Vrijdag 30 Januari. N°. 6120. A\ 1880. Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD.1 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meenden.1.10. Franco per post-v. 1.40. Afzonderlijke Nommers.v. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Ven 18 regtlerr.i.v.v. 1.05. iVlViAVk'» Iedere regel meer. eo-mvi.ir»vè*T. Grootere letten neer pleatsrnimte. 0.17J. LEIDEN, 39 Januari. Door den gemeenteraad zijn hedenmiddag be noemd: tot onderwijzer in de gymnastiek W. Rut gers te Leeuwarden; tot onderwijzer 2de klasse aan de school N°. 1 voor minvermogenden A. Zwa nenburg te Voorschoten; tot onderwijzer 1steklasse aan de jongensschool der 2de klasse J. P. F. Kosters, onderwijzer 2de klasse aan dezelfde school, en in diens plaats J. A. Van Driel te Middelburg. Aan J. H. Hoogers werd zonder stemming een eervol ontslag verleend als onderwijzer 1ste klasse aan de jongensschool der 1ste klasse. De verzoeken van de wed. Winkeler en G. Van Hest om stoepen te mogen leggen voor hunne woningen in de Vrouwenkamp en aan den Ouden Rijn, alsmede dat van A. Werner om een pomp- kastje, te doen plaatsen aan zijn huis op de Oude Vest hoek Bakkersteeg, werden met algemeene stem men toegestaan. Ten slotte werd, eveneens met algemeene stemmen, besloten, ten gevolge der ongesteldheid van den stadsgeneeskundige dr. W. P. Weebers, ten einde in den geneeskundigen dienst geregeld zou kun nen worden voorzien, de waarneming dier betrek king tijdelijk op te dragen aan dr. M. P. Hus, op eene belooning berekend tegen f 400 per jaar. Op de gisteravond gehouden vergadering van het departement Leiden der Nederlandsche Maat schappij tot bevordering van Nijverheid werd onder meer zaken ook het al of niet wenschelijke be sproken van het tot stand komen van den stoom tram van Leiden naar Katwijk. De aanwezige leden waren algemeen van gevoelen dat deze onderneming een toekomst had en wenschelijk is voor Leiden. Ze lieten evenwel de financiëele zijde der zaak buiten beschouwing, als behoorende niet lot hunne competentie. De gymnastiek- en schermvereeniging „Arena Studiosorum" alhier zal eerlang haar vijftigjarig bestaan vieren. "Voor die gelegenheid is een con cours uitgeschreven, tot deelneming waaraan, naar men verneemt, de volgende vereenigingen zich hebben bereid verklaard„Thor" van Amsterdam, „Odin" van Delft, „Olympia" van Utrecht en „Mars" van Groningen. Bij deu heer Henri J. Stemberg te 's-Hage is van „Floralia", het onlangs aangekondigde handboekje voor de kennis en het kweeken van lievelingsbloemen, de eerste aflevering, aan de tulp gewijd, verschenen. Zij beantwoordt volkomen aan den titel. De bekwame schrijver, onze Leidsche hortulanus, de heer H. Witte, behandelt eerst de geschiedenis dezer eenmaal beruchte bloem en geeft vervolgens, behalve een lijst der voornaamste soor ten, alle mogelijke wenken, welke bij de kweeking in acht genomen moeten worden. Het boekske leest aangenaam en zal menigeen met belangstel ling naar de volgende afleveringen doen uitzien, waarin het eerst de roos, de lelie, de geranium en de fuchsia zullen worden behandeld. De geneeskundige staatscommissie te Am sterdam heeft bevorderd tot arts de heeren J. Browne, A. G. Metzlar en M. W. Pijnappel, allen med. doctorandi, en H. Ernste, oud-officier van gezondheid, en het getuigschrift uitgereikt aan den heer M. Hij mans, candidaat-arts. Door de goede zorgen derzelfde commissie, die verleden jaar voor het eerst te Roelofarendsveen eene hardrijderij op schaatsen organiseerde, werd gisteren weder aldaar om het hardst gereden, nu uitsluitend door of voor hulpbehoevende inwoners. De prijs was een ham van ruim 20 pond, de premie een van 13; verder nog eenige flinke stukken spek, terwijl de minste rijders toch nog 10 of 5 pond rijst ontvingen. 