is gehuwd met mej. Hacke Van Mijnden, is „père de familie" en woont in een zeer mooi huis op de Keizersgracht bij de Breestraat, waarin o. a. een groote zaal is, zooals weinig particuliere woningen er een hebben. Door den Koning is aan de directie der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij tot wederop- zeggeus toe concessie verleend voor het heffen van een ijsgeld gedurende de maanden November. December, Januari, Februari en Maart van elk jaar, en dat wel van alle zeeschepen, bedoeld in het tarief van het kanaal- en havengeld op het Noordzee-kanaal en de zijkanalen van 24 Oct. 1879. Aan de leden van de Tweede Kamer is gis teravond rondgedeeld het ontwerp van den spoor weg MadioenSoerakarta, welke lijn eene lengte zal hebben van 96 kilometer de kosten van aan leg zijn begroot op f 7,400,000 of circa f 77,000 per kilometer. Uit de beschrijving der richtiDg blijkt dat op de aan te leggen lijn een belangrijk goederenvervoer te verwachten is. De koffie der landeu van Mangkoe Negoro en de producten der talrijke huurlanden aan de helling van den Jjawoe zullen langs die lijn naar Soerakarta worden ge transporteerd om verder naar Samarang te worden afgevoerd. En ook in de nabijheid van Madioen zal de spoorweg het product van verscheidene suikerfabrieken ontvangen. Een voornaam doel van den spoorwegaanleg op Java, het verbinden van de plaatsen van productie met de afvoerhavens, zal dus door deze lijn worden bevorderd. Voorts kan op een hoogst aanzienlijk personenverkeer ge rekend worden, zoodat de lijn ongetwijfeld ouder de rentegevende is te rangschikken. Aan E. J. Sommer, geb. te Montbeliard, dep du Doubs (Frankrijk), is, mits hij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoe, vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwijs hier te lande. De off. van gez. 2de kl. dr. C. Alers wordt met 1 Jan. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord en gedetacheerd bij het hospitaal der marine aldaar. De luit. ter zee 2de kl. A. E. Arkenbout Schokker, dienende aan boord van Zr. Ms. instruc- tiebrik „Zeehond", wordt met 1 Jan. geplaatst bij het kon. instituut voor de marine te Willems oord als off.-instructeur voor het practisch zee vaartkundig onderricht en het onderwijs in den scheepsbouw, en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. G. H. Thomassen h Thuessink van der Hoop. Z. M. heeft aan den tijdelijk gepensioneerden lsten luit. A. H. A. Reyers bij vernieuwing een tijdelijk pensioen, ten bedrage van f 375 'sjaars, voor den tijd van 5 jaren toegelegd, gerekend wordende aanvang te hebben genomen met den dag volgende op dien, waarop het vroeger aan hem verleend tijdelijk pensioen heeft opgehouden. Gemengd Nieu w s. Vrouw S. te Gorcum, die zich bij een harer buren sedert een jaar zeer verdienstelijk had gemaakt door het ongevraagd steeds passen op de kinderen, beeft thans getoond die diensten niet onbeloond te hebben verricht, daar gebleken is dat zij telkens wanneer zij op de kinderen paste, met een valschen sleutel een kast opende en van de daarin geborgen gelden iets ontvreemdde, het geen tot een niet onaardig bedrag is opgeloopen. Nu zal de politie hair ongevraagd oppassen. Uit Zierikzee wordt geschreven dat men daar zeer de nadeelen van de geïsoleerde ligging ondervindt. Door de onverwachts ingevallen strenge vorst is alle gemeenschap met Rotterdam en den overigen vasten wal, wat het goederenvervoer betreft, afgesneden, en omdat de voorraden van alle benoodigdheden nog in lange niet aangevuld waren, staat een ongewone duurte van sommige artikelen voor de deur. De sleepboot „VlaardingeD" is Don derdag-avond in de spoorweghaven te Eijenoord gezonken. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij niet plaats. Eene net gekleede jonge dame ver voegde zich Donderdag-avond bij den heer J. Tholen fe Winschoten, met het doel een juweelen „stel letje" te koopen. Zij gaf voor, te logeeren bij den heer B. Rijswijk Mulder, kassier aldaar, en uit het gesprek met mejuffrouw Tholen bleek, dat ze met de familie Mulder zeer goed bekend was. De heer Tholen, hoe voorzichtig ook, maakte geen bezwaar eenige „stelletjes", die eene gezamen lijke waarde van ruim f 400 vertegenwoordigden, mee te geven. Spoedig bleek echter dat de jonge dame noch was de logée van den heer Mulder, noch eene juffer Mansholt, waarvoor ze zich had uitgegeven; waarom de heer Tholen niet ten on rechte redenen meende te hebben, de politie met een en ander in kennis te moeten stellen. Het duurde niet lang, of de jeugdige oplichtster, een 22-jarig meisje uit Bunde in Oost-Friesland, werd in een der wachtkamers van het stationsgebouw aangehouden, nog in het bezit der op keur ge vraagde goederen. Op last van den officier van justitie werd zij in verzekerde bewaring gebracht. Naar men zegt, moet