do vrouw de lamp en sloeg die op het hoofd van haar man aan stukken. De quaestie was zoodoende opgelost en ieder had met het zijne kunnen ver trekken, indien de man niet eerst verpleegd had moeten worden in het gasthuis en zoo de politie de vrouw niet had opgepakt. Dinsdag-avond zijn te Clichy, eene voorstad van Parijs, twee treinen tegen elkander geloopen, de een komende van Argenteuil, de andere van het spoorwegstation Saint-Lazare. Een dichte mist had de seinen onzichtbaar gemaakt. Het gerucht van den schok, op een salvo van kanonschoten gelijkende, werd 500 meter ver ge hoord. De drie laatste wagens van den trein van Argenteuil waren door de locomotief, die er over heen was gegaan, verbrijzeld. Voor zoover bekend was, waren zeven menschen omgekomen en dertig gewond. Eene menigte van meer dan drieduizend menschen verdrong zich om het station Saint-Lazare, om bijzonderheden van het onheil te vernemen. Van de bovenvermelde dooden had één een verpletterd hoofd, doch aan de overigen was geen uitwendige wonde te ontdekken. Generaal Todleben heeft als gouver neur-generaal van Odessa de uitspraak van den krijgsraad in zake de beschuldigden van den millioenendiefstal te Cherson bekrachtigd, maar met eenige wijziging. De eerste beschuldigde, Helena Rossekova, die reeds door den krijgsraad niet ter dood veroordeeld was, wegens de voor beeldige wijze, waarop zij in den laatsten oorlog als zuster van het „Roode Kruis" de zieken en gekwetsten had verpleegd, zal haren levenslangen dwaugarbeid niet in de mijnen behoeven te onder gaan, maar in een der tuchthuizen. De tweede beschuldigde, Nicolaas Franzholy, was tot 15 jaren dwangarbeid in de mijnen veroordeeld, maar zijne straf is nu in vier jaren tuchthuis veranderd, omdat hij meer onder den invloed van anderen dan uit eigene beweging gehandeld had. Om de zelfde reden is de straf van 15 jaren dwangarbeid, waartoe de derde en vierde beschuldigden, dochters van hooggeplaatste ambtenaren, veroordeeld waren, in verbanning naar Siberië veranderd. De krijgs raad zelf had die verzachting van straöen aan den gouvernenr-generaal aanbevolen. De lichtere straffen der overige beschuldigden zijn onveranderd gebleven. Onder laatstgenoemden behoorde een politie-agent, die den voornaamsten beschuldigde had laten ont snappen, den ingenieur, die den mijngang had aan gelegd, waardoor de diefstal mogelijk werd. Het bleek echter niet dat dien agent iets anders dan zorgeloosheid ten laste gelegd kon worden, en daarom is hij, na een half jaar preventieve gevan genschap, alleen met ontslag uit den dienst ge straft. Het ontkomen van dien ingenieur geeft een berichtgever aanleiding om de verdere aan voerders der nihilisten in herinnering te brengen, die zich aan misdrijven schuldig gemaakt hebben, maar nog op vrije voeten zijnde moordenaars van generaal Mezentseff te St.-Petersburg en van prins Krapotkin te Charkoff; Eedor Ivanowitsch, die Mirsky tot den aanslag op generaal Drenteln aanzette; Wladimir, het hoofd der bende, welker leden verleden jaar te Odessa terechtstonden en voor het meerendeel ter dood veroordeeld werden eindelijk, de bedrijvers van den moordaanslag op den czaar te Moskou, toen zich al dadelijk de vraag voordeed, of de ontwerper van de met zoo veel beleid aangelegde mijn onder den spoorweg niet dezelfde persoon zou wezen, die den ouder- aardschen gang bij den millioenendiefstal te Cherson had aangelegd. Uit Warschau wordt hetvolgende aan de „Posener Zeitung" geschrevenEen belang rijk verlies dreigt een Berlijnsch bankiershuis te treffen. Het zond dezer dagen met de post een pakket naar Warschau, dat vrij groot, maar voor slechts geringe waarde aangegeven was en daarom volgens de voorschriften der douane aan het grens- kantoor geopend werd. Groot was de verbazing der tolbeambten, toen zij, in plaats van koopmans goederen, effecten in het pakket vonden, ter waarde van 170,000 roebels, die het bankiershuis, om het hoogere port en de assurantie-premie (te zamen niet meer dan eenige roebels) te besparen, als een gewoon pakket verzonden en voor slechts weinig waarde aangegeven had. Volgens de bestaande wetten kan de geheele inhoud in beslaggenomen worden en voor een goed deel als belooning in de zakken der tolbeambten