grrirr;. "f 'v. E. te Wassenaar, w. doorrijden met ezel- xar bij het voorbijrijden van rijtuigen: 3 of rl dag; M. Z. te Zoetcrwoude, w. rijden in ver keerde richting: 1 of 1 dag; A. v. G. te Lei den, w. te laat hebben van bezoekers in een tap perijf 5 of 2 dagen D. d. R., aldaar, w. idem vrijgesprokenP. v, W., J. G. S., en D. L., te Leiden, w. te laat vertoef in een tapperij aldaar: vrijgesproken; N. D., G. v. G., N. G. enJ. G., te Leiden, w. het als voerman vaneen stationnee- rend rijtuig niet dragen van het kenteeken, ieder tot 3 of 1 dag. De schrijver der Haagsche kroniek van de N. Gr. Crt. meldt dat, wanneer hij wèl ingelicht is, de zaak tegen H. Iverdijk in Februari a. s. voor den Hoogen Raad zal dienen. De instructie is afgeloopeu en zoodra de stukken afgeschreven zijn, zal de akte van beschuldiging den gedeti neerde in het huis van arrest in Den Haag worden beteekeud, met het arrest van verwijzing. Mr. Jac. Van Gigch zal voor den beschuldigde optreden. Zondag-avond omstreeks halftiqn is te Rotterdam in de kerk aan den Gondschen Sin gel nabij den Goudschen weg een begin van brand ontstaan. Men vermoedt dat een stuk vuur uit een der stoven op den houten vloer is gevallen, waardoor deze doorgebrand en het vuur met onder den vloer aanwezige krullen in aanraking gekomen is. Drie spuiten werkten. De brandschade is gering. Ten gevolge der gladheid viel Zondag te Amsterdam een man op het Amstelveld zoo danig dat hij op de plaats dood bleef. Een paar maanden geleden is te Am sterdam een iubraak in het postkantoor geschied, waarvan, blijkens de sporen van geweld aan het slot der brandkast bespeurd, de bedoeling was zich van alle aanwezige aangeteekende waarde meester te maken. De nasporingen, dienaangaande ingesteld, zijn niet zonder gevolg gebleven. De hoofdbeambte J. Veltmeyer, chef-besteller, is althans gearresteerd, op verdenking destijds de inbraak gepleegd te hebben. De man is bij het verhoor voor den rechter van instructie zelfs tot volledige bekentenis gekomen. In een breedvoerig schrijven aaneen zijner vrienden te Amsterdam betuigt de heer Ilenri Morriën met ingenomenheid de belangstel ling in zijn persoon te hebben opgemerkt en ver klaart hij dat hem tusschen verleden Maandag en Dinsdag te Antwerpen wel plotseling de koorts in het hoofd was geslagen, doch zonder het treurige gevolg, dat in de pers de ronde deed. Op Oudejaarsavond zullen de koris ten der Fransche opera te 's-IIage aan hun di recteur den heer Voitus Van Hamrae een serenade breugen. Gisternacht ontstond in de gemeente Abbenbroek brand bij den heer De Jongste, be woner der aanzienlijke hofstede aan den Haasdijk. De huisgenooten, die allen in diepe rust lagen, hadden slechts even den tijd om zich te redden, terwijl de geheele oogst, dertien paarden en dertig runderen in de vlammen omkwamen. Door den hevigen wind nam de brand zóó snel toe,' dat alles was verwoest eer men met de spuiten te hulp kon snellen. Zondag-avond had er in een woning aan de Baanstraat te Rotterdam een vrij ernstig ongeluk plaats, doordien eene brandende petroleum lamp omviel op een elfjarig meisje, wier klee deren in brand geraakten en die daarna ernstig gebrand naar het ziekenhuis is vervoerd geworden. De vader, die zijn kind wilde helpen, bekwam eveneens zware brandwonden, zoodat het noodig was ook hem in het ziekenhuis op te nemen. Een winkelier in galanterieën te Tilburg zal van alles wat hij van Kerstmis tot Driekoningen a comptant verkoopt, 10 pet. afzon deren voor de algemeeBe armen tot eene extra- bedeeling. Te Parijs beeft VTij.dag-nacht een ^afschuwelijke moord plaats gehad. De heer Batou, ^'tnbsndelaar, wonende in de „rue des Corde- V;v- had ongeveer twt." urea na middernacht lieres, ^sloten, tol"1 er hevig aan de juist zijn jeman(] wieLs stem hij dade- ging eischte. Wegens het vergevorderde uur in ei- Scrde Batou te openen en nep hij den ongenooden