In het "2<ark te Amsterdam werd Maandag avond vaD.wege „Amstels Mannenkoor", onder leiding van den heer H. F. Brandts Buys, een groot vocaal en instrumentaal concert gegeven, met medewerking van de solisten B. J. De Goey uit Leiden (tenor) en W. C. Deckers van 's-Bosch (bariton). Een uitgezocht program, zegt het N. v. d. D., werd ten gehoore gebracht, want het wrg ditmaal te doen om een goede ontvangst, nl. van de door den brand op de Lauriergracht noodlij dende werklieden. En niet alleen was het pro gramma gelukkig gekozen, ook de uitvoering slaagde bijzonder gunstig. In het „Wie den armen geeft, leent den Heer" van H. Cooymans, droeg de heer De Goey met zijn helder tenor-geluid een heerlijk lied voor, terwijl de bariton van den heer W. C. Deckers zich in al zijn kracht ontplooide in de compositie van Richard Hol, „In 't Woud" ge titeld. Ten slotte werd door het koor, ondersteund door de solisten en groot orkest, Hols „Leidens ontzet" ten gehoore gebracht. De zorg voor het onderhoud van het Citadel monument op het kerkhof der Hervormde gemeente te Ginneken, waaronder het gebeente rust der op de citadel van Antwerpen gesneuvelde strijders, is met het daarvoor bestemde kapitaal door de commissie van oprichting overgedragen aan het bestuur van het fonds ter aan moediging en ondersteu ning van den gewapenden dienst iD de Nederlanden. De Staatscourant meldt dat den 7deu Januari te 's-Gravenhage door den minister van buiten- laudsche zaken en den minister van Staat, presi dent der Luxemburgsche regeering, eene overeen komst geteekeud is tot beëindiging der bestaande geschillen over wederzijdsche vorderingen. Z. M. heeft benoemd tot commissaris van politie te Rotterdam A. J. Torley Duwel, thans comm. van politie te Dordrecht; tot burgemeester der gem. Kuinre en Blankenham H. J. Ebbink, gepcns. kapt.-kwartierm. bij het Oost-Indisch leger; dr. II. Herwig benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Warffumaan den met verlof in Europa aanwezigen apotheker 2de kl. bij het leger in N.-lndië H. G. Stam, en aan den met verlof hier te lande teruggekeerden ritmeester der cavalerie van het leger in N.-lndië E. M. C. Van Mattemburgh eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, met toekenning van pensioen; den off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht dr. H. De Cock, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen; met ingang van 1 Febr. a. s. aan den off. van adin. 3de kl. K. J. Van den Bussche, op zijn verzoek, één jaar verlof toegekend, onder stilstand van nou-activiteits-traktement en zonder opklimming in de ranglijst; bevorderd tot off. van adm. 3de kl. den scheepsklerk J. A. Grootendorst. Gemengd Nieuw» Door 't uitglijden op de gladde sneeuw heeft een man te Leimuiden zijn been gebroken. Eenige geabonneerden en habitués der Fransche opera in Den Haag hebben den heer Lhérie een som van f 200 ter hand gesteld voor de armen der residentiebovendien waren die heeren op het denkbeeld gekomen er f 120 bij te voegen voor de koristen der opera. De heer Lhérie krijgt het zoodoende druk: behalve de taak om de be woners der residentie door zang en spel te bekoren, schijnt men hem de niet minder eervolle functie te willen opdragen van reddenden engel, om het zoo te noemen. De heer Lhérie heeft zich volgaarne bereid verklaard den hem opgedragen last te vol brengen; hij heeft de 200 aan den burgemeester, de 120 aan den heer Van Hamme gezonden. Het is zaliger te geven dan te ontvangen, zegt men, maar nog zaliger is het wel om, zooals Lhérie, te ontvangen en te geven beiden. Een der beide kransen toch, die hem Zaterdag-avond werden aangeboden, ging vergezeld van een diamanten doekspeld. Gistermorgen tevijf urenontstonder brand in de Fagelstraat te 's-Hage ten huize van den bakker Beulderman. De vrouw, die in den winkel bezig was, schrikte van een rat en liet de brandende lamp vallen, waardoor de brand ont stond, die echter gelukkig spoedig werd gebluscht. Ook te Delft is aan eene der straat lantarens eene proef genomen met een der branders van groot kaliber, welke in den laatsten tijd