Donderdag 8 Januari. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. N°. 6101. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maasdenf 1.10. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letten Baar plaatsruimte. LEIDEN, 7 Januari. Bij hunne aanvrage om concessie voor een stoomtram van Leiden naar Katwijk hebben de heeren Crans C°. een begrooting gevoegd van de vermoedelijke ontvangsten, en wel ook een door vergelijking met andere lokaalspoorwegen. De spoorweglijn ZutfenWinterswijk, een gedeelte van de lijn ZutfenBismarck, werd den 24sten Juli 1878 voor den dienst geopend. Aangezien dit gedeelte te Winterswijk voor het oogenblik alle aansluiting en doorvoer mist, zoo is die lijn niet anders dan een lokaalspoor, en nog wel onder ongunstige omstandigheden, vooral met het oog op de wehaart dier streken. Volgens de officieële opgaven hebben de ont vangsten alleen aan reizigers van 1 Augustus 1878 tot 31 Juli 1879 f 41,000 bedragen. Onder geheel dezelfde omstandigheden zou de opbrengst van het personenvervoer voor de lijn Leiden Katwijk geraamd mogen worden op f 60,680. Evenwel aannemende dat Leiden gedurende de wintermaanden alleen gebruik van deze lijn maakt en het vervoer naar Katwijk en het zeestrand gedurende de 6 overige maanden gelijkstellende met het vervoer op andere spoorwegen, dan zou de opbrengst van reizigers nog worden f 36,410, makende met de volgens de spoorwegstatistiek ge raamde opbrengst van bagage, pakjes enz. ad f 10,410 en aan vrachtgoederen f 1372, te zamen f 48,192. De opbrengst van het goederenvervoer op de lijn ZutfenWinterswijk heeft in datzelfde tijdvak ruim f 35,000 opgebracht, wat in dezelfde ver houding voor de lijn LeidenKatwijk een ver moedelijke opbrengst zou aanwijzen van f 30,000. De kosten van aanleg met het materiaal worden op f 200,000 en die der jaarlijksche exploitatie op f 35,126 begroot. In de maand December zijn binnen deze ge meente geboren 128 kinderen, als65 zoons en 63 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeling- geboorte; overleden 173 personen, als: 25 mannen, 30 vrouwen, 73 zoons en 45 dochters; gehuwd 22 paren. Gedurende het afgeloopen jaar zijn door de politie alhier opgemaakt 229 processen-verbaal wegens misdrijven enz. en 252 wegens politie- overtredingen145 personen werden ter beschik king van de justitie gesteld, terwijl 391 personen wegens dronkenschap in voorloopige politiebewaring geweest zijn. Voorts werd aan 474 personen nacht verblijf verleend en werden deze vervolgens naar hunne woonplaats voortgeholpen; 105 personen vielen in het water, waarvan er 5 verdronken er hadden 42 branden plaats, waaronder 5 van ernstigen aard. Gedurende de tweede helft der maand Novem ber zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden: Mej. Jansen (2 stuks), mej. H. De Groot, Gerling Stephan, mej. Van Danzig, P. W. Van Zaanen, T. G. Strengers, mej. E. Verver, mr. S. Muller Tz., Amsterdam; R. Ürie, Oegstgeest; mej. Van der Sluis, J. C. Boes, Rotterdam; H. J. Kooiman, Schoonhoven; mej. M. A. Roelmann, Utrecht; Burgemeester, IJperen. Briefkaarten: C. J. N. Byvanck, D. H. De Bruin, Amsterdam J. P. A. De Jong, 's-Gravenhage; J. Diemeyer, M. Zegers, Rotterdam. Aan het door het departement van financiën uitgegeven verslag over de opbrengst der belas tingen 18731878 is over den accijns op het gedistilleerd het volgende ontleend. In Noord- Brabant: het meeste verbruik in Heusden met 21.36 liters per hoofd. In GelderlandZalt-Bom- rael met 21.10 liters. In Zuid-Holland: Veur met 20.07 liters (in 1875 23.76), Rotterdam met 19.92, Leiderdorp met 18.41, Gouda met 17.60, Gorkum met 17.42, Den Haag met 16.49, Lei den met 16.46, Dordrecht met 16.08, Oudewater met 14.21, Nieuwveen met 13.58, Brielle met 13.31, Maassluis met 13.14, Vlaardingen met 13.11, Schoonhoven met 12.23, Alblasserdam met 12.01, Woerden met 11.87, Vianen met 11.44, Zwijndrecht met 10.93, Hellevoet met 10.67 (in 1876 12.21), Voorburg met 10.52, Leerdam met 10.10, Voorschoten met 10.01 liters. Voor Schie dam is natuurlijk geen opgave te maken, door het groote gebruik in de branderijen. In Noord- IIolland: Velzen met 19.57 liters, Amsterdam met 14.95. In Zeeland: Vlissingcn met 13.56; Utrecht: Loenen met 21.79; Friesland: Leeu warden met 21.65; Overijsel; stad Almeloo met 23.09; Groningen: Termunten met 25.08, Gro ningen met 24.19; Drente: Meppel met 18.26; Limburg: Valkenburg met 12.98. Over het geheel is het gebruik 9.85 liters per hoofd. Te Maaswiel het minst 0.82 liters en te Termunten in Groningen het hoogst en wel zooals boven blijkt ruim 25 liters. Heden is het een jaar geleden dat in het lieflijk gelegen Arolsen het huwelijk werd vol trokken tusschen onzen Koningen Koningin Emma. Vooral voor de jeugdige Vorstin was dit jaar rijk aan afwisselende gebeurtenissen; zij heeft ruim schoots ondervonden wat het zeggen wil Koningin te zijn, en zal ongetwijfeld de ervaring hebben ver