Gemengd Nieuws. Voor het cri min eel-ge re ch t sho f te Weenen zal eerstdaags verschijnen Johann Zotter, van beroep schoenmaker, beschuldigd van moord op zijne huisvrouw. In bet laatst van het vorige jaar opende hij 's morgens de huisdeur, en ver telde onder luide weeklachten aan de buren en aan allen die het hooren wilden, dat zijne vrouw van de keldertrap gevallen en dood was blijven liggen. De politie had echter geen vrede met de verklaring van den troosteloozen echtgenoot en beval eene lijkschouwing. Op het lijk werden toen verscheidene kneuzingen en verwondingen ontdekt waaraan de keldertrap onmogelijk schuld kon heb ben. De man werd natuurlijk onmiddellijk ge arresteerd en zal zich voor den rechter te ver antwoorden hebben. Zotter was voor de derde maal gehuwd, en merkwaardig is het dat zijne beide vorige vrouwen zeer vroeg, de tweede reeds acht dagen na haar huwelijk, gestorven zijn. Het volgende kan ten bewijze strek- ken, hoe onverstandig het is, al te spoedig zijn vertrouwen te schenkeu aan onbekende reisge- nooten. Een jonge dame maakte op reis van België naar Parijs kennis met twee personen, d:e haar op de meest kiesche wijze alle mogelijke beleefd heden bewezen. Dat boezemde haar vertrouwen in en weldra had zij haar reisgenooten het doel van haar tocht meegedeeld, bestaande in hel opsporen van iemand harer familie, vooral voor haar een lastige taak, daar zij te Parijs volkomen onbekend was. De voorkomende heeren wezen haar een ge schikt hotel aan en waren wel zoo goed zich te belasten met het te gelden maken van eenige pa pieren aan toonder ten bedrage van 900 fr., en met het afhalen der aan het station achtergelaten bagage, welke voor 1000 fr. aan effecten en klei- noodiën bevatte. De beide onbekenden schijnen echter niet beleefd genoeg te zijn geweest om heel spoedig terug te keeren en zullen de goed- geloovige dame wel altijd laten wachten, tenzij de politie, bij wie van het voorgevallene aangifte werd gedaan, hen in handen weet te krijgen. Prof. Hansen, door zijne spiritistische séances ook in ons land bekend, heeft Dinsdag avond te Weenen, waar hij in het „Ringtheater" eene voorstelling gaf, totaal fiasco gemaakt. Alle personen, door hem tot medium uitgekozen, bleken onvatbaar voor het spiritisme te zijn; een jongen maakte overluid de voor den „professor" zeer on aangename opmerking, dat hij 's ochtends bij de „repetitie" met opzet de oogen gesloten had, om hem in de openbare voorstelling te kunnen ont maskeren, en toen eindelijk een goed medium ge vonden was, gingen uit het publiek de kreten op „dat is altijd dezelfde van vroegere voorstellingen" „dat is een gewoonte-medium„dat is de knecht uit de restauratie!" De professor moest eindelijk de voorstelling staken, maar toen de gordijn ge vallen was, begon het publiek te joelen en te schreeuwen en sprong een jongmensch op het tooneel, om in heftige taal professor Hansen voor een bedrieger uit te maken. De politie kwam tus- schenbeide en eerst na de arrestatie der grootste lawaaimakers werd de rust hersteld. Onder de aan wezigen behoorden ook de aartshertog Albrecht en een aantal geneesheeren. De politie aarzelde Woen dag of zij wel hare goedkeuring tot voort zetting der spiritistische séances zou geven, doch de minister-president graaf Taaffe, die zich de zaak persoonlijk had aangetrokken, liet professor Hansen bij zich komen, onderzocht zijne papieren en de bewijzen omtrent zijne verrichtingen in andere steden, en beval ten slotte dat de voorstellingen voortgang zouden hebben, daar, gelijk hij moet gezegd hebben, „het in het belang der wetenschap is de verrichtingen van den magnetiseur niet te belemmeren, voordat het bewijs van bedrog ge leverd is". Woensdag-avond nu zou de voorstelling plaats hebben onder streng toezicht eener sterke politiemacht. Dezer dagen is melding gemaakt van het overlijden van den abbé Debaize, een der stoutste ontdekkingsreizigers in Afrika. Het be richt kwam geheel onverwacht. Na in strijd ge raakt te zijn met zekeren stam en daarbij vier inboorlingen te hebben doen sneuvelen, was De baize volgens de laatste uit Zanzibar ontvangen