Woensdag 31 A0. 187*. Nienwjaarswenschea leidsch dagblad; PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels.1.05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Evenals vorige jaren worden onze stadgenooten en de bewoners der omliggende gemeenten in de gelegenheid gesteld, om ouder de rubriek Ad ver- tentiën van allerlei aard te plaatsen a 50 cents. Door dezen maatregel is elk in staat het compliment van den dag te uiten naar gelang zijner maatschappelijke betrekking. Inzending uiterlijk tot Woensdag-middag 4 uren. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1873 Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij liet oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan F. LOHMANN en zijne rechtverkrijgenden, tot liet oprichten van eene manvfac- luurververij in het perceel in de Krauwelsteeg n°. 2. Burgemeester en Wethouders loornoemd, Leiden, V. D. BRANDELER. Burgem. 29 December 1379. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen ter kennis van de ingezetenen dnt aan hen door eene be lastingschuldige is ter hand uesteld: ,,OCn banknoot a 60 en een muntbiljet a ƒ10, te zarnen zeventig gulden, als le min aangeslagen in de plaatselijke belasting ovtr 1879." Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BRANDELER, Burgemeester. 30 December 1879. E. KIST, Secretaris. Ter Gemeentesecretarie is in druk verkrijgbaar de Algemeene Politieverordening voor de gemeente Leiden, vastgesteld den Gden November 1S79, tegen betaling van 0-4 5. LEIDEN', 30 December. Het was een oude bekende waarmede de llot- terdamsche tooneelvereeniging gisteravond hare voorstellingen hier ter stede in het oude jaar besloot. Maar 't bleek tevens voor velen een goede bekende te zijn, want de zaal was eivol. En dat is trou wens geen wonder. „De armen van Parijs" is in zijne soort een voortreffelijk stukalleen, 't soort deugt niet. Dit voortbrengsel van de oude melo dramatische school is een en al onnatuur en ge heel gebouwd op den wansmaak van het publiek, maar het boeit, ook zelfs den meer ont wikkelde. En 't is meermalen terecht gezegd, dat van alle genres alleen het vervelende volstrekt is af te keuren. Toch is het. te hopen dat de directie de oude doos, waaruit dit stuk te voorschijn is gehaald, in het nieuwe jaar gesloten moge houden. Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" is de heer J. H. Donner, lid van den gemeenteraad alhier en zendings- director, candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Lei den, ter vervanging van jhr. Elout van Soeterwoude. De 1ste luitenant H. M. Werner, van het 4de regiment huzaren, is benoemd tot adjudant bij dat corps te Leiden. De 1ste luitenant L. Vos, van hetzelfde regiment, is van Deventer naar Zutfen overgeplaatst. Ook te Waddingsveen wordt veel gedaan om den nood van de behoeftigen te lenigen. De commissie tot buitengewone bedeeling gedurende de wintermaanden collecteerde ongeveer f 700 en bedeelt geregeld tweemaal 's weeks, terwijl de Nieuwjaars-commissie op oudejaarsdag levensmid delen zal uitreiken, waarvoor f 450 beschikbaar is. De Koning en de Koningin zijn gistermiddag te vier uren met een extratrein van den Rijnspoor weg van het Loo in de residentie teruggekeerd. Men verneemt dat er den Sden een hof-bal zal plaats hebben. Volgens het Hbl. kemt het geschenk van wege de stad Amsterdam, bestemd voor den Koning en de Koningin, morgen wel gereed, maar zal het eerst op een nader te bepalen tijdstip worden aangeboden. De geneeskundige raad. voor Zuid-Holland hield gisteren in Den Haag hare najaarsvergade ring, onder voorzitterschap van den provincialen inspecteur dr. Egeling. Er werd o. a. gewezen op den onhoudbaren toestand dat er apothekers of heelmeesters worden gevonden, die slechts de ver plichte geneesmiddelen voorhanden hebben. De hoeveelheid dier middelen is voor den apotheker of medicus onvoldoende, ofschoon dergelijke in richting niet strafbaar is. Pogingen om hierin verandering te brengen, werden hoogst wenschelijk geacht. Ook maakte de brief van den geneeskun digen raad voor Gelderland en Utrecht aan de geneeskundige raden in Nederland over den ver koop van geheime geneesmiddelen een onderwerp van beraadslaging uit. Deu verkoop van geheime geneesmiddelen wenschte men met kracht tegen te gaan, voornamelijk op grond van hunne schade lijke werking. Tegenover de aanbeveling van de patent-middelen werd echter de meeniug gesteld dat zij evenmin als de geheime van constante samenstelling zijn. De apotheker is verplicht deu aard en het gewicht der bestanddeelen te kennen. Overeenkomstig een voorstel van mr. Van Hamel werd besloten, aan den raad van Gelderland als het gevoelen der Zuid-Hollaudsche zusterverga- dering te kennen te geven, dat deze gaarne wil medewerken in het tegengaan van den verkoop van geheime geneesmiddelen door