kregen dat ook de koninklijke troon niet altijd op rozen staat, maar met eigenaardige moeielijk- heden en teleurstellingen is omgeven. De Koning en de Koningin hebben gister namiddag een rijtoer naar Monster gemaakt. Voor het vergelijkend examen naar de be trekking van hoofdonderwijzer aan de school voor uitgebreid lager onderwijs te Bodegraven waren van de vijf sollicitanten er vier opgekomen, die naar de behaalde punten in de volgende orde op de voordracht kwamenZonneville van Nie- wendam, Van der Wey van Zuidbroek, Vrenman van Tessel en Muntinga van 's-Gravenhage. De commissie tot tijdelijke werkverschaffing aan behoeftigen te Vere heeft van den prins van Oranje eene gift van 25 ontvangen. Ook heeft de Kroonprins den directeur van het instituut tot onderwijs van blinden, te Amsterdam, een stoffelijk bewijs van belangstelling in die nuttige inrichting doen toekomen, rftet dankbetuiging voor de werkjes over „Blinden-Onderwijs", dezer dagen door den heer I. H. Meyer aan Z. K. H. aangeboden. Naar de Rott. Crt. verneemt, zou Zondag jl. door de justitie beslag zijn gelegd op geheime boeken der Rotterdamsche Handelsvereeniging, ver moedelijk de boeken, welke aan de commissie van onderzoek hardnekkig onthouden werden. In een open brief aan mr. A. J. Roest, officier van justitie te Rotterdam, tracht mr. H. H. Tels zich te zuiveren van de aantijgingen, die men hem 11. zomer in zake de ontvluchting van Pincoffs naar het hoofd heeft geslingerd. Hij heeft het bewustzijn van ter goeder trouw zijn plicht gedaan te hebben. De opmerkingen van mr. Roest, waardoor deze z. i. aan de belagers steun gaf, worden, zoowel ieder op zich zelve als alle te zamen in haar onderling verband, door hem nie tig verklaard. Die nietigheid zal, volgens hem, „een ieder duidelijk zijn, die niet door den waan van den dag is bevangen, welke, helaas! aan velen alle helderheid van oordeel ontneemt." Bij kalme gemoedsstemming vertrouwt hij dat mr. Roest zelf zal betreuren, aanleiding te hebben gegeven tot verdenking van een eerlijk man. Door de kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Amsterdam is met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer prof. B. J. Lintelo baron De Geer van Jutphaas, te Utrecht. Den 17den, den 18den, den 24sten enden 31 sten Januari a. s. vertrekt een transport suppletie troepen van Harderwijk naar Indië, elk Ier sterkte van 3 onderofficieren en 60 manschappen. Den 17den Januari a. s. zal overgaan aan boord van het stoomschip „Prinses Amalia" een detachement onder bevel van den kapitein van het O.-I. leger K. J. Julius en onder het medegeleide van de 2de luits. der inf. P. C. N. Bratpot en J. F. Vethake. Naar het Vad. verneemt, is het advies van den raad van state over het wetsontwerp rege lende de tucht op de zeevisscherijschepen, reeds bij de regeering ingekomen. Wegens tijdelijke stremming van den spoor wegdienst tusschen Mainz en Frankfort a/d M. zal de eerstvolgende verzending van brievenmalen voor Nederlandsch Oost-Indië langs den weg van Napels met de Pransche pakketbooten geschieden op Vrijdag 9 dezer met den trein welke te 7.50 's avonds uit Amsterdam naar Arnhem vertrekt, in plaats van op Zaterdag 10 dezer, met den trein van 7.15 's morgens uit Amsterdam. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisternamiddag Dungeness; de „Wyberton", van Batavia naar Rotterdam, vertrok Maandag van Port-Saïd; de „Maas", van Nieuw-York naar Rotterdam, pas seerde gisteren te één uur Wight. Gemengd Nieuws. Den 7den Februari zal wederom een groot feest in het gebouw voor kunsten en weten schappen te 's-Hage plaats hebben. De directie spant alle krachten in om het vorige in luister te overtreffen. Zekere d. R., een jongeling uit Half weg, wilde onderweg een stukje leder van de zool zijner laars afsnijden, doch het ongeluk wilde dat het mes uitgleed en juist in het oog terecht kwam. De gewonde werd naar het gasthuis te Amsterdam gebracht, en daar bleek dat het oog verloren is, terwijl men, ten gevolge van veel bloedverlies, voor het behoud van het tweede oog vreest. Omtrent de oorzaak der gevangenne ming van J. S. te Vlissingen verhaalt men het volgende. S. is stoker en een bekende dronkaard en kwam nieuwjaarsdag te hnis, waar hij zijn vrouw dronken op bed vond. Eerst bracht hij haar eenige slagen op het hoofd toe, sleepte haar uit het bed, trok haar de kleeren uit, wierp haar, ua hare handen gebonden te hebben, in den regen bak en sprong er zelf bij in. Met veel moeite werden beiden door de buren er uitgehaald. De vrouw is verschrikkelijk gewond naar het gasthuis vervoerd en de man naar de gevangenis te Mid delburg gebracht. De notaris v. Z., te E.pro vincie Gro ningen, is het slachtoffer geworden van goed vertrouwen. Hij had een bij hem als solied bekend staand landbouwer van tijd tot tijd aanzienlijke sommen, tot een bedrag van f 25,000, geleend,

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1