Je Pruisische regeeriug laat bij t.-Goar het ijs in den Rijn door dynamietpatronen springen, ten einde bij eventueelen dooi verstop ping te voorkomen. Eenige dagen geleden werd teBerlijn door een menageriehouder een voorstelling gegeven, waarin, volgens de aankondiging, ook eenige Zoeloe- Kaffers ten tooneele zouden verschijnen. Terwijl nu die zoogenaamde „wilden" met hunne gevechten en nationale dansen de aandacht der toeschouwers boeiden, sprong eensklaps vau de zitplaatsen op den laagsten rang eene forsche vrouw over de balustrade, drong door het publiek op de andere rangen heen, klauterde tegen het tooneel op, greep aldaar een der stevigste Kaffers bij het haar, schreeuwde„wacht, Gus, ik zal jou leeren hier voor wildeman te spelentrok hem den fraaien haardos van het hoofd en pakte hem bij den arm om hem mede te nemen, zonder dat dc ander, blijkbaar verbluft, eenige moeite deed om zich tegen zijne lieve moeder te verzetten. Uit het publiek ging eerst een daverend gelach op, maar weldra werd dit gevolgd door eene uitbarsting van ontevredenheid over de fopperij, die de direc teur zich had veroorloofd. Deze, in de kuel ge bracht door een aantal personen, die met geen zeer vriendschappelijke bedoelingen op het tooneel klommen, liet onmiddellijk al het entreegeld terug betalen en was binnen 24 uren met zijne geheele menagerie verdwenen. De tien personen, die door het schip „Mallowdale" te Cork werden aangebracht, be richten omtrent het verongelukkeu van de „Bo- russia" het volgende: De „Borussia", een ijzeren stoomschip van de „Dominion Line", verliet 20 November Liverpool, met bestemming naar Nieuw- Orleans, voerende eene bemanning van 54 koppen en 76 passagiers. Te Coruuna nam zij nog eenige Spaansche emigrauten aan boord. Den lsten Dec na een paar dagen zwaar stormweder, werd het schip in die mate lek, dat het met de pompen niet vlot te houden viel. Het water in het ruim rees tot 11 voet, en het vaartuig bleek snel zinkende te zijn. Er werd dus besloten het te verlaten. De booten werden uitgezet en van mondkost voorzien, en een gedeelte van bemanning en pas sagiers nam er plaats in. De gezagvoerder, de tweede stuurmau, drie machinisten, elf stokers, drie hofmeesters, een timmerman, twee jongens en een aantal passagiers verkozen niettemin op het schip te blijven. Inmiddels werd het nacht. Het laatste wat van het schip gezien werd, doet vermoeden dat het al zeer spoedig met geheel zijne levende vracht gezonken ismen zag althans de lantaarns, die hoog boven het dek geheschen waren, plotseling uitgebluscht. Van de zeven booten sloeg er een om, waarbij vijf personen verdronken. De anderen verloren elkander weldra uit het oog, en men weet tot dusver niet wat er van haar geworden is. Eéne slechts, met den derden stuurman en negen man, werd bij Fayal door het schip „Mallowdale" opgevischt. Ook schijnen er nog vijf Spaansche .passagiers door een ander schip gered te zijn. Men vreest dat al de anderen, 168 in getal, bij deze ramp het leven verloren hebben. Van 1 Juli 1877 tot 30 Juni 1878 ha d- deu op de Engelsche kusten 8641 aanvaringen en schipbreuken plaats, waarvan 422 geheel verlies en 126 verlies van menschenlevens ten gevolge hadden. Alleen het getal Engelsche schepen, dat gedurende dien tijd in- en uitgeklaard werd, be droeg ongeveer 600,000, een tonneulast van ruim 100 millioen vertegenwoordigende. Sedert 1852 hebben daar 46,820 schepen schipbreuk geleden het verlies aan menschenlevens was 17,829. Te Quaregnon in de Borinage, Hene gouwen, heeft men getracht eene opzichterswoning met dynamiet in de lucht te doen springen. Het huis is beschadigd, meubelen werden omgeworpen enz., maar niemand is gewond. In hoever deze aanslag met de algemeene werkstaking der mijnwer kers in verband staat, wordt niet gemeld. De justitie doet ijverig onderzoek naar de bedrijvers dezer afschuwelijke misdaad. Een telegram aan de „Daily News" van haren berichtgever te Nieuw-York meldt dat de heer Edison er eindelijk in geslaagd is eene hoogst eenvoudig ingerichte electrische lamp samen te stellen, welke 50 cents Nederlandsch kost en waarmede hij tegen nieuwjaar het dorp Mendo Park verlichten zal. Een bestendig, helder licht wordt verkregen door verkoold papier. Strooken teeken papier, in een hoefijzervorm bij zeer hooge tempe ratuur verkoold, worden aan de