N*. 611&. Donderdag 212 Januari. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Zij die zich met 1 Februari a. s. op het Leidsch Dagblad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers gratis. Van het kwartaal Dec., Jan. en Febr. wordt dan alleen de laatste maand, tegen 37 cents, in rekening gebracht. LEIDSCH SS, DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nemmers0.05. FRLÏS DER ADVERTENTIES Van 18 regelt Iedere regel neer. Grootere lettere naar phatarnimte. e 9»'8TaVe e t 'tiVk'i 1.05. 0.17*. STADS-BERICHTEN. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland, van den 23sten December 1879, n°. 1/1 Provinciaal Blad n°. 72), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1880; herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a., der Wet van den 7den April 1869 Staatsblad ne. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewich ten, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-apotheek, en wel: Voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk III, op den 20, 21, 22 en 23 Januari, IV, 27, 28, 29, 30 Januari en 3 Febr., telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid, van den 6den December 1879, de letter P in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot goedkeuringsmerk zoowel bij den ijk als bij den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroon, bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, bij den ijk van weegwerkluigen voor fijnere wegingen terwijl het kan- toorraerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. Eindelijk dat aangezien bij sommige, vooral ijzeren weeg- loerlduigen, door roest en andere oorzaken, de indruk van den overgangsstempel spoedig wordt uitgewischt, op de dagen waarop de herijk plaals heeft, gelegenheid wordt gegeven, die balansen, waarvan bedoeld stempel ondui delijk is en dreigt te verdwijnen, ter overstempeling aan te bieden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 Januari 1880. De Burgemeester der Gemeente Leiden, Overwegende dat het hem nit de verklaring van den heerDr. A. Nijkamp, geneesheer te Leiden, gebleken is dat de navolgende goederen, als: een kapok bed, een matras, een kapok peluw, vier kapok kussens, twee beddelakens, eeu molton deken, een wollen deken, een katoenen deken, een onderbroek, toebehoorende aan de wed. H. Van Leeuwen geb. Wildschut, wonende te Leiden, door diphte- ritis zijn besmet en uit dien hoofde ter voorkoming van verdere be smetting behooren te worden in beslag genomen, onteigend en vernietigd- Gelet op art. 5 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad n°. 134); Besluit en beveelt tevens: de bovenomschreven goederen onmiddellijk in beslag te nemen, te onteigenen en te doen vernietigen. Zullende dit besluit, ingevolge gemeld art. 5 der Wet, op de gebruikelijke wijzo ter openbare kennis worden gebracht. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 20 Januari 18S0. V. d. BRANDELER. GRONDBELASTING. De Burgemeester, hoofd van het gemeentebestmir van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 16den dezer maand invorderbaar verklaard kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen binnen deze gemeente, over het jaar 1880, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Wijders worden de ingezetenen herinnerd aan de bepalingen der wet van den 26sten Mei 1870 (Staatsblad n°. 82), dat zij verplicht zijn van alle stichtingen, herbouwingen, bij- of opbou wingen of gedeeltelijke vernieuwingen, in de termen der wet vallende, binnen drie maanden na de geheele of gedeeltelijke ingebruikstelling der gebouwen, aaBgifte te doen bij het Bestuur der gemeente waar de eigendommen gelegen zijn, terwijl die aangifte, rechtstreeks, zonder tnsschenkomst van derden, dage lijks van negen tot drie uren met uitzondering van Zon- en Feestdagen, ter Secretarie dezer gemeente kan geschieden. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 21 Januari 1879. V. d. BRANDELER. NATIONALE MILITIE. Kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op art. 26 der wet ran den 19den Augustus 1861, be trekkelijk de nationale militie (Staatsblad n°. 72); Doen te weten: dat het register van inschrijving en de alphabetische naamlijst der in 1879 voor de nationale militie ingeschrevenen van den 22sten tot en met 31sten Jannari e. k. ter gemeente-secretarie voor elk ter lezing worden nedergelegd; dat bezwaar tegen register en lijst, binnen den tijd der neder- legging, kan worden ingebracht aan den Commissaris des Koniogs in deze provincie, schriftelijk op ongezegeld papier bij den Burge meester in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, v. b. BRANDELER, Burgemeester. 21 Januari 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 21 Januari. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat in dit jaar bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, na afge legd examen, kunnen geplaatst worden 30 jonge lieden als adelborst voor den zeedienst en 4 jonge lieden als adelborst voor de mariniers. Vóór den aanvang van het examen worden de opgeroepen jongelingen geneeskundig onderzocht door eene commissie van drie leden, bestaande uit twee offi cieren van gezondheid der zeemacht en een bur gerlijk geneesheer. Bij gebleken ongeschiktheid voor den dienst wordt de toelating tot het examen geweigerd. De adspiranten, die het examen behoorlijk hebben afgelegd en in het door de commissie opgemaakte proces-verbaal geene hoogere nommers hebben dan het bepaalde getal, worden als adel borst der 3de klasse op het instituut aangenomen. Onmiddellijk na de aankomst op het instituut verbindt zich de adelborst om na zijne benoeming tot adelborst der 1ste klasse of tot 2den lnitenaut der mariniers, het rijk tien jaren te dienen. Door de meerderjarigheid wordt het ontslag uit den dienst op verzoek niet verleend, tenzij door den belang hebbende eene vergoeding aan het rijk worde ge daan van drie honderd gulden in het jaar over den tijd, gedurende welken hij aan het iustu- stuut zijne opleiding heeft genoten. Ouders of voogden, die verlangen hunne zonen of pupillen voor adelborst te doen in aanmerking komen, dienen vóór of uiterlijk op den vijfden Mei aanstaande, aan den minister van marine een op zegel ge schreven verzoekschrift in. Het examen zal ver moedelijk in de 2de helft van de maand Mei aanvangen. Blijkens het eerst dezer dagen verschenen en aan de leden toegezonden algemeen verslag van het verhandelde op de algemeene vergadering van het hoofdbestuur en de afgevaardigden der districts- commissiên van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, was het totaal bedrag der kosten van het invalidenhuis alhier in 1878 f 24,278.69. Tot bestrijding daarvan hebben gestrekt: de rijkstoelage f 5000, de landspensioenen door de invaliden ten behoeve van het gesticht afgestaan, benevens de suppletiën vanwege de ministeriën van koloniën en marine voor de kostgangers 7,387.16, de gratificatiën uit het fonds, mede door de invaliden ten behoeve van het gesticht afgestaan f 2,690.81'/,, het provenu van verkocht afval enz. f 127.18'/2, onafgehaalde nalatenschap pen van in het gesticht overleden invaliden f 170.74'/,, 12/m. renten van 22,700 inschrij ving 4 pet. f 908 en suppletie uit het fonds f 7,994.78'/,. Er werden gedurende dat jaar verpleegd3 ver minkten uit de koloniën, 4 verminkten in den strijd tegen België, 71 infirmen en 2 kostgan gers voor rekening van het rijk, te zamen 80. Aan het huis is eene niet onbelangrijke erfenis te beurt gevallen van mej. Hobbes, wonende te Luik, doch een landgenoote, die de inrichting erfgename heeft gemaakt van J/19 harer nalaten schap, onder last van vruchtgebruik ten behoeve harer vriendin, mej. O'Frères, die oud en zeer ziekelijk is. Het hoofdbestuur heeft aan eene com missie uit zijn midden het behartigen dezer aan gelegenheid, waarmede vele moeielijkheden verbon den waren, opgedragen. De nalatenschap bestaat uit landerijen in Zuid-Holland en vooral uit Bel gische fondsen. Der commissie van inspectie over het invaliden huis is gebleken dat de administratie met de meeste zorg en nauwkeurigheid wordt gevoerd. Er zijn op verzoek ontslagen 2 en overleden 8 verpleegden. De gezondheidstoestand der invaliden was gunstig te noemen7 bevonden er zich in de ziekenzaal, waar zij eene behoorlijke verpleging en verzorging ondervonden. Yan de 7 zieken waren er 3 die per manent in de ziekenzaal verbleven. Het gedrag van het personeel is over het algemeen voldoende. Er zijn nogal vele straffen opgelegd moeten wor den, waartoe voornamelijk het misbruik maken van sterken drank aanleiding heeft gegeven; ter wijl het verkoopen van groote of kleine kieeding- stukken niet is voorgekomen. Een invalide is wegens onverbeterlijk wangedrag uit het gesticht verwijderd geworden. De ménage kwam der commissie voldoende voor en de invaliden zijn er tevreden; mede ook is het brood van zeer goede qualiteit. De invaliden zagen er, hun ouderdom in aanmerking nemende, meereudeels goed en tevreden uit. Geene reclames hoe ook genaamd zijn ingekomen, noch over be handeling en levenswijze, noch over kleediug en verzorging. Het materieel bevindt zich in goeden staat; de voorraad van goederen in het magazijn voorhanden, sloeg met het magazijnboek. De staat van kleeding en uitrusting kwam overeen met de voorwerpen bij de invaliden in gebruik. De boekerij is mede in orde bevonden en de lijst van de aanwezige werken wordt behoorlijk bijgehouden. De boekerij is in het afgeloopen jaar vermeerderd geworden door een belangrijk geschenk van den heer Smits van Nieuwerkerk. Het gebouw wordt goed en zindelijk onderhouden en de noodige herstellingen worden daaraan verricht. In de laatste jaren is veel tot verbetering van de lokalen aan gebracht; de chambré's zijn thans in goeden staat en de invaliden zijn op eene alleszins voldoende wijze gehuisvest. De commissie verklaart alle reden van tevreden heid te hebben gehad over hare gehouden inspec tie en dat zoowel de raad van administratie als de commandant en onder-commandant allen lof verdienen over hun gehouden beheer. Naar de N. R. Crt. meldt zal de oudste predikant der Waalsche gemeente alhier, ds. J. A. Van Hamel, na 44-jarigen diensttijd, op 1 Juli a. s. zijne ambtsbediening nederleggen. De belasting op de successie in de rechte lijn bracht in het vorige jaar 2,287,000 op. Door den hoofdonderwijzer der openbare school te Leimuiden is een schoolspaarback opge richt, die met succes werkt. In drie maanden tijds is niet minder dan f 120 ingebracht.Blijkens de laatstgehouden volkstelling bedraagt, de bevol king dier gemeente 1490 zielen, waaronder 10 mannen meer dan vrouwen. Het eerste natuurkundig examen te Amster dam is met gunstig gevolg afgelegd door den I heer J. De Jonge Urbach, student in de medicijnen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1