i\°. 0093. Maandag 529 December. A0. 187t Nienwjaarswenschen Twcecle Blad. LEIDSCH iSSl DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandei.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers..v;;.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADTERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Nieuwe Abonnés ontvangen het Leidsch Dagblad tot 1 Januari gratis. Van het kwar taal Dec.Febr. worden dan alleen de beide laatste maanden in rekening gebracht. Evenals vorige jaren worden onze stadgenooten en de bewoners der omliggende gemeenten in de gelegenheid gesteld, om onder de rubriek A d ve r- tentiën van allerlei aard te plaatsen a 50 cents. Door dezen maatregel is elk in staat het compliment van den dag te uiten naar gelang zijner maatschappelijke betrekking. Gemengd Nieuws. Te Leidschendam is een knaapje van 6'/, jaar verdronken. Het is vermoedelijk, spelende, in een gat bij een vaartuig liggende aan de slnis onder het ijs geraakt. Het klompje dat men zag drijven, bevestigt dit vermoeden. Den avond vóór Kerstmis brak te Rotterdam brand uit in de bovenverdieping van het „Café Meyer" aan de Wijnhaven, noordzijde. De brand had een zeer ernstig aanzien, vooral toen de vlammen uit het dak sloegen en het ge- heele bovengedeelte van het huis een zee van vuur vertoonde. Eene menigte' handbrandspuiten werden in werking gebracht, en toen de brand ongeveer een uur hevig had gewoed, gaf ook eene stoomspuit water. Omstreeks middernacht was men den brand meester. Alleen de bovenverdieping is verbrand de lokalen der sociëteit „Vredebest", boven het koffiehuis, hebben door het vuur niet geleden, wel echter door de massa's water, die in het gebouw werden geworpen. Het ijs in den Amstel bij Amsterdam is zóó sterk dat er exercitiën op gehouden worden door de infanterie en de cavalerie; de eerste doet het op schaatsen, de tweede, in troepen van 50 man, op paarden. De arbeider P. te Zevenhuizen, prov. Groningen, ging een paar dagen geleden op schaatsen zijne familie bezoeken, zijne vrouw met een klein knaapje op eene slede voortschuivende. Onderweg ontdekten de ouders tot hun schrik dat het kind was overleden. Om het wicht voor koude te bewaren, was het ferm en warm toe gestopt, te dicht; want, daardoor was het gestikt. Het ijsvermaak aan de vanouds daar voor gerenommeerde 's-Molenaarsbrug is in vollen gang; evenals vroegere jaren stroomen van heinde en verre tallooze arresleden, schaatsenrijders en ijswaudelaars naar dat centrum aan den Rijn en geven daar een gezelligheid en gejoel, waarvan nauwelijks een denkbeeld is te maken. Wat thans nog meer veler nieuwsgierigheid gaande maakt, is eene verzameling van op het ijs van sneeuw vervaardigde en nauwkeurig nagebootste vreemde dieren, zooals, ijsberen, giraffen, dromedarissen en andere. Voor eenige dagen was er hardrijderij, later schoonrijderij op schaatsen en eerstdaags wordt eene harddraverij met arresleden verwacht. Aan de stations van den Ooster- spoorweg tusscben Zutfen en Amsterdam bevonden zich eersten Kerstdag 1460 volgeladen wagens met goederen uit het buitenland en de noordelijke provinciën, alleen voor Amsterdam bestemd. Daar van bevonden zich op het goederenstation aan het Funen te Amsterdam 900 waggons, die nog gelost moesten worden. Bij zulk een belangrijken overvoer kan natuurlijk van tijdige aflevering der goederen geen sprake zijn. De kapitein-commandant van de dienst- doende schutterij te Sneek is bij vonnis van de arroudissements-rechtbank te Leeuwarden bij ver stek veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen en eene geldboete van f 8, of subs, cell, gevangenisstraf van 1 dag, omdat hij, bij een exercitie, een der ouder zijne bevelen staande schut ters moedwillig in het gezicht heeft geslagen. Te Maastricht is een kind, dat voor eenige weken door het omvallen van een pot met kokende moes zware brandwonden had bekomen, aan de gevolgen overleden. Omtrent de botsing der treinen nabij 't station Deurne wordt nog gemeld dat de machines op elkander liepen, de tenders, pakwageus en eenige waggons er boven op, terwijl vele andere waggons verbrijzeld werden. De hoofdcoaducteur Aquina en de couducteur Welberg werden geheel verplet terd; een machinist werd aan arm, hoofd en borst gewond en een arbeider werd mede zwaar gekwetst. Het overige personeel werd, voor zoover men weet, wel door den schrik bevangen, maar is ongedeerd gebleven. Bij het uit den weg ruimen van de verbrijzelde waggons had de conducteur Joustra, gehuwd en vader van 5 kinderen, het ongeluk tusscben de buffers te geraken en zwaar gewond te worden. Hij is naar Veuloo overgebracht, mist geheel zijn spraak en moet inwendig zwaar gekneusd zijn. Een vermakelijk incident kwam dezer dagen bij de schepenrechtbauk te Hanover voor. Een door zijne zwaarlijvigheid in de geheele stad bekeude slager moest zich wegens eene beleediging voor de rechtbank verantwoorden, maar verklaarde dat hij de trappen niet kon beklimmen, die