gast toe dat bij naar bed ging, hem aardende zijn ieei te volgen. Deze dacht er echter ander? e:) bleef onder het uiten van de ruwste scheldwoorden met geweld op de deur bombar deeren, zoolang, tot Batou besloot naar buiten te gaan en den man tot rede te brengen. Verschei dene menschen haddeu zich inmiddels bij de stoep verzameld en waren getuigen hoe de wijnhandelaar bedaard zeide: „Wat beteekent dat nu, Aflie? Ben je krankzinnig geworden? Als je nog langer zoo voortgaai zal ik de politie moeten waar schuwen." Nauwelijks had hij deze woorden geuit, of de aangesprokene wierp zich met de woede van een wild dier op den ongelukkige, stiet hem een dolk tot aan het heft in de borst en verwijderde zich in de verwarring zoo snel mogelijk. De vrouw, die zich tevergeefs tegen het voornemen om naar buiten te gaan verzet had en op de kreten der verschrikte omstanders was komen toeschieten, vond haren man levenloos op de stoep uitgestrekt, met de dolk in het hart. Op het zien van dit verschrikkelijke schouwspel stortte zij bewusteloos naast het lijk neder. De moordenaar was intusschen naar zijne woning gevlucht en had zich te bed begeven, zoodat het der justitie zeer weiuig moeite kostte zich van hem meester te makeu. Hij is van beroep zeemtouwersknecht en maakte dikwijls misbruik van sterken drank. Bij het gerechtelijk verhoor verklaarde hij dan ook in geheel abnor- malen toestand gehandeld te hebben. Bij een ontploffing van een stoom ketel in een fabriek te Parijs zijn zes personen omgekomen en vier gekwetst. De machinist had zich even verwijderd om naar iets anders te zien. Te Trier is, volgens de daar versehij- nende „Landes Zeitung", in een der nachten van de afgeloopen week, een zuigeling in de wieg doodgevroren. De dienstbode, aau wier zorg het wicht was toevertroawd, vond het des ochtends dood in de stijf bevroren kleederen. KOLONIËN. BATAVIA, 22 November. Ten aanzien van de patent-belasting meldt het Alg. Dgbl. dat te Samarang nog een aantal min vermogenden zijn, die ook nog niet betaald heb ben. Men noemde eenigen tijd geleden een getal van 250. Doet de regecring geen enkelen stap tot den vrede, dan zal de bedreiging met executie weldra bij al die belastingschuldigen alle kracht verliezen. Met het oog op het gebeurde heeft de regeering het wenscbelijk geacht maat regelen van voorziening te nemen tegen de moeie- lijkheden, die blijkeus de ondervinding aau den goeden gang der openbare verkoopingen kunnen worden in den weg gelegd. Een particulier telegram uitSamarangaanhelBat. Handelsblad meldt dat toen de nieuwe organisatie daar bekend was geworden, staande de executie bij de firma Veeckens de vendumeester door den superintendent en de deurwaarder door den resi dent werden ontboden. De executie werd gestaakt. De hoogste bieder was de heer Meyer op een baal drills voor f 5000.25. Aangezien er meer gega digden waren die hoogere biedingeu gedaan zonden hebben, zullen de executiën waarschijnlijk ophou den totdat de nieuwe organisatie geregeld is. Naar het Bat. Ilbl. verneemt heeft de gouver neur van Atjeh aan de regeering een goed gemo tiveerd voorstel gedaan tot indienststelling van een algeraeenen ontvanger bij 's lands kas aldaar. In het belang van den handel en van hel publiek in dat gewest, hoopt het blad dat daarop eene gun stige beschikking wordt genomen. Ook in de afdeeling Anjer is de veepest uitgebroken. In de zuidelijke afdeeling van Padang heerscht dyssenterie in hevige mate onder de inlandsche bevolking. BUITENLAND. Frankrijk. Naar men verneemt is het ministerie samen gesteld als volgtDe Freycinet, minister-president en minister van builenlandscbe zakenLepère, bin nen]. zaken en eered.Cazot, justitieMagniu, linan- I ciën; Farre, oorlog; Jaureguiberry, marine Ferry, onderwijs; Varroy, openbare werken Tirard, koop handel; Cochery, posterijen. België. Omtrent de werkstaking in de „Borinage" wordt gemeld