«q, met denzelfden dag, benoemd tot kapt.-com mandant der dd. schutterij te Brielle, J. L. Kluit, thans 1ste luit. bij die schutterij. Gemengd Nieuws. In den afgeloopen nacht, tnsschen elven en twaalven, is aan de Haarlemmervaart in het koffiehuis „De Vrijheid" op brutale wijze ingebroken. Deze inbraak werd het eerst ontdekt door de bewoonster zelve, die zooals gewoonlijk den avond bij een harer kennissen had doorge bracht, omdat het koffiehuis bij het vallen van den avond, met uitzondering van Zondags, ge sloten wordt. De dief of dieven, die blijkbaar met de loka liteit en de levenswijze der vrouw bekend waren, hadden zich door de achterdeur van het huis door het breken van een ruit toegang tot het koffie huis weten te verschaffen. De toonbanklade schijnt het eerst vau haren inhoud geledigd te zijn ge worden, doch, zonderling genoeg, de stuivertjes, waarvan de vrouw eene verzameling hield, zijn onaangeroerd blijven liggen. In een opkamer waar de vrouw woonde, is alles doorsnuffeld gevon den; zelfs had men uit voorzichtigheid de gor dijnen dicht gedaan. De doove en blinde honc der bewoonster was in deze kamer opgesloten en schijnt den dieven geen vrees aangejaagd te heb ben, want de spaarpot der kinderen lag gehee' geledigd op den grond. Een schoteltje met zilver geld had hetzelfde lot ondergaan. De gouden sieraden waren gedeeltelijk medegenomende dieven hebben blijkbaar haast gehad, want een gou den belletje is blijven liggen. De politie, die inmiddels gewaarschuwd was k:wam met een sterk getal agenten op, maar daar het te donker was en wegens de onbekendheic met de plaatselijke ligging van het koffiehuis, was men niet in staat tot de ontdekking der dieven te komen, die als voorzorgsmaatregel bovendien de pit van de op de toonbank staande petroleum lamp zoover hadden ingedraaid, dat er geruime tijd mede moest heengaan alvorens men ze weder kou aansteken. Hedenmorgen is eene vrouw, ge naamd C. G. v. D., door de politie alhier aan gehouden wegens diefstallen in een logement en eene tapperij. Een te Rotterdam bekende wonder dokter, C. St. Nicolaas, is voor eenigen tijd on schadelijk gemaakt. De voortdurende behandeling van patiënten bewees dat hij de geneeskunde als bedrijf uitoefende, terwijl de omstandigheid dat hij tegen elke ziekte of kwaal steeds hetzelfde ge neesmiddel, wijn met Haarlemmerolie, ten geschenke gaf, werd opgewogen door het feit dat de patiënten genoodzaakt waren om zuivere Haarlemmerolie, haring en audere, als voor hun gezondheid nood zakelijk, aangeprezen artikelen voor twee-, soms driemaal den gewonen prijs van hem te koopen. Hoe sluw ook overlegd, kon dit niet verhinderen dat de rechtbank hierin eene betaling, zij 't ook in een anderen dan den gewonen vorm, meende te moeten zien. Wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde is St. N. nu tot een half jaar cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. Een paar dagen lang heeft men in groote ongerustheid verkeerd over het lot van de Zaterdag van Harlingen naar Amsterdam vertrok ken stoomboot „Prins Alexander der Nederlanden", die van daar 80 stuks hoornvee en 100 schapen medebracht. Noch Maandag, noch Dinsdag werd iets van de boot vernomen, doch gistermiddag is uit Nieuwediep de tijding ontvangen dat het schip aldaar behouden aangekomen is. Het had echter een schroefblad verloren en daardoor de belangrijke vertraging ondergaan. HetEngelschestoomschip „Kinghorn," van Antwerpen naar Amsterdam, te Zandvoort op strand geloopeu, is bij hoog water door drie sleep - booten van IJ muiden afgesleept eu heeft de reis voortgezet. Maandag-avond tusschen vijf uren en halfzes had zich de huisvrouw van P. De Koning, geboren De Kejser, wonende in de Marienborn- straat te Dordrecht, naar de gracht aldaar begeven om eenige kleederen te wasschen, toen zij ver moedelijk door de gladheid van de trede, waarop zij gebukt lag, in de bijt en onder het ijs ge schoten is. Eerst een