Mijnheer de Redacteur, Mijnheer de Redacteur, Gemengd Nleuwa» Onlangs werd bericht dat er in België en Frankrijk groote schade door den strengen winter veroorzaakt is in de bloemisterijen. Maar ook hier te lande is de schade aanmerkelijk. In Boskoop is ze enorm groot, ook aan het buiten goed; maar vooral zijn er duizenden stamrozen bevroren. Ook te Utrecht zijn deze in de meeste kweekerijen totaal weg; een enkele bloemist had ze per geluk binnen en heeft ze dus behouden. Ook van de verschillende buitenplaatsen en van het plantsoen alhier verneemt men algemeen de klacht dat er zeer veel bevroren is. Op Urk begint weer gebrek aan ver schillende artikelen te komen. Gelukkig is het ijs tusschen Kampen en het eiland zoo sterk, dat de ijsschuit het wagen kan iels te gaan halen. De roodvonk heerscht er sedert een maand ook. Er heeft zich te Dordrecht eene com missie gevormd om te trachten gelden bijeen te brengen tot voorloopige ondersteuning van de twee weduwen met zeven kinderen van de op zoo nood lottige wijze omgekomen stuurman en machinist van de sleepboot „Assistent". De uitspraakiuzakedencommandant der dd. schutterij te Sneek, beklaagd van het toe brengen van een slag, in drift, aan een onwillig schutter, luidt; drie gulden boete. De „IJsclub van Kralingen en omstre ken" verschafte gisternamiddag aan leden en be langstellenden op de hevrozen waterperceelen, te dien einde door de heeren D. G. De Haas en A. P. C. Yan den Burg afgestaan, een eigenaardig genot. Door de goede zorgen van het bestuur was aan het begin van de ijsbanen een muziektent geplaatst met harmonie-orkest, bestaande uit zes tien man, onder leiding van den heer Larondelle, dat ter afwisseling en met tusschenpoozen zich deed hooren, terwijl de schaatsenrijders zich langs de banen bewogen. Aan beide zijden van de banen waren geschikte voetpaden. Wanneer we nu ten slotte nog mededeelen, zegt het Rott. Nwbl., dat het terrein met vlaggen van verschillende natiën versierd en in afzonderlijke tentjes gelegenheid tot het aanbinden van schaatsen en het gebruiken van ververschingen werd geboden, dan zal men onze verzekering wel gelooven dat het geheel er op wekkend uitzag en met betrekking tot de toe komst van de „IJsclub" tot blijde verwachtingen stemde. De opkomst was vrij groot. De arbeider T. Bos, die Zondag-avond door drank beneveld eene herberg te Weerd, in Friesland, verliet, is Woensdag in een turfput gevonden. De man is hoogst waarschijnlijk Zon dag-avond daarin geloopen, en heeft dus op ellendige wijze den dood gevonden. Hij laat eene weduwe met drie kinderen na. Te Nieuwe-Pekela is de alleen wo nende wed. Boswijk in hare woning, denkelijk door het omvallen eener lamp, in brand geraakt, aan de gevolgen waarvan zij is bezweken. De buren ontdekten den brand, doch kwamen de ongelukkige, helaas te laat, te hulp. De Standaard zegt uit goede bron te vernemen dat de sergeant der artillerie, die bij het losgaan der rivier de Waal te Tiel door nalatigheid de vereischte seinschoten niet heeft kunnen lossen, door den minister van oorlog is gestraft met degradatie en terugzetting tot kanon nier 2de klasse. Drie van de bij die gelegenheid onder zijne bevelen gestaan hebbende kannoniers zijn insgelijks gestraft met acht dagen cachot. Een der manschappen die niet beschonken was geweest, heeft natuurlijk ook geen straf bekomen. Had de Amh. Crt. op grond van het geen haar omtrent het gebeurde in den circus Corty enz. ter ooren kwam het vermoeden geuit, dat het vergrijp plaats had na afloop van een dinertje van heeren, die naar Indië vertrokken, thans verneemt zij dat dit niet in het minste verband er mede stond; evenmin als de deel nemers zeiven. Dat diner had den vorigen dag plaats en kenmerkte zich door een aangenamen geest, maar door geenerlei zweem van onge regeldheid. Er zijn nu uit de Tay in het geheel 32 lijken naar boven gebrachthet laatst werd het lijk