N\ 6125. Donderdag 5 Februari. A*. 1886. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven: Tm 1—rapl».... Zooals onze stadgenooten uit eene voor een paar dagen in deze courant voorkomende adver tentie gezien zullen hebben, zal Yrij dag-avond vanwege de „Maatschappij voor Toonkunst te Leiden" in de Stadszaal een buitengewoon concert aangeboden worden. De concert-gevers zijn hier te lande zeer gunstig bekend, en het programma belooft veel schoons. Wij kunnen dus den kunstken ners en muziekliefhebbers niet genoeg aanraden van deze quartet-uitvoering gebruik te maken. Ook de commissarissen van Toonkunst hebben door hun loffelijk streven om den ingezetenen iets degelijks aan te bieden daarop volkomen aanspraak. Zoo menig maal toch is het reeds gebeurd dat de executanten als het ware voor een leege zaal zitten. Dat dit thans weder niet het geval zijImmers, daar door zou ook volgenden plannen de bodem worden ingeslagen en van elke verdere poging tot het hier doen optreden van elders zoozeer gewaardeerde kunstbeoefenaars en toonkunstenaars moeten worden afgezien. Men schittere dus nu niet door afwezigheid. Het aantal leden van de afdeeling Leiden en omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde is in de gisteravond in het gebouw der Loge gehouden vergadering weder met 7 vermeerderd, zoodat het thans 159 bedraagt. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer mr. W. D. Bosch. Uit de rekening en verantwoor ding van den penningmeester bleek dat de finan ciën der afdeeling zich in goeden staat bevinden. Er is een voordeelig saldo van f 72.82. Omtrent de voorgenomen excursie naar Gent in het laatst van Maart of begin April werd nog kort van gedachten gewisseld. De voorzitter, mr. H. L. A. Obreen, deelde mede dat hij de verzekering had gekregen dat men daarginds welkom zal zijn en dat er een programma wordt opgemaakt, dat der afdeeling zal worden toegezonden. Van de andere afdeelingen was nog weinig deelneming onder vonden. De kosten werden voor de drie dagen voor elk persoon op hoogstens f 25 berekend. Daarvoor behoefde men het dHs niet te laten. Het bestuur wil alles aanwenden om de deelne ming zoo algemeen mogelijk te maken. Jongelieden van het vak, die nog niet over zooveel als anderen te beschikken hebben, zullen door welwillende tusschenkomst van enkele leden ook in de gele genheid tot het bezoek gesteld worden. Eene op wekking ook van de andere leden achtte de voor zitter niet overbodig, opdat men in Gent niet zegge dat men er maar met liefhebbers, en niet met kenners te doen had. Ook niet-leden kunnen aan het uilstapje deelnemen. In de volgende ver gadering zal definitief moeten worden bepaald wie er meegaan. Door den secretaris werd een rapport omtrent de Leesbibliotheek uitgebracht, waarin werd geklaagd over weinig belangstelling. Eerst werd ze door hoog stens vier leden bezocht; later kwam er niemand meer. Hij geloofde dat hij de rol van aanspreker zal moeten vervullen; de zaak was zoogoed als dood. De voorzitter betreurde dit èn als lid van het hoofd bestuur èn als lid der afdeeling. In Leiden toch is de gelegenheid voor zulk eene bibliotheek, in verband met die van het Nut, zoo prachtig en gemakkelijk. Een lid meende dat de zaak bij de leden niet algemeen genoeg bekend was, waarom hij voorstelde om haar nog een jaar aan te honden en daarvan aan alle leden kennis te geven. Met 86 tegen 3 stemmen werd daartoe besloten. De secretaris verwachtte na natuurlijk dat zij die vóór de voortzetting hadden gestemd, thans ook van de inrichting zullen gaan gebruik maken. Aangaande de in Groningen te houden tentoon stelling wees de voorzitter er op dat dit de eerste tentoonstelling is welke de Maatschappij zal houden. Tot haar welslagen moet men dus de handen inéén slaan. De tentoonstelling moet slagendoet zij dit niet, dan kan men gerust zeggen dat de Maat schappij hare kracht verloren heeft. De kosten voor verzending van hier zijn echter niet gering een geheele waggon kost ongeveer 40. Daaraan wil het hoofdbestuur evenwel te gemoet komen. Het heeft daartoe een machtig besluit genomen, waarbij vooral de kas zal worden aangesproken. Zijn er hier b. v. twee personen die op zich nemen een ge- heelen waggon te vullen, dan kost hun het vervoer niets. Ieder lid werd dus tot persoonlijke mede werking aangespoord, terwijl bovendien eene collec tieve inzending der afdeeling werd in overweging gegeTen. Kreeg deze toch ook eene medaille, dan zou dit voor haar een groote eer zijn. De kans is groot, want velen kunnen er met ons niet concurreeren. Omtrent het voorstel tot deelneming aan V. Romein's blaadjes over groententeelt, van een plant die hier te lande nog weinig bekend is, werd besloten er voor rekening van de kas der afdeeling eenige aan het hoofdbestuur op te geven, dat ze daarna, in verband met de opgave van andere afdeelingen, bij groote getallen kan bestellen. Tegen den goed kooperen prijs kunnen ze dan weder aan de leden worden uitgereikt'. Algemeenen bijval vond het voorstel van het bestuur om voor de alhier in September te hou den tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw eene verguld zilveren medaille ter waarde van f 15 a f 20 uit te loven voor een inzending op het gebied van tuinbouw. De voor zitter hoopte dat de medaille in Leiden zou