Maandag 5 Januari. iV. 6098. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regel»1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letten naar plaatsruimte. 8TADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER van Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad N». 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat gednrende de week van 28 December tot en met 3 Jannari zijn aangegeven als door roodvonk aangetast 11 personen; als aan die ziekte over leden 2. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 3 Jannari 1879. V. D. BRANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplich ting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1880, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar 1861, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge worden Doen te weten: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren: op Maandag den 12den Januari, voor de bewoners van de wijken I, II en III, op Dinsdag den 13den Januari, voor de bewoners van de wijken IV en V, op Woensdag den 14den Januari, voor de bewoners van wijk VI, op Donderdag den loden Januari, voor de bewoners van wijk VII, op Vrijdag den 16den Januari, voor de bewoners van de wijken VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de Ihschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormid dags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secr. Leiden, 3 Januari 1880. LEIDEN, 3 Januari. Ter vervulling der vacature bij de Ned.-Herv. gemeente alhier, ontstaan door het vertrek van ds. W. H. J. Baart de la Taille naar Amstelveen, is thans het volgende zestal van predikanten opge maakt: B. Yan Schelven te V Hertogenbosch, E. H. Lasonder te Zegveld, G. Eingnalda te Olden- broek, H. W. A. Verhoeff te Vlaardingen, P. Deetman te Kampen en W. Kraayenbelt te Putten. Het zal dezer dagen vijftig jaren geleden zijn dat de timmerman J. Pilaneu bij de firma T. Molkenboer alhier in dienst trad. Tegenwoordig, nu het bij de jeugdige timmerlieden wel wat van een wedstrijd heeft om in den kortst mogelijken tijd op het grootst mogelijk aantal „winkels" ge werkt te hebben, mag zulk een jubiléum wel tot de merkwaardige gebeurtenissen gerekend worden, vooral als de patroon over trouw, eerlijkheid en bekwaamheid tevreden is. Het plan, onlangs ook in dit blad bespro ken, tot invoering van contante betalingen, blijkt reeds in Den Haag ingang te zullen vinden. De heer H. Pander althans maakt per circulaire be kend dat de prijzen zijner goederen van heden af a contant, d. i. tegen betaling binnen een maand na de levering, en zonder korting worden berekend. In de meeste gevallen zal daardoor een verschil van 10 a 15 pet. met den gewonen verkoopprijs verkregen worden, zoodat men zich dan niet meer naar het buitenland zal behoeven te wenden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7188 volwas sen personen en van 617 kinderen. In de gemeente Leiderdorp zijn in het af- geloopen jaar geboren 71 m., 66 vr., totaal 137; overleden 71 m., 46 vr., totaal 117, (roodvonk 20, mazelen 6). Het aantal huwelijken bedraagt 19. Voorts hebben er zich gevestigd 225 m. en 217 v., totaal 442. Vertrokken zijn 169 m. en 149 v., totaal 318. De vermeerdering der bevol king bedraagt dus 144 personen. Bedroeg tot heden het schoolgeld te Aals meer voor eiken leerling 12/2 of 5 cents, naar gelang de leerling al of niet aan het schrijven was, thans moet voor elk kind 10 cents 's weeks betaald worden, terwijl voor kinderen, buiten de gemeente woonachtig, 25 cents 's weeks voldaan moet worden. De gemeenteraad van Kampen heeft beslo ten, met het oog op den goeden staat der ge meentekas, eene som van f 150,000 tijdelijk in verschillende posten te doen beleenen. Het verzoek van den secretaris-bibliothecaris der Waal- sche bibliotheek te Leiden, ter bekoming van een stuk nit het archief der gemeente, is zoodanig door den raad ingewilligd, dat het tegen schrif telijk bewijs in bruikleen zal worden afgestaan, doch op de eerste aanvrage moet worden terug gezonden. Te Haarlem is de 48ste algemeene verga dering van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur gehouden, onder het praesidium van den heer J. H. Krelage. De tien afdeelingen heb ben thans 360 leden en donateurs. Het bestuur der afdeeling Lisse bestaat nu uit de heeren C. Blokhuis, voorzitter, Gt. Van der Mey, secre taris, en C. Segers, penningmeester. Er werd mede gedeeld dat de afdeeling Hillegom plan heeft in Maart a. s. een zoogenaamde Floralia-tentoonstel- ling te houden, waar een aantal prijzen worden uitgeloofd voor hyacinten, tulpen, crocussen enz. en waar alleen tot mededinging mogen inzenden werklieden of zij die tot de arbeidende klasse kunnen gerekend worden, mits zij hunne