N°. 6115. Zaterdag 24 JauuarL A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 ma«ndei.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regel*f 1.05. Iedere regel meer0.17* Grootere letter* na*r plaatsruimte. LEIOEN, 23 Januari. De afdeeling Dordrecht en omstreken der Ilollaudsche Maatschappij van Landbouw heeft besloten f 25, hetzij in geld, hetzij in medailles beschikbaar te stellen voor de tentoonstelling te Leiden, terwijl de heer De Kat van Hardingsveld eeue verguld zilveren medaille voor chais-paarden uitloofde. De gemeenteraad van Boskoop heeft op voorstel van een der wethouders besloten de ver ordening voor de plaatselijke directe belasting zoodanig te wijzigen, dat de rangschikking van het zuivere inkomen niet meer bij eigen aangifte, maar alleen door burgemeester en wethouders zal geschieden. Men schrijft ons uit Nieuwkoop: Het riet- snijden is hier weder in vollen gang en verschaft tal van arbeiders een goed stuk brood. Voor de rietboeren, die jaren lang prachtige zaken gemaakt hebben, is het zeker minder aangenaam dat het gewas zeer kort is en daarbij dun op het veld staat. De prijzen, in de laatste jaren varieerende tusschen f 8 en 10 per vim, zullen nu zeker wel lager zijn. De Prins van Oranje heeft aan de commissie voor de loterij ten voordeele van het St.-Lucia- gesticht te Rotterdam eene fraaie bloemtafel aan geboden, om als prijs te dienen in de verloting. Door de Amsterdamscbe kiesvereeniging „Burgerpligt" is eene openbare vergadering ge houden ter bespreking van het door den heer J. Kalft', directeur der publieke werken in de hoofd stad, opgemaakt plan eeuer Rijnvaart tusschen Waal- en Noordzee-kanaal zonder last van spoor wegbruggen, welk plan door dien ingenieur was aangeboden aan het Rijnvaart comité aldaar. Spre ker gaf een kort overzicht van de vroegere plan nen, die ter verkrijging van eene verbetering der vaart naar den Rijn waren gemaakt. Hij deelde mede dat hem gebleken was dat de tegenwoordige regeering het plan door de Gelderscbe Vallei niet weder zou opvatten, en hij lichtte zijn plan het maken van een kanaal van Amsterdam naar Dodewaard breedvoerig toe, opgehelderd door tentoongestelde plannen en teekeningen. De kosten van dit plan waren geraamd op f 17,400,000, welke raming door solide Hollandsche aannemers was onderzocht en accoord bevonden. Van de daarop door het bestuur gegeven gelegenheid tot discussie over het plan werd gebruik gemaakt. Ten slotte vereenigde de vergadering zich bij ac clamatie met de meening van den voorzitter, dat het door den heer KalfF opgemaakte plan de op lossing van de Rijnvaartquaestie eene groote schrede zou verder brengen. Verschillende leden van den gemeenteraad, eenige Amsterdamsche afgevaardig den naar de Tweede Kamer en vele geïntrodu- ceerden woonden deze vergadering bij. Het bestuur der Maatschappij „Pelix Meritis" heeft de medaille der Maatschappij toegekend aan den schoonschrijver A. Grevenstuk te Amsterdam. Aan den Gemeenteraad van Utrecht is door de commissie, welke zich ten doel stelt aldaar een standbeeld te doen verrijzen voor graaf Jan van Nassau, den stamvader van ons vorstenhuis, door wiens volhardend streven véór 300 jaren de Unie van Utrecht tot stand kwam, het verzoek ingediend om tot dat einde een gedeelte stadsgrond op het Janskerkhof beschikbaar te willen stellen. De commissie van rapporteurs over het wets ontwerp tot vaststelling van een nieuw Wetboek van Strafrecht, samengesteld uit de heeren Gode- froi, Patijn, Van der Kaaj, De Savornin Lohman en Des Amorie Van der Hoeven, heeft aan hare medeleden doen toekomen een leiddraad, te vol gen hij het onderzoek van het wetsontwerp in de afdeelingen. Tot toelichting van dien leiddraad zegt zij in eene daarbij gevoegde notadat zij behoudens eene enkele afwijking de memorie van toelichting op den voet heeft gevolgd, ook door geregelde overneming van de rubrieken, waarin die- memori» voor het eerste boek ieder afzonderlijk, in een of meer artikelen behandeld onderwerp, voor het tweede en derde boek dezelfde species van het in iederen titel behandeld genus van strafbare feiten samenvat. De commissie heeft daarmede ten doel, niet alleen eene geleide lijke behandeling te bevorderen, maar ook aan de afdeelingen èene gemakkelijke gelegenheid te geven, om zich te bepalen tot het onderwerp der verschil lende rubrieken in het algemeen, zonder af te dalen in de menigvuldige details van elke reeks van artikelen, welke die rubrieken tot onderwerp hebben, van welke details zij het onderzoek, naar verondersteld mag worden, wel aan de commissie van rapporteurs zullen willen overlaten. Overigens heeft de commissie, wier taak het was volgens het reglement voor de behandeling van het strafwetboek een leiddraad vast te stellen voor de algemeene beschouwingen in de afdee lingen, gemeend hieraan te voldoen, door voor het eerste boek, het algemeene deel van het wetboek bevattende, zooveel mogelijk al de principiëele vraag punten te stellen, waarin de verschillende leer stukken volgens ont werp en memorie zich oplossen. Voor de beide laatste