blij ven. Veel zal daartoe van ons zeiven afhangen. Ook kwamen ter sprake de pogingen van de Maatschappij „Een nationaal belang", ten doel hebbende het beplanten van bermen langs spoor wegen, heerbanen enz. Het bestuur meende aan deze zaak krachtigen steun te moeten verleenen, want ze is in het belang der leden. Daartoe had het ook reeds in deze couraHt eene uitvoerige ad vertentie geplaatst, ten gevolge waarvan zes aan- deelen waren genomen. De leening is nog wel niet volteekend, maar toch ondervindt de zaak ook in het geheele land ruime deelneming. Door een der aanwezige leden werd het succes, ook het finan- ciëele, op grond van ervaring, in twijfel getrokken. In antwoord op de in de vorige vergadering in de bus gevonden vraag betreffende de „Juffer zonder gal", voorkomende in de werken van Vondel en waaromtrent toen niemand inlichting wist te geven, deed de secretaris thans voorlezing van een uitvoerigen brief van den heer C. H. Dee, waaruit bleek dat de bedoelde „Juffer" geen plant of bloem, maar een gevleugeld insect is. Tot leden eener commissie ter onderzoeking van de snoeiwijze enz. van moerbezieboomen werden benoemd de leden W. Verboog en Joh. Kriest, alsmede het bestuurslid D. Mater. De kerkeraad der Waalsche gemeente te Rotterdam heeft het volgende zestal van predikanten opgemaakt: E. Bénezeck van Montauban, C. G. Chavannes van Leiden, E. Eontanès van H&vre, C. W. C. Gérold van Straatsburg, E. Jeanmaire van St.-Suzanne, en H. Valés van Amsterdam. De Ned. Botanische Vereeniging heeft te Amsterdam hare wintervergadering gehouden onder voorzitterschap van prof. C. A. J. A. Oudemans. Veertien leden waren tegenwoordig. Door de heeren De Vries en Treub werd na de gewone werk zaamheden het voorstel gedaan ter behandeling op de volgende zomervergadering, om voortaan elk jaar des zomers te Leiden te vergaderen, en niet, zooals tot nu toe, het ééne jaar te Leiden en het andere jaar ergens elders. Op de oproepingsbriefjes voor de loting der nationale militie, lichting 1880, worden de lotelingen te Woubrugge door den burgemeester beleefd verzocht zich op den dag der loting, den 16den Februari 1880, te onthouden van het mis bruik maken van sterken drank. Te Utrecht is overleden de heer J. H. Wensing, rustend priester en oud-hoogleeraar aan het seminarie te Warmond. In Den Haag is op ruim 75-jarigen leef tijd overleden mr. J. A. Mutsaers. Hij was ge durende vele jaren lid der Tweede Kamer, meer malen minister voor de zaken van den R.-K. eeredienst, voorts ook lid van den hoogen raad en laatstelijk gedurende eenige jaren lid van den raad van state. Te Loenen aan de Vecht is weder een oud-strijder van Waterloo overleden, nl. Hermanus Van de Koppel, in den ouderdom van bijna 92 jaren. Door wijlen Catharina Van der I.inden te Oosterhout is aan de R.-K. kerk en pastorie van den Hout aldaar, een legaat van f 4000 bespro ken voor aankoop van kerksieraden. Gistermiddag werd te Rotterdam eene ver gadering gehouden van belangstellenden in de instandhouding van de Hoogduitsche Opera aldaar. De heer Burger deed mededeeling van een inge komen brief van den heer E. Bezet, waarin werd voorgesteld dat de financiëele commissie zich weder met de leiding der opera mocht belasten. Dit voorstel werd met gejuich begroet, waarop de heer Burger namens de commissie verklaarde dat zij op het uitdrukkelijk verlangen der vergade ring bereid was de leiding weder te aanvaarden, mits de vergadering zich vereenigde met eenige voorwaarden, nl. dat de opera voor een jaar ge vestigd zou worden als sociëteit, een kapitaal van ƒ90,000 aan coupons werd bijeengebracht en nie mand, die geen couponhouder is, toegang zou worden verleend, uitgezonderd tot amphitheater en galerij. Op voorstel van den heer Symons werd besloten deze voorwaarden nog acht dagen in be denking te houden en alzoo over acht dagen op nieuw te vergaderen tot het nemen van een defi nitief besluit. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZES COURANT t Yoor Leiden per 3 meelden.1.10. Franco per poeta 1.40. Alaonderlyke Nommerea 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIESi Iedere regel meer Groeten letten neer pUetsratmle. 1.05. 0.171. 8TADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n'. 95), tot regeling van het toezicht bij hel oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan J J. F. BUFFART en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene rookerij van spek en vleesch in het perceel in de Maarsmanssteeg n°. 15. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgem. 2 Februari 1880. E. KIST, Secretaris. De Voorzitter van den Gemeetenraad van Leiden noo- digt bij deze, krachtens art. 7, 2de alinea, der Wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad n". 37) de inwoners dezer gemeente uit om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aan geslagen, daarvan vóór den 15den Februari e. k., door over legging der aanslagbiljetten ter Secretarie dezer gemeente, te doen blijken, ten einde zoo noodig hun recht te be wijzen om, bij de jaarlijksche herziening der lijsten van kiesbevoegden, daarop te worden geplaatst. Leiden, De Voorzitter voornoemd, 4 Februari 1880. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 4 Februari.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1