65 rijders hadden zich laten inschrijven, de meesten burgers of burgerjongens, als plaatsvervangers van een of aidere hulpbehoevende weduwe of oude van dagen. Ofschoon de talrijke toeschouwers, zoowel van daar als van elders, soms wel wat veel van de sterkte van het ijs vergden, door dit als staanplaats te verkiezen boven de omliggende akkers, liep alles in de beste orde en zonder ongelukken af en mag dus het dubbele doeleenige tegemoetkoming voor den arme en eenige variatie voor allen, bereikt heeten. Ook te Lisse heeft zich eene sub-commissie^ beslaande uit zes leden, gevormd voor de verlo ting ten behoeve van de watersnood-lijdenden. De rederijkerskamer „Nut en Genoegen" sluit er hedenavond hare buitengewone vergaderingen voor dezen winter door de opvoering van het tooneelspel van A. A. Nieuwmeyer„De Wees uit het ge bergte" en van twee nastukjes. Na afloop van deze laatste uitvoering mag er weer. gedanst wor den, daar er nu vergunning tot het houden van bal is gegeven. De heer E. R. Corten, uit Maastricht, trad te Koudekerk Dinsdag voor een groot auditorium op als spreker over landbouw en veeteelt. Voor de pauze liep zijne verhandeling over het vee hier te lande en in België in vergelijking met dat van Engeland, terwijl hij na de pauze den boerenstand nog eens opmerkzaam maakte op de juiste, zuivere en goedkcope manier om boter te maken op de zoogenaamde Deensche wijze. In de volgende maand hoopt de heer Hengeveld uit Alkmaar aldaar als spreker op te treden. Burgemeester en wethouders hebben er zich als sub-commissie geconstitueerd om de algemeene verloting ten voordeele der noodlijdenden door den watersnood te bevorderen. Binnen eenige dagen hopen zij bij de inwoners rond te gaan. Te Oegstgeest en Voorhout zijn eveneens voor hetzelfde doel sub-commissiën opgericht. In eerst genoemde gemeente werd de in de Leidsche buurt gebouwde school voor lager onderwijs, welke een sieraad der gemeente mag worden genoemd, inge wijd. De nieuwbenoemde onderwijzers] aan die school werden, in tegenwoordigheid van de leden van den raad, met eene toespraak door den bur gemeester en den districts-schoolopziener tot hun nen gewichtigen arbeid ingeleid, hetgeen door den hoofdonderwijzer in hartelijke woorden werd be antwoord. De schooljeugd zong hem daarop een lied van welkom, door den hulponderwijzer ver vaardigd, toe. Na afloop werden de leerlingen op chocolade en krentenbroodjes onthaald. Verleden week werd door den heer W. Boom kamp te Noordwijk de tweede spreekbeurt in dezen winter vervuld in de vergadering der afdeeling Noordwijk en omstreken der Hollandsche Maat schappij van landbouw. Den wisselbouw maakte de heer Boomkamp tot onderwerp zijner voordracht. De geachte spreker voerde zijn talrijk gehoor ongeveer 1000 jaar terng, ten tijde van Karei den Grooten. Het was deze vorst die het bevel gaf tot invoering van het zoogen. drieslagstelsel in zijn groot en uitgestrekt rijk. Volgens Kareis bevel moest het land om de 3 jaar braak liggen en in de beide andere jaren verschillend gewas worden gekweekt. Spoedig bleek evenwel dat deze methode zeer slechte resultaten opleverde, en werden achter eenvolgens verschillende en zeer niteenloopende stelsels aangeprezen. Een bepaald stelsel achtte