Z. M. heeft Jurjen Wolthers, teekenaar bij het kadaster te Arnhem, met ingang ran 15 Febr., benoemd tot concierge, boekbinder en bediende bij het archiefgebouw te Arnhembij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht be noemd tot apoth. 8de kl., den student J. Van Riel (apotheker). Gemengd Nieuws. Gedurende de maand Januari heeft de Leidsche tramway 27,024 passagiers gehad, in November en December 39,620, zoodat sedert de opening, 22 November, 66,644 personen werden vervoerd. Heden is door de politie alhier aan gehouden de persoon van J. F. B., die zich aan bedelarij had schuldig gemaakt. Ook is er tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Gistermiddag is zekere W., woonachtig op het Levendaal en de Spilsteeg passeerende, uitgegleden, ten gevolge waarvan hij zijn rechterbeen brak. Door twee per sonen opgenomen, werd hij naar zijne woning ver voerd, waar onmiddellijk de hulp van den heer Andreson werd ingeroepen. Door het kantongerecht alhier zijn de volgende uitspraken in strafzaken gedaanJ. v. L. te Leiderdorp, w. baggeren in Rijnlands boezemwater in strijd met de vergunningsvoor waarden, veroordeeld tot 10 of 3 dagen; P. G. te Leiden, w. houden van een verloting van voor werpen ouder de honderd gulden waarde, zonder vergunning van Burg. en Weths.ƒ5 of 2 dagen; A. D. te Katwijk, w. vervoer van secreetvuil op verboden tijd: ƒ3 of 1 dag; C. J. P. te Noord- wijk, w. een hond als trekdier bezigen: ƒ3 of 1 dag; J. W. P., aldaar, w. idem: vrijgesproken; R. K. te Leiden, w. een hond 's nachts zonder opzicht op straat laten: 3 of 1 dag; J. K., aldaar, w. paard en wagen zonder opzicht op straat laten: f 3 of 1 dag; A. J. te Katwijk, w. werpen met sneeuwballen3 of 1 dagC. v. D. en W. v. d. P., aldaar, w. snijden van helm in Rijnlands onvrij duin, ieder ƒ5 of 1 dag; L. S., aldaar, w. idem, en omroeren van den harden duinkorst: tot 2-maal dezelfde straf; J. v. V., aldaar, w. dron kenschap op straat: ƒ3 of 1 dag; J. G., aldaar, w. idem (tweemaal), tot idem (tweemaal)M. O., huisvr. v. D. W. te Leiden, w. werpen van asch op het ijs der grachten: ƒ1 of 1 dag; C. v. R. te Katwijk, w. nachtgerucht: 5.50 of 2 dagen; A. J., C. De J., C. v. S., C. H. te Katwijk,.en W. O. en J. v. d. S., te Sassenheim, w. nacht gerucht, allen vrijgesproken. Gistermiddag te een uur heeft te Zoeterwoude op de Noord-Ade, onder begunsti ging van prachtig weder, eene hardrijderij op schaatsen plaats gehad alleen van mannelijke ingezetenen dier gemeente boven de 15 jaren. Twee en twintig uitstekend vlugge rijders namen er aan deel. De prijs, zijnde twee gouden Wil- lcms, werd behaald door Govert Van Leeuwen; de eerste premie, één gouden Willem, door Cor nells Kleyn; de tweede premie, zijnde vijf gulden, door Johannes Kleyweg; terwijl aan de elf eerste winners een gulden werd uitbetaald. Dit aldaar meer in gebruik komend volksvermaak liep in de beste orde en onder gulle vroolijkheid van eene ontelbare menigte naar ieders genoegen af. Jammer dat bij de laatste ritten door het zon nige weder de zachtheid van het ijs het harde rijden zeer hinderde en daardoor de tweede pre miewinner door vallen een hoofdwonde bekwam. De gelegenheid was uitnemend. De commissie betuigd dan ook haren dank voor het welslagen van dat ijsvermaak. Te Bodegraven hadden twee hardrijderijen op schaatsen plaats. Eerst beproefden een achttal rijders uit de gemeente hunne krachten tegen elkander, waarbij P. Hoogendijk den prijs van 25 en B. Van Rijn de premie van 10 behaalden. Daarna reden 20 lief hebbers, buiten de gemeente woonachtig, waarvan de uitslag was, dat aan H. De Graaf van Kou dekerk de prijs, 20, werd toegekend, en M. Van Zwieten en D. Verkade van Aarlanderveen de pre- rniën, f 10 en ƒ5, ontvingen. Door den krijgsraad in het 1ste mili taire arrondissement, standplaats 's-Gravenhage, zijn gedurende de vorige maand de volgende vonnissen geveld, als, tegen: 1°. J. S., huzaar bij het 2de escadron van het 8de reg. huz., ter zake van het slaan van bedienende beambten bij de waarneming van hunne functiën, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf; 