platinadraden be vestigd en hermetisch gesloten in een luchtledigen glazen bol, welke op een voet geplaatst of opge hangen, de geheele lamp uitmaakt. Een enkel, eenvoudig werktuig levert een stroom, krachtig genoeg voor vijftig lampen, voor huiselijk gebruik. De kosten van dien stroom worden ongelukkig niet opgegeven. Uit San-Remo wordt aan een te Genua verschijnend blad geschreven dat de vorst groote schade heeft toegebracht aan de olijf- en citroen- boomen. Die schade wordt op meer dan 3 millioen lira's geraamd. Te Brescia zijn den 13den dezer twee personen van koude omgekomen. Het was vijf uren in den avond, toen zekere Carette, koopman te Houdain, van een be zoek aan zijn broeder terugkeerende, een klagend geschreeuw hoorde in de richting van een veld, dat in de diepte gelegen, ter hoogte van nagenoeg een meter onder de sneeuw was bedolven. Het gevaar trotseerende, waagt de koopman zicb op verraderlijk terrein en, op de steeds kermende stem afgaande, heeft hij het geluk een verdwaalden reiziger te ontdekken, die, half verstijfd van koude, op de sneeuw lag uitgestrekt, waar hij zonder de welkome hulp, die hem thans werd geboden, onge twijfeld zou zijn doodgevroren. De wolven, gedreven door den honger, worden in sommige landen al stouter en stouter. Zoo wordt uit Frankrijk gemeld dat een postbode bij Charleville werd aangevallen door een wolf. Gelukkig had de man een pistool bij zich. Hij trok het en schoot het dier dood. De heer Thiriot, maire van Burc (Meuse) kwam per rijtuig van de reis terug, toen op weinige kilometers afstands van diege meente zijn paard werd aangevallen door eenforschen wolf. Van schrik deed het paard een zijsprong en tuimelde met rijtuig en al in de gracht langs den weg. Na veel moeite gelukte het den maire, hoewel niet zonder verwondingen, van onder het rijtuig uit te komen om hulp te halen. Dat onge val was echter wellicht het behoud van den reiziger, want de wolf was inmiddels voorgoed verdwenen. Ook is een wolf gezien bij de citadel van Amiens. Meu schoot naar het dier, dat gewond werd, doch men heeft het niet in handen gekregen. Ook in de provincie Lecce, Italië, hebben zich wolven vertoond; ze zijn er eene schaapskooi binnen gedrongen en hebben er 30 schapen gedood. Op de markt van een dorp in dezelfde streek liep een wolf zoo bedaard alsof hij zich daar thuis gevoelde. KOLONIËN. BATAVIA, 21 November. Aan het diner, den 20sten Nov. door den gouverneur-generaal aangeboden aan de tweede helft der te Batavia aanwezige officieren van de land- en zeemacht, die aan de krijgsverrichtingen in Atjeh deelnamen, sprak hij o. a. het volgende: „Ik wijd dezen dronk aan allen, die zich op Atjeh verdienstelijk maakten, aan de nagedachtenis der genen, die hun leven lieten, aan al degenen, die hun bloed veil hadden voor de eer onzer vlag, van den dapperen aanvoerder, die voor den Kraton sneuvelde, van den grijzen veldoverste, die niet draalde eene welverdiende rust op te offeren om het geschokte prestige onzer wapenen te helpen herstellen, van den schitterenden opperofficier, die hem daarbij in de eerste plaats ter zijde stond, van den held, wiens gebeente op Kotta-Radja het gedeukteeken wacht, dat de dankbaarheid der natie hem toedacht, tot den wakkeren en energieken bevelhebber, aan wiens leiding wij de laatst ver kregen resultaten te danken hebbenvan den gene raal of vlootvoogd tot den minsten soldaat of matroos.- Aan allen roep ik toeOntvangt uit mijnen mond den dank van Koning en Vaderland." Men leest in het overzicht van het Alg. Dagbl.Het voornaamste feit van den dag is de afloop der Samarangsche gerechtelijke vendutiën tot inning der patent-belasting, die de groote Samarangsche firma's protesteerende tegen den buileusporigen aanslag der Samarangsche commissie van taxateurs, waartegen de verordening geen hulp middel aanbiedt geweigerd hebben vrijwillig te betalen. De Samarangsche handel heeft bij de vendutiën blijven opbieden, bij een kwartje te ge lijk, onverstoorbaar, al hooger en hooger, totdat de tijd verstreken wasdan waren er telkens nog eenigen te gelijk aan bod en moest men onver- richterzake naar huis gaan. Dat is, zoover hier reeds bekend, vier dagen achtereen zoo gegaan. Zelfs hooge ambtenaren hebben, toen aan het eind van den eersten dag die verrassende comedie hier bekend werd, zeer hartelijk gelachen. Het