N6114. Vrijdag 23 Januari. A*. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH ÉSl DAGBLAD! PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meander.f 1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommers-0.05. LEIBE1V, 23 Januari. Voor de betrekking van onderwijzer 1ste klasse aan de jongensscbool 2de klasse, op eene jaarwedde van f 900, wordt de volgende voordracht aange boden: J. P. F. Kosters, onderwijzer 2de klasse aan dezelfde school; J. A. Van Driel, te Middel burg, en J. H. Van der Dusse, te Overschie. Voor het geval n°. 1 mocht worden benoemd, is tevens eene voordracht opgemaakt om in de daar door te ontstane vacature van onderwijzer 2de klasse te voorzien. Dat drietal is samengesteld als volgt: J. A. Van Driel, te Middelburg; J. H. Van der Dusse, te Overschie, en J. G. Trutel, te Noorthey. B. en Ws. raden, in overleg met de commissie van fabricage, de verzoeken in te willigen van 1°. de wed. Wiukeler, geb. Hermans, om eene stoep te mogen leggen voor haar huis in de Vrouwenkamp n°. 9; 2°. G. Van Hest, om eene stoep te mogen leggen, met drie palen, voor zijn huis aan den Ouden Rijn n°. 87, en 3°. A. Werner, om eeu pompkastje te doen plaatsen aan den zijgevel van zijn huis op den hoek van de Oude Vest en de Bakkersteeg n®. 197. Zij raden, op advies van den betrokken hoofd onderwijzer, aan J. H. Hoogers, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als onderwijzer 1ste klasse ian de jongensschool 1ste klasse met ingang van 1 Februari e. k. Ter benoeming van een onderwijzer 2de klasse aan de school n°. 1 voor minvermogenden, op eene jaarwedde van f 800, is de volgende voordracht opgemaakt en ingediend, als: A. Zwanenburg, te Voorschoten; J. A. Buys, te Sluis, en M. Maassen, te Utrecht. Tevens deelen zij mede dat zij, ten gevolge der ongesteldheid van den stadsgeneeskundige dr. W. P. Weebers, ten einde in den geneeskundigen dienst geregeld zoude kmnnen worden voorzien, de waar neming dier betrekking tijdelijk hebben opgedragen aan dr. M. P. Hus, op eene belooning berekend tegen f 400 per jaar. Zij verzoeken gemachtigd te worden om daartoe over de noodige gelden te beschikken. Het bestuur der onderofficiers-vereeniging „Door vriendschap vereenigd" alhier deelt ons mede dat het plan is opgevat om eene tooneelvoorstelling in den Schouwburg te geven ten voordeele der alge- meene armen dezer stad. Daar men ons verzekert dat de kosten zeer weinig zullen zijn, durven wij met vrijmoedigheid de aandacht op deze voorstelling vestigen, met den wensch dat de vereeniging haar streven, om tot leniging der behoeften in dezen strengen en langdurigen winter het hare bij te dragen, door de medewerking van Leidens inge zetenen met een schitterenden uitslag zal be kroond zien. Wij ontvingen het zevende halfjaarlijksch verslag der hier ter stede gevestigde Vereeniging tot ondersteuning van behoeftige kraamvrouwen enz., welke, naar het bestuur met genoegen mede deelt, zich steeds in een grooten bloei heeft mogen verheugen. Niet weinig droeg daartoe bij de welwillende ondersteuning die het van zoovele zijden mocht ondervinden. Het aantal gewone leden nam eenigszins toe, terwijl dat der dona teurs en buitengewone leden aanzienlijk vermeer derde. Het voorstel van het bestuur om in de heerschende roodvonk-epidemie zieken en reconva lescenten naar vermogen te ondersteunen, werd goedgekeurd. Na overleg met de commissie van toezicht werd toen besloten hiervoor, zoo noodig, het reservefonds aan te spreken. Het bestuur stelde zich in contact met de stadsdoctoren, aan wie werd verzocht opgave te doen van die gezin nen waar zij meenden dat ondersteuning dringend noodig was. Welwillend namen genoemde heeren die taak op zich. Aan 104 vrouwen werd van 1 Juli tot 31 Dec. ondersteuning verleend, terwijl eene vrouw, klinisch op het ziekenhuis verpleegd, een gelde lijke ondersteuning ontving van f 7.50. Uitge reikt werden314 portiën vleesch, 242 portiën soep, 301 halve hectogrammen rookvleesch, 390 bestelbeschuiten, 1091 eieren, 8 portiën rijst en 938 liter melk. Ook werd enkele malen buiten gewone ondersteuning uitgereikt en wel van wijn, turf, steenkolen, ijs en erwten. Het gering aantal portiën rijst in de verleende ondersteuning is het gevolg van een vergadering van bestuur en com missie van toezicht, waarin besloten werd om de rijst door eieren te vervangen, wijl het gereed maken der rijst in de Volkskeuken bezwaren bleek mede te brengen, die op deze wijze konden vermeden worden. Onder de genoemde uitgereikte levensmiddelen is begrepen hetgeen ter ondersteuning is gegeven ter gelegenheid van de roodvonk-epidemie. Deze laatste werd verdeeld over 13 personen en be droeg: 57 liter melk, 100 eieren, 44 portiën soep, 29 portiën vleesch, 13 halve hectogrammen rookvleesch en 1flesch wijn. Het bestuur hoopt dat het welslagen dezer eerste poging de sympathie voor deze vereeniging moge vermeerderen. De ondersteuning was nog wel vrij gering, doch het was eerst toen de epidemie zeer sterk was afgenomen, dat daartoe besloten werd. De heer J. H. B. Diks, uit Den Haag, is tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Benthuizen benoemd, en de heer M. Zonne- vijlle, van Nieuwendam, tot hoofdonderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Bodegraven. Men meldt uit IJmuiden dat de lichten op de hoofden van de Noordzee-haven, vervaardigd door den heer J. L. Creyghton te Leiden, uit stekend voldoen. In verband met de groote Rijks vuren zou het invaren bij nacht in de haven door deze lichten zonder gevaar kunnen geschieden, daar zij op ongeveer 1 a 1 >/2 Duitsche mijl zichtbaar zijn. Vele zijn zeker de vraagstukken, welke moeten worden opgelost om bovenbedoelde lichten te ver krijgen. Zij worden van regeeringswege en van de zijde der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij aan eene strenge controle onderworpen en dit is met het oog op de invoering zeer zeker nuttig en raadzaam. Dat zij deze controle kunnen doorstaan, blijkt hieruit dat de beide lichten meer dan 14 dagen dag en nacht gebrand hebben zonder dat er iets aan gedaan is. Met nauwkeurigheid werd het licht bij den jongsten storm gadegeslagen, toen de zee er oveiheen sloeg, doch ook in dien toestand brandde het helder. Het is voor de scheep vaart te hopen dat die lichten spoedig voor haar gebruik ontstoken wordennu zijn zij uit zee niet te zien. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis dat de eindexamens aan de polytech nische school, vermeld onder B en C in de artt. 6065 der wet, regelende het middelbaar onder wijs, in de maand Juni a. s. te Delft zullen worden afgenomen. Zij, die een der examens B volgens art. 60 of C volgens artt. 6165 wen- schen af te leggen, moeten zich vóór 15 Febr. a. s. schriftelijk bij het departement van binnenlandsche zaken aanmelden, met nauwkeurige opgave van PRIJS DEB ADVERTENTIE Ju Vta 1—6 regeli«VèW*? tvi f 1.05, Iedere regel meer. «rnTmvvmT*n9 0.174» Grootere letters n**r plaatsruimte het examen, waaraan zij willen deelnemen. Bij de aanmelding voor het examen B volgens art. 60 moet worden overlegd het getuigschrift wegens voldoend afgelegd eindexamen der hoogere burger school met vijfjarigen cursus, vermeld in art. 57, en bij de aanmelding voor een der examens C liet getuigschrift wegens voldoend afgelegd examen B, vermeld in artt. 6165 van genoemde 'wet. Tot leeraar in de aardrijkskunde aan het gymnasium te Amsterdam is benoemd de heer J. A. C. A. Timmerman, 1ste luitenant der infan terie te 's-Bosch. De commissie voor de loterij, te honden ten behoeve van het St.-Luciagesticht te Rotterdam, heeft als geschenk voor die loterij eene fraaie camée van paus Leo XIII ontvangen. Uit de verslagen van het in 1879 gehouden onderzoek van de verlofgangers der militie te land is aan den minister van binnenlandsche zaken ge bleken dat de circulaire van dat departement, van 1 April 1865 n®. 183, 4de afd., bepalende dat aan het jaarlijks te houden onderzoek van de ver lofgangers der militie te land moeten deelnemen de verlofgangers van de vier oudste lichtingen, vóór zooveel zij vóór 1 April van het jaar der inspectie in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, in sommige provinciën in dien zin is opgevat dat aan het onderzoek niet onderworpen zijn de verlofgangers, die tot vroegere lichtingen behooren, en hetzij wegens latere inlijving, hetzij op grond van art.. 146, 2de zinsnede, der militie- wet, of om andere redenen, niet met de manschap pen van de lichting, waarvoor zij bij de militie dienen, ontslagen zijn. De minister geeft daarom de volgende nadere aanduiding, bij eene aanschrij ving van den 15den Januari jl.„Alle verlof gangers der militie te land, die vóór 1 April van het jaar der inspectie in het genot zijn gesteld van onbepaald verlof, zijn tot deelneming aan het bij art. 138 der militiewet voorgeschreven onder zoek verplicht, om het even tot welke lichting zij behooren." Het stoomschip „Madura", van Batavia naar Amsterdam, is gisteren te Napels aangekomen enr heeft denzelfden dag de reis voortgezetde „Maas" vertrok gisteren van Rotterdam via Maassluis naar Nieuw-York. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der artillerie: bij den staf van het wapen, tot kol., direct, der art. stapel- en constructie-magazijnen, den luit.-kol. A. Dillié, thans command, van het corps pontonniers; tot luit.-kol., den maj. W. C. Hojel, van den staf der art., voorz. der commissie van proefnemingtot maj., den kapt. A. Van Kerk wijk, mede van den gen. staf, sous-chef der afd. artil lerie bij het dep. van oorlog; bij het 2de reg. veld-art., tot luit.-kol., de maj. G. G. A. Schwartz en J. W. J. Zegers Rijser, beiden van het corps bij de lilde afd. vesting-art., tot maj., den kapt. P. B. Koek, van de Vde afd. vesting-art.tot kapt. 2de kl., den lsten luit. P. Dannenbargh, van de ïlde afd. vesting-art.; bij de IVde afd. vesting-art., tot maj. en command, der afd., tevens direct, der art.-schietschool, den kapt. J. W. Bergansius, van die afd.bij de Vde afd. vesting- art., tot kapt. 2de kl., den lsten luit. M. J. E. Viruly van Pouderoyen, van het reg. rijdende art. bij de VlIIste afd. vesting-art., tot lsten luit., den 2den luit. J. L. Van Heukelom, van die afd. bij de torpedo-comp., tot lsten luit., den 2den luit. J. N. A. baron Van Wassenaer van St.- Pancras, van die comp.bij het corps pontonniers, tot luit.-kol. eu command, van het corps, den maj^

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1