overgaan. KOLONIËN. BATAVIA, 31 December. Uit Menado wordt gemeld dat na den moord van den controleur Haga men den 21sten November des nachts te ongeveer twee uren, terwijl eenige heeren, waaronder ook de controleur, van een speel- partijtje kwamen, een schot op hen heeft gelost, zonder iemand te rakende kogel floot een der heeren langs de ooren. Men onderzoekt, maar de dader is nog niet gevonden. Te Likoepang, afdeeling Kema, verklaarde een inlandsch burger de hoofden en den controleur te willen vermoorden. Toen de resident dat ver nam, heeft hij een oorlogsschip gezonden, dat den man gehaald heeft. Door hevigen wind werden op één dag in het district Tjiamis (Cheribon) 71 woningen en 289 loodsen omvergeworpen en een llOOtal boo- men ontworteld. Bij die gelegenheid werd in de dessa één persoon gedood en in de dessa Sedekan één zwaar gewond. Ten gevolge van zware regens, gepaard met windvlagen, stortten op denzelfden dag in de dessa Mlodok, reg. Brebes, acht huizen in en werd er aan eenige djati-aanplautingeu schade toegebracht. Naar men aan de „Locomotief" meldt, heerscht de veepest thans ook in de districten Singenkidool en Singenlor. Een groot aantal kar bouwen en eenige paarden moeten reeds aan die ziekte bezweken zijn. Door den gonvernenr-generaa] van Ned.-Indië rijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa wegens ziekte, aan den iog. 2de kl. bij de staatsspoor wegen op Java, J. M. Sweep, en aan den 4den onderw. aan de kweekschool voor inl. onderw. te Bandong Preanger Keg. A. W. L. G. Brouwer. Benoemd: Tot contr. 2de kl. bij het binn. best, op Java en Madura, de ambt. op non-act. C. M. Verloop; tot boekh. op het bur. van den eerst aanw. ing. van den waterst. in de res. Batavia, J. M. Speet; tot 2den comm. ter alg. seer. A. H. Hermens; tot hoofdingen. bij de stnats- spoorw. op Java J. K. Kempees; tot pred. bij de Evang. gem. te Batavia J. A. Schuurman Jobzn.bij de in- en uitvoerr.- en acc.tot contr. te Batavia G. J. Putman Cramer; tot adj.- insp. A. H. Alsdorf; tot insp.-chef der afd. gevangeniswezen bij het departement van justitie de ambtenaar op non-activiteit mr. A. Stibbe Lz. Departement van Oorlog. Geplaatst: Te Atjeh: De kapt. der inf. G. C. H. De Witt en de 1ste lnits. der inf. W. H. P. Mirandolle en B. C. Lamie, te Batavia; de 2de luit. der inf. De Groot, te Soerabaia; de 2de luit. der inf. J. Boot, te Weltevreden; de off. van gez. 2de kl. J. C. T. Scheffer, en ter Sumatra's Westkust de off. van gez. 2de kl. C. Engelmayer. Overgeplaatst: De kapt. der inf. L. C. Van Vleuten van Atjeh naar Djokdjakarta; lste luit. cav. J. T. Ten Bosch van Atjeh naar Makasser. Departement van Marine. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den ing. lste kl. voor scheeps bouw bij het etabliss. te Soerabaia A. Pijl. Benoemd: Tot dir. van het mar. établ. op Onrust de lnit. ter zee lste kl. D. M. G. De Swart. Belast: Met de functiën van chef der 2de afd. (geographische dienst) van het dep. der marine de dir. van het magnetisch en meteorologisch observatorium te Batavia dr. P. A. Berg8ma. BUITENLAND. Frankryk. Men herinnert zich de oproeren, welke voor eenigen tijd in de lycées van Montpellier en Avignon plaats hadden. Volgens een daar ver schenen blad is men nu te Perigueux vol van de vlucht van 24 leerlingen uit het lycée aldaar. Deze jongelieden moeten zich verleden Zondag-ochtend met touwen uit de vensters hunner slaapzaal hebben neergelaten. Dultsicliland. In het Huis der afgevaardigden heeft bij de behandeling van de begrooting van eeredienst de heer Windthorst, van het centrum, verklaard dat hij volkomen gebroken wenscht te zien met de tot nu toe in kerk- en schoolquaestiën gevolgde be ginselen. De minister van eeredienst betuigde zijne achting voor de Katholieke kerk, en verklaarde de conflicten te betreuren. De regeering heeft, zeide hij, nooit de hoop opgegeven met de Kerk weder op voet van vrede te komen. De minister zeide hieromtrent verder geene mededeelingen te zullen doen, maar deed uitkomen dat eene verzoening alleen op den grondslag der Pruisische landswetten kon tot stand komen en dat daarbij met welwillend heid jegens de belangen en de behoeften der Kerk toch handhaving van de belangen en rechten der Monarchie het