Vrijdag 13 Februari. N". 6132. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per posta 1.40. Afaonderlijke Nommersa 0.05. PRUS DER ADVERTENTIES: Vaa 1—0 npb LOS: Ieder* regel SOMT. .««r.T.. .r.Tr>Trc.i».a 0.17$. GrooUr* letten naar pbeUnimVt. 8TADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van P. OUDSHOORN, smid, wonende alhier, houdende verzoek tot oprichting van eene smederij in het pand in de Groeneateeg N#. 11; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Jnni 1875 (Staatsblad n'. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat geaoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alamede dat op Donderdag dec 26sten Febroari a. s., 's voormid dags te elf nren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 12 Febrnari 1880. E. KIST, Secretaris. BURGEMEISTER in WETHOUDERS van LEIDEN doon te weten, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der Wet van 29 Jnni 1851 (Staatsblad N'. 85), in zijne vergadering van ht- den het 2de auppletoir kohier der plaatselijke directe belasting voor het jaar 1879 heeft vastgesteld, en dat kohier alsnog ter Secretarie der gemeente (financiëele afdeeling) gedurende acht dagen voor een ieder ter lezing is nedergelegd; terwijl binnen dien tijd elke op dat kohier aangeslagene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wetsartikel, zijne bezwaren tegen dan aanslag hij verzoekschrift op ongezegeld papier bij Ge deputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leid ei, T. b. BRANDELER, Burgemeester. 12 Februari 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 12 Februari. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer F. W. Van Styrnm, geb. te Haarlem, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Over de onderscheiding der erfdienstbaarheden en de daaraan verbonden Rechts gevolgen." De gemeenteraad heeft in zijne zitting van hedenmiddag, welke door 19 leden werd bijgewoond, benoemd tot onderwijzer 2de klasse aan de Jon gensschool der 1ste klasse W. G. Meyer te Mep- pel, met 17 st.2 bilj. waren in blanco. Op de verzoeken van L. G. Le Poole ter bekoming van gemeentegrond in de LaDge Schoolsteeg en van J. Korswagen om verhooging van jaarwedde als onderwijzer 2de klasse (van ƒ700 op ƒ800) werd met algemeene stemmen, en op dat van S. P. Van der Hoogt om eervol ontslag als hulponder wijzer aan de school N°. 3 voor minvermogenden zonder stemming gunstig beschikt. De gisteren medegedeelde voordracht tot het verleenen van afschrijving en restitutie van plaatselijke directe belasting, dienst 1879, werd met algemeene stem men goedgekeurd, evenals het tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, over het zelfde dienstjaar. De aantrekking van een gedeelte van het Raamland langs den straatweg over de Utrecht- sche brug bij den Roomburger polder, waarvan de gunning bij de op 9 Februari jl. gehouden openbare aanbesteding is aangehouden, is heden gegund aan den heer K. Haasnoot te Katwijk aan Zee voor de som van 777. De hoogste inschrijving was 1888. Voor velen eene dubbel goede tijdingniet alleen zal Zondag in den Schouwburg een voor stelling, tegen verminderde prijzen, plaats hebben, maar deze zal zelfs gegeven worden door de ver- eeniging „het Nederlandsch Tooneel." Wie had dat ooit kunnen droomenOnder de optredende personen behoort ook mevrouw Kleine. Naar men ons mededeelt zal eerstdaags eene lezing worden gehouden ten voordeele der watersnoodlijdenden, waarbij als sprekers zullen optreden de heeren J. K. De Regt („Uit twee wiegen") en Joh. Wagemans („Kwaadspreken"). De opbrengst zal gestort worden in handen der alhier gevestigde sub-commissie. Uit het overzicht der opbrengst van 's rijks middelen over de éérste maand van het nieuwe dienstjaar zijn niet veel gevolgtrekkingen te maken. Zij blijft natuurlijk ver beneden de raming van een twaalfde, wel 1,900,000, waartoe alleen de grondbelasting met 825,752.82 bijdraagt, om de eenvoudige reden dat in Januari de aanslag biljetten nog niet waren rondgedeeld. Ook de ac cijnzen bleven te zamen ruim 728,000 beneden de raming. Dit is een gewoon verschijnsel in de eerste maanden des jaars. Wanneer men de op brengst van Januari jl. vergelijkt met dezelfde maand van het vorige jaar, dan verkrijgt men eene meerdere opbrengst van 370,681.161/,, hoewel de accijns op de suiker 128,456 en de registratie- en hypotheekrechten 90,360 minder opbrachten. De vooruitgang werd voornamelijk veroorzaakt door eene meerdere opbrengst der suc cessierechten van 335,691 en den accijns op het gedistilleerd van 120,298. Ook het zout en de zeep brachten ruim 40,000 meer op. De rijkstelegrafen stegen ruim 19,000. De posterij blijft steeds vooruitgaande. Met het op 14 Februari a. s. uit Amster dam naar Batavia vertrekkende stoomschip der maatschappij „Nederland" zal rechtsreeks uit Amsterdam eene brievenmaal verzonden worden naar Atjeh. Voorts zal op Dinsdag 24 Februari a. s., met den trein van 7.15 's morgens uit Amsterdam naar Emmerik, in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip uit Napels, mede eene ver zending naar Atjeh geschieden. Door het Duitsche gouvernement, zoo