IV". 6124. Woensdag 4 Februari. A". Deze Courant vrordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAHT: Voor Leiden per 8 miinden..1.10. Franco per poeta 1.40. Afzonderlijke Hommers.v.v.' a 0.65. PENS DER ADVERTEimEN Van 16 regels r .Vra .VkV. '^1% Iedere regel meer Greotere letten naar plaatsruimte. 1.05. 0.17$. LEIBEH, 3 Februari. Nauwelijks is tegenwoordig het eene be langrijke werk te Katwijk afgeloopen, zooals die voor de Leidsche duinwaterleiding en het Prins- Hendrik-kanaal, of het andere begint weer. Zoo is dezer dagen reeds krachtig aangevangen met de grondwerken voor het aldaar vanwege het Hoogheemraadschap Rijnland te stichten stoom gemaal, waarmede ruim honderd werklieden een behoorlijk dagloon verdienen. Omtrent dit stoom gemaal, waaraan de naam van den kundigen inge nieur van Rijnland, onzen stadgenoot dr. E. E. Van Dissel, onafscheidelijk verbonden is, vernemen wij dat het zal worden geplaatst aan de noord zijde van het uitwateringskanaal in de onmiddel lijke nabijheid der binnensluis. Het werktuig bestaat uit twee compound machines, ieder der halve met dubbelen cilinder, te zamen van ongeveer 900 indicateur-paardekracht. Door elk dezer ma chines zullen drie schepraderen worden bewogen. Deze zes schepraderen hebben ieder een breedte van 2.45 meter bij een middellijn van 9 meter, en men rekent dat daarmede gemiddeld per uur ruim 100,000 kub. meter water van den boezem van Rijnland kan worden afgemalen. De inrichting is zoo, dat bij lage zeestanden het stoomgemaal stilstaat en de natuurlijke loozingen geheel onge stoord kunnen plaats vinden, terwijl wanneer de zeestand de natuurlijke loozing belet, de sluis deuren der binnensluis kunnen worden dichtgezet en de machine in het werk gesteld; het opge pompte water wordt dan door de buitensluis heen op de Noordzee gebracht. De kosten van het geheele werk zullen ongeveer f 500,000 be dragen. Men vleit zich dat later dit stoomgemaal ook op de waterverversching van Leiden een gunstigen invloed zal uitoefenen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot nadere wijziging der wet van 28 Aug. 1851 tot regeling van de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der militaire officieren bij de zeemacht voor zooveel betreft de bepalingen op de officieren van den geneeskundigen dienst. In de eerste plaats wordt art. 10 aldus gelezen: „Om tot de rangen van dirigeerend officier van gezondheid der 2de kl. en inspecteur van adminis tratie te kunnen worden bevorderd, moeten de officieren minstens twee jaren in den naastvoor- gaanden rang gediend hebben." Voorts wordt art. 33 in dien zin gewijzigd dat voor officieren van gezondheid en apothekers, in dienst gekomen zonder hunne opleiding te hebben genoten bij 's Rijks hospitaal te Utrecht of bij het garnizoenshospitaal te Amsterdam, de diensttijd om te kunnen worden gepensioneerd wordt gesteld op 30 in plaats van 40 jaar. De minister vleit zich dat deze wijziging het in dienst treden als officier van gezondheid bij de marine zal bevorderen en het ontslag nemen zal verminderen. Bij een gelijktijdig ingediend ontwerp wordt de wet tot regeling der militaire pensioenen bij de zeemacht gewijzigd in verband met de bij de marine- begrooting voor 1880 voorgestelde reorganisatie van het corps officieren van gezondheid bij de zeemacht. Het stelt het bedrag van het pensioen voor den inspecteur gelijk aan dat van een schout bij-nacht, en het pensioen van een dirigeerend officier van gezondheid der 1ste klasse gelijk aan dat van een kapitein-ter-zee. Het wetsontwerp tot heffing eener rente belasting zal, naar het Vad. meldt, binnen enkele dagen bij den Raad van State inkomen. Naar de Chr.