Woensdag 11 Februari. N°. 6130. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Loting voor de Nationale Militie. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommen0.05. PRIJS DER AD VERTE NTIEN: Van 16 itfülttViYr*ïivvtv f 1.05. Iedere regel meer. fr*T<r» vrrrrr 0. 17*. Greotere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Doen te weten: dat de Loting der in het vorig jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschre venen, en alzoo voor hen die geboren z.ijn in het jaar I860, zal geschieden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Dinsdag, Woensdag en Donderdag den lOden. 11 den en 12den Februari a. s., telkens des morgens te halftien dat deze Loting in eene alphabetische volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebben, en wel: op Woensdag den 11 den Februari 1880 voor de ingeschrevenen wier familienaam begint met de letter G tot en met de letter O, en op Donderdag den 12den Februari 1880 voor de ingeschrevenen wier familienaam begint met de letter P tot en met de letter Z. 1LKIB9E1V, 14» Februari. De serenade, door het studentencorps gister avond aan de in het hotel „Verhaat!"1 vereenigde hoogleeraren gebracht, werd door goed weder be gunstigd, hetgeen zeker van niet weinig invloed was op de belangstelling der Leidenaars. De menigte, die zich in de straten waar men maar dacht dat de stoet passeereu zou, verzameld had, was ont zaglijk. Hier en daar werd als gewoonlijk van de woningen bengaalsch vuur ontstoken.' Aan den feestdisch was eveneens tegenwoordig de oud- hoogleeraar mr. A. E. J. Modderman, thans minister van justitie, alsmede de Pransche gezant en diens secretaris, die zich ook 's middags bij de oratie in het academiegebouw onder de toehoorders bevonden. Toen de oud-hoogleeraar binnentrad, werd hij door de jongelui met een storm van toejuichingen ontvan gen. Ouder eene niet minder hartelijke ovatie werd hem na het uitspreken der redevoering ook uitge leide gedaan. Al is de heer Modderman dns niet meer aan onze hoogeschool verbonden, toch ver geet hij haar niet. Daarvan gaf hij een sprekend bewijs. De smeden-vereeniging „Nut door Vriend schap11 vierde gisteravond in het lokaal Ephraïm haar achtste jaarfeest. Na de uitvoering van een vaandelmarsch werd door den president een wel komstgroet uitgesproken en door den secretaris verslag uitgebracht, waaruit bleek dat de vereeni- ging nog steeds in gunstige omstandigheden ver keert. Door de gelukkig thans minder heerschende ziekte had zij geen harer leden of donateurs ver loren. In den loop van het jaar werd besloten deel uit te maken van de algemeene smeden- vereeniging, welke ten doel heeft om de leden, die door hunne vestiging naar elders genoodzaakt zijn hun lidmaatschap hier op te zeggen, dadelijk met alle rechten, ook op uitkeering van ziekengeld, lid van de vereeniging elders te doen worden. Door den dood verloor de vereeniging den dona teur S. Smit, tevens oprichter en, het lid Jac. Jongbloed. Zij telt thans 71 trekkende leden, 2 eereleden en 23 donateurs. De feestviering was verder gewijd aan de uit voering van eenige nommers voor klein orkest, tal van komische voordrachten van den heer De Haas uit Rotterdam, expresselijk voor deze ge legenheid geëngageerd en die de leden met hunne dames op onderhoudende en uitstekende wijze wist bezig te houden, alsmede door de pantomime „De vroolijke barbiersgezellen1', een arlequinade in één bedrijf, uitgevoerd door leden der vereeni ging. Ook hiermede werd den aanwezigen zeer veel genoegen verschaft. Met het zingen van feestliederen en een opge wekt bal werd de avond besloten. Nog in een gedeelte der oplaag van ons vorig nomiüer konden we mededeelen dat mr. A. E. J. Modderman, minister van justitie, en mr. W. C. Borsius, lid van de Eerste Kamer en voorzitter van de Kamer van koophandel en fabrie ken te Middelburg, benoemd zijn tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Naar het Yad. verneemt is het beroemde Duitsche treurspel „Selim der Dritte1' van den Turkschen gezant Murad Efendi, te "s-Hage, in Nederlandsche verzen overgebracht door den Leid- schen hoogleeraar dr. W. J. A. Jonckbloet. De hoogleeraar zal dat werk a. s. Donderdag te Leiden in het studentengezelschap „Doctrina1' voordragen. Van harte hoopt het blad dat de Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel", getrouw aan hare roeping en voortgaande op den thans ingeslagen weg, al hare krachten zal inspannen om het pu bliek in de gelegenheid te stellen bovengenoemd treurspel, dat in Duitschland met ongekenden bijval is ontvangen en dat thans door eene be voegde hand is vertaald, ten tooneele te zien opvoeren. De vertaling zal binnenkort in druk verschijnen. Uit Indië is gisteren bericht ontvangen dat de heer J. A. Schuurman Jobzn., van zijn verlof naar Nederland teruggekeerd, weder tot zijne vroegere betrekking van predikant bij de Evangelische gemeente te Batavia is benoemd. Op verzoek van het bestuur der hoofd commissie voor de oprichting van een standbeeld voor graaf Jan van Nassau, ter herdenking