doeld kind op 23 Juni 11. liepen er reeds dadelijk in de buurt van de Greote Kattenburgerstraat, waar de beschuldigden woonden, geruchten dat de dood van bedoeld kind het gevolg moest zijn geweest van mishandeling. Ofschoon de arts Vorst een verklaring had afgegeven dat het kind aan een klierziekte was gestorven, bleek uit een nadere gerechtelijke schouwing, dat voor bovenbedoelde geruchten alle grond bestond en werden de beide beschuldigden gearresteerd. 13 getuigen en 5 des kundigen waren gedagvaard. De publieke tribune was stampvol. Voor den rechter-commissaris had De Raad het plegen der mishandeling erkend nu kwam hij daarvan terug. De arts Vorst, die door den ambtenaar van den burgerlijken stand was belast met het onderzoek naar de oorzaak van den dood, verklaarde dat hij tot de conclusie was ge komen dat het kind aan een klierziekte was ge storven hem was van mishandeling niets gezegd. Hij had dan ook even het hemdje opgelicht en de ledematen niet onderzocht. Verschillende getuigen legden verklaringen af omtrent de mishandelingen van het kind door de beschuldigden, tijdens het in April 1879 bij H. W. Seur voor f 2.50 per week verpleegd werd. Na afloop van het getuigen verhoor bleef de eerste beschuldigde volharden bij zijne nu gedane ontkentenis, de tweede bij hare bekentenis wat het toebrengen van enkele slagen betreft. De advocaat-generaal mr. A. E. J. Jolles requireerde de veroordeeling van De Raad tot een tuchthuisstraf van 15, voor A. Fasting tot eene van 10 jaren. Mr. H. F. De Wildt trachtte te, he- toogen dat de vroegere bekentenis van De Raad door zedelijke pressie was verkregen en dus geen waarde had. Hij wees ten slotte op enkele ver- schoonende omstandigheden. Mr. A. C. A. Tiel- keunyer achtte de schuld van A. Easting niet be wezen en meende dat zij, door niet te beletten, noch als mededaderes noch als medeplichtige kon worden veroordeeld. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op Dinsdag 20 Januari e. k. Door zware verkoudheid zijn in „Na- tura Arlis Magistra" te Amsterdam twee giraffes bezweken. Te Londen drong zekere Alexander Schossa de Italiaansche kerk, Hatton-garden, bin nen, liep naar het altaar, schoot met een revolver op de beide priesters, die den dienst deden, en smeet een grooten kandelaber omver, waardoor het altaarkleed in brand vloog. Men denkt dat de man niet wel bij het hoofd was; de kerk leed een schade, die op 1000 pd. st. wordt geschat. Te Brussel is een Engelschman, zich noemende John Mills, er in geslaagd bij 3 geld wisselaars een som van 1500 pd. st. in valsche Engelsche banknoten in te wisselen. Een hunner ontdekte spoedig na het vertrek van Mills dat de biljetten valsch waren, en liep naar zijn col lega, om ook diens oordeel te vragen. Deze kwam daardoor tot de ontdekking, dat ook hij voor bijna 13,000 fr. bedrogen was. Terwijl de gedupeerde geldwisselaars samen overleggen wat hun te doen staat, ziet een hunner Mills voorbijgaan. In een oogwenk is hij op straat, pakt hij den Engelsch man bij den kraag en laat hem arresteeren. Een voorloopig verhoor van den commissaris van politie had ten gevolge dat de bedrieger ter beschikking van de justitie gesteld werd. Bij zijne arrestatie werd slechts een deel der gestolen 39,000 fr. in zijn bezit bevonden. Te Southport in Engeland is eene dienstbode omgekomen, doordat een van de pooten van haar ledikant in den vloer zakte en eene opening in eene gaspijp maakte. Het ontsnappende gas bedwelmde haar geheel en alle pogingen om haar bij te brengen waren vruchteloos. In de Tay zijn thans 2 5 lijken gevon den van de 74, die bij het groote spoorwegonge luk zijn omgekomen. Uit Hen don, Middlesex, wordt be richt dat men in de rivier Brent het lijk vond van een man, waarvan een stuk was afgesneden men vond dat later met een hoed, een rok en een bebloed mes achter een heg in de nabijheid verborgen. Te Mendionde (Basses-Pyrenées) vonden twee mannen een Zigeunerin stomdronken op den weg liggen. Zij staken hare kleeren in brand en verdwenen toen; de ongelukkige, door de piju tot