onder den invloed der concurrentie van het electrisch licht uitgevonden werden. De daar geplaatste is van Fransch fabrikaat, verbruikt achtmaal zooveel gas als een gewone brander der openbare verlich ting, maar geeft 10- a 12-maal zooveel licht. De te Rotterdam gehouden „Fancy Fair" heeft ongeveer f 7000 opgebracht. De rivier voor Dordrecht was giste ren bijna over de geheele breedte met ijsschotsen bedekt, die, zoo de vorst aanhoudt, spoedig de waterwegen weder voor het verkeer zullen afsluiten. Ondanks die moeielijkheden heeft evenwel de ree- derij Fop Smit Co. gisteren nog den dienst met Rotterdam onderhouden, hoezeer niet geregeld op de daarvoor vastgestelde uren. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de verleden week behaudelde zaak wegens doodslag op het ongeveer tweejarig kind, in de Katteuburgerstraat aldaar ge pleegd. De aan Johannes De Raad ten laste gelegde feiten achtte het hof bewezen, en het veroordeelde hem tot een tuchthuisstraf van tien jaren. Ten aanzien van Anna Fasting achtte het hof bewezen dat deze haar kind meermalen slagen en stooten heeft toegebracht, doch niet dat de ernstige mis handelingen, waardoor de dood is veroorzaakt, in ouderling overleg zijn gepleegd. Het toelaten der moeder van de door De Raad gepleegde mishan delingen op haar kind is volgens de wet niet voldoende om haar als mededaderes te veroordeelen. Het hof sprak haar derhalve vrij van den ten laste gelegden doodslag, doch veroordeelde haar, ter zake van het toebrengen van slagen of stooten, zonder dat daarvan een ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen het gevolg was, tot een celstraf van een jaar. Bij het zeer talrijk publiek maakte deze uitspraak een groote sensatie. Het O. M. reserveerde zich den termijn van drie dagen, toegestaan om cassatie aan te teekenen. Dr. G. F. Westerman, directeur van het kon. zoöl. genootschap te Amsterdam, deelt in de Landb. Crt. mede dat onlangs aan James Neilson, van New-Brunswick, een buitengewone zilveren medaille is toegekend als eerste prijs voor zijne melkkoe „De Zwartkop", zijnde volgens het oordeel der jury de voortreffelijkste van alle aan gevoerde koeien. De heer Westerman voegt er de merkwaardige en voor ons land gewichtige bijzonderheid aan toe, dat bedoelde „Zwartkop" door den heer Neilson van den heer De Goede te Purmerend gekocht werd. Bij Oyen heeft het ijs Maandag een offer geëischt. Een zekere J. S., uit Leek, die aldaar een boodschap had gedaan, meende op de terugreis ter bekorting over het ijs te gaan. Het was ter plaatse waar de dijkbreuk heeft plaats gehad. Daar men hier Zondag-avond nog laat het ijs stuk geslagen had, was het nog niet sterk ge noeg. Nauwelijks was J. S. er dan ook op, of hij zakte in de diepte weg. Niemand der nabij zijnde personen had den moed eene poging te wagen om den ongelukkige te redden. Een paar uren later is het lijk opgevischt. Een timmermansknecht, die zich Maandag-nacht in eene werkplaats te Kampen had ter ruste gelegd, werd des morgens dood gevonden. Waarschijnlijk was hij door de felle koude bevangen. Te Emmen is een klein kind tijdens de afwezigheid der moeder in het vuur gevallen. Het is aan de gevolgen overleden. De brieven- en telegrambesteller B. te Warffum is dezer dagen, zonder daartoe ge rechtigd of gemachtigd te zijn, de abonnements gelden gaan innen wegens door het hulpkantoor aldaar geleverd wordende dagbladen en tijdschrif ten. Hij gaf daarvoor met zijn eigen naam onder- teekende quitantiën af. Deze gelden heeft hij niet kunnen of willen teruggeven, zoodat de brieven gaarder een nadeel lijdt van ongeveer f 90. De justitie heeft de zaak in handen, doch naar men zegt is de oplichter voortvluchtig. Een zalmvisscher te Rheuen ving de laatste paar dagen 2 zalmen, te zamen 23 kilo wegende. Aan de Kralingsche markt brachten zij de niet onaanzienlijke som van f 147.25 op. Te Dublin is 's nachts zekere Free man met pistoolschoten en dolksteken zeer gevaar lijk gewond. De aanvaller schijnt hem voor een ander persoon gehouden te hebben, die gedurende de Fenianistische woelingen in 1867 een spion der