spreker, evenals de meeste practici, onmogelijk, in elk gegeven geval dient naar omstandigheden gehandeld te worden, en er zijn zóóveel omstan digheden waarmede de landbouwer rekening moet houden dat het ten eenenmale ondoenlijk is bij den wisselbouw bepaalde regels te volgen. Waar de wetenschap den landbouwer voorlicht omtrent den aard der gronden welke hij wenscht te bebouwen, daar moet het heldere hoofd en geoefende oog van den landbouwer zelf bepalen welke vrucht op een bepaalden akker dient te worden geteeld. Met voorbeelden ontleend aan stelsels elders gevolgd, toonde de spreker duidelijk aan dat men ook omtrent dat punt nog „zoekende" is. Het veld is te groot om den deskundigen spreker op den voet te volgen. Met onverdeelde aandacht werd de keu rige improvisatie van den gevierden spreker gevolgd, en gaarne sluiten we ons aan, zoo schrijft men, bij den wensch des voorzitters dat de heer Boom kamp, die zoo zeer de macht des woords bezit, ons dikwijls op zulk eene aangename en leerrijke voordracht moge onthalen. Te Aalsmeer gaat een adres rond tegen het misbruik van sterken drank. Tevens is er eene afdeeling van Volksonderwijs opgericht, aanvan kelijk met 20 leden. Naar het Hbl. verneemt, zullen de bepalingen, dat de officieren der landmacht niet langer dan vijf jaren in speciale betrekkingen mogen zijn, vervallen en zullen de officieren, met betrekkingen aan het militair onderwijs, tien jaren achtereen die betrekkingen mogen vervullen. Uit eene door gedeputeerde staten van Noord- Brabant aan de burgemeesters in die provincie ge richte circulaire, hen uitnoodigende om in hunne gemeenten collecten te doen houden ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood, blijkt dat door de doorbraak in den Maasdijk nabij Drie huizen ruim 20 gemeenten en gehuchten, waarvan de gezamenlijke bevolking meer dan 55,000 men- schen bedraagt, geheel of gedeeltelijk zijn over stroomd, ten gevolge waarvan een aantal ingezetenen, genoopt werden hunne woningen te ontvluchten, terwijl velen hunner have en goed geheel of ge deeltelijk hebben verloren. Hoe deerlijk o. a. de provinciale weg tusschen Den Bosch en Vlijmen door ijsgang en overstrooming is gehavend ge worden, blijkt uit het bericht dat de kosten van herstel geraamd zijn op f 13,000. Die weg is thans voor voetgangers en los vee toegankelijk, maar aan de Vlijmensche hut, waar een gat ge spoeld is van 74 meters lengte, is een veer in werking gebracht. Door den minister van waterstaat is aan L. Bitter te Schiedam, tot wederopzegging, ver gunning verleend voor een stoom-sleepdienst op de rivieren en stroomen in Noord-Brabant, Gel derland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Utrecht en Zeeland, en aan G. Dekker te Dordrecht voor een stoom-sleepdienst op de rivieren, stroomen en kanalen in Zuid-Holland en Gelderland. Het Staatsblad N*. 1 bevat het beslnit van den 17den Januari 11. tot verzekering der gelei delijke. uitvoering van de voorschriften, vervat in de artikelen 24 en 26 der wet van 17 Augustus 1878 (Stbl. N°. 127), tot regeling van het lager onderwijs. De Staatscourant bevat eene prijscourant voor de aangifte in Ned.-Indië, gedurende het 1ste kwartaal 1880, van de waarde ter berekening van het in- en uitvoerrecht der daarin vermelde goederen. De luits. ter zee 2de kl. O. H. Kuyck en J. C. Cramer, dienende respectievelijk aan boord van Zr. Ms. wachtschepen te Hellevoetsl nis en Willemsoord, worden met den laatsten dezer en

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1