winkeliers en drogisten, maar dat de raad voorts van meening is, dat de wet niet toelaat om hetzelfde in vol doende mate ten aanzien van apothekers te doen. In de vergadering van aandeelhouders der Nederlandsche Handelmaatschappij, gistermiddag te Amsterdam gehouden, waren aanwezig 63 deel hebbers, vertegenwoordigende 2907 aandeden, recht gevende op het uitbrengen van 224 stem men. Het voorstel van commissarissen om te be palen dat de leden der directie een door commis sarissen vast te stellen jaarlijksch traktement ge nieten, werd, na door eenige heeren bestreden en verdedigd te zijn, met 172 tegen 30 stemmen aan genomen. Tot leeraar in de Eransche taal aan de hoogere burgerschool met driejarigen cursus voor jongens te Amsterdam is benoemd de heer J. H. Leopold Hz., hoofdonderwijzer te Westzaan. Mevr. de wed. Van der Hoop, geb. Fontein, onlangs te Amsterdam overleden, heeft voor de uitbreiding van het Vondelspark gelegateerd de aanzienlijke som van f 12,000. Een aantal scheepsbouwmeesters, meerendeels reeders voor de groote vaart, van Amsterdam en elders, hebben een adres aan den Koning inge diend naar aanleiding van den kwijnenden toestand en voortdurenden achteruitgang van hun bedrijf. Als voornaamste reden van dien achteruitgang noemen zij den spoedigen overgang van eene groote, doch streng omschreven bescherming, tot een toestand, waarbij reederijen en aanverwante vakken veel meer dan elders aan eigen krachten worden overgelaten. Zij verzoeken dat zoo spoedig mogelijk gevolg moge gegeven worden aan de nog niet tot uitvoering gekomen voorstellen der com missie van enquête der Nederlandsche koopvaardij vloot, en dat de suikeraccijns geheel worde afge schaft of vervangen door eene andere belasting, althans wanneer de schatkist die voor haar middel lijk belang zeer twijfelachtige bate niet kan outberen. Het stoomschip „P. Caland", van Rotter dam, arriveerde Zaterdag te Nieuw-York. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. De luit. ter zee 2de kl. A. E. Arkenhout Schokker wordt, in stede van met 1 Jan. a. s., met den 12den d. a. v. geplaatst als officier- instructeur bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn met 1 Jan. a. s. bij dat departement benoemd: tot lsten klerk, de 2de klerken J. H. Volkers en A. A. Stapert; en tot vasten knecht, de tijde lijke knechts A. Boterweg en G. A. Weber. Z. M. heeft den kapitein J. L. A. C. De Bock, van het 8ste reg. inf., in zijn rang over geplaatst bij het reg. grenadiers en jagers; aan J. Trimpe, op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester vau Kloetinge, met dankbetuiging voor de vele in die betrekking bewezen diensten; dr. Adolf Maver, tot dusver tijdelijk leeraar aan de rijkslandbouwschool te Wageningen, met 1 Jan. a. s., benoemd tot leeraar in de landbouw-schei- kunde aan die school, tevens belast met de leiding der werkzaamheden van het aan die instelling ver bonden proefstation; den 2den luit. J. C. Erederiks, van het 3de reg. inf., in zijn rang en ouderdom in dien rang, overgeplaatst bij bet wapen der infanterie van het leger in Nederlandscb-Indië; aan deu kapt. M. A. Diekhof, van de divisie kon. maréchaussee van Noord-Brabant en Zeeland, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 4de kl. der Pruisische Kroonorde, hem door Z. M. den Keizer van Duitsch- land, Koning van Pruisen, geschonkenmet 1 Jan. a. s., bij het depart, van binnenl. zaken benoemd: tot 'noofdcomm., den comm. L. E. G. P. Schreuder; tot comm., de adjunct-comm. L. J. Brinckman, C. J. Van der Hoorn en G. W. Van Kempen; en tot adjunct-comm., de eerste klerken G. H. Van Olpen en C. Bouwhuisenin plaats van zijn adjudant in buitengewonen dienst, den gepensioneerden generaal der infanterie H. F. K. Duycker, eervol ontslagen, benoemd tot kanselier der Nederlandsche orden den gepens. vice-admiraal E. A. A. Gregory. Gemengd Nieuws. Wij herinneren er aan dataanvragen van abounds buiten de stad om toezending der premieplaten, wanneer ze niet van remise vergezeld zijn, onbeantwoord ter zijde moeten worden gelegd. Evenmin kan de Uitgever zich met het encadreeren belasten. Het onbeheerd op de openbare straat gevonden zwart langharig hondje heeft bij de open bare verkooping aan de stads-timmerwerf alhier hedenmorgen f 2.10 opgebracht. Door het kantongerecht alhier zijn de volgende uitspraken in strafzaken gedaan L. v. d. P. te Noordwijkerhout, wegens ko nijnen delven, veroordeeld tot f 10 of 3 dagen, verbeurte konijn; P. v. d. P. te Katwijk, w. dronkenschap en nachtgerucht: f 5.50 of 2 dagen, en 1 of 1 dag; J. J. v. d. B., T. A., A. v.d. N., J. v. d. N. en C. v. S., allen te Noordwij kerhout, en J. T. te Leiden, w. nachtgerucht, ieder tot f 5.50 of 2 dagenT. R. te Leiden, w. zitten op een hondenkar; 10 of 3 dagen;

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1