Woensdag 21 Januari. A*. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. K°. 6112. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17*. LEIBEN, SO Januari. De kleedermakersvereeniging „Eendracht door Vriendschap" vierde gisteravond in de Stads- zaal haar gewoon jaarfeest. Nadat de president allen welkom had geheeten, gaf hij een kort over zicht van den toestand der vereeniging, welke, niettegenstaande de kas ten gevolge van de vele zieken nogal goed was aangesproken, toch nog zeer gunstig kan genoemd worden. Ook wijdde hij eenige woorden aan den onlangs overleden perinigmeester den heer Van der Lof, die door het geen hij voor de vereeniging heeft gedaan, nog lang in dankbare herinnering zal blijven. Na het zingen van een welkomstlied door de geheele vergadering werden twee blijspelen opge voerd: „Een kleine vergissing" en „De loteling," beide met zang. In aanmerking genomen dat men vooral hier met heeren- en dames-dilettanten te doen had,, die van tooneelspelen volstrekt hun ambacht niet maken, kan men zeggen dat zij zich loffelijk van hunne taak kweten en het doel, om den aanwezigen een aangenamen avond te bezor gen, bereikten. Herhaaldelijk vielen hun toejuichingen ten deel, hetgeen ook het geval was met hem die „De ridder of tien jaar later" voordroeg. Onder zang en dans bleven de leden met hunne dames vervol gens nog eenige uren genoeglijk bijeen. De Delftsche afdeeling der Hollandscbe Maat schappij voor Landbouw heeft op voorstel van het bestuur besloten uit hare kas beschikbaar te stellen twee zilveren en t wee bronzen medailles voor de in dit jaar te houden tentoonstelling te Leiden en aan het hoofdbestuur er de vrije beschikking over te laten. Gedurende de eerste helft der maand Decem ber zijn aan liet postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden: H. v. d. Meer, B. Sloos, mej. Jansen, KI. Van Kampen, W. De Jong, W. Huijsmans, mej. Meyer, De Vries, B. P. Vousteen, Amsterdam; mej. E. v. d. Mark geb. Vlaanderen, Deyl; Jan Ree ning, Emmen; mevr. Mnur, Lambert, 's-Graven- hage; A. v. d. Bovekamp, Haarlem; wed. v. d. Oort geb. Roest, Hazerswoude; mevr. Heichberg de Koning, Hoorn; P. C. L. Ovink, Maastricht; A. Van der Valk, C. D. Ritsema, Rotterdam; A. Van Dijk, Stompwijk; D. Van Bommel, C. Eestermans, beiden niet vermeld. BriefkaartenJ. J. "VVessels, Amsterdam; Gerretze, Arnhem; Van Dam, Bodegraafsche Meye; M. De Jong, 's-Gra- venhageH. Van Noordt, Rotterdam F. A. Degens, Scheveningen. In haar antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de staatsbegrooting zegt de regeering dat het gewicht der opmerkingen omtrent het hooger onderwijs niet is te ontkennen. De vraag mag echter rijzen of de toestand niet al te donker wordt voorgesteld. Elke overgang heeft zijne bezwaren, die te grooter zijn wanneer de nieuwe regeling er eene vervangt, die ruim zestig jaren heeft bestaan, zooals met ons univer sitair onderwijs het geval is. In den beginne hebben docenten en studeerenden moeite zich daarin te voegen; veel komt hun vreemd voor, en de afwijkingen doen zich sterk gevoelen. Niet temin heeft de regeering van den aanvang met belangstelling de werking der wet nagegaan, en daarbij ook opgemerkt de wijze waarop de artt. 64 en 65 door de studenten worden opgevat, wel niet in strijd met de letter der wet, maar toch anders dan men zich bij het ontwerpen en toe lichten dier bepalingen had voorgesteld. Herziening dier artikelen is bij de regeering in overweging, zooals zij bij de behandeling der begrooting bij den anderen tak der vertegenwoordiging te kennen gaf. Hoewel de kosten van het hooger onderwijs aanzienlijk zijn, zou hetgeen te Amsterdam plaats heeft aan de rijks-universiteiten geene navolging kunnen vinden zonder wetsherziening, daar de wet bij die inrichtingen alleen hoogleeraren en lectoren als docenten van rijkswege toelaat. Bij het beoorrleelen der kosten van de exploitatie van het academisch ziekenhuis te Leiden is op den toestand in de drie academiesteden te letten. Te Utrecht heeft de gemeente uit eigen beweging en voor eigen rekening een ziekenhuis voor hare be hoefte gesticht, en daarna ook voor het universitair onderwijs beschikbaar gesteld tegen eene jaar- lijksche nitkeering. Te Groningen bestaat het voor nemen op gelijke wijze te handelen. Te Leiden daarentegen heeft het rijk een academisch zieken huis gesticht, waarin ook de patiënten, voor reke ning der gemeente verpleegd, opgenomen worden tegen vergoeding. Om te kunnen nagaan of de exploitatie te Leiden duurder is dan te Utrecht, zou men de volledige uitgaven der beide inrich tingen moeten vergelijken, en op alle omstandig heden letten, die verder in aanmerking komen. Vermoedelijk zal dan blijken dat het beheer te Leiden niet kostbaarder is. In ieder geval kan de verzekering worden gegeven dat het Leidsche ge sticht op eenvoudigen voet is ingericht. Het oordeel over de wijze, waarop gehandeld is met een klein gedeelte der gelden voor een nieuw academiegebouw toegestaan, schijnt niet ge heel billijk. Tallooze