doel zou blijven. De Staat is, doordat de Kerk herhaaldelijk buiten hare sfeer ging, tot verdediging genoodzaakt geweest; matiging, wijs heid, terzijdestelling van den strijd over begin selen, inachtneming der feiten is noodig. De minister meende getoond te hebben daartoe bereid te zijn. In den loop van het debat heeft de heer Von Hammerstein verklaard dat de conservatieven den loop der zaken zouden afwachten en het resultaat eenvoudig aannemen. Uit naam der vrij-conserva- tieven verklaarde de heer Stenzei dat hij gezind was tot een „modus vivendi" mede te werken, mits de rechten van den Staat niet verkocht wer den. De oud-minister Ealck deed uitkomen dat geene wetten, maar verzet tegen de wetten den bestaanden toestand had doen geboren worden. De Staat was thans in eene defensieve positie gekomen de uitingen van den minister hadden hem in die overtuiging bevestigd. Grroot-33r-Ita nnift. Koningin Victoria heeft gisternamiddag de zit ting van het parlement in persoon geopend. Uit de door haar uitgesproken troonrede blijkt hoofd zakelijk dat de betrekkingen van Groot-Britannië met de andere mogendheden van den meest vriend- schappelijken aard zijn, en dat de gebeurtenissen, welke er sedert de prorogatie van de vorige par- lementszitting hebben plaats gehad, strekken om meerdere waarborgen voor het behoud van den Europeeschen vrede, op den grondslag van het Berlijnsche tractaat, op te leveren. Er blijft echter nog veel te doen over om de wanorde te herstellen, welke sedert den oorlog in vele deelen van het Ottomanische rijk bestaat. De in Afghanistan be staande desorganisatie maakt de terugroeping van de Engelsche troepen van daar thans onmogelijk; maar het beginsel van de gedragslijn der regeering blijft onveranderd. Ofschoon de regeering heeft besloten de veiligheid der grenzen van het Britsch- Indische rijk te verzekeren, verlangt zij vriend schappelijke betrekkingen met de autoriteiten van het Afghaansche volk aan te knoopen, en hoopt zij tevens binnenkort eene confederatie tusscben de Zuid-Afrikaansche koloniën tot stand te brengen. Voorts worden in de troonrede de maatregelen vermeld, die door de regeering reeds ter leniging van den bestaanden hoogen nood in Ierland ge nomen zijn. Ten slotte worden daarin aangekon digd een wetsontwerp, strekkende tot dekking der gedane voorschotten, door daartoe een gedeelte der fondsen aan te wenden, die uit de liquidatie der Protestantsche kerk voortvloeien; en verder twee ontwerpen, waarbij de macht der grondeigenaars uitgebreid, en de overdracht van den grondeigen dom vereenvoudigd worden. De keizerin van Oostenrijk is Dinsdag te Dover aangekomen en terstond naar Dublin ver trokken. Vereenigde Sta.ten. De nationale conventie van Pennsylvanië heeft besloten de candidatuur van generaal Grant voor het presidentschap bij de nationale conventie van Chicago te ondersteunen. In de resolutiën, door de conventie van Pennsylvanië aangenomen, wordt het stelsel van vrijen handel bestreden en de handhaving der tolrechten, zooals die in de twintig laatste jaren bestaan, verdedigd. Telegrammen. LAHORE, 4 Februari. Kwajah-Jan en vijf andere der voornaamste aanvoerders in Kohistan hebben eene krijgsmacht bijeengebracht, met het doel zich te verzetten tegen Schahbaz-khan, door de Britsche regeering tot gouverneur benoemd. WEENEN, 5 Februari. In de Kamer van afge vaardigden heeft prins Lichtenstein een voorstel ingediend betreffende eene doortastende hervorming van de wet op het lager onderwijs, in den geest van eenegodsdienstig-zedelijke, nationale opvoeding. De heer Lienbacher heeft een voorstel ingediend om den schoolplicht tot kinderen van zes jaar uit te strekken. PARIJS, 5 Februari. Tot lid van den Senaat is de heer Broca met 140 tegen 132 stemmen gekozen. BUENOS-ATRES, 5 Februari. De verkiezingen zijn gunstig voor de conciliante partij uitgevallen. CALCUTTA, 5 Februari. Een convooi met geld en amunitie is te Kaboel aangekomen. De ver- sterkingswerken aan den Balahissar en de kanton- nementen van Sjirpoer gaan goed vooruit. Te Kaboel hebben heftige sneeuwstormen gewoed. BRUSSEL, 5 Februari. In eene depeche uit Rome wordt gemeld dat de pauselijke nuntius alhier

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2