naar het drie verdiepingen hooge lokaal der rechtbank voeren. Hij staafde dat met een attest van zijn geneesheer en de rechtbank nam daarmede voor- loopig genoegen, maar zal toch ook nog den ge neesheer der rechtbank over de gegrondheid der verontschuldiging hooren. In de nabijheid van het bosch van Frasues, aldus genoemd naar het Belgische plaatsje van dien naam, hebben gendarmes de lijken van twee wildstroopers gevonden, met het geweer nog in de hand geklemd. Naast hen lagen hunne wei- tasschen, waarin fazanten en eenig ander wild. De ongclukkigen, die waren doodgevroren, hadden dus hun misdadig bedrijf duur moeten betalen. Te Clichy heeft zich zekere Meunier door een revolverschot van het leven beroofd, die wel een slachtoffer van het noodlot mag worden genoemd. De maD, 65 jaar oud en werkzaam in een suikerraffinaderij te St.-Ouen, was eenmaal zelf eigenaar van een uitgebreide inrichting van dien aard te Pierrefitte. Ten gevolge van den laat- sten oorlog verloor hij zijne geheele bezitting en moest nu in dienst treden in de fabriek van een ander. Hartzeer over dien tegenspoed, waardoor hij op zoo hoogen leeftijd tot den bedelstaf was gebracht, deed hem de hand aan zich zeiven slaan. Een vrouw, te Villa, nabij Epernay woonachtig, zich naar het naastbijgelegen station willende begeven, had daartoe den smallen straat weg naar Marsaugis ingeslagen, die tusscben moe rassen doorloopt. Daar alles met een dikke sneeuw laag was bedekt, raakte zij het spoor bijster en verdwaalde in het moeras van Launay. Eensklaps hoorde zij het ijs onder hare voeten kraken en dit maakte haar opmerkzaam op het gevaar, waarin zij verkeerde. Om de drukking op de broze ijs korst, waaronder die vreeselijke afgrond verborgen was, zooveel mogelijk te verminderen, strekte zij zich plat op de sneeuw uit en begon nn uit alle macht om hulp te roepen. Op die noodkreten kwam een gendarme toeschieten, die het geluk had de vrouw nog tijdig genoeg uit haar benarden toe stand te bevrijden. Uit Rhenen meldt men dat het ijs in den Rijn aldaar zoo dik is, dat de heeren W. P. en H. De Vries, van Rossum, aannemers van de spoorwegbrug over den Rijn voor de lijn Amersfoort- Nijmegen, hunne stoomheimachine, ongeveer 6000 kilogr. wegende, er over vervoerden. Twee personen, wegens diefstal tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, wisten ter wijl zij van het paleis van justitie te Marseille naar de gevangenis werden gebracht, huiiDe boeien te verbreken en uit den gevangenwagen te ont snappen. Veel genot echter hebben zij van hun goed geslaagde poging niet gehadde gendarmes wisten hen spoedig weer in handen te krijgen. De postwagen van Badonviller naar Raon (dep. Meurthe) bleef in de sneeuw steken. Goede raad was duur, doch een postbode, zooals er zeker niet veel zijn, wist dien te verschaffen hij nam den geheelen brievenzak op den rug en werkte zich door de sneeuw, die hem soms tot aau den hals kwam. Ondanks de tallooze gevaren, die hem omringden, wist hij den inhoud op de plaats van bestemming te brengen. In de gemeente Isle-s u r-le - Do u bs is een schoorsteen van dertig meter hoogte van de werkplaats der firma Koechlin Co. tijdens een hevigen storm ingestort. Twee werklieden werden daarbij gedood en vier anderen ernstig gewond, waarvan zelfs een in levensgevaar verkeert. Men zegt dat het doel, waarmee de ex-keizerin Eugénie naar het Zoeloe-land zal gaan, is, om tegenwoordig te zijn bij het plaatsen van het kruis op de plek, waar haar zoon den dood vond. Dit zou plaats hebben op I Juni, den dag waarop hij sneuvelde. Te Monaco heeft men een aantal Ro- meinscbe oudheden opgegraven, bestaande uit 9 armbanden, een diadeem, een medaillon en 8 medailles, alles van goud, alsmede een gouden borstbeeld van keizer Galienus, dat 5 centim. hoog is. Deze voorwerpen, alle afkomstig uit de derde eeuw onzer jaartelling, zijn waarschijnlijk sieraden en belooningen, die toebehoord hebben aan een Ro- meinsch krijgsoverste uit den tijd van keizer Probus. De „Salak" heeft op Borneo's Oost kust een aantal slaven verlost, die in de kolenmijnen van den sultan werkten en op ons schip, dat kolen kwam innemen, de wijk namen. Ook elders heeft het schip prauwen, met geroofd volk bemand, meegeno men, het volk verlost, doch de prauwen met de ge zagvoerders heeft men later weer laten vertrekken. Het schip heeft een vlag geplant op onze grens aan de oostkust en daarbij een kruisboot gestation- neerd, die alle zes weken door een ander oorlogs schip zal worden bezocht en beschermd. Vóór eenige dagen zijn te Marseille vier vagebonden gevangengenomen, die in een groot gat in het groote havenhoofd woonden. Zij hadden er zich zeer huiselijk ingericht en konden hun hol wel is waar bij hoog water niet verlaten, maar zij bekreunden zich daar te minder over omdat zij een fornuis, keukengereedschap en mondbehoeften in overvloed hadden, alles, met nog veel meer, in de stad geroofd.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1