Aan dr. E. Brusa is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in het strafrecht, de strafvordering en de wijsbegeerte van het recht aan de universiteit te Amsterdam. Te Amsterdam is ingekomen een legaat van wijlen mevrouw Tan der Hoop, groot f 12,000, ten behoeve der algemeene armen. Het Hdbl. verneemt dat de ministers van waterstaat en van marine maatregelen hebben ge nomen om het Noordzeekanaal door een ramschip te doen openhouden. Tan gisteren af wordt het ijsgeld op het kanaal geheven en dit zal strekken tot vergoeding der te maken kosten. De Koningin heeft in persoon, slechts van ééne dame vergezeld, wollen dekens in gezinnen van behoeftigen te Apeldoorn uitgereikt. Op Oudejaarsdag zal het huwelijksgeschenk der stad Amsterdam den Koning en de Koningin worden aangeboden. Omtrent het eenigen tijd geleden vermelde onderzoek naar het bestaan van een tunnel onder den LJsel te Gouda deelt men thans nader mede, dat dit onderzoek heeft plaats gebad onder de leiding van den heer J. H. Tan Echten en is begonnen in een kaaspakhuis, dat nu op de plaats van het vroegere kasteel staat. Men heeft daar wel eene oude onderaardsche, zwaar gewelfde gang gevonden, doch deze voerde niet naar en onder den IJsel, maar loopt parallel met die rivier. Deze gang is 20 meter lang en heeft in een der muren twee mime gemetselde bedsteden of kaze matten. Aan de zijde van den IJsel bevindt zich een gemetselde trap, welke vermoedelijk van buitenaf tot de gang toegang heeft gegeven, doch welken men niet nader heeft ontgraven, omdat men vreesde in de waterkeering van Rijnland terecht te komen, en zonder vergunning van dat waterschap daarin niet mag worden gegraven. Het resultaat der onderzoekingen is derhalve tot dusver niet gunstig. De commissie heeft echter besloten in functie te blijven en in het aanstaande voorjaar opnieuw onderzoekingen in te stellen. Men vleit zich dan beter resultaat te verkrijgen, omdat men dan met vergunning van Rijnland de ontgravingen op grooter diepte zal doen plaats hebben. Naar gemeld wordt, is de bekende tooneel- speler Henri Morrien Maandag-avond, tijdens de voorstelling in het „Theater Eldorado" te Ant werpen, die hij als gewoon bezoeker bijwoonde, krankzinnig geworden. Dinsdag is hij naar zijne woonplaats vervoerd. De luit. ter zee 1ste kl. A. E. J. Erackers en de luit. ter zee 2de kl. L. A. H. Lamie hebben vergunning gekregen den derden tocht van de „Willem Barendsz" mede te maken. De offi cier van gez. van het Ind. leger dr. W. Hamaker en de bekende schilder Louis Apol hebben zich mede daartoe aangeboden. De minister van financiën brengt ter alge meene kennis dat de prijzen der edele metalen, waarvan aan 's rijks munt gedenk-, prijs- en eere penningen worden vervaardigd, in overleg met het muntcollege en den muntmeester, voor het jaar 1880 worden bepaald: voor het goud van 0.983 fijn op f 1720, voor het zilver van 0.985 fijn op f 100 per kilogram. In deze prijzen zijn de ver goeding van renten en verlies van stof begrepen. Tanwege het ministerie van buitenlandsche zaken wordt ter kennis gebracht van hen, die zich ter bekoming van werk naar België wenschen te begeven, dat, volgens eene mededeeling van onzen gezant te Brussel, de hier te lande bestaande meening, als zou aldaar ruimschoots gelegenheid zijn tot het verkrijgen van arbeid, voor het oogen- blik geheel onjuist is. Bij beschikking van den minister van marine wordt de militaire student voor den geneeskun digen dienst der zeemacht G. Kramer beschouwd alsnog met ultimo November jl. eervol uit die betrekking te zijn ontslagen. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Amster dam naar Batavia, arriveerde Donderdag te Port- Said en zette denzelfden dag de reis voort; de „Celebes", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Southampton; de „Maas" is Woens dag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken, en de „Gelderland", van Rotterdam naar Java, denzelfden dag van Southampton. Z. M. heeft W. Smit benoemd tot onder wijzer in het teekenen aan de rijks-kweekschool voor onderwijzers te Nijmegen; den luit. ter zee 2de kl. C. Treede bevorderd tot luit. ter zee lste kl.den luit. ter zee 2de kl. G. C. Otten, dienende bij het eskader in Oost-Indië, eervol uit den zeedienst ontslagen; benoemd bij het wapen der infanterie, tot 2den luit.bij het 2de reg., den sergeant P. J. G. Schott van het 4debij het 4de, de serg. P. W. Weber, van het reg. gren. en jagers, H. Noordbergh, van het 6de, E. A. T. Sommer, van het instr.-bat.bij het 5de, den serg. jhr. P. G. Siberg, van het 4de; bij het 7de reg., den serg. H. C. B. Tan Deutekom, van het 4de reg.bij het wapen der cavalerietot 2den luit., bij het 4de reg. huzaren, den wachtm. R. H. O. Schlingemann, van het 3de, en den wachtm.-t.it. C. Alberda, van het korpsbij het personeel der militaire administratie.' tot 2den luit.-kwartierm., bij het 2de regiment inf., den sergeant I. Tan der Werff, van het 4de; tot 2den luit. bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië den sergeant jhr. E. A. Teding van Berkhout, van het 4.1e reg. inf. BUITENLAND. Spanje. Bij wijze van antwoord op het bekende blad „Paris-Murcie" heeft de pers van Murcia harerzijds ten voordeele van de noodlijdenden aldaar en van de armen in Erankrijk een blad „Murcia-Paris" uitgegeven in hetzelfde formaat en acht zijden proza en poëzie bevattende. Ook de gouverneur der pro vincie, de heer Castillo, heeft eene bijdrage ge leverd, evenals een aantal in Spanje bekende schrijvers. De Senaat heeft de afschaffing der slavernij op Cuba goedgekeurd. Groot-Britonnië. Een telegram van Wolseley meldt dat Seco- coeni in handen der Eugelschen gevallen is. Men verwachtte dat thans ook de Transvaalsche Boeren zich wel rustig zouden houden. De sterkte van Secocoeni was niet alleen naar het gevoelen van hem-zelven, maar ook van vele Afrikanen onneem baar. De aanval was op 28 November be paald. Met het aanbreken van den dag begon deze. Te tien uren was de stad in de macht der Engelsche troepen en bleef de eigenlijk ge zegde vesting of citadel nog ter bestorming over. Al de Engelsche troepen namen daaraan deel. De EDgelschen verloren twee officieren en hadden er vier gekwetst, in het geheel 25 man. Hef verlies der troepen van het inlandsche contingent aan officieren en manschappen moet ook niet groot zijn. De „Daily News" verneemt, uit Lahore van Donderdag dat generaal Gough zich zonder tegen stand te ontmoeten met generaal Roberts heeft vereenigd. Aan Reuter's agentschap werd van dien dag uit Calcutta gemeld3000 Ghilzais hebben den 23sten Jugdallak aangevallen. Zij zijn met ver lies teruggeslagen. Op eene conferentie van houders van Turksche schuldbrieven van 1858 en 1862 is besloten eene deputatie naar lord Salisbury te zenden, ten einde dezen te verzoeken een protest tegen elke ont vreemding der hun verpande waarborgen ter be hoorlijker plaatse te doen overhandigen en het te ondersteunen. Rusland. Een particulier schrijven uit Moskou bevat, dat men dezer dagen aldaar, ofschoon tevergeefs, heeft getracht om ook het rijtuig, waarin vorst üolgoru- koff, de gouverneur-generaal van het gouvernement Moskon, gezeten was, door een met dynamiet ge vulde projectiel in de lucht te doen springen, en wel terwijl het de Oduchoff-brug passeerde. Een boer werd daarbij ernstig gewond. Turkye. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat een Muzel- mansch priester is ter dood veroordeeld, omdat hij den Bijbel in het Turksch heeft vertaald. De Britsche ambassadeur heeft eene nota aan de Porte overhandigd, waarin hij verklaart zijne paspoorten te zullen vragen, indien die priester niet binnen drie dagen in vrijheid wordt gesteld. Telegrammen. PARIJS, 25 December. Tolgens berichten van gisteren uit Konstantinopel, is het volkomen on juist dat sir H. Layard eene dreigende nota aan de Porte zou hebben gericht over de een of andere binnenlandsche aangelegenheid. De Porte heeft tot dusverre niets van dien aard ontvangen. LONDEN, 26 December. Uit Bucharest wordt gemeld dat generaal Drenteln, het hoofd der politie te St.