Vrijdag 6 Februari. A*. 1886. N\ 6126. prijs dezer c0uba5t: Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. prijs des advertenties: LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poet.a 1.40. Atomic rtijie Komman0.03, Ta* 1I raftb.LOS. led era regel meera 0.17J. Grootera Utlen naar ptaalanamta. LEIDEN, 5 Februari. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer F. W. J. George Snijder van Wissenkerke, geb. te Middelburg, bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap, met academisch proefschrift, get. „Privilegiën in het stuk van belastingen". Ter benoeming van een onderwijzer 2de klasse aan de openbare jongensschool 1ste klasse, op eene jaarwedde van ƒ800, met 50 voor het geven van onderwijs in het Fransch, is de volgende voor dracht opgemaaktW. G. Meyer te Meppel, J. A. Boys te Sluis en J. G. Tuitel te Noorthey. B. en Ws. raden gunstig op het verzoek van S. P. Van der Hoogt, om een eervol ontslag als hulponderwijzer aan de school n°. 3 voor min vermogenden, met ingang van 1 Maart a. s. Ook raden zij eene gunstige beschikking aan op het verzoek van L. G. Le Poole, tot het in eigendom bekomen van een strook gronds in de Lange Schoolsteeg. Zij geven in overweging, de jaarwedde van den onderwijzer 2de klasse aan de school n°. 3 voor minvermogenden J. Korswagen, in overeenstem ming met de jaarwedden van andere onderwijzers van dezelfde klasse, te verhoogen van 700 tot 800. Tevens raden zij gunstig op de ver zoeken van jhr. mri J. W. P. Diert van Melis sant q.q., te 's-Gravenhage, en van de commissie van administratie van de begraafplaats der Roomsch- Katholieken, tot het in eigendom bekomen de eerste van den grond van het Heilige-Geest-hof, de laatste van een gedeelte van den Yestwal, nabij gemelde begraafplaats, thans bij haar tegen recognitie in gebruik. Ter gelegenheid van den „dies natalis" onzer hoogeschool op a. s. Maandag, welke door leden van het studentencorps ook met het houden van een collation zal gevierd worden, zal den rector- magnificus, dr. H. Kern, een serenade worden gebracht. Met genoegen vernamen we dat het aantal deel nemers voor de volgende maskerade niet minder is dan dat voor die van 1870 was. De maskerade-com missie, de moeilijkheid inziende om paarden uit de manége te krijgen, heeft aan het ministerie van oorlog rijkspaarden aangevraagd, op welk ver zoek een gunstig antwoord is ontvangen. Omdat bij de gehouden aanbesteding alle inschrijvingen veel te hoog waren, is het afbreken, vervoeren enz. van het gebouw van den internationalen wedstrijd, den vorigen zomer ter nationale ten toonstelling te Arnhem gehouden, naar de Ruïne alhier gegund aan den architect Hendriks aldaar voor 3750. Daarvoor moet ook ter geheele breedte van het gebouw en ter diepte van vijf meter eene veranda worden gemaakt. Zooals men weet, komt steeds in eiken studen ten-almanak een korte geschiedenis van het corps voor. Die in den almanak voor dit jaar schijnt bij velen nogal aanstoot te hebben gegeven, al thans een op de corpsvergadering namens het col legium voorgestelde motie, waarin „het Leidsche studentencorps het afkeurt, dat de Almanak-Re dactie in den aanvang der Korte Geschiedenis enz. eene onware voorstelling heeft gegeven van den geest die in dat corps heerscht", werd na eenig debat zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ook volgens de „Vox" werd door de opkomst ter corpsvergadering de bewering gelogenstraft, dat be langstelling in corpszaken tot het verledene be hoorde. Daar veleu ook buiten de studentenwereld dea almanak lezen, is het goed dat zij eveneens van dit protest kennis nemen. Heden herdenkt P. J. M. Bijtel den dag waarop hij, 25 jaar geleden, als bode in dienst trad bij het zieken- en begrafenisfonds van den heer M. H. Esser. Gedurende dien tijd heeft hij door trouwe plichtsbetrachting de achting verwor ven van zijn patroon en collega's, die hem als aandenken aan dezen dag een cadeau aanboden. Dinsdag-avond gaf het gezelschap „de Vriendenkring" te Zegwaard hare eerste tooneel- uitvoering, welke als goed geslaagd beschouwd mag worden. Ofschoon een talrijk publiek aanwezig was, werd de orde flink gehandhaafd. Bij de Dinsdag-avond in den schouwburg te Rotterdam gehouden voorstelling ter benefice van den heer J. Haspels werd den kunstenaar en niet minder het publiek eene verrassing bereid, zoo schrijft men aan het Vad. Vóór den aanvang der groote pauze, na afloop van Augiers „Ceinture Dorée", in een Nederlandsch gewaad overgebracht onder den naam „Een goede naam", [dat evenals „Mijn Torteltjes" Maandag a. s. ook in onzen schouwburg zal opgevoerd worden] verscheen de beneficiant ten toóueele, begeleid door „Multatuli", die ten aanhoore van het publiek zijn vriend Haspels toesprak. In korte trekken wees hij op de teleur stellingen, die den kunstenaar, vooral in Nederland, zijn weggelegd, omdat het hem onmogelijk is zich steeds uitsluitend aan de kunst te wijden en hij genoodzaakt is de kunst ook als ambacht te be schouwen. Daartegenover staat echter de voldoening, die hij vindt in de sympathie van het publiek, die ook dezen avond voor Haspels ondubbelzinnig was gebleken. Maar ook hij wilde hem op dezen feestavond een