bezinning komende, bezweek aan de brandwonden. Te Bradford hebben 1 5 0 0 fabriekar- beidsters het werk gestaakt, omdat haar verzoek om hooger loon geweigerd was. Vijf katoenfabrie- ken staan daardoor stil. BUITENLAND. Frankryb. Gambetta is tot president van de Kamer ge kozen met 295 van de 308 stemmen. Tot vice- presidenten werden gekozen Brisson, Bethmont, Senart en Reclus. Te Guiugamp is tegenwoordig een zeer eigenaardig geding aanhangig wegens knoeierijen bij de laatste verkiezing voor de Kamer aldaar. Toen voor eenigen tijd de zetel van wijlen den heer Huion aldaar moest worden bezet, stonden twee candidaten tegenover elkander, de heer Ollivier voor de conservatieven en Le Huéron voor de republikeinen, en deze worden nu beiden beschuldigd van de kiezers te hebben omgekocht. Het fraaiste is, dat de broeder van den republikein en de schoonbroeder van den conservatief beiden er voor uitkomen, gelduitdeelingen gedaan te hebben en zulks als de natuurlijkste zaak van de wereld, uit kracht van een aloud gebruik. Het eenig onderscheid schijnt te wezen, dat de heer Ollivier 21,200 fr. en de heer Huéron minder dan de helft heeft uitgegeven. Gr r o o t-55 v i t a nn i De ex-keizerin Eugenie zal den 26sten dezer per stoomboot „German" naar Natal vertrekken, ten einde de plaats te bezoeken, waar haar zoon door de Zoeloes is gedood. Voreenigtlc Staten. Men gaat in de Vereenigde Staten steeds voort het Panama-kanaal tegen te werken en de bedoelingen van De Lesseps verdacht te maken. Zoo wordt thans gemeld dat de minister-resident der Unie te Bogota aan den Staatssecretaris Evarts een brief heeft geschreven, waarin hij vertelt dat Le Lesseps van plan is een Eransche kolonie op den Isthmus te stichten, en dat dit voor de be langen der Unie hoogst gevaarlijk moet zijn. Tel<^j-i'amiueii. BERLIJN, 13 Januari. Duitschland wijdt thans bijzondere aandacht aan den buitenlandschen handel. De goede uitslag der inzendingen van de Duitsche tentoonstellers te Sydney schijnt als een prikkel gewerkt te hebben, want een consul-generaal met een groote jaarwedde zal in die stad gevestigd worden. Verscheidene kleinere aanstellingen in andere Australische steden zullen geschieden, ten einde den Duitschen handel aldaar zooveel moge lijk te ontwikkelen. Aan de consuls en andere vertegenwoordigers van het Duitsche keizerrijk in verschillende Europeesche en andere havens zullen hoogere jaarwedden worden toegekend. In den Rijksdag zal prins Bismarck een additioneel krediet van 24,000 mark jaarlijks vragen voor den eersten secretaris bij het departement van buitenlandsche zaken. Deze betrekking is op het oogenblik niet bezet, maar zal waarschijnlijk aan den heer Von Radowitz gegeven worden, indien graaf Hatzfeld, wien ze opnieuw is aangeboden, haar weder weigert. KONSTANTINOPEL, 13 Januari. Met be trekking tot het verzoek van sir H. Layard, dat het vonnis tegen Ahmed Tewftk vernietigd worde, heeft de Porte geantwoord dat het oordeel, door de geestelijkheid uitgesproken, niet de beteekenis heeft van een vonnis en dat dit derhalve niet behoeft ingetrokken te worden. In den loop van het onder houd, door den Britschen ambassadeur met den sultan gehouden, wees eerstgenoemde op de aan vallen van sommige Turksche bladen op de Engel sche regeering. De sultan beloofde dat hierin zou voorzien worden. PARIJS, 13 Januari. Volgens de „Temps" is het geheele kabinet het eens met de heeren Grévy en Gambetta, om de conversie te verwerpen. ST.-PETERSBURG, 14 Januari. Trekking der Russische aandeelen 1864 a Rb. 100. Serie 11162 n°. 16 200,000 r.; s. 459 n°. 44 75,000 r.;s. 809 n°. 18 40,000 r.s. 12905 n°. 8 25,000 r.; s. 1340 n°. 9, s. 9382 n°. 20, s. 13390 n°. 9, ieder 10,000 r.s. 12984 n°. 7, s. 14881 n#. 19, s. 17368 n®. 6, s. 17671 n«. 39, s. 5922 n®. 27, ieder 8000 r.; s. 16917 n*. 42, s. 3499 n#. 29, s. 2390 n°. 15, s. 9787 n*. 15, s. 19452 n*. 35, s. 17339 n°. 49, s. 17719 n®. 7, s. 13795 n®. 