N\ 6123. Dinsdag 3 Februari. A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 msuden....1.10. Franco per posta HO. Afzonderlijke NommersB 0.05. PRUS DER ADVERTENTIES: Vim 10 regeh Iedere regel meer Grootere letten naar phaUmlmte. 1.06. 0.17fc LEIDES, 3 Februari. De heer J. H. Donner heeft de op hem uitgebrachte benoeming tot lid van de Tweede Kamer aangenomen. Met ingenomenheid zagen wij Zaterdag-avond in onze courant de advertentie van het welbekende Dames-Comité, dat in het vorig jaar zijn ontstaan te danken had aan een uitnemend geslaagden concert avond, waarbij de Leidsche burgerij toonde wat zij over had voor hare huiszittende armen. Immers, wij dachten dat het Comité zich reeds had opge lost. Dit blijkt echter niet het geval te zijn. Het is nog werkzaam. Naar aanleiding daarvan hebben wij de zaak eens nader nagegaan en willen nu onzen lezers mededeelen wat wij hebben gezien en gehoord. Wij hebben dan gezien een keurige adminis tratie en een lijst van de bedeelde huisgezinnen en waaruit de bedeeling heeft bestaan. Wij vernamen dat de dames zich de moeite hebben getroost om uit een tal van huisgezinnen er 800 te bezoeken, te blijven bedeelen en te blijven bijstaan met raad en daad. De bedeeling geschiedde op uitnemende wijze, zooals wij dat alleen van vrouwen kunnen ver wachten, die zich aan eene edele taak geheel willen wijden. Er is geen geld uitgedeeld, doch de eene arme heeft voor den anderen gewerkt en daardoor geld verdiend. Er zijn veel levensmiddelen uitge reikt, ook versterkende spijzen, maar vooral kle dingstukken en daar waar het noodig bleek, zijn ook voorwerpen uit de Bank van Leening gelost. Daar die 800 huisgezinnen door de dames persoonlijk zijn bezocht, heeft men de ware behoeften leeren kennen en er inderdaad kunnen weldoen. Dit heeft men kunnen doen door de weldadigheid onzer stadgenooten en, bij ontzaglijk veel werk, heeft het ook eene groote voldoening gegeven. Onze ruimte laat niet toe hier te vermelden wat en hoe er gegeven werdmaar dit kunnen wij zeggen dat, waar soms de armenbedeeling moet plaats hebben op groote schaal en dan alleen kan geschieden door het uitdeelen van brood, soep en ligging, zij hier heeft plaats ge had op minutieuze wijs. Menig huisgezin werd op een feestdag door eene feestgave verrast; zelfs de Sint-Nicolaas-avond was voor menig gezin een avond van nooit gekende vreugde. Hoe gaarne had den wij gewenscht er bij tegenwoordig te zijn, toen aan eeu huisgezin een bed met peluw en deken werd geschonken, en de vrouw uitriep dat zij niet gedacht had, ooit zulk een rijkdom haar eigendom te mogen noemen. Ook hoorden wij dat het Comité nog van tijd tot tijd giften en gaven ontvangt. Het Dames- Comité is daarvoor zeer erkentelijk. Het is dan ook te wenschen dat die dames nog dikwijls ver heugd mogen worden met de toezending van menigen gulden, overtuigd dat op deze wijze-uitgedeeld één gulden bijna de waarde van een goud-tientje krijgt, op andere wijze gegeven. Wij bevelen daarom het Dames-Comité in de medewerking en wel willendheid onzer stadgenooten aan. Uit het jaarlijksch verslag over den toestand van de vereeniging „Uit Liefde" alhier blijkt dat het ledental, den lsten Januari 1879 bedragende 240, in het afgeloopen jaar vermeerderd is met 26, zoodat de vereeniging den 3lsten December j. 1. 266 leden telde. In de vergadering van 24 April werd besloten om, evenals ten vorigen jare, gedurende het deelseizoen 18791880, bons uit te reiken voor gort, rijst en tarwebrood. Het getal der aan de leden uitgegeven bons bedroeg: voor gort 3156, voor rijst 4712, voor brood 3275, te zamen 11,143 bons, vertegenwoor digende eene geldswaarde van 1117.98, met in begrip van f 259.58 aan buitengewone bons, waar voor door eenige leden was ingeschreven. Uit de reservekas der vereeniging werd op 81 Januari 1879 nog voor f 180 aan bons onder de leden verdeeld, en later nog aan twee behoeftigen een bedrag van f 20 uitgereikt, waarvan 10 aan een behoeftigen schipper en eeu gelijke som aan eene weduwe met drie kinderen, wier man bij het ver richten van werkzaamheden is doodgevallen. De gelden der vereeniging voortspruitende uit de contributiën der leden en andere inkomsten, wer den in de Leidsche Spaarbank der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen belegd tot een bedrag van 1325.91, terwijl een saldo van 16.87 bij den penningmeester verbleef. De vereeniging kan dus met zelfvoldoening wederom op het afgeloopen jaar terugzien. Aan vele armen is door haar op doelmatige wijze bijstand verleend en wij vereeni gen ons dan ook volkomen met den wensch, door den secretaris aan het einde van zijn belang rijk rapport uitgesproken, n. 1. dat tal van Leide- naren als leden moge toetreden om het schoone doel te helpen bevorderen. De muziek- en tooneelvereeniging „Nut en Vermaak" alhier gaf Zaterdag-avond in de Stads- zaal een voorstelling met introductie. Na de uit voering van een drietal nommers voor orkest, werden opgevoerd„Het kasteel van Tourville of de Hollandsche zeelieden in Franrijk", en „de Bloedzuigers of de Minnehandel in de apotheek." Zoowel met het een als met het ander werd den aanwezigen blijkbaar een genoeglijken avond ver schaft. De jeugdige dilettanten, zoowel de heeren als de dames die dezen welwillend ter zijde ston den, hebben getoond dat zij met flinke oefening nog goede vorderingen kunnen maken. Aan lust en ijver ontbreekt het hun niet. Als gewoonlijk werd de uitvoering met een bal besloten. Dr. W. Pleyte, conservator aan 's rijks Museum van Oudbeden alhier, is door de „Society of Biblical Archaeology" te Londen tot haar eere lid benoemd. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 42,00, f 21.50, f 4.50 en f 2.30; de laagste 41,00, 20.50, f 4.20 en f 2.20. Gedurende de afgeloopen maand zijn in de Volkskeuken alhier afgeleverd 3322'/2 portiën, als 2898'/2 warme spijs, 348 vleesch en 76 spek. Behalve de gift van prins Alexander, prins van Oranje, ten bedrage van 50, zijn ten behoeve der scholen van de Ned.-Herv. gemeente te 's-Hage nog ingekomen van prinses Hendrik 25, van prin ses Marianne f 50 en van een onbekende ƒ300. Prins Frederik heeft f 500 geschonken aan de Haagsche commissie voor tijdelijke werkver schaffing. Op het zestal van predikanten voor Delfts haven staan dd. Hoy te Veder te Valkenburg, Jonker te Heerde, Malcomesius te Maassluis, Van der Dussen te Ehenen, Pikaar te Harmeien en Guldenarm te Nieuwpoort. Het getal oud-strijders bij Waterloo is weder verminderd. Te Leeuwarden is in het St.-Anthony- gasthuis zekere Van der Werfl' overleden in den ouderdom van 92 jaren, die tijdens den veldslag onderofficier was. Het stoomschip „Madura", van Batavia naar Amsterdam, is Zaterdag-morgen Dungeness gepas seerd; de „Koningin Emma" vertrok dien dag van Batavia naar Amsterdam; de „Conrad," van Batavia aaar Amsterdam, kwam Vrijdag te Port Said aan en heeft Zaterdag de reis voortgezetze werd in het Suez-kanaal door het aan den grond zitten van twee stoomschepen opgehoudende „P. Caland' vertrok Zaterdag van Botterdam via Maassluis naar Nieuw-Tork; de „Prinses Amalia", van Amster dam naar Batavia, is Zaterdag-nacht te Napels aangekomen en vertrok gistermiddag; onstuimig weder was de oorzaak der latere aankomst. Z. M. heeft benoemd tot commies der pos terijen van de 4de klasse: J. G. Van NautaLemke en E. G. Graadt van Eoggen, thans surnumerairs der posterijen; aan den met verlof hier te lande aanwezigen onder-intendant 2de klasse bij het leger in Nederlandsch-Indië B. D. Filet op zijn verzoek, met ingang van 1 Februari 1880, eervol ontslag verleend uit Zijner Majesteits militairen dienst, met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuw» Tegen vier uren zakte Zaterdag-mid dag het zoontje van Nieuwenburg, na eerst eenige malen gewaarschuwd te zijn, in het Levendaal door het ijs en wel daar waar het warm water van een der fabrieken zijne uitloozing heeft. De jongen had een pakje onder den arm en hield het zoolang vast tot hij, door de behulpzame hand van eenige personen, die met touwen en ladders kwamen ann- loopen, met veel moeite op het droge was gebracht. Naar men verneemt verkeert hij niet buiten levens gevaar. Zaterdag-avond omstreeks negen uren bad de dienstbode van den koekbakker F. op den Nieuwen Eijn, bezig zijnde om de straat te schrobben, het ongeluk aan den wal uit te glijden en te water te geraken. Zij werd er in bewusteloozen toestand uitgehaald. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een boerenarbeider op den Zoeterwoudschen Singel een bleekersknecbt met een mes eene ver wonding in den pols toegebracht. De dader be vindt zich in arrest. Om halfzeven is gisteravond het paard gevallen, dat voor de postkar gespannen was. De postiljon, die op den bok zat, kwam daarbij op den grond terecht, doch kreeg geen letsel. Verdere ongelukken hadden er niet bij plaats. Hedenmorgen werd een bewoonster der Hoefstraat diep getroflen bij de ontdekking dat haar kindje, hetwelk 's avonds te voren nog gezond en wel naar de wieg was gegaan, geen teeken van leven meer gaf. Tegen den middag zagen eenige voorbijgangers dat van het onbewoonde huis op den hoek van de Doezastraat en de Molensteeg het water de deur onderdoor de straat op stroomde. Nadat een gedeelte daarvan reeds als het ware in een sloot was herschapen, bleek het bij het bin nenkomen der woning dat de kraan van de waterlei ding was gesprongen. Van tien personen, die hedenmiddag in sloten naast den Vliet bij den spoorweg Lei den-Woerden zich met schaatsen rijden vermaakten, geraakte er een, S. genaamd, bij bet overgaan van de eene sloot in de andere, om den kortsten weg te nemen, in een wak. Door zich onmiddellijk aan de zich daarboven bevindende takken van de boomen vast te klem men en, terwijl hij daar gedeeltelijk in het water hing, om hulp te roepen, kwam hij er met een half nat pak af. Een disselwagen, van den Nieuwen Eijn komende en de Hooigracht op willende, moest voor een ander voertuig uitwijken, ten gevolge waarvan het paard gedeeltelijk in den sigaren winkel op den hoek aldaar een bezoek bracht. De schade bepaalde zich alleen tot een ijzeren rooster voor de deur.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1