korp. der cav. A. Veldhoen; don korp. der inf. C. E. Se'oaden korp. der cav. TV. J. Con ende korps, der art. J. M. Grizel en K. F. Arndtde korps, (hospit.-hedienden) H. Gebhard eo K. Heynis; de sedert tot korp. bevorderde fuseliers H Van Dalsum en C. Jansen; den korp. der cav. (sedert fuselier) J. L. Schleicher; den tamboer Bierhorst; de fuseliers J. Thibault, C. D. Velter, L. F. Martin en T. Verheugt, laatstgen. sedert ge- gageerd; de cavalleristen B. De Laure, J. De Wind, A. D. J. Hernu en F. L. Claeys, de kanonniers 2de kl. J. H. Boer winkel, A. Van Zutphen, J. S. Meschendorp, M. A. Buying en J_ L. Hoving, eerstgen. sedert gegageerd, en den mineur 2de kl. B. Verniers; 4°. te bepalen dat in de registers van de kan selarij der beide orden wordt ingeschreven, als ridder 4de kl. van de militaire Willemsorde, de adj.-onderoö. der inf. J. A. De Ble'court, den 25sten Juli 1878 gesneuveld bij het vermeesteren der vijandelijke versterking Senelop. Gemengd NlenwA Reeds sedert eenige dagen doet hier ter stede een gerucht de ronde, volgens hetwelk de vermoedelijke dader van den alhier indertijd zooveel geruchtmakenden moordaanslag op den veldwachter Van Santen, nu ongeveer zes jaren ge leden gepleegd, zou zijn gevat. Uit informatiën is ons gebleken dat in de Hoefstraat twee per sonen een hevigen twist met elkander gehad heb ben, bij welke gelegenheid de een in beschonken toestand tegenover den ander, die destijds als ge tuige was opgeroepen, uitdrukkingen bezigde, waarin hij hem niet meer of minder van den moord betichtte, ten gevolge waarvan de beschul digde eerstgenoemden persoon wegens laster een aanklacht heeft ingediend. Er is dan ook tegen hun door de politie proces-verbaal opgemaakt. Twee te Delft wonende werklieden gingen Zaterdag-avond, terwijl een van hen in het bezit was van een geladen ganzenroer, quasi uit om in de omstreken wilde ganzen te schieten. Na duchtig de jeneverflesch te hebben aangesproken, raakten beiden des nachts omstreeks halfdrie ver zeild op het erf van een aan de Nieuwelaan wo nenden landbouwer en, na den waakhond te heb ben neergeschoten, maakten ze zich ieder van een eend meester. De man met het ganzenroer werd op weg naar zijne woning aangehouden en aan het bureel gebracht, in het bezit bevonden van een gedoode eend, terwijl de tweede eend springlevend in den vroegen morgen in de behuizing van den ander is in beslag genomen. Willem Joosten, beschuldigd van den veldwachter Van der Lijke te hebben vermoord, is gistermorgen van Haarlem naar de cellulaire ge vangenis te Amsterdam overgebracht. Blijkens het arrest van terechtstelling heeft hij, toen hij, na het plegen van de diefstallen, zich met zijn buit langs de spoorbaan Uitgeest-Haarlem in de rich ting van Haarlem wilde verwijderen en door den gemeente-veldwachter Van der Lijke, die aldaar tegen diefstal en roof waakte, aangehouden werd, dien veldwachter op de spoorbaan, ter hoogte van de buitenplaats „Hartelust" gewelddadig aange grepen en met een scherp snijdend werktuig (ver moedelijk een krom gebogen snoeimes) moedwil lig toegebrachta. eene diepe, gesnedene, tot op het been doordringende wonde, lang 16 centi meters, loopende dwars over het aangezicht van af het rechter jukbeen langs en beneden het rechteroog tot voorbij den linker-mondhoek, klievende den rechter-neusvleugel en de linkerzijde der bovenlip; b. eene diepe, gesnedene wonde tusschen duim en wijsvinger der linkerhand; c. eene wijd gapende, zeer diep gesnedene wonde aan den hals, lang 26 centimeters, loopende van af hel tepelvormig uit steeksel van het rechter-slaapbeen langs den nek tot aan de kin, klievende onder meer de vena jugularis en het rnggemerg, welke laatste wonde den dood van den getroffene tot onmiddellijk ge volg moest hebben en ook werkelijk gehad heeft. Door de politie te Haarlem zijn ten huize van zekeren W. een aantal militaire klee- diugstukken in beslag genomen, afkomstig van het 1ste reg. huzaren, die sedert eenigen tijd uit de kazerne werden vermist. Bij onderzoek is ge bleken dat die goederen door den huzaar Ver donk