tijdingen door zijne lastdragers verlaten, in de wouden van Oenjanjembe ijverig vervolgd gewor: den en eindelijk drie maanden geleden bij de zendelingen te Oedjidji aangekomen. Na daar eenigeu tijd te hebbeu doorgebracht, was hij met nieuwe lastdragers weder vertrokken, doch het duurde niet lang of ook deze lieten hem aan zijn lot over en kwamen te Oedjidji terug zonder eenige nauwkeurige inlichtingen te kunnen of te willen geven van de richting, welke de reiziger was ingeslagen. Sedert had men niets meer van hem vernomen en de zendelingen van Oedjidji hadden hunnen aartsbisschop hunne bekommering over hem kenbaar gemaakt, toen Debaize plotse ling weder voor hen stond, geheel alleen, maar in den besten welstand en vol moed om opnieuw te beginnen. Men verwachtte derhalve bij het Pransche ministerie van onderwijs een breedvoerig verslag van zijne tochten en in plaats daarvan kwam het bericht van zijn dood. Omtrent het vreeselijk spoorwegon geluk, dat Dinsdag-avond bij Parijs heeft plaats gehad, zijn nog de volgende bijzonderheden be kend geworden. Eiken avond om zes uren precies moet een gewone trein van Parijs vertrekken, die aan de tusschenstations stilhoudt. Te 6.15 ver trekt dan een sneltrein, die doorrijdt. Reeds dit levert een groot gevaar op, vooral als het mistig weder is, gelijk dien avond het geval was, bij bochten, uitdooven der lichten van den voortrein, oponthoud van dezen, enz. Dinsdag-avond nu, bij zwaren mist, vertrok de voortrein eerst te 6.20 den sneltrein liet men te 6.35 volgen, en het schijnt dat de machinist van dezen noch langzaam heeft gereden noch voortdurend gefloten heeft. Althans de reizigers beweren geen enkel fluitje geboord te hebben. De voortrein was op den weg blijven stil staan, omdat de machinist de gewone seinen van het station Clichy-Lerallois niet zag; de sneltrein kwam in volle vaart achterop, met de vreeselijke gevolgen. De wagens der eerste klasse, die anders in het midden van den trein staan, waren ditmaal achteraan en vol. Een reiziger, die noch daar, noch in die der tweede klasse plaats had kunnen vinden eu daarom in de derde klasse was gaan zitten, is er zonder letsel afgekomen. Bij een der gedooden, die acht dagen te voren van zijue oude moeder te Bordeaux was teruggekeerd, vond men zijn testament in den zak. Bij deze ramp zijn ver scheidene tooneelspelers omgekomen of gekwetst. Velen toch, die aan het tooneel verbonden zjjn, wonen in de omstreken van Parijs en gebruiken den trein van zessen om thuis te gaan eten na de repetitiën. De mist was den geheelen dag 7,66 sterk dat de rijtuigen in de stad verdwaald raakten. Men kon niet zien in welke straat men was. Een aantal botsingen ontstonden daardoor, zelfs zoo dat toen de mist optrok, men een aantal gebroken groote en kleinere rijtuigen vond liggen. De Antwerpsche dierentuin heeft een zijner aantrekkelijkheden door den dood verloren. Jacquelin, de groote olifant, is niet meer. Het was een groot, goedig, geleerd beest, verstond Pransch en Vlaamsch, gaf met een hamer het aantal uren aan, wist behoorlijk neen te schudden en ja te kuikken, kon op een trompet blazen en was door al die kundigheden de vriend van groot en klein. Een paar jaren geleden vierde men zijn 25-jarig verblijf in de „Zoölogie." Bij die gelegen heid was zijn hok met ballons versierd en verlicht eu haalde het beest zich bijna eene ziekte op den hals door al de lekkernijen die het kreeg. Een telegram uit Nieuw-York meldt dat tusschen den 7den en 9den Eebr. op de Britsche, Noordsche en een gedeelte der Pransche kust stormachtig weder, vergezeld van regen en sneeuw, kan verwacht worden. In den Atlautischen Oceaan zal het weder benoorden 35° breedte zeer stormachtig zijn. BUITENLAND. Frankrijk. Naar men uit Parijs aan de „Times" meldt zullen de najaars-manoeuvres dit jaar op zoo groote schaal gehouden worden, dat bijna het geheele leger er aan zal deelnemen. Duitsclilaml. De „Weser-Zeitung" vestigt de aandacht op het feit, dat de firma Krupp de levering gekregen heeft van gietstalen platen voor eene nieuwe spoorwegbrug in Schotland, omdat hare inschrijving 3 pd. st. lager