-Petersburg, zijn ontslag heeft inge diend, omdat na den jongsten aanslag te Moskou, door hem bij den czaar was aangedrongen om de dood straf op Mirsky te doen voltrekken en niettemin aan dezen vrijstelling van die straf verleend werd. ST.-PETERSBURG, 26 December. De krijgs raad te Odessa heeft weder drie personen ter dood veroordeeld, wegens deelneming aan geheime ge nootschappen, ten doel hebbende de omverwerping der maatschappelijke orde. Terscheidene anderen zijn om dezelfde reden tot zwaren arbeid in de mijnen of in vestingen veroordeeld. KONSTANTINOPEL, 26 December. De Oos- tenrijksche regeering heeft zich voldaan verklaard over de ophelderingen in de jongste circulaire der Porte betreffende Gusinje gegeven, doch niettemin op de overgave van het district aan Montenegro aangedrongen. De Turksch-Grieksche commissie voor de grens regeling komt aanstaanden Maandag of Dinsdag bijeen. Men gelooft aan eene schikking door middel van een wederzijdsch toegeven. PARIJS, 26 December Men aebt de benoeming van den heer Earre tot minister van oorlog zeker. De heeren Léon Say, Waddington, Tirard, Cochery en Jaureguiberry zouden hunne portefeuilles be houden. Toor binnenlandsche zaken is men nog niet geslaagd, aangezien de heer Challemel-Lacour blijft weigeren. Men verzekert dat de heer Freycinet de lijst van het ministerie morgen den heer Grévy zal aanbieden en de bekendmaking van het nieuwe kabinet Zondag in het „Journal officiel" zal geschieden. LONDEN, 27 December. Officieele dépêches uit Calcutta melden dat de verliezen van het Engelsche leger in het gevecht van den 14den bedragen 28 man gesneuveld en 99 gewond, van welke er negen (o. a. de majoor Kook) sedert aan hunne wonden bezweken zijn. De verliezen der Afghanen zijn groot. Onder de gesneuvelde aanvoerders noemt men Osman-khan. Mahomed- khan heeft Mura-khan, oudsten zoon van Yakob, tot Emir uitgeroepen. De verliezen der Engelschen in het gevecht van den 19den bestaan uit1 of ficier en 15 man gewond. Twee officieren zijn door de pokken aangetast. De gevallen van longont steking wegens de koude vermeerderen. Over het algemeen echter is de gezondheidstoestand van de troepen gunstig en gaat het aantal zieken 4 ten honderd niet te boven. WEENEN, 27 December. De geldelijke nood in Turkije wordt steeds grooter. Terschrikkelijke nood heerscht in de gelederen van het leger. De soldaten bedelen op klaarlichten dag en smeeken den voorbijganger om een aalmoes. Ontmoeten zij 's nachts een goed gekleed man, dan vragen zij eenige piasters voor tabak, maar een boer wordt aangevallen en van alles beroofd. Daar de soldaten in bijna 40 maanden geen soldij bekwamen, is onder hen de gewoonte ontstaan hunne wapenen te verkoopen. De militaire bevelhebber heeft strenge maatregelen genomen. Marktberichten. Lelden, 27 December. Ter markt werden heden aange voerd: Wintertarwe 5 hectoliter/11.50a/12.50—Zomer- larwe 6 hectol. 10.— a f 10.50 Winterrogge 7 heet. 7.25 a 7.75 Zomerrogge 7 hectol. 6.75 a ƒ7. Zomergerst hectol. a - Chevalier-gerst hectoL a Zware Haver 10 hectol. f 4.75 a 5.25 Lichte Haver 10 hectol. ƒ4.a ƒ4.26. Dui- venboonen hectol. a f Paardenboonen hectol. a f Grasboter 8350 kilogr., lste qualit. 1 vat 68.— a ƒ72. Schei- 2de qualit. 1 vat 60.— a 64.Grasboter lste qual. per kilogr. 1.70 a 180., Schei- 2de qualiteit per kilogr. 1.50 a f 1.60. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond 5 u. 8 u. 12 u. 4 u. 5 u. 8 n. Vrydag 30° 28° Zaterd. 24° 24° 26° 24° ■WindZaterdag-middag 4 uren Z.-W.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2