inzen dingen zeiven, zonder hulp van anderen, in bloei hebben gebracht. Door het bestuur en de leden worden daarvoor bloembollen beschikbaar gesteld. Er werd besloten een adres aan den minister van binnenlandsche zaken te richten, waarin deze wordt verzocht, dat, wanneer tot de reorganisatie van het tuinbouwonderwijs hier te lande of tot de op richting eener rijks-tuinbouwschool wordt over gegaan, door hem moge worden gelet op en reke ning gehouden met de belangen van het vak der bloembollenteelt. Behalve de reeds voor bolge wassen enz. uitgeloofde prijzen werd ook nog uit geloofd een aantal medailles voor planten en bou- quetten. Het bestuur der Vereeniging tot opbeuring van den landbouw in Hollands Noorderkwartier wil eene vergelijkende proef, op groote schaal, nemen, in zake zuivelbereiding, gedurende den geheelen weidetijd van 1S80, van Mei tot Novem ber, in de gemeente Berkhout, nabij Hoorn, waar een gebouw ter harer beschikking is gesteld. Zij wil daar de melk van 40 koeien verwerken voor de eene helft tot Edammer kaas, volgens de ge bruikelijke manier, en voor de andere helft naar de Deensche methode, tot boter als hoofd- en magere kaas als bijzaak.. Zij heeft hiervoor 3000 be schikbaar, maar rekent nog 1500 noodig te hebben. Gisteren en vandaag was het geschenk van de hoofdstad aan den Koning en de Koningin, bij gelegenheid van hun huwelijk op 7 Januari 1879, kosteloos op het raadhuis aldaar ter bezich tiging van het publiek gesteld. Zondag, Maandag en Dinsdag kan de bezichtiging plaats hebben tegen betaling van 25 cents voor de algemeene armen. Het bericht van sommige bladen dat de Koning Woensdag een bezoek aan prins Prederik op het „Huis de Pauw" zou gebracht hebben, is onjuist. Z. M. was dien dag eenigszins ongesteld en verlaat het paleis niet. Te Voorburg is onder bescherming van vrouwe J. A. H. baronesse Van Wassenaer van Catwijck te 's-Hage een vereeniging voor Chris telijk nationaal schoolonderwijs tot stand gekomen.' De minister van oorlog heeft langs tele- graphischen weg aan alle burgemeesters gelast, den militairen met verlof te doen aanzeggen dat zij zich onverwijld naar hunne corpsen moeten be geven, met het oog op de diensten, die van het leger aan de rivierdijken zouden kunnen geëischt worden. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is de oefenings-divisie, onder bevel van den kapitein ter zee J. W. Binkes, den lsten dezer van Madeira naar St.-Vincent vertrokken. Het stoomschip „Prins van Oranje", vau Batavia naar Amsterdam, is gisteren St.-Vincent gepasseerd. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Zutfen, ter standplaats Deventer, S. J. O. P. Gualthérie van Weezei, cand.-not., thans burgemeester en secretaris der gemeente Eist; pensioen verleend aan J. De Pijter jr., hoofdon derwijzer te Andel, f 487; aan J. A. Van West- reenen, idem te Nederhorst den Berg, f 400 aan J. Blok, idem te Werkendam/- 600; aan mr. G. W. Vreede, hoogleeraar aan de rijks-univer siteit te Utrecht, f 2750. Gemengd Nieuws. Door de politie alhier is gisteren een man aangehouden, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een bakje met koperen gewichten en een kinderwagentje. Des middags is een boom, die in de Nieuwsteeg gerooid werd, op een zich daar bevindende gaslantaarn terechtgekomen,' zoodat deze geheel werd verbrijzeld, zonder dat er echter ongelukken bij plaats hadden. Om halfnegen. is in een woning in de Lange-Piaamsleeg door het omvallen van een petroleumlamp een begin van brand ontstaan, waarbij een karpet en een kleei'en- kast gedeeltelijk in brand geraakten. De bewoners zeiven hebben door middel van emmers water het vuur gebluscht. Ook zijn in de laatste dagen door de politie alhier ter beschikking van de justitie te 's-Gravenhage gesteld J. K. en G. v. d. V., die zich aan diefstallen in deze gemeente hadden schuldig gemaakt. Hedenmorgen is uit het water van den singel tusschen de voorm. Hoogewoerds- en de Zijlpoort opgehaald het lijk van de achttien jarige jongedochter G. A., die sedert den vroegen morgen van den 42den November jl. uit de ouderlijke woning aan het Broederpad vermist werd. Naar aanleiding van het optreden van de Spaansche danseressen in de residentie wordt in de Haagsche kroniek aan het Handels blad gezegd dat ze op het nationaal tooneel gleden en sprongen naar hartelust. Alweters hielden echter vol dat het de Spaansche studenten van onlangs waren, onder welke er toen evenveel op vrouwen geleken als er nu danseressen aan studenten herinneren. De commissie van liquidatie voor de schuld der stad Plorence heeft het geheele bedrag der schuld gesteld op 136,200,000 fr. en heeft drie plannen van schulddelging ontworpen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1