-Ger. gemeente te Noordwijk aan Zee is beroepen de heer M. Koulemans te Middelburg. Het beroep naar Scheveningen is door den heer J. Schotel te Alphen aan den Rijn aan genomen. De „première" van Villates opera „la Czarine", gisteravond in den Eranschen schouwburg te's-Hage aan de abonnés, de EraDsche, Belgische en Hol- landsche pers, de autoriteiten en andere genoodigden aangeboden, is volgens de N. R. Crt. uitstekend geslaagd. Zonder in eene beoordeeling van het toonwerk te treden kan gezegd worden dat de muziek een gunstigen indruk achterliet. De inhoud van het tooneelstuk is vooral aan het einde zeer boeiend. De prachtige frissche decoraties die na het ophalen van het gordijn voor het oog verrezen, lokten daverende teekenen van bijval uit. De zangeres mevrouw LavilleEerminet, de tenor Vitaux en de baryton De Vries creëerden met succes de hoofdrollen. Nooit zag men er toover- achtiger en talrijker ballet dan in deze opera. De toejuichingen werden niet gestaakt dan nadat de directeur Van Hamme zich aan het publiek had vertoond. De componist werd mede ten tooneele geroepen en verscheen met den schrijver Sylvestre en den decoratieschilder Capelle, om de schier eindelooze toejuichingen te beantwoorden. De voor stelling werd o. a. bijgewoond door vertegenwoor digers van de „Rappel", „Voltaire", „Paris Jour nal", „Revue des deux mondes" en „l'Tndépen- dance Beige". Door den heer De Vries, van Ouddorp, is in het dept. Nieuw-Vennep voor een talrijke menigte een volksvoordracht gehouden. In het eerste gedeelte van den avond, zoo schrijft men ons, werd door hem een Kerstvertelling voorge lezen, waarin op treffende wijze de treurige gevol gen geschetst werden van het misbruik van sterken drank. Toen hij den toestand schilderde der vrouw, wachtende op haren man en hoe deze eindelijk dood te huis gebracht werd, getuigde menige stille traan dat men als 't ware het geheele tooneel mee door leefde. Door alle aanwezenden werd dan ook in de pauze het adres tot beteugeling van het drankmis bruik geteekend. Na de pauze deed de spreker in een treffend voorbeeld de gevolgen zien eener gebrekkige op voeding. Waar het aangenaam tehuis ontbreekt, werpt men als om zoo te zeggen de jongelui op straat in de armen der verleiding. Eindelijk en tot slot de tooverlantaarn, waarbij aan menig geestig woord daverende toejuiching ten deel viel. Voorbeelden uit het werkelijke leven gegrepen stelden menige kwade gewoonte in een helder licht. De een kon zijn beeld vinden in deze, weer een ander in gene voorstelling; niet het minst in die van Samuel Brombeer. Meer dan eeu dankte bij het verlaten der zaal den spreker met een hartelijken handdruk. De 28ste algemeene vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap zal gehouden worden te Rotterdam in een der lokalen der „Rotterdamsche Diergaarde", op Zaterdag den 14den Eebruari a. s., des voormiddags te elf uren. Punten van behan deling zijn o. a.mededeelingen omtrent het „Orientalisches Museum" te Weenen, met het oog op de vraag naar de wenscheiijkheid van het op richten van een Handelsmuseum in Nederland, door den heer W. E. C. Van Laak; eenige geogra- phische en ethnographische mededeelingen omtrent het eiland Bali, door den heer R. Van Eek, en de kennis van Nederland, door den heer J. Kuyper. Den 17den Eebruari a. s. zal te Amster dam een bijeenkomst worden gehouden, uitgaande van het Genootschap ter bevordering van genees-, heel- en natuurkunde aldaar, om den 200-jarigen sterfdag van den genialen natuuronderzoeker Jo hannes Swammerdam plechtig Fte herdenken. De kon. academie van wetenschappen zal zich door een of meer leden laten vertegenwoordigen. Tot voorzitter der Vereeniging voor de statistiek in Nederland, in de plaats van mr. S. Vissering, is benoemd mr. J. L. De Bruyn Kops, lid van de Tweede Kamer. De gewone algemeene vergadering zal dit jaar gehouden worden te 's-Hage, op Zaterdag 3 April. De heer Martin Coster, sedert 1868 consul- generaal der Nederlanden te Parijs, is aldaar over leden. Hij was de stichter en eigenaar van eene der groote diamantslijperijen in