N°. 6128. Maandag 9 Febroar'. A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Een vroolijk, net gekleed knaapje ging dezen morgen op zijn tocht schoolwaarts even de kennis vernieuwen met het ijs van den Ouden Rijn. Door de massa vuil die water- en ijsopper- vlakte bedekt, kon hij de grenzen der bijt niet opmerken en zakte tot over den hals in de opening. Gelukkig was redding nabij. Intusschen, de ouders zien met weinig pleizier zulke koopjes thuiskomen. We veroorloven ons daarom nogmaals allen die aan den waterkant wonen, bij den thans inge vallen dooi uit te noodigen, het ijs langs de kanten van hun huis of andere perceelen stuk te slaan en de schotsen zoo ver mogelijk van den wal te duwen. Werd dit algemeen gedaan, vele honderden ouders zouden met minder ongerustheid hun volkje van hnis zien gaan. De moeite is toch zoo gering! Hedenmiddag had op de Vischmarkt bij de Vischbrug een persoon, die met een hoog- beladen wagen met tonnen die brug afkwam, het ongeluk een meisje omver te rijden, dat na bekomen wonde bij den heer Creyghton op de Aalmarkt werd ingedragen en aldaar behandeld. Donderdag-middag omstreeks halfvier had het nagenoeg dertienjarig zoontje van Jacob Steenvoorden te Noordwijkerhout het ongeluk om op de Leidsche trekvaart, vóór de Pilaren-sloot, door het ijs te zakken. Toen hulp werd aangebracht was de drenkeling reeds een lijk. In den loop dezer week zijn te Kat- wijk 24 schuiten met tamelijke vangst aaDge- komeD, welke besomden van f 100 tot f 240 in acht dagen reis. De vischprijzen waren zeer hoog. Er werd besteed voor groote tarbot f 8 a f 10, kleine soort tarbot 3 a 5, groote tong/0.60 a f 0.80, kleine tong f 0.25 a f 0.50, benschol 0.60 a 1, alles per stuk; alsmede levende schol 6 a f 14 en rog /"2 a f 5.50 per mand. Nog zijn eenige vaten petroleum aangebracht, zoodat het getal is geklommen tot 975, benevens twee groote fusten spiritus, inhoudende ongeveer 1500 liter. Schiedam zal weldra tien nieuwe bran? derijen rijker zijn. Te Haarlem is aan de Leidsche vaart brand ontstaan ten huize van v. H. door het spelen met lucifers van een 4-jarig knaapje, dat met een 1-jarig kind door de moeder eenige oogenblikken zonder toezicht was gelaten. De brand werd spoedig door de buren gebluscht, doch het jongste kind, dat in de wieg lag, heeft zulke ernstige brand wonden bekomen dat men voor het behoud van het leven vreest. Een der oudste inwoners van Den Haag is overledende heer S. J. Enthoven, die den ouderdom van 96 jaren bereikte. Tot vóór weinige jaren ging hij, ofschoon reeds lang uit de zaken, hij had eene der meest bekende horloge makers-affaires op de Kapelsbrug nog wekelijks bij eenige klanten, in de verste wijken der stad woonachtig, te voet de pendules opwindeD. Bij denlandbouwer P. DrapersteOud- Alblas is een wonderkalf geboren. Het dier heeft eene vischachtige hnid, een varkensstaart, vier groote tanden, eene uit den bek hangende tong en vreemde ooren. Ongeveer veertieu dageu geleden werd zekere G. De J., slager te Oorschot, door een varken in den vinger gebeten. In plaats van dadelijk geneeskundige hulp in te roepen, wilde hij beproeven zelf de wond te genezen door er petroleum in te gieten, met het ongelukkig gevolg dat zijn arm opzwol. De toen ingeroepen genees kundige hulp kwam echter te laat. Donderdag is de patiënt in het gasthuis te 's-Bosch aan de ge volgen overleden. Van gemeentewegczijnteAmsterdam een dertigtal kelders ongeschikt ter bewoning ver klaard, als nadeelig voor de volksgezondheid. De bewoning daarvan of het tot bewoning afstaan is dus verboden. Men leest in het jongste nommer van het Evangelisch ZondagsbladDe verwarming van de Groote- of St.-Walburgskerk te Zutfen, door middel van 14 groote calorifères, beantwoordt zeer goed aan het doel en verspreidt in het ruime kerkgebouw eene aangename warmte. Een tiental thermometers, op verschillende plaatsen opgehangen, stellen predikant en gemeente in staat om zich van den graad van warmte te vergewissen. Men vermoedt dat de kosten dezen winter ongeveer f 700 zullen beloopen. De rammonitor „Haai" heeft gister morgen te twaalf uren zijne pogingen vóór Dor drecht tot ijsbreking in de Kil voortgezet en mocht er, met behulp der stoomboot „Merwede" van den heer D. Volker, in slagen het ijs ter geheele breedte van de Maas over eene lengte van 1400 meters geheel en al op te ruimen. Er zijn verscheidene manschappen aan het werk gesteld om vlechtwerk van zinkstuhken in gereed heid te brengen, ten einde daarmede de rivier te versperren en het opgeruimde ijs te beletten met den vloed terug te keeren. Men berekent dat het verblijf van vier maanden van de keizerin van Rusland te Cannes ongeveer 500,000 fr. heeft gekost. Twee Italianen, oom en neef, in dienst bij de spoorwegwerken te Chambery, woonden onder één dak, de eerste gehuwd met eene schoone jonge vrouw, die echter meer gelegenheid