42, ieder 5000 r. PARIJS, 14 Januari. Voor 1880 heeft de Kamer van afgevaardigden tot haren voorzitter herkozen den heer Gambetta met 259 stemmen. Er namen 308 leden aan de stemming deel. LEIDEN, 14 Januari. Men schrijft ons uit Veen dat Maandag de riviercorrespondentie is opgehouden en de zittingen van dijk- en hoogheemraden gesloten zijn, terwijl de heer Baumann, opzichter van den waterstaat, die tijdens het dreigend gevaar aldaar gestation- neerd was, wederom naar zijne haardstede is ver trokken. De Maas is thans weder in zijn normalen toe stand en aangenaam is het, naeen zoo bangen tijd, de booten wederom op de rivier en de een voor de andere na belasten beladen te zien voorbijvaren. Over het algemeen was men bang dat de winter koning het water wederom in een ijskorst zal doen veranderen en ware dit het geval, de ellende zou niet te overzien zijn. Gelukkig dat er bij al die rampen nog menschen gevonden worden, die toonen het hart op de goede plaats te hebben. Ook in Heusden is dit het geval, zoo niet bij allen dan toch bij de meesten. De Heusdensche liedertafel toch zal op Vrijdag a. s. met medewer king van eenige dilettanten musici en declama toren eene uitvoering geven, waarvan de onzuivere opbrengst geheel ten voordeele der noodlijdenden zal strekken. Nu reeds zijn er een tweehonderdtal kaarten a 1 geplaatst en zeker zouden er meer op de lijsten, die ook in de buitengemeenten cir- culeeren, teekenen, ware het niet dat bij sommige menschen het idee huist dat men alléén geeft om toegang te krijgen tot de uitvoering en niet om de smart der ongelukkigen, die dezer dagen zoo enorm veel verloren hebben, te lenigen. Naar de Chr.-Geref. gemeente te Scheveningen is beroepen de heer J. Schotel te Alphen aan den Rijn. Te Aarlanderveen werd door Jakob Koene koop, toen hij heden in de vroegte naar zijn werk ging, opgemerkt dat de vlam sloeg uit de schuur, toebehoorende aan Cornelis Steinvoort. Door spoedig aaugebrachte hulp van de brand spuitgasten werd de brand gelukkig gebluscht, die anders voor de dichtbevolkte kom der ge meente allicht treurige gevolgen had kunnen hebben. In den leeftijd van omtrent 68 jaren is te Amsterdam overleden de bekende kunstschilder Reinier Craeyvanger. Ook in de muzikale wereld was hij als baszanger gunstig bekend. De minister van oorlog heeft, ten einde ver eenvoudiging te brengen in de voorschriften be treffende de briefwisseling en rapporten over dienst zaken, een nieuw voorschrift op dit stuk uitge vaardigd, en in verband daarmede de vroegere be palingen nopens dit onderwerp ingetrokken. In de Noordmolenstraat te Rotterdam heeft een dief zich door inklimming toegang verschaft tot een kamer, waar drie menschen rustig sliepen. Hij kaapte het een en ander weg, ook geld, en ging weer heen zooals hij was gekomen. BURGERLIJKE STAND YAN LEIDEN, van 8 tot en met 14 Jannari. BEVALLEN. A. Marz geb. Kleberg D. G. Wiggers geb. Hamer Z. O. Heskes geb. Perdijk D. E. H. v. d. tl erg geb. Kloos Z. J. Ouwerkerk geb. Selier D. J. Jongbloed geb. Frankhuizen Z. M. v. Helden geb. Ju Z. M. Tierolf geb. Brokaar Z. J. C. Ausum geb. Takkenberg Z. E. Lek geb. Kramers D. R. S. v. d. Worm geb. Corba D. N. De Wekker geb. Wiggers Z. J. v. Rhijn geb. Krnyt Z. J. Teegelaar geb. Kikkert Z. A. Miere- inet geb. Larrewijn D. H. Jonkman geb. Benthem Z. J. J. v. d. Wijngaard geb. Lengering D. M. C. Aalbers- berg geb. Boom Z. A. M. J. Velthnisen geb. v. Draanen D. H. Hazevoet geb. Brugman Z. W. Tennissen geb. v. El Z. E. Slegtenhorst geb. Tavier D. M. C. Leget geb. Eradus D. J. J. Nachtegeller geb. Stikvoort D. J. Fontein geb. Huge D. E. v. Dam geb. Beuth D. A. C. v. Zonneveld geb. De l'Ecluse D. H. H. v. As geb. v. d. Port Z. C. J. Kres geb. Dn Mortier D. GEHUWD. Dr. A. P. N. Franchimont jm. en C. Van Batenburg jd. P. Schild wedr. en N. Kietkerk jd. OVERLEDEN. L. Mojen M. 69 j. M. J. A. Dieben Z. 7 m. A. M. Neuteboom D. 3 J. C. Gey D. 83 j. W. F. Knotter M. 53 j. J. Krake M. 59 j. J. Lievaart Z. 51 j. K. Fnchs D. 2 j. W. VanWeerenW. 79 j. C. G. Kroppff D. 62 j. J. R. Jillisse D. 15 j. M. C. Serrurier geb. Lindo V. 28 j. J. G. A. Tibboel Z.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2