was per ton dan die van Engel-, sche of Schotsche inschrijvers. Zij vraagt wat dan de noodkreten om bescherming der Duitsche ijzer- industrie verleden jaar bet.eekend hebben, die toen zoo krachtig tot de invoering Van het nieuwe toltarief hebben bijgedragen. Duitschland blijkt nu goedkooper ijzer en staal te kunnen leveren dan Engeland en toch moeten de Duitsche ver bruikers den heer Krupp c. s. boven den prijs van het ijzer ook nog de inkomende rechten betalen. Oostenr^Hong. Monarchie. De Oostenrijksche delegatie nam gisteren on veranderd aan de gewone en buitengewone oorlogs- begrooting en de begrooting van marine. De minister van oorlog verklaarde dat de quaestie van het in staat van verdediging stellen van de verschillende deelen der monarchie reeds vó6r twee jaren grondig behandeld is. Na dien tijd hebben daarover geene nieuwe besprekingen plaets gehad. Griekenland. De Kamer van afgevaardigden heeft, de Regee ring gemachtigd om te beschikken over een bedrag van 2'/, millioen drachmen der leening van 60 millioen, tot dekking van eenige loopende uit gaven. Zooals men weet, had de weigering om aan de Regeering deze machtiging te verlee t onlangs tot eene ministeriëele crisis te Athene geleid. Na eene langdurige beraadslaging heeft de Kamer eene commissie van twaalf leden benoemd, tot. onderzoek van het voorstel om den oud-minister van oorlog, Sotiros Pesmetzas, iu staat van beschuldiging te stellen. Turkije. De Porte moet zich tot de Italiaansche regeering gewend hebben met het verzoek om aau de overige mogendheden en aan Montenegro eeue wijziging van het Berlijnsche tractaat voor te stellen, hierin bestaande dat het Mahomedaansche district Gusinje bij Turkije zou blijven en Montenegro daarvoor vergoeding zou ontvaugen in de door Christenen bewoonde districten Kucci, Kraina en eenige daar aan grenzende plaatseu. Volgens een telegram uit Weeueu heeft Italië aan dat verzoek voldaan eu tevens wordt verzekerd dat Montenegro bereid is dien ruil goed te keuren, vooral nadat het bij de laatste gevechten bespeurd heeft tegen de Albaneezen niet opgewassen te zijn. i e Oosten- rijksch-Hongaarsche regeering zou verkl; rd hebben dat zij in beginsel niet tegen de voorgestelde schikking is, mits de andere mogendheden haar eveneens goedkeuren en Turkije en Montenegro het over de juiste grensscheiding eens worden. Intusschen ziet men het te Weenen met eenigs- zius leede oogen dat de Porte juist de bemiddeling van Italië heeft ingeroepen, daar de invloed van die mogendheid in Albanië toch reeds grooter is dan Oostenrijk lief is. Zuid-Amerika. Berichten uit Valparaiso en Buenos-Ayres be helzen hoofdzakelijk het volgendeDe Peruaausche kust is van de zuidergrens tot MolJendo geheel geblokkeerd. Een gezant uit Lima naar Bolivia en drie kolonels der geallieerden trachtten te Mol- lendo te landen, maar werden daarin verhinderd door hun goeden vriend van vroeger, de „Huascar." Een poging om daarop te Antofagosta aan wal te gaan moesten zij met gevangenschap bekoopen. Twee Chileensche korvetten hebben de kaden en landingsplaatsen der Lobos-eilanden vernield. Het Chileensche leger heeft weder een paar plaatsjes ingenomen en zou weldra nieuwe versterkingen ontvangen. Tomacho, of Comacho, de Boliviaau- sche generaal die tegen Daza in opstand was geko men, heeft zich tot president van Bolivia opgeworpen. Marktberichten. Leidon, 7 Februari. Ter markt werden heden aangevoerd Wintertarwe 5 hectoliter f 11.50 a 12.50. Zomertarwe 5 hectol. f 10.a 10.50. Winterrogge 5 hectol. f 7.25 a 7-75. Zomerrogge 5 hectol. 6.75 a 7Zomer- gerst 3 hectol. 5.50 a ƒ6.Chevalier-gerat 3 hectol. 7.25 a 7.75. Zware Haver 5 hectol. 4.75 a 5.25. Lichte Haver 5 hectol. 4.a 4.25. Dnivenboonen hectol. a f Paardenboonen hectol. a Grasboter 2480 kilogr., late qnalit. 1/^ vat ƒ78.a 82. Schei- 2de qnalit. 1/4 vat 70.a f 74.Grasboter late qualit. per kilogr. 1.95 a 2.05., Schei-2de qualit. per kilogr. f 1.75 a f 1.85. Schiedam, 6 Februari. SpoeliDg per ketel 1.60door de Schiedamsche spoeling-commissie werd ze voor 2.per ketel verkocht.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2