malen zijn gelden, op een begrootingspost beschikbaar, gebruikt tot uitgaven waarvoor die gelden niet speciaal waren toegestaan. Daarop is nooit aanmerking gemaakt. De minister van waterstaat zegt dat hij wenschte, dat alle belanghebbenden bij den Noorder- Lekdijk samenstemden tot een zoodanige verzwa ring en verhooging van dien dijk, dat de achter liggende waterschappen naar menschelijke berekening geheel worden beveiligd. De minister wijst op de poging, die thans daartoe gedaan is door gede puteerde staten van Zuid-Holland, die zich tot hunne ambtgenooten van Utrecht en Noord-Holland hebben gewend met een voorstel tot regeling van dit gemeenschappelijk belang der drie provinciën. De regeering zal dit streven, voor zooveel van haar afhangt, bevorderen, maar tevens niet uit het oog verliezen dat bescherming van zulk een ge wichtig belang, als 't hier geldt, niet door langdurige onderhandelingen mag nagelaten worden. Betref fende den Rotterdamschen waterweg is de minister, wel verre van het gevoelen te deelen van die leden der Eerste Kamer, die de voltooiing van dien weg als een onbereikbaar doel schijnen te beschouwen, volkomen van de uitvoerbaarheid van het plan overtuigd. Het uitstel der verruimings- werken in de doorgraving zal naar des ministers meening ongetwijfeld een gedeelte van het ver kregen resultaat doen verloren gaan, tot tijdelijk ongerief voor de scheepvaart leiden en kosten veroorzaken, welke door krachtige voortzetting der doorgraving zouden vermeden zijn. De regeering zal trachten zoodra mogelijk na ontvangst van het rapport der staatscommissie een nader voor stel in te dienen om het werk weder te kunnen opvatten. De minister van justitie kondigt de aanbieding aan van het ontwerp om de instructie in straf zaken niet altijd verplichtend te stellen. In de gemeente Oudshoorn zijn in het af- geloopen jaar geboren 96 kinderen, als58 jongens en 38 meisjes. Onder dit getal is begrepen één tweeling. Overleden zijn 30 mannen en 29 vrouwen, te zamen 59 personen. Het getal huwelijken be droeg 21. De bevolking bestond op 31 Decem ber 1879 nit 1157 mannen en 1307 vrouwen, te zamen 2464 zielen. De gemeenteraad van Woerden heeft be sloten bij den Koning in beroep te komen van een besluit van gedeputeerde staten van Zuid- Holland, waarbij de begrooting dier gemeente werd gewijzigd en daarop gebracht eene som, om daaruit te voldoen de kosten van onderhoud van het aagpad langs den Oaden Rijn van Woerden tot Bodegraven. Tot deze uitgave acht het gemeente bestuur zich niet verplicht. Door den heer Struyvé, hulponderwijzer te Noorden, gemeente Nieuwkoop, is eervol ontslag gevraagd. De Eerste Kamer hield gisteren een korte zitting, door den heet Pické bijgewoond, die mededeelde dat hij, hoewel hij het burgemeesters ambt niet beschouwt als een bezoldigd staatsambt, toch tijdens de waarneming daarvan slechts de helft van zijn wachtgeld als rechterlijk ambtenaar wenscht te genieten. Hedenmorgen te elf uren zijn de begrootingsdiscussiën voor 1880 aangevangen. De groothertogin van Saksen-Weimar heeft aan de Haagsche commissie tot werkverschaffing een gift van f 500 doen toekomen. Het getal der ingeschreven studenten bij de polytechnische school te Delft bedraagt thans 309, onder welke 7 dames. Te Rotterdam heeft gisteravond een „Fancy Fair" plaats gehad, welke met den besten uitslag bekroond werd. De Groote Doelezaal was eenvou dig, maar sierlijk gedecoreerd en met frisch groen getooid. Op den achtergrond van het tooneel had het muziekcorps van de schutterij, plaats genomen. De hoofd- en regelingscommissie had van verschil lende zijden veel belangelooze hulp ondervonden. Ook het muziekcorps verleende zijne medewerking belangeloos en het gaslicht werd kosteloos geleverd. Langs de beide wanden waren een aantal winkel tjes opgesteld, net gedecoreerd en met smaak ge ëtaleerd. Aan elk der vier hoeken van de zaal was buffet en in het midden tusschen twee een perken van gewassen, eene groote tombola, uitsluitend uit eene groote verscheidenheid van geschenken bestaande, die aan de commissie waren toegevloeid. Bovendien waren een paar aankomende jonge dames aanhoudend in beweging om elkeen aan boord te klampen voor den verkoop harer bouquetjes, die tegen f 2.50 het stuk vlot van de hand gingen. In eiken winkel, in de tombola en in de buffetten waren twee dames in de weer, bij gestaan door een heer, de dames uitmuntende door élégance, de heeren in het zwart. In den voor avond was het niet zeer druk, maar later stroom den de bezoekers toe, en ging het allerwege recht levendig en ongedwongen in zijn werk. Hoeveel de soiree voor de Rotterdamsche noodlijdenden heeft opgebracht, zal eerst later uit de opgaaf der hoofdcommissie kunnen blijken. De gemeenteraad van Groningen heeft eindelijk de quaestie van het nieuwe ziekenhuis aldaar be slist en, na verwerping van verschillende amende menten, het oorspronkelijk voorstel van burg. en weth. met 17 tegen 6 stemmen aangenomen. Het

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1