lOtal minuten later werd het ongeval door eene andere vrouw, die aan de zelfde bijt kwam om water te scheppen, opge merkt. Hoezeer bijna onmiddellijk geneeskundig behandeld door dr. Boudier, was het niet moge lijk hare levensgeesten weder op te wekken. De ongelukkige, 37 jaren oud, was moeder van twee kinderen. Gisternamiddag heeft een werkman, werkzaam op het terrein achter de Veemarkt te Rotterdam, bij ongeluk zijn kameraad met een bijl het voorste lid van twee vingers der rechterhand afgeslagen. Te Herveld heeft zich een curieus geval voorgedaan. Eene weduwe, sedert 18 December des vorigen jaars ondertrouwd met een jonkman, met wien zij reeds door den echt vereenigd zou zijn indien slechts de wettelijke termijn sedert het overlijden van haren vroegeren echtgenoot ware verloopen, heeft thans op verzoek van haren aan staande er in toegestemd dat deze, in plaats van met haar, met hare dochter zal trouwen. Ten gevolge van het omvallen van een petroleumlamp is te Nes, gemeente West- dongeradeel, een door twee gezinnen bewoond huis bijna geheel uitgebrand en zijn ook de inboedels grooteudeels verloren gegaan. Men schrijft uit Den Ham dat Maan- dag-avoud zekere Brink, werkzaam op de briket- fabriek te Vroomshoop, gem. Den Ham, meteen som van f 600 van Almeloo kwam met bestem ming naar Vroomshoop. Dicht bij Vriezen veen, op de hoogte van den molen aan het Almeloosche kanaal, werd hij door een met een stok gewa- pendeu persoon aangerand, die hem het geld wilde ontnemen. Brink, die ook met een stok gewapend was, dien hij als oud-militair goed wist te gebrui ken, had het geluk den stok van zijn aanvaller stuk te slaan en hem met een slag tegen de beenen op den grond te doen tuimelen. De aan rander stond echter spoedig op, trok een mes en wilde roet dit wapen Brink te lijf. Deze trok daarop ook zijn mes en bracht den aanvaller eene wonde in de borst toe, waarvan het gevolg was dat hij dood nederstortte. Brink, ofschoon onge deerd, was in zoodanigen gemoedstoestand, dat hij per wagen naar huis moest vervoerd worden. De justitie doet nader onderzoek. Ofschoon men er van het water be vrijd is, blijft de toestand rondom Den Bosch zorgwekkend. In vele gemeenten bevinden zich een aantal gezinnen, zelfs tot 90 toe, in wier behoef ten moet worden voorzien en die, van onderkomen verstoken, in liefdegestichten en gemeente-gebouwen zijn opgenomen. Omtrent den moordaanslag in de ka tholieke kerk van den H. Petrus te Londen ge pleegd op een priester, pater Bakanowski, een Pool, die de mis bediende, wordt nader gemeld dat juist bij het omhoog heffen van den ouwel een revolver op hem werd afgevuurdde kogel trof het altaar. De koorknaap vluchtte in de sacristij en sloot de deur achter zich. Den priester werden daarop nog twee kogels toegezonden, die de deur van de sacristij troffen. Hij verbergde zich achter het al taar, waar de moordenaar hem ging zoeken. Toen gelukte het den priester te ontsnappen in het schip van de kerk, zonder dat hij door twee hem nagezonden kogels getroffen werd. Zijn teleurge stelde vervolger smeet daarop twee zware kandelaars van het altaar in stukken en richtte nog meer vernieling aan, waarbij hij bewijzen van buitenge wone lichaamskracht gaf. Na het kostbare altaar kleed in brand gestoken te hebben, rende hij de kerk verder iu, waar een kloeke priester hem, niet tegenstaande hij opnieuw met zijn revolver dreigde, te lijf ging, bij de polsen greep en vasthield. De eerste van de aanwezigen, die den moed had den priester thans bij te springen, was eene oude kerk- bewaarster, die aan de hand gewond werd. Haar voorbeeld werkte echter gunstig: hij werd, ofschoon hij zich, nadat hem de revolver ontnomen was, met een groot mes bleef verweren, gegrepen en gehouden. Hij is een Duitscher, 30 jaar oud, en heet Alexan der Schossa. Men beweert ook dat hij den pries ter Bakanowski heeft willen vermoorden omdat deze eene brochure tegen de nihilisten heeft