de Zwanenburger- straat te Amsterdam. Wegens zijne bemoeiingen met de Nederlandsche inzendingen ter Parijsche tentoonstelling is hij onlangs tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd. Z. M. heeft de volgende pensioenen verleend aan M. D. Van Otterloo, hoofdonderwijzer te Valburg, f 400; J. H. Venendaal, zich schrijvende Veenendaal, hoofdonderwijzer te Herveld, gem. Valburg, f 394; W. Renaud, hoofdonderwijzer in de Leidsche buurt, gem. Oegstgeest, f 469 S. Susan, leeraar aan 's rijks hoogere burgerschool te Groningen, f 1145; benoemd in de orde van de Eikekroontot officier baron Lahure, majoor bij den Belgischen generalen staf, en tot ridder den heer E. Varenberg, letterkundige te Gent. Het heeft Z. M. behaagd hij besluit van 31 Januari ter zake der krijgsverrichtingen in de XXII en XXVI Moekim (Atjeh), gedurende het tijdvak van 23 Jnli 1878 tot 23 Maart 1879: 1°. te benoemen tot ridder 4de kl. der Militaire Willemsorde: de lnit.-kols. der inf. H. M. Tersteege eu H. Demmenide kapts. der inf. H. Haaksma, M. H. Vis, L. H. M. Genet en P. J. Seibert; de lste lnits. der inf. G. J. Soeterik, G. B. Hooyer, H. P. C. Van Bijlevelt, T. J. M. F. Mollinger en G. P. M. Van der Noordaa, eerstgen. sedert bevorderd tot kapt.; de lste lnits. der art. F. W. H. Tijdeman en G. G. Beer; de 2do luits. der inf. C. A. T. Ebell, C. J. H. Vohl en jhr. G. J. W. C. H. Graaf land; den 2den luit. der inf., gedetacheerd van het Nederl. leger, doch sedert van zijne detacheering teruggekeerd, H. F. Barkhuysen; den serg.-maj. opnemer J. Lngt, sedert gegageerd den serg. der inf. L. JVan Bielden serg. der art. P. J. Koster; de korps, der inf. H. H. Nieman, A. E. J. Andresen en J. H. Vandermenlen, eerstgen. sedert bevorderd tot sergeant; den korp. der cav. R. Sutter; den korp. der min. en sapp. R. Benthem; den faselier E. Faro; den cavalerist 2de kl. G. Rip- zaad; den kanonnier lste kl. J. Van der Donkden mineur lste kl. J. De Lacombé; den inl. min. lste kl. Drono, en den inl. min. 2de kl. Batjo; 2*. toe te kennen de Eeresabel met het gebruikelijk opschrift, aan den luit.-kol. der inf. J. H. C. Godin en aan den kapt. der art. G. De Wijs, sedert geplaatst bij den generalen staf; 3°. bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Neder land, eervol te doen vermeldende kapts. der infanterie jhr. J. J. Sandberg, R. De Lannoy en J. H. Heyl; den kapt. der art., gedetacheerd van het Nedesl. leger, G. K. C. baron Van Lijnden; den sedert tot ritmeester bevorderden Istcn lnit. der cav. jhr. R. B. R. J. Van Grotenhuis toFOneteinden sedert tot kapt. bevorderden lsten luit. der art., gedet. van het Nederl. leger, S. A. Bisschop; de lste lnits. der inf. J. Gleenewinkel Kamper- dijk, W. F. Kroesen, C. K. J. Van den Bussche, M. W. C. Van den Brandeler, F. D. Triebei, F. W. G. Merz en D. W. A. Graichen; den lsten lnit. der art. P. H. Opzoomer; den lsten luit. der min. en sapp. (sedert eervol ontslagen) J. Groot- hoff; de 2de lnits. der inf. W. F. Luytjes, J. C. Lindgreen en H. Hebbes, eerstgen. sedert bevorderd tot lsten lnit.den sedert tot lsten lnit. bevorderden 2den luit. der inf. gedetach. van het Nederl. leger J. Vos; de off. van gez. 2de kl. N. Bonthuis, V. Kohier, C. O. Gelpke en J. Haga, de eerstgen. sedert bevorderd tot off. van gez. lste kl.; den onderintend. 2de kl. H. Wilkens; den adj.-onderoff. der inf., dienstd. off., J. A. E. Van Riesen, sedert gegageerd; de serg.-majs. der inf. W. C. Veen en R- Lammers; den sedert tot serg.-maj. opnemer bevorderden serg. opnemer K. E. Keil; de serg. der inf. J. J. Groflia en H. Lentjes; de fonrriers der inf. L. J. Ladenberg en L. A. G. Pech, eerstg. sedert bevorderd tot sergeant; den serg. der art. W. Roelandt; den serg. der min. en sapp. A. I. Orisens; den serg. ziekenv. F. S. Cübels; den sedert tot wachtm. bevorderden

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1