Vrijdag 9 Januari. A\ 1880. N\ 6102. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maasden.f 1.10. 1-40. Franco per post Afzondtrlyke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Van 16 regels Iedere regel meer Grootere letten naar plaatsruimte. 1.05. 0.17$. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 6 der verordening van den 27sten November 1879 (gemeenteblad n°. 10); Brengen ter algemeene kennis dat door hen benoemd zijn: tot Heer der Gebuurte n°. 20 of n°. 2 van Wijk VI de beer G. F. JAPIKSE, in de plaats van den heer M. W. WIJN KOOL, die overleden is tot Raad dier gebuurte de beer J. MOOTEN, in de plaats van den heer F. L. FEEN8TRA, aan wien op zijn verzoek, een eervol ontslag is verleend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. u. BRANDELER, Burgemeester. 8 Januari 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 8 Januari. Door de liberale kiesvereeniging „Het alge meen Belang" alhier is candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer de heer W. Rooseboom, kapitein bij den generalen staf, leeraar aan de krijgsschool te 's-Hage. In tal van geschriften heeft hij zijne denkbeelden omtrent de inrichting van ons krijgswezen, zoowel van de militie als van de schutterij, ontwikkeld, waaruit o. a. blijkt dat hij een minimum van lasten met een maximum van weerbaarheid verlangt. De heer Rooseboom werd in 1861 benoemd tot. luit.-inge nieur; van 1 Nov. tot 1 Mei 1874 maakte hij zijne verdere studiëuaau de stafschoolin 1872 werd hij benoemd tot kapitein, later bij den generalen staf, en vervult sedert 1875 zijne tegenwoordige be trekking bij de krijgsschool. In de toelichting hunner begrooting voor een stoomtram van Leiden naar Katwijk zeggen de concessie-aanvragers dat men niet mag vergeten dat het personenvervoer bij een stoomtram hoofd zaak is. Werd dus het goederenvervoer in het gisteren medegedeelde zeer laag geraamd, zelfs dat vervoer van Katwijk met het oog op de stoom bootjes geheel buiten rekening gelaten, dan ge- looven zij zonder overdrijving ook eene hoogere opbrengst van reizigers te mogen verwachten, en te meer wanneer men bedenkt dat op de lijn ZutfenWinterswijk slechts drie personentreinen daags heen en weer loopen en dat spoortreinen alleen reizigers opnemen aan de stations, terwijl een stoomtram het in- en uit-stappen op alle punten van de lijn toelaat, waardoor haar een zeer uitgebreid plaatselijk verkeer zal ten goede komen. Evenmin is bij de begrooting rekening gehou den met vermoedelijke baten, zooals het vervoer van de post. Het lijdt toch zeker geen twijfel of het Rijk zal gaarne van dit verbeterd vervoermid del gebruik maken voor het brievenvervoer in plaats van de tegenwoordige postboden. Deze bij drage zal men zeer zeker op minstens f 1000 mogen stellen. Het plan is reeds in gereedheid voor een postrijtuig dat zoodanig ingericht wordt dat het eene gedeelte geheel ten dienste zal zijn van de posterij, terwijl het andere gedeelte zal dienen tot rook-compartiment, zoodat men bij ongunstig weder, om te rooken, niet op de balkons behoeft plaats te nemen. De weg, waar die niet binnen de kom der ge meenten valt, zal zooveel mogelijk aangelegd wor den op de bermen langs den weg, waardoor de passage voor gewone voertuigen geheel vrij blijft. Voor de rails op de bermen wordt het gewone profiel voor spoorwegrail genomen, terwijl op alle plaatsen, waar de baan over den gewonen weg gaat, gezonken spoor zal worden gebruikt. Men zal 's avonds en zoo noodig ook gedurende den dag, naar de behoefte, extra-treinen doen loopen, om zoodoende Katwijks zeestrand voor Leiden en om streken te maken wat dat van Scheveningen voor Den Haag is. De rijtuigen zullen zoo comfortabel mogelijk worden ingericht en des winters behoor lijk verwarmd. De heeren Crans Co. wijzen verder in hunne beschrijving van het ontwerp op de tegenwoordige middelen van vervoer tusschen Leiden en Katwijk, nl. de stoombootjes, uit welker goede resultaten men hel belangrijke verkeer tusschen beide plaatsen kan nagaan. Deze bootjes voldoen evenwel volgens hen niet aan de behoefte. Onder de nadeelen zijn voornamelijk te noemente lange reis, weinig comfort aan boord, dienststaking bij besloten water en geen directe en geregelde verbinding met de twee grootc spoorweglijnen te Leiden. Bovendien worden door den geprojecteerden stoomtram de ge meenten Rijnsburg en Oegstgeest gebaat, en wordt deze lijn voor Leiden en omstreken de in den zomer zoo gewenschte verbinding met de badplaats Katwijk. Zooals de ondervinding reeds overal el ders bewezen heeft, zijn stoombooten voor spoor wegen geen gevreesde concurrenten, en mag men ook hier met zekerheid aannemen dat het groote vervoer weldra geheel in handen van deze onder neming zal komen. Bovendien is het eene onbe twistbare waarheid, dat, waar de communicatie middelen verbeteren, het vervoer en de lust tot reizen ook belangrijk toenemen. Bij de opmaking der begrooting van exploitatie kosten en vermoedelijke baten is rekening gehou den met den toestand zooals die is en niet zooals die verwacht zal kunnen worden. Daarmede hopen adressanten aan de vier gemeenteraden de overtui ging te geven dat de renlegarantie van 4'/2 pet.