boeken, het speciale deel van liet wetboek inhoudende, was de haar opge legde taak bepaald tot die vraagpunten van alge- meenen aard, welke zoowel elk dier boeken in zijn geheel, als elk hunner titels in hun geheel, en verder elke reeks van artikelen, dezelfde species betreffende van het in den titel behandeld genus van strafbare feiten, opleveren. Door de „Compagnie fran^aise du télégraphe de Paris a New-Fork" is een nieuwe telegraaf kabel tusschen Prankrijk en Noord-Amerika ge legd en in werking gebracht. Op het verkeer langs deze verbinding zijn de regelen en tarieven, welke tot heden voor den weg over Brest golden, van toepassing. Ook op de berichtenwisseling langs den bestaanden „Direct United States Cable" blijven de tot heden gevolgde tariefsprijzen van kracht. De „Anglo American Company", welke de van Brest en van Valentia uitgaande verbindingen met Noord-Amerika exploiteert, heeft echter met ingang van heden eene vermindering van hare tariefsprijzen ingevoerd, welke vermindering, naar gelang der plaats van bestemming, f 1 58, f 1.63 of 1.73 op den prijs per woord bedraagt. De geëxamineerde veeartsen C. N. Schoorel en G. J. C. Van der Starp zijn tijdelijk gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om gedurende den tijd van één jaar te worden werkzaam gesteld daar te lande. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok Woensdag van Southampton. Z. M. heeft den 2den luit. P. J. T. A. Bat- taerd, van het wapen der inf. van het leger hier te lande, gedetacheerd bij het leger in N.-Indië, in zijn rang en ouderdom in dien rang overge plaatst bij het wapen der inf. van het leger in Oost-lndië; den lsten luit. J. P. P. Bekkers, van het 3de, en den 2den luit. D. De Moulin, van het 7de reg. inf., voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. In den loop van deze week zijn de eerste 13 schuiten van de verschvisscherij te Katwijk aangekomen, wel niet met ruime vangst maar zeer hooge prijzen werden besteedvoor kleine tarbot f 5 a ƒ6, tong 40 a 60 ets. per stuk; levende schol f 65 a f 80, idem idem f 13 a f 16 per mand; besomming f 160 a/"45. Door twee schuiten zijn opgevischt ongeveer 100 vaten petroleum. Gistermorgen gingen aan de Wester kade te Rotterdam twee paarden, die voor een rijtuig waren gespannen, dat zich bij eene lijkstatie moest aansluiten, op hol. Het stooten van den vooruit stekenden boom van het rijtuig tegen een daar- staanden boom bracht hen weldra tot staan, maar niet zonder aan het rijtuig groote schade veroor zaakt te hebben. De boom vloog aan spaanders, het wiel was verbrijzeld en het links gespannen paard viel neer, zwaar bloedende uit een wonde, die het beest was toegebracht door de veer, waar mede het rijtuig op de vooras rustte. Persoonlijke ongevallen hebben niet plaats gehad. Omtrent het gerechtelijk onderzoek in de zaak van den te Sleeuwijk gepleegden moord verneemt men nog dat drie personen, waaronder twee arbeiders van Smookers al dadelijk onder bewaking werden gesteld, terwijl in hunne huizen alles nauwkeurig werd onderzocht. Bij zekeren Van Beest werd al spoedig iets gevonden, hetwelk het vermoeden deed ontstaan dat men op dén rechten weg was om tot opsporing van de misdadigers te geraken. Ook andere belangrijke zaken moeten aan het licht zijn gekomen. Zekere L. Pruissen, onder Almkerk thuis behoorende, een der drie, die bewaakt werdeD, is onder zwaar vermoeden in voorloopig arrest genomen. Door Van Beest moeten reeds eenige inlichtingen gegeven zijn. Hij beweert namelijk dat hij Pruissen bebloed is tegengekomen en dat deze toen zijn stilzwijgen voor eenige hon derden guldens zou gekocht hebben. Nadat zich gisteren gedurende den dag afwisselend veel en weinig drijfijs in de rivier voor Dordrecht vertoond had, was het tegen den avond, ten gevolge van de verstopping in het Mailegat, zoodanig aangedreven, dat de geheele rivier één ijsveld geleek, hoezeer het ijs zich niet heeft vastgezet. Veel van het van boveu komende ijs baant zich een weg door de Noord. De over tocht is zeer moeielijk en sedert 's namiddags heeft de stoomboot aan het Zwijndrechtsche veer den dienst weder gestaakt. Aan het Rietdijksche veer geschiedde de overtocht met de schouw, maar ging dit met groote moeite en zorg gepaard. De rivier- stoombooten Daar Rotterdam en Gorcura hebben den geheelen dag haren dienst voortgezet; ook enkele schroef booten zag men in de vaart. De gemeenteklok teWinterswijk schijnt een weinig in de war te zijn. Verleden Vrijdag halfvijf sloeg zij plotseling drieëntachtig maal achter elkander, om daarna, door die huiten- gewone verrichting volkomen uitgeput, onmid dellijk stil te gaan staan. Groot is tegenwoordig de toevloed van niëuwsgierigen naar de stad Saumur, in het Fransche departement der Maine-et-Loire, om er een geweldigen ijsdam te zien, welke zich in de^ Loire heeft vastgezet. Alle mogelijke maatregelen worden genomen om de onheilen zooveel doenlijk te voorkomen, welke van de dooi gevreesd worden. Ook de minister van openbare werken is derwaarts vertrokken.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1