is een grap, wier verdienste vooral ligt in het onver wachte en in het onvermijdelijke bij al te grooten ijver om te bieden. Hier wordt de opmerking gemaakt, dat, zoo de regeering bij afslag had laten verkoopen, het ge beurde onmogelijk zou geweest zijn. Of het echter dan wel zeker zijn zal, dat er in het geheel ge mijnd zou worden, weet waarschijnlijk de regeering in het geheel nog niet. Van de buitenbezittingen werd geen bijzonder nieuws ontvangen. Naar de Minahassa zijn een paar compagnieën infanterie gezonden. De Resident zal met. die troepen Kema en andere plaatsen bezoeken, en zoo noodig zullen militaire patrouilles worden uitgezonden, om ook in het binnenland eenig militair vertoon te maken. De veepest blijft nog altijd op betreurenswaar dige wijze voortwoeden. Door den gOQverneor-generaal van Ned.-Indië rijn de volgen de beschikkingen genomen: Civiel Departement. V e r 1 e e n deen tweej. verlof naar Europa, w. z., aan den kl. op het bar. van den ads.-res. van Meester- Cornelis A. Vinjn. Verklaard: dat het ontslag nit 'slands dienst van den havenm. tev. ont. der in- en uitvoerr. en acc. te Aüjer, A. E. Dronkers, moet worden beschouwd als te zyn verleend eervol. Ontslagen: eervol de klerken ter alg. secr. J. K. Krijgsman en A. A. Tholen; eervol, met behoud van recht op pens., de gew. opz. by de in- en nitvoerr. en acc. J. J. hreekei; eervol met beh. van recht op pensioen, de com mies op het bureau van den ads.-res. voor de pol. te Soerabaya, R. Douglas; uit zijne betrekking, de ads.-res van Koetei (Zuider en Oosterafdeeling van Borneo), W. A. Seitz; uit's lands dienst, de 1ste klerk op het bureau van den eerstaanw. ing. van den waterstaat te Samarang L. L. Van de Garden. Benoemd: tot pred. bij de prot. gem. te Riouw, de pred. te Fort de Koek, M. Buys; te Fort de Koek, J. G. G. Oudegeest; tot onderw. late kl. de onderw. 2de kl J. G. Theunissen; tot commies 2de kl. bij den post- en tel., de comm. 3de kl. F. E. C. H. Van Horn, A. Willemse en H. B. Van Buuren; tot comm. op het bureau van den ads.-res. voor de pol. te Soerabaya, de ambt. op wachtg. J. Swart; bij de spoorwegen op Java tot adj.-mg. werktuigk. lste kl., de adj.-ing. werkt. 2de kl. F. M. G. Keulemans; tijde lijk tot baas der smederij, enz., de tydelijke onderbaas C. A. Soet. Goedgekeurd: dat door den raad van just, te Padang is ont slagen: wegens vertrek als buit. subst.-grill, buiten bezwaar van den lande bij die rechtb. K. W. A. Scholte. Departement van Oorlog. Bevorderd: tot lsten luit. bij de cav., de 2de luit. W. F. A. Van de Blocquerij. Verleend: een tweq. verlof naar Europa wegens ziekte, aan den lsten luit. der inf. J. G. Hilbrinck. Overgeplaatst: de lste luit. E. J. T. Gobée, van Batavia naar Atjeh; de 2de luit. W. P. Haver Droeze, geëvacueerd van Atjeh naar de "West. afd. van Borneo. BUITENLAND. Frankrijk. De deken van het Fransche Episcopaat, de heer Féton, bisschop van Clermont, is overleden. Hij was in 1793 geboren en werd in 1833 tot bis schop benoemd. De ministers hebben Woensdag bij deu minister van binnenlandsche zaken eene bijeen komst gehouden. Men verwachtte eene oplossing der crisis met medewerking van den heer Freycinet. Volgens een later telegram heeft deze de opdracht tot samenstelling van een ministerie aangenomen. Duitschlllnd. In de volgende maand zal als naar gewoonte het Ordenfeest te Berlijn gehouden worden en wel op Zondag den 18den Januari. Het heeft thans eene bijzondere beteekenis, omdat het dien dag 70 jaren geleden zal zijn dat koning Friedrich Wil helm III het eerste feest van dien aard hield, het eenige, dat koningin Louise bijwoonde, de moeder van den tegenwoordigen keizer, die toen bijna 13 jaar oud was. De 18de Januari viel toen ook op een Zondag en sedert dien tijd is het feest altijd op den eersten Zondag in de tweede helft van Januari gevierd. Aan het thans te houden feest wordt eene vergadering van het kapittel der orde van den Zwarten Adelaar verbonden, waartoe alle leden der orde zijn uitgenoodigd en niet, gelijk gewoonlijk, alleen de te Berlijn aanwezige leden. De keizer wil uamelijk de zaal plechtig inwijden, waarin het kapittel gehouden wordt, de zooge naamde Kamer van den Zwarten Adelaar, naast de ridderzaal van het Slot gelegen, die thans geheel gerestaureerd is.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2