successievelijk waren ontvreemd en ver kocht. Tegen den opkooper is proces-verbaal opgemaakt. Zondag-avond had te Amsterdam in een der achterbuurten een treurig huiselijk tooneel plaats. De vader van bedoeld gezin ging zich on ophoudelijk aan sterken drank te buiten en liet zijn gezin aan armoede en gebrek ten prooi. Van daar twisten tusschen de echtelieden, welke on- eenigheden dien avond zoo hoog liepen dat eene 19-jarige dochter door schrik en angst zóó werd aangegrepen, dat zij dood ter aarde viel. Tusschen Amsterdam en Hilversum is een waggon eerste en tweede klasse door het springen van een wielband in het ongereede ge raakt en bij aankomst te Hilversum omgevallen. Gelukkig zijn er geen persoonlijke ongelukken te betreuren. De reizigers waren niet in staat om, toen zij het ongeluk bemerkten, den hoofdcon ducteur of den machinist te waarschuwen. De koetsier, die verleden week te Utrecht bij het te water gaan van het rijtuig zijn been heeft gebroken, is thans in het ziekenhuis aldaar overleden. Het 13-jarige dienstmeisje A. G., dat Zondag 18 Jan. bij eene familie aan de Hoo- genieuwstraat te Dordrecht door het vlam vatten van haar jak zulke ernstige brandwonden bekwam, is aan de gevolgen overleden. Te Hulst is in eene stoom-bierbrou- werij een der knechts, van een trapje uitglijdende, in een put met heet water geraakt. De oppassende werkman bezweek na een vreeselijk lijden. In Frankrijk is een geheimzinnige rechtzaak voorgekomen. Een rijk grondeigenaar, als een kalm man bekend, had het bouwen van een villa aanbesteed. Het werk werd niet op den tijd afgeleverd en hij verleende uitstel. Bij een bezoek aan het werk ging hij met den timmerman aannemer naar den zolder en kwam kort daarna bebloed en ontsteld, met wonden aan het hoofd, beneden. Boven vond met het lijk van den aan nemer. Er had een twist plaats gehad, maar de aanbesteder kon zich niets van het voorgevallene herinneren, zoodat het niet kon worden uitgemaakt wie de aanvaller is geweest. Een langdurig gerech telijk onderzoek leidde tot het afzien van elke vervolging. De burgerlijke rechter heeft thans echter den aanbesteder veroordeeld tot betaling van 12,000 fr. als schadevergoeding aan de weduwe van den aannemer. De beroemde advocaat Lachaud bad voor den gedaagde gepleit en getracht aan te toonen, dat volkomen vergeten van aanvallen die tot hoofdwonden aanleiding geven, niet zeld zaam is en dat uit allerlei omstandigheden moest worden opgemaakt dat de aannemer de aanvaller is geweest. Toch heeft de rechter den aanbesteder tot schadevergoeding verwezen. Terwijl een landbouwer te Rouveen zich van de hooimijt liet glijden, drong de ijzeren hooihaak, welke, onvoorzichtig genoeg, met het scherpe naar boven tegen die mijt was geplaatst, hem ongeveer anderhalf voet in het lichaam. De haak moest worden uitgesneden. In de omstreken van Lugo werd bij het omhakken van een grooten eik een kistje met 90,000 fr. aan bankbiljetten gevonden; sommige waren met bloed bevlekt. Men denkt dat het geld behoorde aan den voor twee jaren te Lugo ver moorden kassier Valenti. De 17-jarige jongeling uit Antwer pen, H. v. d. B., die in het begin van December des vorigen jaars van daar met omstreeks 1300 fr. van zijn patroon op den loop ging, reeds twee vonnissen in België ten zijnen laste had en te Vlissingen gearresteerd werd toen hij op het punt stond naar Engeland over te steken, is, na een paar maanden verblijf in de gevangenis te Middelburg, op vrije voeten gesteld. Hij heeft be wezen Nederlander te zijn en zal dus niet worden uitgeleverd. Onlangs meldde een telegram dat op het Engelsche eiland St.