gewijd aan de nagedachtenis der overleden Koningin Sophia, heeft daartoe reeds de statuten samenge steld en zal te zijner tijd een beroep doen op de Nederlandsche natie, om de „Sophia-stichting" te blijven steunen. Als het gebouw staat, moet er een geheel ameublement, meer bedden en tal van andere zaken worden aangeschaft. Het Haagscke gemeenteraadslid Rose, in de vorige week door de arrondissements-rechtbank aldaar veroordeeld, heeft zijn ontslag als raadslid ingediend. De Koning heeft ten behoeve van het te St.-Michiels-Gestel gevestigde instituut voor doof stommen voor dit jaar eene rijkstoelage verleend van f 2000. In eene door de commissie tot voorbereiding der verbinding van den Hoekschen Waard met den vasten wal. gehouden vergadering is o. a. de wenschelijkheid aangetoond om die verbinding door middel eener brug te maken, terwijl Puttershoek werd aangewezen als de geschiktste plaats voor de bedoelde overbrugging. Wat betreft de verschillende gemeenten in den Hoekschen Waard, deze zouden door een stoomtram met elkander in verbinding moeten worden gebracht. Den 26sten dezer zal te Dordrecht eene algemeene vergadering gehouden worden, waaraan ook door de afgevaardigden der gemeenteraden uit den Hoekschen Waard zal worden deelgenomen. Het bericht dat Lhérie ook voor het vol gend seizoen aan de Prausche opera blijft ver bonden, gaf eenigen abonnés aanleiding hem Maaadag-avond een prachtigen lauwerkrans aan te bieden, om hunne vreugde over dat bericht uit te drukken. Ook een oud minnaar der opéra-comique bood hem een krans aan van gouden en zilveren lauwerbladen als blijk zijner hulde. Dr. Guye, secretaris van het verleden jaar te Amsterdam gehouden internationaal geneeskun dig congres, is door den president der Pransche republiek tot ridder van het Legioen van Eer benoemd. Het stoomschip „Prinses Arnalia", van Amster dam naar Batavia, vertrok Maandag van Suezde „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, ver- Wok Dinsdag van Port-Said. De 1ste luitenant der artillerie J. De Waal, adjudant van den gouverneur der kon. militaire academie, wordt met 1 Mei a. s. op zijn verzoek eervol van die functie ontheven. Naar men ver neemt, zullen er bij het personeel van genoemde inrichting in den loop van dit jaar nog belang rijke mutatiën plaats vinden, aangezien verschei dene der daaraan verbonden officieren voornemens zijn om tegen 1 September a. s. naar hun wapen terug te keeren. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat den lsten April a. s. 25 en den lsten Mei d. a. v. 38 pupillen op de pupillenschool te Nieuwersluis zullen worden ge plaatst. Van deze plaatsen zullen den lsten April 5 en den lsten Mei 7 kunnen worden vervuld door zonen van niet-militairen, en wel tegen be taling eener jaarlijksche bijdrage van f 50. Tegen 1 Mei a. s. bestaat gelegenheid tot plaatsing van een ongehuwd hulponderwijzer aan dezelfde school. Gemengd Nieuws. In den nacht van Maandag op Dinsdag is in de onderofficiers-kantine der kazerne aan de Morschpoort ingebroken en een zak met ongeveer 200 gulden ontvreemd. Alle manschappen werden gisteren gevisiteerd, hetgeen echter tot geen resultaat leidde. Na lang zoeken is eindelijk het gestolene op een kleine twintig gulden na door den sergeant- brievenfacteur Huist teruggevonden op een der onderofficiers-pleties. Een streng onderzoek in deze zonderlinge historie wordt voortgezet. Bij den brood-, beschuit- en koek bakker Nicola in de Donkersteeg ontstond heden morgen een schoorsteenbrandje, welke met eenige emmers water werd gebluscht. Een paar inmiddels aangerukte brandspuiten behoefden natuurlijk geen dienst te doen. Door eene onbekende oorzaak is Maan dag-namiddag te Haarlem aan het oude station in eene der werkplaatsen de groote slijpsteen, welke door stoom in beweging wordt gebracht, gespron gen. Een zwaar stuk daarvan is door het dak ge slagen en met kracht geslingerd tegen den hoogen schoorsteen en vervolgens door het dak van eene andere werkplaats gevallen tusschen het aanwezige werkvolk zonder echter iemand te raken. De slijper, genaamd Van Oploo, die bij het springen naast den slijpsteen stond, is door een stuk getroffen en verwond geraakt, zoodat hij per vigilante naar zijne woning is vervoerd geworden. Het kind van v. H., aan de Leidschevaart aldaar, dat in de vorige week, door het spelen met lucifers door een broertje, in de wieg in brand raakte, is aan de gevolgen daarvan overleden. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond gisteren terecht W. J. P. te Velzen, be schuldigd van poging tot moord op zijn buurman, dien hij, van een mes voorzien, had opgewacht. Toen hij hem zag aankomen riep hij uit: „nou zal ik je vermoordenonder mijne handen zal je stervenDe aangevallene, zekere v. V., verdedigde zich met een bezemstok, en trachtte, door steeds achteruit te gaan, de woning van zijne buurvrouw te bereiken, die op zijn geschreeuw geopend werd. De beschuldigde werd daardoor echter niet terug gebracht van zijn voornemenhij wenschte ook te worden binnengelaten, „om v. V. te vermoorden", doch aan dien eisch voldeed de buurvrouw niet. Toen v. V. zich later naar huis wilde begeven ontmoette hij P weder, die hem met de woorden „nou zal je 't niet ontkomen, nou zal je sterven aangreep. Hij verdedigde zich weder met den zelfden bezemstok, en bekwam daarbij twee lichte wonden aan de handen en een aan het hoofd, waarna het hem gelukte te ontkomen. De aan leiding tot deze gewelddadige poging wordt gezocht in eene ruzie, die de aanvaller voor eenigen tijd •gehad had met den aangevallene over het uithalen van kattekwaad door kinderen. Bij die gelegen heid moet hij o. a. ook gezegd hebben„Er moet een tweede Joosten opstaan om jou geheele ge slacht te vernietigen". De beschuldigde verklaarde van al het voorgevallene niets te weten hij schijnt op genoemden dag in een toestand van volslagen dronkenschap te hebben verkeerd. Opmerkelijk is het dat hij zich niet in hechtenis bevindt. De adv.-gen. mr. A. E. J. Jolles achtte het ten laste gelegde feit bewezen, doch was gaarne bereid in ruime mate toepassing van verzachtende omstandigheden te vragen. Hij concludeerde tot de veroordeeling van besch. tot een celstraf van een jaar. Volgens den ambtshalven toegevoegden verdediger mr. Van Anrooy kon hier alleen sprake zijn van eene dron- kenmanshandeling. Hij verlangde vrijspraak. De uitspraak is bepaald op Dinsdag a. s. Te Gouda is de volgende oplichter ij gepleegd. Bij den directeur der begrafenissen meldde zich een persoon aan, die voorgaf schipper te zijn, met zijn schip te Moordrecht te liggen, en zijne vrouw door den dood verloren te hebben. De man was zeer bedroefd en wenschte eene plechtige begrafenis op het kerkhof te Gouda. Nadat alles was afgesproken, kwam de bedroefde schipper met het verzoek voor den dag om f 20 te ontvangen's middags kwam toch iemand van wege den directeur te Moordrecht, en dan zou het geld worden medegegeven. De schipper gaf namelijk voor naar Rotterdam te moeten, 'en in de conster natie vergeten te hebben geld van boord mede te nemen. Men leende hem het gevraagde. Bij het opstaan bemerkte de schipper dat de directeur zich met moeite bewoog en informeerde zeer be langstellend naar de reden. Toen hem geantwoord was dat rheumatiek de oorzaak was, wist hij dadelijk een middel te noemen, dat in Friesland bekend was en hem zelf meermalen had geholpen. Hij gaf de bestanddeelen op en de wijze van gebruik, doch een der huisgenooten van den directeur ver zocht hem het zelf even bij een apotheker in de buurt te gaan halen. Hij ontving daarvoor f 2 en een kopje om er het middel in te doen. De man was zeer bereidwillig dien dienst te bewijzen, ging maar moet nog terugkomen. Te Ilarkema-Opeinde in Friesland, heeft een hevige twist plaats gehad tusschen twee vrouwen en een buurman. Eene worsteling ontstond, waarbij een der vrouwen een pak slaag kreeg, maar waarbij de man door die vrouw met een scherp werktuig in de hand en in het rechteroog werd gestoken, zoodat dit waarschijnlijk voor altijd