blijk zijner sympathie geven en overhandigde hem een exemplaar zijner werken met deze woorden: „Vriend Haspels, hier heb je mijn Havelaar, mijn Ideeën, mijn Vorstenschool, alles, wat Multatuli uit de pen gevloeid is." Onder daverende toejuichingen van het talrijk aanwezige publiek verschenen beiden nogmaals ten tooneele en bedankte Haspels eerst Multatuli, daarna het publiek voor de blijken van sympathie, ten slotte de belangen van het Rotterdamsche tooneel aan de aanwezigen aanbevelende. Na de pauze werd het oorspronkelijke blijspel in één bedrijf van mr. A. M. Maas Geesteranus „Mijn Torteltjes" opgevoerd. Dit stukje, waarin o. a. de omslag aan onze ministeriëele bureaux wordt gehekeld, werd blijk baar gunstig bij het publiek opgenomen, niet het minst zeker om het uitmuntend spel van de hoofd- vertooners, de heeren Van Zuylen en Faassen en mevrouw Egener Van Dam. Het Vad. meldt dat de minister van oorlog eene vertrouwelijke circulaire heeft gericht tot de corpscommandanten en den plaatselijken comman dant der residentie, waarbij onder zware bedreiging van straf nogmaals het verbod herinnerd wordt dat officieren buiten de tenue van den dag zich kleeden of vóór den bepaalden tijd zich in burger- kleeding vertoonen. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam zijn tot arts bevorderd de heeren G. Franken en J. Paré, oud-officieren van gezondheid, is het getuigschrift voor het 1ste gedeelte uitge reikt aan den heer C. Hesterman, candidaat-arts, en is tot tandmeester bevorderd de heer J. A. Hoffman. Aan de hoogeschool te Utrecht is bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer G. Van Eek, geb. te Arnhem, met academisch proefschrift, get.: „Het vrije notariaat." Bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur is ingekomen een koninklijk besluit, houdende beschikking op het beroep yan mevr. de wed. J. Des Amorie van der Hoeven, geb. H. P. Hubrecht, tegen een besluit van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, houdende wijziging van den legger der wegen en voetpaden in de gemeente Leiderdorp. Dat besluit werd gehandhaafd en het beroep ongegrond verklaard. De directeur der openbare handelsschool te Amsterdam, dr. H. F. R. Hubrecht, heeft bij den gemeenteraad zijn ontslag uit die betrekking aan gevraagd. De „UI. London News" bevat het portret van wijlen den luit.-ter-zee Koolemans Beynen, met levensschets en eene afbeelding van het pool- schip de „Willem Barendsz". Het Utr. Dgbl. verneemt dat de generaal- majoor jhr. Van Spengler, inspecteur van het wapen der cavalerie, aan den Koning heeft ver zocht om op pensioen te worden gesteld. De kolonel jhr. Storm de Grave, commandant van het 3de regiment huzaren in Den Haag, wordt als zijn opvolger genoemd. Nog andere mutatiën worden bij het wapen verwacht. Bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen zijn benoemd tot chefs de bureac te Utrecht, Th. S.Piepenbrinkte Zutfen (inspectie), H. F. Hoogeveen, en te Rotterdam, S. B. C. Garon, allen thans eerste klerken bij die Maatschappij. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maanden Juni en Juli e. k. een examen zal worden gehouden tot toelating van jongelingen als cadet aan de konink lijke militaire academie. Dit examen wordt in twee gedeelten gesplitst, namelijk een schriftelijk en een mondeling examen. Ten einde alle adspiran- ten dezelfde vragen schriftelijk te doen beant woorden, waardoor eene meer gelijke beoordeeling hunner bekwaamheden kan worden verkregen, wordt het schriftelijk gedeelte van het toelatings examen op dezelfde dagen en uren afgenomen in de gemeentenGroningen, Arnhem, Roermond, Breda en Amsterdam, onder toezicht van com- missiën, ieder bestaande uit twee leden der exa men-commissie, welke volgens art. 7 der wet van 30 Mei 1877 door den minister van oorlog wordt benoemd. Het schriftelijke examen te Groningen, Arnhem, Roermond en Amsterdam zal worden voorafgegaan door een voorloopig geneeskundig onderzoek, en dat te Breda door het geneeskundig onderzoek door de commissie, die, ingevolge art. 6 der evengenoemde wet, door den minister van oorlog wordt benoemd. Het geneeskundig onder zoek te Breda en het voorloopig geneeskuudig onderzoek buiten Breda geschieden den 15den Juni e. k. vóór den aanvang van bet schriftelijk examen, dat op Dinsdag 15 en Woensdag 16 Juni a. s. zal worden afgenomen. Het mondeling examen wordt uitsluitend te Breda gehouden. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pu pillen tot het adspirant-examen worden toegelaten, behooren daarvan vóór 15 Mei aan het departe ment van oorlog kennis te geven. Het volgend aantal plaatsen wordt dit jaar opengesteld; voor den dienst hier te lande: inf. 18, art. 14, genie 3; voor den dienst in Oost-Indië: inf. 20, art. 10, genie 5. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Java, passeerde gisterochtend Tarifa. De heer D. Croll Jr., ingenieur bij de kon. Nederl. stoombootmaatschappij te Amsterdam, is door den minister van koloniën gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië, om tijdelijk te worden benoemd tot chef werktuigkundige bij de Bataviasche havenwerken,

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1