dat Zaterdag weder over het geheel in de verschillende dorpen zulk een onrustige geest heerschte, dat de autoriteiten zich genood zaakt hebben gezien ernstige voorzorgsmaatregelen te nemen. Op eene meeting, Yrijdag 11. te Cues- mes gehouden, was namelijk besloten en corps naar die mijnen te gaan waarin weder gewerkt werd, ten einde de voortzetting van den arbeid te beletten, terwijl in den nacht van Vrijdag op Zater dag een 200-tai mijnwerkers, onder welke vele vrou wen, te Jemappes alle sleenkolen hebben gestolen, waarvan zij zich hebben kunnen meester maken. De patrouilles gendarmerie, die de verschillende dorpen doorkruisen, zijn dientengevolge vermeerderd, ter wijl een eskadron lauciers uit Bergen naar de „Borinage is gezonden, en twee compagnieën van het 13de regiment infanterie te Wasmes en te Dour ingekwartierd zijn. Naar men verneemt, zou reeds een derde poging tot vernieling van de woning van een opzichter door dynamiet, thans te Flénu, tot uitvoering gekomen en een drietal huizen daar door min of meer beschadigd zijn. Ten gevolge van deze werkstakingen is de ijzer-industrie van Maubeuge verplicht het werk te staken en reeds zijn 1S00 man zonder arbeid. Indien niet spoedig steenkolen aangevoerd worden, zullen ook de smel- terijen van Hautmont in denzelfden toestand verkeeren. Gri-oot-Bi-itaniiië. De „Daily News" deelt twee telegrammen mede, gedagteekend uit Kaboel van 14 en 16 December, dus vóór de insluiting van de troepen in het kamp bij Sjerpoer en vóór het afsnijden der tele- graphische gemeenschap. In het eerste wordt be schreven hoe de Britsehe troepen voor dertig duizend Afgbancn naar Sjerpoer hebben moeten wijken, terwijl de Afghanen zich van Kaboel en de citadel dier stad meester maakten. Uit het tweede telegram blijkt dat de groote voorraad buskruit, die nog in genoemde citadel aanwezig was, in handen der Afghanen is gekomen, terwijl de Britsehe troepen in Sjerpoer niet meer am munitie dan 300 patronen per hoofd in hun bezit hadden, zoodat dan ook het schieten zonder hooge noodzaak verboden was. Yerecnig<le Staten. De „New-York Herald" deelt mede dat de staatssecretaris van buitenlandsche zaken, mr. Evarts, den minister van marine heeft verzocht, een oorlogsschip op een kruistocht naar de wateren van Venezuela te zenden, omdat de handelsagent der Vereenigde Staten te Laguayra, door de on beschaamdheid van Venezuelaansche beambten, is genoodzaakt geweest zijn post aldaar te verlaten. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 29 December. De heer Layard heeft aau de Forte uitstel gegeven tot Woensdag a. s., ter beantwoording zijner bezwaren aangaande de inhechtenisneming van den Muzel- manscheu priester Ahmed-Tewfik. Said-paeha en Sawas-pacba hebben den sultan voorgesteld, om in eene schikking te treden. De Porte zal misschien reeds morgen antwoorden. De zitting der Turksch-Grieksche commissie voor de grensregeling is op Woensdag bepaald. PARIJS, 29 December. Het „Journal officiel" van heden bevat de besluiten betredende de be noeming der nieuwe ministers en het aannemen van het ontslag der heeren Waddington, Léon Say, Le Royer en van generaal Gresly. [De samen stelling van het nieuwe kabinet komt overeen met de berichten onder de rubriek „buitenland."] Het bevestigt zich dat de heer De Freycinet den heer Waddington het gezantschap te Londen heeft aangeboden, doch dat deze heeft geweigerd. Ook de heer Léon Say zal tot het ambtelooze leven terugkeeren. Het nieuwe kabinet wordt door de republikein- sche bladen en die welke grootendeels het gevoelen der Kamer vertegenwoordigen, gunstig ontvangen. Het beantwoordt aau de behoeften van den toe stand en aan de verwachting van de meerderheid en van bet land. Ook het „Journal des Débats", dat de aftreding van de heeren Waddington en Say betreurt en hulde brengt aan hunne verdien-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2