poli tie was geweest. Het doodvonnis van den Parijschen politie-agent Prévost, die, gelijk men zich her innert, eerst een vrouw en vervolgens een rond reizend juwelier, Lenoble, verraderlijk vermoordde en hunne lijken aan stukken gesneden in riolen wierp, is door den president der Fransche republiek bekrachtigd. De onthoofding heeft Dinsdag-ochtend plaats gehad. Te Baltimore heeft een brand plaats gehad in een katoenbergplaats van de heeren Thurs ton en Harrisson. Eenige duizenden balen katoen werden een prooi der vlammen. De schade beloopt meer dan 100,000 dollars. Volgens de „Meuse" heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag te Bechuron (Chê- née, België) eene mijugasontploffing plaats gehad, waarbij vijf mijnwerkers zijn omgekomen. Een fabrikant uit Gouaix kwam uit Parijs terug, waar hij aanzienlijke geldsommen had ontvangen, en werd aan het station van Fiamboin door zijn knecht met een rijtuig afgehaald. Maar terwijl beiden zich in het station bevonden, waren onbekende dieven met het rijtuig weggereden; zij moesten dus te voet huiswaarts keeren. Op eenigen afstand van het station kwamen twee mannen op hen toe; een van hen schoot een pistool af op den fabrikant, die terstond nederstortte. De knecht nam de vlucht, om de politie te halen. Toen hij met de gerechtsdienaren terugkwam, lag de fabri kant, van al zijn geld beroofd, levenloos op den grond. Er is een gerechtelijk onderzoek ingesteld, de knecht is voorloopig in hechtenis genomen. Onlangs kocht iemand bij een juwe lier in het Palais-Royal te Parijs, op een uur waarop zich niemand anders dan een jong bediende in (ten winkel bevond, een ring van 250 fr., en betaalde dien terstond, maar nam het etiquetje, waarop het nommer en de prijs van den ring ver meld waren, met zich mee. Voor eenige dagen kwam in dienzelfden winkel een vrouw en ver zocht den jongen bediende, die er weer alleen was, haar ringen te laten zien. Zij zocht er een uit van 1500 fr., maakte er behendig het etiquet aan vast, dat de kooper van den ring van 250 fr., haar medeplichtige, had meegenomen, en vroeg toen den prijs. Zij betaalde nu natuurlijk slechts 250 fr. en eerst een poos na haar vertrek ontdekte men het bedrog, door deze sluwe oplichters gepleegd. Een student aan het Hobart-college iu de Vereenigde Staten, die tot de overtuiging was gekomen dat het toch eigenlijk de moeite niet waard was in het leven te blijven, besloot zich van kant te maken. Om aan dat voornemen gevolg te geven, opende hij een gaskraan, klom vervolgens op een tafel en nam den bek der gas buis in den mond, de lippen vast op elkander sluitende. Na verloop van weinige oogenblikken viel hij bedwelmd op den grond. In dien toe stand vond men 'hem liggen, doch de verstikking was niet volkomen, zoodat hij, naar een zieken huis overgebracht, spoedig al heel mooi begon te herstellen, naar men verzekert ook van de zucht om uit het leven te scheiden. BUITENLAND. Frankrijk. Yoor eenigen tijd hebben eenige onderofficieren te Joigny, in hun afkeer van de republiek, den vrijheidsboom aldaar omvergehakt. Dit voorval heeft tot veel geschrijf aanleiding gegeven. Thans zullen de onderofficieren, ten getale van vijf, voor een krijgsraad terechtstaan, als beschuldigd zich vergrepen te hebben aan staatseigendom. De hoofd persoon is zekere De Farrascon, die tot een aanzien lijke familie in Vendóme behoort. De heer Cazot, minister van justitie, heeft een wetsontwerp tot reorganistie van de rechterlijke macht en zijn ambtgenoot Jules Ferry een ont werp tot invoering van kosteloos verplicht lager onderwijs ingediend. Daar de heer Gambetta aan een begin van keelontsteking lijdende is, heeft de heer Brisson in de gisteren gehouden zitting der Kamer voor gezeten. Naar men verzekert, zal de heer Louis Blanc zijn vroeger aangekondigd voorstel tot het verleenen van eene algemeene amnestie eerst mor gen indienen en zal de regeering er zich niet tegen verzetten dat het spoedvereischend verklaard wordt, maar de beraadslaging afwachten om het voorstel zelf te bestrijden.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2