schrijft men ons uit Zwolle, is ten aanzien van den invoer van vee uit Nederland de navolgende bepaling ge maakt, waarvan als zeer natuurlijk gevolg de vee handelaar geen gebruik kan maken. Alleen vee houders kunnen vergunning verkrijgen tot aankoop van Hollandsch vee. Dit vee moet bij invoer voor zien zijn van bewijzen van herkomst en gekeurd door de betrokken veeartsen. Aangekomen ter be stemming, wordt het vee opgestald en dit terrein 6 maanden lang bewaakt. Na die 6 maanden wordt het ingevoerde vee van rijkswege herkeurd en daarna bij goedkeuring aan de willekeur van den eige naar gelaten. Mocht intusschen het aangevoerde vee in die 6 maanden ziek worden: longziekte, mond- en klauwzeer, enz., dan wordt het zon der vergoeding afgemaakt. Na de rijksherkeu ring heeft alle vee bij eventueel ziek worden en afmaken aanspraak op vergoeding. Dit jaar zal weder eene commissie van offi cieren naar Hongarije gezonden worden voor den aankoop van paarden voor de cavalerie. Tot leden dier commissie zijn benoemd de luit.-kol. Holtius, als voorzitter, de ritmeester Jukkema van Burmania, baron Rengers en de 1ste luit. jhr. Reigersberg Versluys als leden, en tot adviseur de majoor- paardenarts Houba. Eene door de onderofficieren der infanterie te Haarlem gegeven tooneelvoorstelling ten voor deele van-, de noodlijdenden door den watersnood heeft zuiver opgebracht 415.77I/1. Voor de in April te Groningen te houden tentoonstelling der Ned. Maatschappij voor Tuin en Plantenkunde heeft prins Erederik eene gelde lijke bijdrage beschikbaar gesteld. In de gisteren te Rotterdam gehouden ver gadering van belangstellenden in de Duitsche Opera is met groote meerderheid aangenomen het plan der financiëele commissie, om voortaan alleen toe gang te verleenen aan conponhouders. Tevens is met algemeene stemmen besloten de inteekeningen voor coupons, die niet véór 15 December zijn opgezegd, ook voor het volgend jaar verbindend te verklaren. De aanwezigen werden opgewekt om inteekenlijsten voor coupons te laten circuleeren, ten einde het gevorderd bedrag van 90,000 bijeen te brengen. Een te Rotterdam gegeven concert der ver- eeniging „Cecilia" ten voordeele der Vincentius- vereeniging heeft 2754 opgebracht. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. „Alk maar", onder bevel van den kapt.-luit.-ter-zee G. Doorman, thans deel uitmakende der oefenings divisie, onder bevel van den kapt.-ter-zee J. W. Binkes, zal tegen het einde dezer maand die divisie verlaten, koers stellen naar Curasao en aldaar tijdelijk gestationeerd blijven. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip „Atjeh", onder bevel van den kapt.-ter-zee jhr. H. O. Wichers, adj. des Konings in buitengewonen dienst, den lOden dezer van Kaapstad vertrokken. Aan boord was alles wel. De luit.-ter-zee 1ste kl. J. P. Noorduyn, van het eskader in Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De off. van gez. 1ste kl. M. Steensma,' dienende aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip „Anna Paulowna", wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met 1 Maart a. s. vervangen door den officier van gezondheid 1ste kl. B. H. Thomson. Z. M. heeft T. Haitsma Muiier benoemd tot burgemeester der gemeente Lochem, met toe kenning van eervol ontslag als burg. der gem. Rijp en Graft; aan jhr. mrJ. W. M. Schorer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college voor de zeevisscherijen, en tot lid van dat college benoemd R. J. Verschoor van Nisse te Middelburg. Derde Kunstbeschouwing. De kunstportefeuille, door den heer Van Griet- huysen te Rotterdam ter bezichtiging afgestaan voor de derde kunstbeschouwing, bevatte over het geheel goede teekeningen. Ook had zij het eigen aardige een overzicht in het klein te geven van den loop der teekenkunst van het einde der vorige eeuw tot heden, waaraan de tegenwoordige Haagsche school echter geheel ontbrak. Een klein geestig geteekend landschapje van J. Cats, Langendijks gevecht en plundering van een rijtuig gaven stof tot herhaalde beschouwing, vooral Langendijk door zijne uitvoerige en toch flinke wijze van teekening. De studie (ruitergevecht) van Moerenhout en het bloemstuk van Van Os voorbijgaande, houdt ge u iets langer op bij Braekeleers vroolijk gezelschap daarvan trekken Schelfhout en Koekkoek u af, Schelfhout met een gezicht op de Seine, dun van tint en toch een krachtig lichteffect weergevende. Terwijl ge u ophoudt bij Van Schendels vrouwen - kopje (penteekening) glijdt uw blik toevallig af en verschrikt treedt ge achteruitv. d. Laers Barendsz en zijne lotgenooten op Nova Zembla staren zoo kunstmatig akelig naar buiten dat een zenuw achtig mensch er licht van zou droomen; op de tweede teekening brengt het overdreven dramatisch effect u in eene vroolijke stemming. Barendsz in theatrale houding lijkt een buitensporig gegrimeerd acteur, de aan den voet der teekening gestelde dichtregelen van Tollens uitgalmend. Geen dergelijke wansmaak bij Rochussendiens figuren poseeren niet voor den beschouwer. Hoe ongedwongen en natuurlijk bewegen zich die drie

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1