geschreven. Uit Ruhrort meldt men dat wegens opnieuw ingevallen vorst de schepen weder in de raven zijn blijven liggen, zoodat de vaart weder estaakt was. Uit Nieuw-York wordt de komst ge- meld van twee in kracht tpenemendo luchtversto- ringen, die tusschen 18 en 20 dezer op de Britsche, Noorweegsche en Eransche kusten kunnen ver wacht worden. Storm en regen zullen er mede ge paard gaan. De keizerin van Oostenrijk, die zich naar Ierland begeeft om te jagen, is op weg daar heen te Parijs aangekomen; zij vertrekt heden naar Londen. De jacht met windhonden kost jaar lijks bijna 100,000 fr. Te Lamboing, in de Berner Jura, had men voor eenige dagen een vaatje petroleum ge plaatst in eene kamer, waarin vijf kinderen sliepen. Het vaatje lekte en toen men met een licht in het vertrek kwam, vatte de petroleum vuur. Drie kinderen kwamen in de vlammen om en het huis brandde zoo snel af dat de overige inwoners slechts even den tijd hadden om er het leven af te brengen. BUITENLAND. Duitschland. Hertog Eriedrich Christian August van Sleeswijk- Holstein-Augustenberg is gisteren te Wiesbaden plotseling aan een hartaderbreuk overleden. Spanje. In den senaat werd Canovas del Castillo door den Cubaanschen senator Guell geïnterpelleerd over het conflict tusschen hem en de minderheid. Canovas antwoordde dat het nooit zijn plan was geweest de parlementaire regelen te schenden en dat hij in de zitting van 10 Dec. het reglement had ge ëerbiedigd en van zijn recht had gebruik gemaakt, toen hij de hangende discussie in den senaat ging voortzetten. Hij zou gaarne een einde zien komen aan het conflict en eiken weg tot verzoening goed keuren, maar als hoofd van de regeering en van de meerderheid zou hij niet toegeven aan eischen, die een vernedering van het Kabinet en van zijn autoriteit in zich slotenhij zou in dat geval liever aftreden. Deze rede heeft groote sensatie verwekt onder de minderheid. Sagasta met de constitutioneelen zijn geneigd zich bij de verklaringen neerteleggen. Groot-Britannië. Het Kaapsche Volksblad zegt het volgende: Indien de zaken zoo moeten loopen, dat het tot eene werkelijke botsing tusschen de Boeren en de Britsche troepen komt, dan zal Zuid-Afrika in zulk een ellendigen toestand geraken als het nooit geweest is. De verdeeldheid, die er nog tus schen de Engelsche en Hollandsche Afrikanen bestaat, eene verdeeldheid, die door eene verstan dige politiek van Engelauds zijde bijna geheel had kunnen uitgeroeid worden, z&l tot bitteren haat aangroeien en voor vele jaren den vooruit gang van Zuid-Afrika beletten. Mogen de wer kelijke vijandelijkheden zich tot de Tnnsvaalsche Boeren en eenige vrijwilligers iu den Vrijstaat, die hen zullen helpen, bepaleninoge al geen enkele Kaapkolonist naar het Noorden trekken om zijne broederen te helpener zal toch over het geheele land een gevoel ontstaan, dat eene overwinning van de Britsche wapenen eene neder laag voor het Afrikaansche element b: teekent en alle hoop op eene vereeniging en vreedzame ont wikkeling van Zuid Afrika voor vele jaren ten eenenmale verdwenen zijn. Oostenr.-IIoiig-. Monarchie. Dinsdag hadden er ernstige ongeregeldheden plaats voor het nationaal Casino te Pest. Een ontzaglijke menigte had daar post gevat en de ruiten ingeslagen. De troepen joegen het volk uiteen. Verschillende personen en agenten van politie wer den gewond. Er hadden dertig arrestaties plaats. Vereenigde Staten. Een bericht aan de „Herald" meldt dat den 4den dezer eene overstrooming op St.-Christoffel (St.-Kitts, Engelsche Antillen) heeft plaats gehad, waarbij 200 personen zijn omgekomen. De aange richte schade wordt op 250,000 dollars begroot. Uit Panama wordt aan de „New-York World" geseind dat een overeenkomst is gesloten tusschen den heer De Lesseps en luitenant Wyse, waarbij aan eerstgenoemde nog twee jaar tijd wordt toegekend om de Panama-kanaalmaatschappij tot stand te brengen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2