Maandag 2 Februari. A'. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- Tweede Blad. f N°. 6122. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 1—6 regel*1.0®. Iedere regel meer0.17J. Grootere letter* naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Heden herdenkt W. J. Meulendijkden dag, waarop hij, 12'/, jaar geleden, de betrekking aanvaardde van bediende in het café van den heer J. Kroon, firma Wed. De Jong. In deze be trekking heeft hij zich steeds door trouw en eer lijkheid de tevredenheid niet alleen van zijn patroon, maar ook van de habitués mogen verwerven, ten blijke waarvan hem hedenavond een prachtig ge schenk zal worden aangeboden. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Na een gunstigen afloop der haringvisscherij ge noten onze zeelieden eenige weken rust. In den loop dezer week kregen vele handen weder werk om hunne vaartuigen gereed te maken, zoodat de geheele vloot, thans 60 schuiten, op de versch- visscherij is uitgegaan. Ten gevolge der wind stilte is er echter nog geen met visch terugge keerd. Door tien schuiten werden opgevischt en bij de strandvonders geborgen ruim 900 vaten petroleum. Gisternacht te over elven brak er te Nootdorp een hevige brand uit ten huize van L. v. d. Helm, waarbij tien stuks hoornvee en een paard omkwamen. Ook het daarachter geleuen huis, door twee gezinnen bewoond, was weldra een prooi der vlammen; persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. De oorzaak moet bij het afstallen gezocht worden. Naar men verneemt, zal bij gelegen- heid van 's Konings verjaardag te 's-Hage van gemeentewege een groot vuurwerk in het Malie veld afgestoken worden. Stuurman D. Bronsveld, varende voor den heer A. P. Krul, kwam gistermorgen na eene reis van drie dagen te Scheveningen aan met 115 vaten petroleum, door hem in de Noordzee opgevischt. Dezer dagen gaf de te Rotterdam ver schijnende „Maasbode" een vrij uitvoerige levens beschrijving, welke ook door de pers gedeeltelijk de ronde deed, van een aldaar berucht persoon, algemeen bekend onder den naam van „gekke Koos" en die 's morgens dood op een stoep Zou gevonden zijn. Het blijkt thans echter dat zij nog tot het rijk der levenden moet behooren. Als eene b ij zonderheid, die slechts enkele malen in een menschenleven voorvalt, deelt het Hbl. mede dat de Zuiderzee, die bij vol maakte windstilte is dichtgevroren, achter den Wierdijk tot den vuurtoren aan de Yen een spiegelgladde ijsbaan vertoont, die door honderden schaatsenrijders wordt bereden. Naar gemeld wordt, zijn de bekende Priesche hardrijders Okke Van den Berg en Mar ten Castelein uitgenoodigd om te Londen te komen rijden. Het laatst verschenen nommervande „Illustration Européenne" bevat een afbeelding van het kasteel „Oud Wassenaer", het eigendom van den heer Van der Oudermeulen. Voor een paar dagen kwam een onbe kende te Purmerend met boter ter markt. Na on derzoek bleek dat deze de vereischte zwaarte niet had, waarop de boer, beter en mand in den steek latende, het hazenpad koos. Het ramschip „Guinea" is gistermiddag te lJmuiden van Willemsoord aangekomen, om het ijs in het Noordzeekanaal te breken. Als een bewijs van de dikte van het ijs op de Maas kan dienen dat gisternamiddag over de gemaakte baan van Sliedrecht. naar Dordrecht een tweetal narre- sleden met paard van Sliedrecht zijn aangekomen. De rammonitors „Haai" en „Panter" hebben be vel ontvangen zich naar Dordrecht te begeven om hulp te verleenen bij de opruiming van ijs op de rivieren. Wie nu eigenlijk de onverlaten zijn, die Zondag jl. in Arnhem hebben gereden en toen een bezoek brachten in de stallen en de kleed kamers van den circus Corty, is nog niet opge helderd. Na ingewonnen advies bij zijn corres pondent verklaart Het Nieuws van den Dag on bewimpeld „dat de leerlingen der hoogere burger school te Arnhem in deze volkomen onschuldig zijn geweest." Maar nu deelen in de Arnh. Crt. ook „de jongelui, die op het punt zijn van naar Indië te gaan," de heeren A. en C. Van Cattenburch, in een ingezonden stuk mede dat het ter hunner eer gegeven partijtje niet Zondag-avond, maar Zaterdag-avond plaats had. Waar zit nu eigen lijk de man, wiens tong dubbel sloeg? De zelkasch, die rijke bron van in komst voor de gemeente Zierikzee, heeft gedurende het afgeloopen jaar eene bate aan de gemeentekas opgeleverd van f 10,587.50. Op de Lek bij Laugerak is een acht- jarig knaapje bij het schaatsenrijden in een wak geraakt en verdronken. Twee uren later bracht men het lijkje boven water. Gistermorgen werd aan den openbaren weg nabij het station van den staatsspoorweg te Barendrecht het lijk gevonden van zekeren B. uit Dordrecht, die den avond te voren in zeer be schonken toestknd een herberg had verlaten. Te Sloten, in Noord-Holland, is een bejaard man van honger en gebrek omgekomen, ofschoon men bij zijn dood in zijn hut eenige duizenden turven en eene groote hoeveelheid