[voor Leiden en Katwijk elk tot een maximum van 3000, voor Oegstgeest en Rijnsburg elk f 1500] die gevraagd wordt, niet bezwarend is, doch het middel om de totstandkoming dezer zoo hoogst belangrijke zaak ten spoedigste en op den meest soliden grondslag te verzekeren. De wijze van terugbetaling der eventueel te storten renten zal bij nadere overeenkomst geregeld worden. Aangezien het de bedoeling van concessionaris sen niet is, deze zaak tot een voorwerp van speculatie te maken, doch haar bij genoegzamen steun uit te voeren en in exploitatie te brengen, en door een goed en zuinig beheer, bij bevordering der algemeene welvaart, haar ook te maken tot een gezonde zaak en eene solide geldbelegging, zoo meenen zij zich op het zuiverste standpunt te plaatsen door aan de belanghebbende gemeenten eene bijdrage te verzoeken in de kosten van op neming en in kaart brenging ten bedrage van f 100. Bij de begrooting der kosten van aanleg is van de veronderstelling uitgegaan dat van de openbare wegen gebruik zal zijn te maken, en dus zonder in kosten van onteigening of kunstwerken van eenig aanbelang te vèrvallen. Mr. H. Ameshoff', directeur van de Ned. Rijn spoorweg-maatschappij, gaf reeds bij missive van 10 November 1879 aan den burgemeester van Katwijk o. a. het volgende oordeel over deze zaak „Gaarne bevestig ik u hiermede de verklaring mondeling door mij afgelegd, dat naar mijne overtuiging eene stoomtram-ouderneming van Katwijk aan Zee naar Leiden levensvatbaarheid bezit, wanneer zij met oordeel wordt gedreven en de noodige ondersteu ning ondervindt om er eene gezonde zaak van te maken. Ik blijf daarbij de voorkeur geven aan de door mij aanbevolen richting van Katwijk aan Zee langs Katwijk-binnen, Rijnsburg en Oegstgeest naar Leiden tot aan het centraal personenstation aldaar, en van daar verder tot de Beestenmarkt." Er wordt op 347,065 passagiers per jaar ge rekend a 2'/j cent per kilometer. Daar nu de geheele lijn 8.6 KM. is, zal een rit van Leiden naar Katwijk dus nog geen 25 cents kosten. De 5 machines zijn elk uitgetrokken op f 9200, elk der 4 dubbele rijtuigen op f 4500, elk der 4 enkele op f 2250, elk der 4 open op f 1800 en elk der 10 goederenwagens op f 950. In de gemeente Waddingsveen werden in 1879 geboren 100 kinderen van het m. en 113 van het v. geslacht, totaal 213zijn overleden54 m. en 78 v., te zamen 132levenloos aangegeven 4 m. en 2 v., te zamen 6. Er werden 31 huwelijken gesloten en 1 door echtscheiding ontbonden. In den loop van het jaar vestigden zich aldaar 144 m. en 153 v., totaal 297terwijl 145 m. en 192 v. in het geheel 337, de gemeente metterwoon ver lieten. De bevolking op den 31 sten December be droeg 2145 m. en 2137 v., te zamen 4282 zielen. Het beroep naar de Chr.-Geref. gemeente te Noordwijk aan Zee is aangenomen door den heer J. J. Yan Walsem, candidaat. Een voorstelling, gegeven door de onder officieren van het 4de bat. 4de reg. infanterie te Haarlem, ten voordeele der algemeene armen aldaar, heeft netto opgebracht de som van f 524.21. De theologische school te Kampen heeft bij gelegenheid van haar 25-jarig bestaan als feest gaven outvangen: f 1000 aan aandeelen in de rentelooze geldleening en f 2150 aan geld. Prinses Marianne is uit Duitschland te Voor burg weder teruggekomen. De kiesvereeniging „Recht voor allen" te Amsterdam heeft candidaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer Aug. M. J. Hendrichs, en de kiesvereeniging „Nederland en Oranje" den heer H. W. Van Marle, majoor der artillerie te Naarden. Het stoomschip „Torrington", van Batavia naar Rotterdam, vertrok gisteren van Bataviade „Gelderland", van Rotterdam naar Batavia, arri veerde gisteren te Port-Saïd. Gemengd Nieuws. Als eene bijzonderheid wordt ons uit Stompwijk gemeld, dat, niettegenstaande de strenge koude van de vorige maand, in de Stompwijksche meer het gras even groen staat als in den zomer en door den landbouwer C. Olsthoorn aldaar, in het begin van dit jaar gras is gemaaid, dat door de koeien mét graagte wordt genuttigd. Te Haarlem is door de politie proces verbaal opgemaakt tegen een 21-jarigen brigadier der huzaren, die beschonken, bij ingezetenen in de Plantage met zijn sabel een 30-tal glasruiten, be nevens de roeden heeft stukgeslagen; bovendien verwondde hij twee burgers, zonder dat hem tot deze baldadigheid eenige aanleiding was gegeven. Te Amsterdam is gisteravond o m - streeks negen uren een geweldige brand uitge broken in de groote stoomsuikerfabriek van de firma Beuker en Hulshof op de Lauriergracht. De vlammen verhieven zich huizenhoog, zoodat weldra aan blusschen niet meer te denken viel, niette genstaande er gelukkig geen wind was. De gloed was zóó hevig, dat het aan de overzijde der gracht niet was uit te houden, en de lucht was zelfs op verren afstand als bezaaid met vuur, hetwelk den geheelen omtrek zóódanig verlichtte, dat men ge makkelijk het uur op de wijzerplaat van den Wester toren kon zien. Aan de fabriek werkten ongeveer, vierhonderd man. Er moeten echter geen persoon lijke ongelukken te betreuren zijn, wel werden, velen met levensgevaar gered. Duizenden menschen stroomden in alle richtingen, zelfs naar de buiten wijken, om het indrukwekkend schouwspel te zienj Alle brandspuiten waren in werking.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1