2®. J. M. K., grena dier bij het 2de bat. van het reg. grenadiers en jagers, ter zake van eerste desertie in tijd van vrede, gevolgd door arrestatie, veroordeeld tot twee maanden milit. detentie; 39. H. S., pontonnier bij de lste comp. van het corps pontonniers, ter zake van diefstal in de onderofficierskeuken in de kazerne, ten nadeele van een kameraad, veroordeeld tot één jaar militaire gevangenisstraf en ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of als mili taire geëmployeerde te dienen voor den tijd van vijfjaren; 4°. J. P., pontonnier bij de lste comp. van het corps pontonniers, ter zake van desertie in tijd van vrede, met medeneming van goed boven de tenue van den dag, gevolgd door arrestatie, en van het zoek maken van groote en kleine equipementsstukken, veroordeeld tot vier maanden militaire detentie; 5®. J. J. R., huzaar bij het depot-escadron van het 3de reg. huzaren, ter zake van tweede desertie in tijd van vrede, gevolgd door arrestatie, en van bet zoek maken van groote en kleine equipementsstukken, veroordeeld tot één jaar militaire gevangenisstraf, met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of als mili taire geëmployeerde te dienen voor den tijd van vijf jaren. Verleden week verspreidde zich te Venloo het gerucht dat tusschen de naburige plaatsen Geldern en Issum een moord zou gepleegd zijn op een molenaarszoon te Geldern, waarbij hem zijne portemonnaie met 240 mark ontvreemd zou zijn. Dit werd later weder tegengesproken, doch thans is door het gerecht van Kleef eene lijkschou wing gehouden, waarbij wel degelijk is gebleken dat genoemde persoon vermoord is. De daders, twee bekenden van den vermoorde, zijn reeds in hechtenis. Onder het kader en de manschappen der vereenigde bataljons van het te Bergen-op Zoom in garnizoen liggende 3de reg. inf. heeft een wed strijd op schaatsen plaats gehad, waartoe negen prijzen waren beschikbaar gesteld. Onder begunsti ging van uitstekend weder en van een talrijk publiek liep dit feest naar wensch af. De onkosten werden gedekt uit het cantine-fonds. Een dienstmeisje ontvreemdde te Assen bij hare meesters 5 jassen, 3 onderbroeken, 2 wollen dassen, 1 parapluie, verschillende paren kousen en sokken, 2 paar handschoenen, 1 pet, zak doeken enz. Ze is gevat. Twee mariniers, die dezer dagen te Nieuwediep, beschuldigd van diefstal, waren ge arresteerd, wisten door het dak uit de provoost te ontkomen. De manschappen, met de bewaking belast, waren over die ontvluchting niet weinig verbaasd. Spoedig werden de ontsnapten echter teruggebracht. Het ramschip „Haai" heeft gisteren geene pogingen gedaan om het ijs in de Kil voor Dordrecht verder op te breken, vermoedelijk wegens het vriezend weer. Omtrent het ramschip „Panter," hetwelk zich nog in den Kilmond bevindt, ver neemt men dat het bestemd is langs de Nieuwe Merwede naar Hardingsveld op te varen, ten einde daar een ijszoom, welke zich ongeveer halver rivierbreedte uitstrekt, los te maken. Eenige man schappen met ijsschou wen, zagen, bijlen enz. zijn werk zaam geweest om de doorvaart van de brug over het Hollandsch Diep aan den zuidelijken oever, welke gedeeltelijk met ijs bezet is, los te maken, ten einde aan de „Panter" den weg naar de Nieuwe Merwede te banen. Met den aanstaanden zomerdienst zullen in de treinen VlissingenVenloo dienst doen zoogenaamde Pullman-hotelrijtuigen. De „Pull man Palace Company" zal er drie afstaan aan de Exploitatie-maatschappij om daarmede gedurende zes maanden proeven te nemen. De reizigers, die van zulk een rijtuig wenschen gebruik te maken, zullen boven den gewonen vrachtprijs iets moeten betalen. Dit bedrag zal echter zeer gering zijn. De aankoopsprijs van zulk een rijtuig is niet ge ring; men schat dien op pl. m. 35,000. Des niettemin schijnen deze rijtuigen, vooral in Amerika, waar ze sedert een tiental jaren dienst doen, wel runne rente op te brengen. Door de opneming van Zola's „Nana" zag de „Voltaire" het getal harer abonnés van ",000 tot 50,000 klimmen. De „Courrier de Lyon" meldt dat ten gevolge van een