brand hout vond, welken voorraad hij te gierig was ge weest om aan te sprekeu. Hij stond dan ook voor een vrek bekend en laat een aardig sommetje achter. Door het breken van de spil van een hijschtoestel geraakten te Zwartsluis twee personen onder den neervallenden driesprong; de een werd met een bloedend hoofd voor dood weggedragen; de ander, zwaar gekneusd aan dij en arm, geeft nog hoop op herstel. Het voor eenigen tijd in België ge opperde denkbeeld om de Noordpool door middel van luchtballons te bereiken, is in Engeland opgevat door den commandant Cheyne, die in openbare verhandelingen de uitvoerbaarheid er van tracht aan te toonen. Hij wil in de eerste week van Juni met drie ballons en al het noodige om die te vullen naar de poolstreek vertrekken, zoo ver mogelijk met de schepen doordringen en dan de reis met de ballons voortzetten. De schuiten van deze zouden zóó moeten ingericht worden, dat zij ook als sleden kunnen gebruikt worden. Comités verzamelen er reeds geld voor, om ook op die wijze Groot Britanniës opperheerschappij ter zee te handhaven, en omdat het plan om de Britsche vlag op de Noordpool te planten echt nationaal is. De „Daily News" is echter van oordeel dat de commandant groote moeite zal hebben om in den tegenwoordigen toe stand de door hem verlangde 30,000 pond sterling in Engeland bijeen te brengen. Blijkens de „Westfal. Merkur" is de smokkelarij uit Nederland zoodanig toegenomen dat er uit Munster eene afdeeling militairen ter surveillance naar de Nederlandsche grenzen is Volgens de „Imparcial" hebben eenige bewoners uit het Noorden van Afrika in het Alhambra het bericht gebracht dat 20,000 Kabijlen dezeeëngte willen oversteken om Spaansche onderdanen te worden. Zij willen het woestijnleven vaarwelzeg gen, hunne wapens wegwerpen, zich ontdoen van den korten mantel, die om hunne sterke schouders hangt, hunne paarden de vrijheid laten, de rest van hun kruit in het water werpen, en dan, met een laatsten liefdevollen blik op de bochtige kust, die hunne zandwoestijnen omgeeft, naar Spanje komen, als arme zwervelingen, die het land der lente verlaten moeten, omdat er geen korrel graan en geen dag vrede te vinden is. Marokko is een land met een treurig heden en een nbg treuriger toekomst. De dorpen bestaan er uit ellendige hutten of in den grond gegraven kuilen, en het leven der bewoners is eene voortdurende worsteling om het bestaan. De stammen betwisten elkaar eiken voet gronds, en wat de een pas heeft gebouwd, wordt door den ander vernield. Deze onbeschaafde, krijgslustige, ontembare lieden wenschen nu Spanjaarden te worden en meenen dat het daarvoor voldoende zijn zal de straat van Gibraltar slechts over te steken In de gemeente Touillet (dep. Tarn- et-Garonne) woonde geheel alleen een arme vrouw, bekend onder den naam van Mion, die leefde van hetgeen zij met bedelen ophaalde. Daar sinds ettelijke dagen haar armoedig verblijf gesloten was gebleven, drongen de buren er binnen, en nu wachtte hun een afgrijselijk tooneel. Het gelaat van de arme Mion, die op hare schamele leger stede lag uitgestrekt en reeds sinds verscheiden dagen dood scheen te zijn, was geheel door de ratten verslonden, zoodat de tanden te zien kwa men; zelfs de tong was grootendeels afgeknaagd en de beide handen waren geheel ontvleesd. Wat er van het linnengoed nog was overgebleven, was met bloedvlekken doortrokken. Het aantal der bij gelegenheid der tentoonstelling te Sidney uit Europa en Amerika overgekomen vreemdelingen bedraagt, naar schat ting, duizend. Burgerlijke Stand van 15 tot 31 Januari. GEMEENTE ZOETERMEER. Overleden: Theodora Van der Valk, oud 67 jaar, gehuwd met A. Kroon. Maartje Van der Leeden, oud 66 jaar, wed. van C. Nieuwenhuizen. Hendrika Jacoba Vonk, oud cirea 3 jaar. Jan Kreft, oud 1 jaar. GEMEENTE ZEGWAARD. Geboren: Agatha, dochter vaD M. Van Leeuwen en J. De Jong Arie, zoon van J. Kerkhoven en E. Van Leeuwen. Overleden: Arie Lugtigheid, oud 2 maanden. Franciscus Johannes Kouwenhoven, oud 4 maanden. GEMEENTE NOORDWIJK, van 23 tot 30 Januari 1880. Geboren: Plenntje, d. v. Jan Ping en Engeltje Van Roon. Getrouwd: Cornelis Van Steyn, 26 jaar. en Dirkje Cas- pera, 21 jaar. Overleden: Cornelis Janson, 15 jaar. Diewertje Klap muts, 1 jaar. M ar kt berichten. Leidon, 31 Januari. Termarkt werden heden aangevoerd Wintertarwe 6 hectoliter 11.50 a 12.50. Zomertarwe 6 hectol. f 10.— a 10.50. Winterrogge 7 hectol. f 7.25 a 7-75 Zomerrogge 7 hectol. 6 76 a 7Zomer- gerst 5 hectol. 5.50 a f 6.Chevaliergerst 5 hectol. 7.25 a 7 75. Zware Haver 12 hectol. 4.75 a 5.25. Lichte Haver 12 hectol. f 4.a 4.26. Duivenboonen hectol. a Paardeoboonen bectol. a Grasboter 2960 kilogr., 1ste qoalit. Va vat f 78.a/82. Schei- 2de qoalit. 1/4 vat f 70.a 74 Grasboter lste qnalit. per kilogr. f 1.95 a ƒ2.06., Schei- 2de qoalit. per kilogr. f 1.75 a f 1.85.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1