der Unie van Utrecht, heeft Zr. Ms. gezant bij het Britsche hof, C. M. E. G. graaf Van Bylandt, te Londen eene commissie gevormd, die zich belasten zal met de inzameling van giften, om tot de uit voering van bovengemeld nationaal doel bij te dragen. Bovendien zal eene circulaire gericht wor den aan de Nederlandsche consulaire agenten in de voornaamste havensin Groot-Britannië en Ierland, om hen uit te noodigeu de zaak onder de Neder landsche onderdanen in hun district bekend te maken en hun de gelegenheid tot deelneming te openen. In het bestek der op 26 Eebruari a. s. aan het departement van marine te houden aanbesteding van een ijzeren kustlichttoren voor Ameland, komt de bepaling voor dat de toren moet gemaakt worden in eene fabriek in Nederland. De minister van marine heeft tevens bekend gemaakt dat inschrij vingen door buitenlandsche fabrikanten niet wor den aangenomen. Te Haarlem is tot predikant bij de Ned.- Herv. gemeente beroepen ds. B. Van Schelven, pred. te 's-Hertogenboscb. Naar de Haarl. Crt. verneemt, zal de reke ning van de Arnhemsche tentoonstelling vermoe delijk sluiten met een nadeelig saldo van omstreeks 50,000 gulden, tot welks dekkiüg 33 pet. van het indertijd ingeschreven waarborgfonds zal moeten gestort worden. Met het oog op het zeer ongun stige weder van verleden jaar en andere onder- vondene teleurstellingen, hadden velen gevreesd dat het tekort grooter zou zijn, en valt deze uit komst ten slotte niet tegen. Indertijd is ge wag gemaakt van de commissie van bekroonde inzenders, welke eene verandering in de wijze van bekroning trachtte te verkrijgen en, toen het ten- toonstellings-bestuur meende daaraan niet te kun nen voldoen, eene uitnoodiging richtte aan de overige inzenders om voor hunne bekroning te be danken. Slechts één inzender heeft tot nu toe aan die uitnoodiging gehoor gegeven. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Voorwaarts'1, van Batavia naar Amsterdam, vertrok Zaterdag van Suez; de „Maas" is denzelfden dag te Nieuw-York aan gekomen. De minister van marine heeft de gouden medaille voor vijftigjarigen eerlijken en trouwen militairen dienst toegekend aan den matroos der lste kl. K. E. Meyer. De heeren jhr. H. J. Quarles van Uflord en A. E. L. Van Dijk zijn, na afgelegd examen, met 1°. Maart a. s., benoemd tot tweeden klerk bij het departement van koloniën. De militaire student voor den geneeskundigen dienst der zeemacht P. J. Kintz wordt, bij be schikking van den minister van marine, beschouwd alsnog met uit. Sept. jl., op zijn verzoek, eervol uit die betrekking te ziju ontslagen. De luit. ter zee lste kl. C. De Klopper wordt, met 1 Maart a. s., gedetacheerd bij de fabriek der Nederl. Stoombootmaatschappij te Eeyenoord, ten einde tegenwoordig te zijn bij de verdere gereedmaking van Zr. Ms. schroefstoom- schip éde kl. „Benkoelen". Gemengd IN ieuws. Gisteravond omstreeks tien uren za gen twee voorbijgangers binnen een hek voor een huis in de Nieuwsteeg eene vrouw liggen, die in een verregaauden staat van dronkenschap ver keerde. Zij trachtten haar mede te krijgen naar hare woning in de Galgstraat. Alle pogingen daartoe waren echter vruchteloos, tot eindelijk een der hulpvaardigeu den inval kreeg haar, zoo zij meeging, een „half maatje jenever" te beloven. Dit hielp! De vrouw stond onmiddellijk, hoewel niet zonder vele moeite, op en werd met ver eenigde mannenkracht over het tamelijk hooge ijzeren hek geheschen. Juist had men dien arbeid verricht of er kwam een viertal politie-agenten opdagen, die het transport naar de Galgstraat, met "het oog op den toestand der vrouw, onge raden vonden en haar op hunne sterke schouders wat dichter in de buurt, nl. in het polietiebureel, voor dien nacht onder dak brachteD. Dit wezen zal het volks-adres zeker niet met hare handteeke- niüg vereerd hebben. Den componist van de opera „La Czarine", den heer Villate, is door de mannelijke leden van het koorpersoneel bij den Eranschen schouwburg te 's-Hage aan het hotel Paulez eene serenade gebracht. Zondag heeft hij Den Haag weder verlaten. Zondag-voormiddag ontstond er brand bij den landbouwer H. v. O. op het Hul in de gemeente Nunspeet. Niettegenstaande spoedig van alle kanten hulp, ook van de brandspuit, kwam opdagen, is het huis, benevens eene schuur en hooiberg, een prooi der vlammen geworden. De huismeubelen en het levende vee zijn nog gered kunnen worden. Te Kuilenburg is een 1 8 - j arig jon ge- ling, die zich even nadat hij was opgestaan naar beneden wilde begeven, van de trappen gevallen, met bet gevolg dat hij onmiddellijk een lijk was. Ten gevolge van den aanhoudenden dooi zijn de stadsplanken voor Dordrecht aan de veren naar Papendrecht en Zwijndrecht ingehaald en geschiedt de overtocht per schietschouw. In de rivier tegenover de Merwekade is een groot wak ontstaan, dat zich tot in den mond der Noord uitstrekt. In de Kil is de monitor „Haai" gisteren wederom bezig geweest het ijs te breken, doch slaagde er alleen in eene sleuf te maken van 12

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1