voor den neef scheen te gevoelen dan met de huwelijks trouw was overeen te brengen. Geen wonder dat de oom met zijne wederhelft weldra een ander ver blijf opzocht, waar het al spoedig tot een hevigen twist tusschen de echtelieden kwam. Op het hulp geroep der vrouw kwam de neef, die zich in de nabijheid bevond, toeschieten en nu ontstond er tusschen de twee bloedverwanten eene worsteling op leven en dood, waarbij de vrouw de laagheid had haar man het mes, waarmede hij gewapend was, nit de hand te rukken, aldus aan zijn vijand de gelegenheid gevende hem te doorsteken met den dolk, die hem tot wapen diende. De twee schuldigen werden spoedig na den moord in hech tenis genomen, Het buitengewoon concert, gisteravond van wege de Maatschappij voor Toonkunst in de Stads- zaal gegeven, werd door een klein, maar uitgelezen publiek bijgewoond. Wij zeggen kleinmaar toch was de opkomst ditmaal nog bevredigend in ver houding tot het bezoek dat hier ter stede gewoonlijk aan soirées voor kamermuziek ten deel viel. Van de uitvoering zelve kan niet anders dan met lof worden melding gemaakt. Een, om zoo te zeggen, onberispelijke uitvoering van een met zorg samen gesteld programma met werken van beroemde meesters.wat kan men meer wenschenÈn de schoone voordracht èn de zuivere toon, ook der soli van den cellist G. Völimar en den lsten violist G. Veerman, werden door het auditorium dan ook om het zeerst gewaardeerd. Het viertal, waartoe ook de 2de violist S. Van Adelberg en de altist E. Völimar uit Den Haag, die wegens ongesteldheid van den heer M. L. Gaillard dezen verving, behooren, heeft zich, zoo hunne namen hier reeds niet bekend waren, op alleszins gunstige wijze doen kennen en de hoop op eene herhaling van hun bezoek doen uitspreken. Niet zekere W. was het, maar zijne vrouw, die in de Spilsteeg een been brak. Zij werd bij J. Middelham in huis gebracht en door den heer Van Grasstek is het eerste verband gelegd. Zonder dat er zich eenig bezoeker bevond of dat men er iets van bemerkte, is uit de toon banklade van eene herberg op de Langegracht een bakje met zilvergeld ontvreemddat met centen had men laten staan. De ongenoode gast moet met de gewoonte der eigenaars bekend geweest zijn, want de lade was op slot en de sleutel, waar mede ze is opengemaakt, lag altijd op eene vaste plaats. In het Algemeen Politieblad wordt een man gesignaleerd, oud ongeveer 24 jaren, laatstelijk be diende in het etablissement van D. Puls te Sche- veningen, van niet meer of minder verdacht dan ten nadeele van zijn meester te hebben ontvreemd eenige koperen koffiehuispenningen, gemerkt 10, 15 en 25. Heel veel gelijkenis met gouden tientjes schijnen ze dus gelukkig niet te hebben. LONDEN, 6 Eebruari. De uitslag der ver kiezing te Liverpool is dat de conservatief Whil- ley 26,106 stemmen verkreeg en lord Ramsey 23,885. Whilley had dus eene meerderheid van 2221 stemmen. LONDEN, 6 Februari. Het door sir Stafford Northcote bij het Lagerhuis ingediende voorstel strekt om de maatregelen goed te keuren, door de regeering genomen ter voorziening in den nood, welke in Ierland heerscht, en om haar tot verdere maatregelen te machtigen. De minister verklaarde dat de voorschotten, welke gedaan moeten worden, door het overschot der kerkelijke fondsen worden gedekt. Na eene korte beraadslaging werd het ont werp voor de eerste maal gelezen. Bij de voortzetting der beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede stelde de heer Redmond, afgevaardigde voor Ierland, een amen dement voor, waarin de regeering wegens hare nalatigheid wordt gelaakt. De nood in Ierland, zeide hij, maakt veelomvattende hulp en eene be handeling voor het parlement op den grondslag der wet noodzakelijk. Sir Stafford Northcote verdedigde de houding der regeering. Zij had snel gehandeld en voorloopige maatregelen genomen, en zou nu met medewerking van het parlement op uitgebreider schaal in den nood voorzien. Het door de regeering aangeboden wetsontwerp had ten doelverdeeling van voedings middelen en brandstoffen, door middel van voor schotten aan de plaatselijke besturenbegunstiging en aanmoediging van den arbeid, en voorschotten tot verbetering van den grond. De beraadslaging over het adres werd ten slotte verdaagd. PARIJS, 7 Februari. In een telegram uit Genève aan de „Voltaire" wordt gemeld dat in eene bijeen komst van uitgewekenen, die van de amnestie zijn nitgesloten, het voorstel om zich gezamenlijk gevan gen te stellen, verworpen is. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voor Letden per 8 maanden...-.-.v 1.10. Franco per poll....1.40. A&onderlgke Nommers.-.-svyt-rsvi-.-.-w.0.05. PBIJS DEB ADVERTENTIES Vil 1regeltmvvrmvtyevraVfVil f LOS. Iedere regel meerrrw«mumivi .vtav 0.171. Grootere letten nttr plutsroimte. Gemengd Nieuws. LEIDKN, <7 Februari. Telegrammen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1