verloren zal zijn. In eene kleederenfabriek te Hollo- way ontstond brand, waarbij het vuur zóó snel toenam dat een aantal werksters op de tweede verdieping zich den uitweg zagen afgesneden. Zij sprongen uit het venster, met het gevolg dat er twee doodvielen en drie ernstig letsel bekwamen. De keizerin van Oostenrijk, die zich thans wederom in Ierland bevindt, is op de jacht met haar paard gevallen. De keizerin kwam met den schrik vrij, maar haar paard is zoo ernstig gekwetst, dat het althans voor de jacht nooit meer bruikbaar zal zijn. De keizerin had den volgenden dag haar geliefkoosd vermaak hervat. De keizerin moet, naar men zegt, maandelijks 1000 pd. st. betalen voor de huur van lord Longfords verblijf in Ierland en zij heeft reeds 2000 pd. st. uitge geven aan reparaties. Dat zal een dure jacht worden In sommige graafschappen van Enge land heerscht eene groote sterfte onder de schapen in een district van Somerset zijn van de 50,000 schapen nog slechts 5000 overgebleven. Men schrijft dit toe aan een leverparasiet. De Vesuvius is opnieuw in werking. BUITENLAND. Frankryb. De minister Freycinet heeft van den Franschen gezant te Konstantinopel een telegram ontvangen dat de kaimakan van Alexandretta definitief terug geroepen is. Allen, die deel gehad hebben aan het voorgevallene met de Fransche zeelieden, zullen door bevoegde rechtbanken gevonnist worden. De straffen, waartoe zy veroordeeld mochten wor den, zullen streng worden uitgevoerd. De ouafzetbare senator Crómieux is overleden. Jean Bertrand, onlangs benoemd tot direc teur van het „Théatre des Nations" te Parijs, is plotseling overleden. Hij was vroeger tooneelcri- ticus van de „République francaise". Duitscïiland. De Beiersche Eerste Kamer heeft de bijdrage van 40,000 mark voor het eeuwfeest der Wurz- burger universiteit, welke in de Tweede Kamer was verworpen, met 23 tegen 14 st. goedgekeurd. Zondag in den voormiddag verleende de Duitsche keizer den Nederlandschen gezant Rochussen eene audiëntie, ten einde uit diens handen de keten van de orde van den Zwarten Adelaar terug te ontvangen, die aan wijlen prins Hendrik der Nederlanden indertijd was geschonken. Groot^Britaimlö. In het Lagerhuis heeft de heer Hartington ge vraagd of het waar is dat Perzië door Engeland van zijne verplichting betreffende Herat ontslagen is. Sir Stafford Northcote antwoordde dat mede- deelingen daarover van Perzië ontvangen zijn en door het kabinet worden overwogen, maar dat nog geene eindscbikking tot stand was gekomen, zoo dat verklaringen nu ongewenscht waren. In het Hoogerhuis zeide lord Beaconsfield, in ant woord aan Granville, dat het bericht, als had Engeland Perzië van zijne verplichtingen betreflende Herat ontslagen, van allen grond ontbloot is. Naar reeds onder de telegrammen is ge meld, heeft te Liverpool de conservatieve candidaat voor het Lagerhuis de overwinning behaald. Zoo wel door de liberalen als door de conservatieven waren alle krachten ingespannen. Er waren meer stemmen uitgebracht dan ooit vroeger te Liver pool. De beweging op den dag eener stemming, altijd groot in eene Engelsche stad, was dien dag te Liverpool ontzaglijk. Groote volkshoopen zwier ven door de stratenieder droeg blauw of rood, er werd gejuicht en gescholden, vooral voor de gebouwen der liberale en conservatieve clubs; „Rule-Britlannia" was het lied der conservatieven, „God save the Queen" dat der liberalen en zij werden tallooze malen, met of zonder begeleiding van muziek, gehoord. De deunen van Offenbach klonken daartusschenvlaggen en banieren van allerlei omvang en verschillende kleuren werden overal gezien. Op vele plaatsen was het gedrang van rijtuigen en voetgangers zeer groot. Liverpool wijdde zich geheel aan de verkiezing en met de grootste spanning werd de uitkomst verbeid, die des avonds te acht uren bekend werd. De orde werd niet gestoord. Vereenigde Staten. De „New-York Times" is gemachtigd om te verklaren dat de heer Grant de republikeinsche

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2