van Koetoardjo (Bagelen) J. J. De Graaf; eervol, met behoud van recht op pens. de alg. ontv. van 's lands kas te Padang J. J. O verdijk. Departement van Oorlog. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens 15 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië aan den off. van gez. lste kl. J. J. W. Th. E. Sikkes. Gepla atst: bij het reconvalescenten-gesticht te Batoe-Toelis, de otfic. van gez. lste kl. N. P. Van der Stok, en bij het garn. te Djokja karta, de milit. apoth. 2de kl. G. C. De Groot. Departement van Marine. Overgeplaatst: van Zr. Ms. st. Batavia op Zr. Ms. wachts. Gedeh de luit. ter zee 2de kl. J. M. P. Kluit; van Zr. Ms. fregat Zeeland op Zr. Ms. st. Band- jermasing de luit. ter zee 2de kl. G. F. Tijdemnn; van Zr. Ms. st. Timor op Zr. Ms. st. Sambas de off. van gez. 2de kl. J. R. Berghuis; van Zr. Ms. st. Sambas op Zr. Ms. st. Timor de off. van gez. 2de kl. C. J. J. Hirscbig; van Zr. Ms. st. Riouw op Zr. Ms wachtschip Gedeh de luit. ter zee 2de kl. P. J. L. De Gijzelaar; van Zr. Ms. fregat Zeeland op Zr. Ms. st. Curacao, de adelborsten lste kl. J. J, W. H. Van der Toorn, H. O. W. Planten, J. Hartog, H. W. Wicbers, G. S. H. Burgerhout en H. J. Wichers; van Zr. Ms. fregat Zeeland op Zr. Ms. st. Watergeus, de adelborsten lste kl. H. W. Tijdeman en W. Nanden ten Cate en J. W. Doyer. Vergunning verleend om te repatrieeren aan den kapt. ter zee jh. M. W. Van Kensselaar Bowier en aan den luits. ter zee 2de kl. W. A. F. v. d. Berg, P. H. Brocx, A. L. Boelen, P S. R. Wolterbeek, W. Voormolen en H. Backer. BUITENLAND. Frankryk. Twee te Genève verblijf houdende commu nards, aan wie gratie was verleend, hebben aan den president Grévy brieven geschreven, waarin de een met verontwaardiging het brandmerk eener ongevraagde genade afwijst en de ander de gratie als eene beleediging en eene vernede ring verwerpt. Volgens berichten uit Nouméa hebben vijf gedeporteerden zich meester weten te maken van een klein vaartuig, waarin zij gevlucht zijn. Eerst toen des avonds appèl gehouden werd, werden zij gemist en heeft men de vluchtelingen op zee nagezet. Spanje. Om de ellende, welke door de laatste overstroo mingen in de provinciën Almeria, Murcia, Huesca en Tarragona ODtstaan is, te verminderen, heeft de regeering besloten aan die provinciën vrijstelling te verleenen van het derde en vierde kwartaal der grondbelasting. Volgens een der bladen heeft de politie op Cuba eene vereeniging van negers ontdekt, wier statuten de leden verplichten de blanken te ver moorden. Vier en vijftig hunner zijn reeds in ver zekerde bewaring genomen. Grootb-Bx-itannlë. Aan den deken van Westminster, Stanley, zal eerstdaags een protest gezonden worden, door man nen van allerlei partijen en richtingen onderteekend, om hem te verzoeken, geen monument voor prins Napoleon in de Westminster Abdij te plaatsen. Rusland. Te St.-Petersburg is bericht ontvangen van het overlijden van Tschernichersky, Russisch schrijver en vertaler van Mill's „Political Economy", met uitvoerige aanteekeningen. Hij was de schrijver van een werk over de Commune in Rusland en van opstellen over Russische letterkunde, doch is voornamelijk bekend door zijne Russische novelle „Wat moet er gedaan worden?", met eene nihi listische strekking. Een antwoord daarop werd ge geven door prof. Tchetowitsch, laatstelijk genoemd als uitgever van het nieuwe officieuze blad „Beregue", of „Het Strand". Tschernichersky werd in 1864 veroordeeld tot twaalf jaren arbeid in de mijnen, welke straf later met drie jaren werd vermeerderd, wegens ongeregeldheden onder de gevangenen. Het laatst van zijn leven bracht hij door in het stadje Viluyck, in oostelijk Siberië, waar hij, onder toe zicht der politie, een afzonderlijk staand huis be woonde. De regeering heeft 1000 quarters graan in Perzië gekocht om onder de noodlijdende bevol king in Djulfa uit te deelen. De toestand der bevolking in het district Shaturdalager is ver schrikkelijk. Een partij granen, in een naburig district gekocht, werd onder het vervoer door de bevolking met geweld toegeëigend. De pachters in het district weigeren hunne producten teverkoopen, uit vrees van zeiven door hongersnood overvallen te worden.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2