-Christoffel, ook bekend onder den naam van „de moeder der Antillen", in het begin van Januari eene groote overstroo ming heeft plaats gehad. Nadere berichten geven thans een denkbeeld van den grooten omvang der ramp. Op 4 Januari begonnen de beken te zwellen en werden ze spoedig geweldige stroomen. In eene diepte aan den voet van een berg zich ontlastende, vulden zij die spoedig en brachten welhaast eene groote overstrooming teweeg. De stad Basseterre en al het omliggende land stond weldra diep onder water, de te veld staande oogst werd vernietigd, vele huizen werden vernield en het water, zich met geweld een weg banende naar de zee, wierp al wat weerstond neder. Yan de 25,000 inwoners van het eiland zijn er 200 omgekomen. De schade wordt op 5 millioen franken berekend. Sedert 1722 was het eiland niet door zulk eene ramp getroffen. Zeer vele bewoners hebben geen onderkomen. Zooveel kwaad heeft zeker de scherpste pen van den felsten opposant aan een gouverne ment niet berokkend als de stift van den teekenaar der „Punch", die onlangs den toestand van lord Beaconsfield aanschouwelijk voorstelde. Hij en de voornaamste leden van het Kabinet zijn afgebeeld in eene zeer moeielijke, gevaarlijke, maar bovenal belachelijke positie op een olifant, waarop het woord „Afghanistan" te lezen staat. Van die plaat zijn in St.-Petersburg duizenden en duizenden kopieën gemaakt, welke naar generaal Kauffman zijn gezonden. De generaal zal geen tijd er over heen laten gaan om ze onder de bevolking van Kaboel te verspreiden. Deze kan nu zien hoe de Engelschen zeiven over zich denken, wat de toestand voor de Britsche troepen zeker nog moeielijker zal maken. Had de teekenaar voorzien dat de stoot, lord Beaconsfield toegedacht, het land zelf zou treffen, waarschijnlijk had hij zijne schets in portefeuille gehouden. BUITENLAND. Frankrijk. De senaat heeft gisteren bij eerste lezing het wetsontwerp op den Hoogen Raad van onderwijs aangenomen. Volgens de „Temps" is de heer De Erey- cinet bedlegerig en zou hij aan een hevigen aan val van hepatische koliek lijdende zijn. De keizerin van Rusland is Zaterdag van Cannes vertrokken en wordt heden te St.-Peters burg verwacht. Te Berlijn zou de trein gisteravond aankomen, maar daar niet langer dan een groot half uur stil houden. Aan de grenzen en te St.-Petersburg zijn maatregelen genomen, door de oprichting van ver- warmbare houten loodsen, dat de keizerin geen oogenblik aan de koude buitenlucht blootgesteld behoeft te zijn. België. Ter gelegenheid van de aanstaande viering der Belgische onafhankelijkheid zal in den dieren tuin te Brussel eene Vlaamsche kermis gehouden worden met decoratiën en kleederdrachten uit de vijftiende eeuw. Een antiek Vlaamsch dorp met het kasteel van den heer zal worden gebouwd en rederijkerskamers zullen te midden daarvan een hagespel houden, waarbij de heer de prijzen zal uitdeelen. Rusland. De gemeenteraad van St.-Petersburg heeft het programma vastgesteld der feestelijkheden bij den 25sten verjaardag der troonsbeklimming van den czaar. Het bevat een aanbieding van een adres aan den keizer, het uitschrijven van een prijs van 5000 roebels voor de beste geschiedkundige ver handeling over St.-Petersburg, de opening van 25 nieuwe scholen en de verdceling onder de bevol king van een werkje, bevattende een geschiedkun dig overzicht van de voornaamste gebeurtenissen der regeering van keizer Alexander. Aan de „Golos" wordt uit de provincie Wladimir gemeld dat een aartsbisschop en twee bisschoppen, tot de zoogenaamde oud-geloovigen behoorende, in de vesting Suzdaltz zijn opgesloten geweest, de aartsbisschop gedurende 25, de beide bisschoppen gedurende 22 en 17 jaren. Zij ver klaren dat alleen hunne godsdienstige overtuiging tot hunne opsluiting aanleiding heeft gegeven. Het blad vraagt krachtens welke bepaling van het straf wetboek eene gevangenisstraf van 25 jaren kan opgelegd worden voor het onschuldige feit eener godsdienstige overtuiging. Het gelooft dat de ge vangenen vergeten zijn geworden en 't de zedelijke plicht van elk dagblad is, om aan dit geval open baarheid te geven. Spanje. Op de belofte, door den minister van financiën in de Kamer van afgevaardigden gedaan, dat de grootst mogelijke bezuinigingen zullen ingevoerd worden, heeft de heer Duran y Bas zijn voorstel tot vermindering van het aantal der Spaansche provinciën ingetrokken. Eene nieuwe interpellatie aan de regeering is aangekondigd betreffende de Noordwestelijke spoorwegen in Spanje.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2