van een vijfjarig meisje gevouden, dat met haar vader een pleiziertoertje had gemaakt. Het jijk van den vader was reeds vroeger gevonden. Het blijkt dat bij de ontploffing in de Staffordshire-mijn 28 gehuwde en 33 onge huwde mannen omkwamen en dat 27 weduwen, 68 weezen en 18 ouderen van dagen daardoor hulp behoevend achterblijven. De beambten van de inkomende rech ten te Nieuw-York hebben beslag gelegd op een aantal locomotieven, behoorende tot de Philadelphia- en Reading-spoorwegmaatschappij, om deze te dwingen tot betaling van een schuld van 168,000 dollars. Te Napels heeft de politie twee Ame rikanen gepakt, die te Brussel een diefstal pleeg den van 83,000 fr. ten nadeele van een Russisch zee-officier. De Belgische regeering had eene premie van 10,000 fr. uitgeloofd voor hunne arrestatie. In de nabij Minden gelegen mijn „Meissen" heeft gisterochtend eene ontploffing van mijngas plaats gehad. Al de mijnwerkers, die er aan den arbeid waren, zijn door die ontploffing om het leven gekomen of gekwetst. Te één uur 's namiddags had men tien dooden en negen ge kwetsten uit de mijn bovengebracht. Waarschijn lijk waren er nog meer dooden in de mijn. De Arno is geheel dichtgevroren. Bij Florence is het ijs sterk genoeg voor de schaat senrijders. De telegraaf meldt uit Nieuw-York dat volgens een schrijven uit Halifax aldaar toe bereidselen voor eene nieuwe Amerikaanscbe expe ditie naar de Noordpool worden gemaakt. Die expeditie zal onder de leiding staan van dr. Emil Bessel, welke aan de vroegere Noordpool-expeditie van kapitein Hall met het schip „Polaris" heeft deelgenomen. Eenige dagen geleden had te Chicago een zeer dramatisch voorval plaats. Een zekere mr. Gould, een algemeen geacht koopman, be woonde gemeubileerde apartementen in een zooge naamd „Block." Met een zijner vrienden in den voormiddag zijne kamer binnentredende, vond hij de deuren open en den neger, zijn bediende, die op dat uur steeds de kamers schoonmaakte, af wezig. Mr. Gould was wat men daar noemt een „joker". Zoodra hij zich van de afwezigheid van deu bediende overtuigd had, stelde hij aan zijn vriend voor ditmaal eens een grap te heb ben en te gelijk „Joe" op zijne zorgeloosheid te wijzen. Het denkbeeld was even spoedig uit gevoerd als het was geboren. Beiden brachten de meest mogelijke verwarring in de hen omrin gende voorwerpen, wierpen de laden open en ver borgen zich daarna in eene badkamer, in afwachting van hetgeen „Joe" doen zou, wanneer hij bij zijne te rugkomst zou bevinden dat dieven van zijne afwezig heid gebruik hadden gemaakt om de apartementen zijns meesters te berooven. Wat zij verwachtten ge schiedde. „Joe" rende van de eene kamer in de andere om de dieven, die zeker nog in de nabij heid moesten zijn, op te sporen. Aan de deur der badkamer gekomen, hoort hij gerucht en tracht zich toegang te verschaffen. Iemand aan de binnen zijde belet hem den toegang. „Joe" vliegt naar de slaapkamer terug en wapent zich met de ge laden „sixshooter" zijns meesters. „Kom er uit roept hij, doch geen antwoord. Mr. Gould houdt de deur aan de binnenzijde met alle macht in zijne plaats. Op een tweede aanmaning van „Joe" volgt geen antwoord van de binnenzijde. Mr. Goulds vriend hoort een doffen knal, keert zich om en ziet „Joe's" meester op den grond glijden. Een blik op de deur is voldoende, hij vangt Gould in zijne armen opde kogel had zijn doodend werk volbracht. Mr. Gould was binnen weinige minuten een lijk. „Joe" is ontroostbaar; hij was aan zijn edelmoedigen, jongen en vroolijken meester zeer gehecht. BUITENLAND. Frankryk. De eerste stemming in den Senaat ter verkiezing van een nieuwen Senator is gisteren vruchteloos geweest; de tweede is tot over acht dagen uitgesteld. De Kamer heeft met 268 tegen 199 stem men de nieuwe, door de regeering voorgestelde redactie van artikel 7 van het ontwerp op het recht van vergaderen, en daarna het geheele ontwerp aangenomen. Duitisehla.il <L Bij den Bondsraad is een wetsontwerp ingeko men tot regeling van de verplichting om aangifte te doen van ongelukken, voorgekomen in fabrie ken, steengroeven, op bouwterreinen, scheepstim merwerven enz. In den regel moet binnen 24 uren die aangifte geschieden, wanneer door het ongeluk iemand overleden of zoodanig gekwetst is, dat hij den volgenden dag tot werken niet in staat is. Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk moet dan binnen 24 uren na de aangifte begin nen. Yerzuim der aangifte binnen den bepaalden tijd wordt met boete tot 150 mark en in geval van onvermogen met hechtenis tot vier weken ge straft. Op ongelukken in mijnen en dergelijke groeven is dit ontwerp alleen van toepassing voor zoover zij niet onder het toezicht der gewone mijn- besturen staan. Oostenr.-Hong. Monarchie. Het Huis van afgevaardigden heeft gisteren de recrutenwet aangenomen met deze, door den minister Horst voorgestelde wijziging, dat de tijd van het in dienst treden op de maanden Maart en April is bepaald. Het Volkshuis heeft het voorstel van den tot de linkerzijde hehoorenden afgevaardigde Moc- sary, om eene commissie van onderzoek naar de onlangs te Pest voorgekomen ongeregeldheden te benoemen, verworpen en evenzoo een voorstel om de regeering te berispen wegens het verzuimen van voorzorgsmaatregelen. Het nam daarna met groote meerderheid een voorstel aan, waarbij het Huis, kennis genomen hebbende van de ophelde ringen van den president-minister, overging tot de orde van den dag. INGEZONDEN. Ik verzoek u beleefd een klein plaatsje in uw vooral hier zooveel gelezen dagblad. Met vele anderen bezoek ik nagenoeg geregeld eiken Zaterdag-avond de verkoopingen in het lokaal aan het hotel Den Burg. Evenwel durf ik gerust een ieder de vraag stellen of dat een geschikt lokaal is voor verkoopingen, daar men er bij slechts een weinig druk bezoek als het ware stikt van den rook, zonder dat men in het minst zelfs aam borstig behoeft te zijn. Ook is zeer dikwijls (ge tuigen de laatste Zaterdagen) de zaal veel te klein. Zou de Stads-Gehoorzaal, waar in den regel des Zaterdags 's avonds niets te doen is, geen geschik tere gelegenheid hiervoor zijn? Is de benedenzaal te groot of voor een enkelen keer in gebruik, dan is toch waarlijk de bovenzaal, wat ruimte en ven tilatie aangaat, nog lang niet te versmaden. Ik geef zulks den belanghebbenden in overweging. U dankzeggende voor de toegestane ruimte, Uw getrouwe lezer, X. Met genoegen las ik onlangs in uw geacht blad een beschouwing over het kredietstelsel en de vraag of die voor verwezenlijking vatbaar is. Ik veroorloof mij daarom ook mijne meening over dat onderwerp ouder de aandacht uwer lezers te brengen, met den wensch dat er stemmen in de handelswereld mogen opgaan om dat onbeperkte krediet, hoewel het geheel uit eigen beweging, maar toch niettemin dikwijls uit gedwongen houding voortvloeit, eenigszins te beperken. Het kredietstelsel moet voor den handelaar be staan en is voor hem onmisbaar; voor den niel- handelaar komt het mij voor geheel overbodig te zijn. Aan de gedane vraag en aan het antwoord over den strijd van voor- en tegenstanders van „Eigen Hulp" wenschte ik het volgende te toe voegen. De coöperatieve handelsvereenigingen komen veel overeen met naamlooze vennootschappen. Zij verschillen hoofdzakelijk hierin: de aan deelhouders der naamlooze vennootschappen zijn geheel afgescheiden van de handelingen dier ven nootschappen; terwijl de aandeelhouders van coöpera tieve handelsvereenigingen ook tevens leden zijn, en alzoo verplicht de vereenigingen te steunen door haar het middel te verschaffen hare inge kochte waren geregeld van de haud te zetten. Yandaar dat de coöperatie zich tot den détail- handel bepaalt en hare leden ook tevens cliënten der vereenigingen zijn. Alle leden zijn dus hier

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2