woordentwist tusschen den officier van justitie en een advocaat voor de recht bank te Beaume, in het departement der Cöte d'Or, dezer dagen, bij de opening der terechtzit ting, de geheele orde van advocaten in toga's ver schenen is, waarop de deken, de heer Pignol, verklaarde dat de advocaten, zich in hnnne waar digheid gekwetst gevoelende, met. algemeene stem men besloten hadden om ten eerste zich met het parket niet in te laten totdat zij voldoening zou den hebben erlangd, en ten tweede zich eene maand lang van alle pleidooien, zelfs in burgerlijke zaken, te onthouden. In het oostelijk deel van Londen brak Maandag brand uit in de pakhuizen van Webb, Warter Co., waarin zich een groote hoeveelheid wijn en wijnsteen, sardines enz. bevond. Door den mist konden de brandspuiten niet tijdig genoeg komen. De schade wordt op 500,000 geschat. Een Yankee, die in zijn huis een bal gaf, wierp zich eensklaps tusschen de dansers en riep: „Halt, mijne heeren, de overste Smith heeft zooeven mijn vrouwe gekust!" Algemeen is de opschudding. De overste en de heer des huizes verlaten de zaal. Men vreest dat een duel zal plaats hebben. Na eenige minuten keeren beiden echter terug en de laatste roept„Met het bal kan worden voortgegaan. De overste heeft mij eene schadevergoeding van 100 dollars uitbetaald." De beschaving doet reuzenschreden! Thans schrijft Cetewayo reeds in Engelsche tijd schriften. Wel heeft hij voorloopig nog gebruik gemaakt van de diensten van een secretaris, maar ook die zal hij zeker spoedig wel kunnen missen. Het Eebruari-nummer van een nieuw Engelsch maandschrift bevat een artikel zoo niet van de hand, dan toch uit den mond van den ex-Zoeloe koning, waarin allerlei merkwaardige mededeelingen worden gedaan. De koning houdt eenige beschou wingen over de geschiedenis van zijn volk en doet daarna eenige mededeelingen omtrent de wijze, waarop hij gewoon was zijn land te regeeren. Eens riep hij zijne manschappen onder de wapenen, doch velen hielden zich ziek. Dat verdroot hem, en kort en goed zond hij een regiment naar de verschil lende kraals, om alle werkelijke en ingebeelde zie ken van kant te maken. Zij deugden toch nergens toe. Een anderen dag wilde hij een regiment, dat zich bijzonder dapper gedragen had, eens beloonea en gaf den manschappen eene geheele klasse vrouwen ten huwelijk. Zij moesten haar onderling eerlijk verdeelen. De vrouwen hadden er echter niet veel lust in en brachten in het midden dat het regi ment veel te weinig manschappen telde om hen allen te onderhouden. De grootmoedige koning liet toen een ander regiment aanrukken, maar ook dat vond geene genade in de oogen der weinig trouwlustige vrouwen en zij zochten nieuwe uit vluchten; doch toen gaf Cetewayo zijn soldaten het recht om op de dames, die zooveel noten op haar zang hadden, in te hakken, waarbij er verscheidene gedood werden; de overigen schikten zich toen wel in haar lot. „Zóó leerde ik het volk", zegt de Koning, „wie de baas was". Wederom is een jong geneesheer te Parijs het slachtoffer van zijne menschlievendheid geworden. Het is een zekere Reverdy. Sedert 1 Januari als inwonend geneesheer aan het hospitaal „des enfants malades" verbonden, waar de besmet telijke keelziekte in de ergste mate heerscht, trot seerde hij alle gevaar, en vervulde daar, niettegen staande de langdurige vermoeienissen zijne gezond heid reeds geschokt hadden, met de grootste zelfverloochening zijne edele taak. Acht dagen ge leden verliet hij op ernstig aandringen van zijn chef Parijs om te Laval rust voor zijn afgetobd lichaam te vinden. Het bleek echter te laat te zijn de gevreesde ziekte had haar werk reeds verricht en voor een paar dagen kwam te Parijs de tijding van Reverdy's dood. BUITENLAND. Duitschland. De trein, waarmede de keizerin van Rusland op hare reis van Cannes naar St.-Petersburg te Berlijn aankwam, bestond uit 20 wagens en haar gevolg uit 100 personen. Keizerin Augusta had zich naar het station begeven. De keizerin van Rusland gevoelde zich te zwak om haren salon wagen

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2