het meisje te Bunde een modezaakje hebben, in vereeniging met hare moeder, en tot deze daad gekomen zijn, omdat het geld voor een verschenen wissel niet aanwezig was. Het is wel treurig, doch het gebeurt niet zelden dat de rechter ook over sommige familie aangelegenheden uitspraak moet doen. Dit was ook het geval met het volgende kleine familiedrama. Een landbouwer te den Andel kwam te huis en zag dat zijn ziek kind opzat, niettegenstaande hij zijne vrouw te kennen had gegeven dat het kind te bed moest blijven. Hij gaf zijne vrouw zijn ongenoegen daarover te kennen. De stiefvader van de vrouw, bij dit discours tegenwoordig, gaf als zijne meening te kennen dat het kind zoo ziek niet was; hij trok, zooals de man het uitdrukte, één lijntje met zijne vrouw. De man werd hier over zóó boos, dat hij zijn schoonvader bij den kraag pakte en hem de deur uitsmeet. Bij die ge legenheid schenen vader en zoon elkander nogal wat toegetakeld te hebbenalthans de vader be weerde, dat de zoon een mes in de hand had, en de zoon zette zijn laars op de tafel voor de heeren, om te laten zien dat schoonvader hem die had stukgesneden. De vader diende een klacht in, maar scheen daarover nu berouw te hebben, althans nu hij als getuige gehoord zou worden had hij geen lust den eed af te leggen. Daar het vereischt be wijs geleverd was, werd eene veroordeeling van den beklaagde wegens moedwillige mishandeling tot een maand celstraf en 8 boete geëischt. Te Gent, in de me Hart-Port, sloeg een persoon des avonds laat de ruiten in bij een goudsmid. Onmiddellijk was de politie ter plaatse en arresteerde den man, die nu verklaarde dat hij opzettelijk de daad had bedreven om aan het politiebureel onder dak te komen, daar hij bij de felle koude geen kans zag den nacht buiten door te brengen. Op de lijn Parijs-Versailles is Don derdag te middernacht het vreeselijk verminkte lfjk gevonden van een vrouwhet hoofd was letterlijk verpletterd, slechts een deel van den schedel en het linkeroor waren overgebleveneen arm was van het lijf gerukt; de ingewanden waren uitge rukt en de beenen afgesneden tot aan de knieën. Het lijk was geheel ontbloot, de kleeren waren blijk baar afgescheurd. Yerder op den weg vond men een kindervoet, nog verder een bandje en eindelijk een verminkt kindje. De locomotief was over de on gelukkige vrouw heen gegaan. Men heeft haar identiteit kunnen constateerenzij was 26 jaar oud en hare familie woont te Parijs. Men vond bij het lijk een portemonnaie met 12 fr., twee zakdoeken en verscheidene brieven. De schade, door de overstrooming in Murcia veroorzaakt, bedraagt, het meubilair en de voorwerpen van persoonlijk gebruik niet meege rekend, 8,856,000 fr. Omtrent den jongsten moordaanslag op keizer Alexander te Moskou verneemt men nog enkele bijzonderheden, welke doen zien met hoe veel beleid en voorzichtigheid de aanslag beraamd was. Om alle verdenking weg te nemen, indien soms huiszoeking gedaan mocht worden terwijl de voorbereidende werkzaamheden nog aan den gang waren, had men de kamers van het huis, in welks kelder de mijn begonnen was, met portretten der keizerlijke familie versierd. Ook was de ingang van de mijn zorgvuldig verborgen en de draden der batterij, die de mijn moest doen springen, waren achter het behangsel geleid. De batterij zelve was in een eenvoudig kistje geplaatst, gelijk voor huiselijk gebruik in alle woningen gevonden wordt. Zelfs al had de politie slechts eenige uren vóór de komst van den czaar de woningen langs den spoorweg onderzocht, dan nog zou alleen een zeer nauwkeurig onderzoek den aanslag aan het licht hebben gebracht. Prins Hendrik XX van Reuss-Kös- tritz, die in den afgeloopen zomer op Helgoland met de gewezen paard rijdster mej. Loisett is ge huwd, heeft, blijkens officiëele bekendmaking, van den prinsentitel afstand gedaan en is door den regeerenden Vorst opgenomen in den adellijken stand onder den naam van Harry baron van Rei- chenfels. Volgens een gerucht in het genoemde vorstendom is hij thans benoemd tot adjudant van den vorst van Bulgarije. Te Hon fleur, Frankrijk, is een kruit huis in de lucht gevlogen. De directeur kwam daarbij om en twee werklieden bekwamen ernstige wonden. In de citadel van Kaboel is een oud Hollandsch kanon gevonden, waarop een schip is gebeiteld en met het opschrift „Ahasverus Roster me fecit Amstelredami 1630". In Oranienburg was vooreenigen tijd een man in hechtenis genomen, verdacht van deel neming aan een diefstal. Na eenige weken in den kerker gezucht te hebben, werd hij eindelijk dezer dagen ontslagenmen had geen bewijzen voor zijne schuld gevonden. Gedrukt, maar toch verheugd over het terugbekomen zijner vrijheid, snelde hij naar zijue woning, waar hem echter de grootste jammer wachtte. Zijne vrouw had zich den vorigen avond even moeten verwijderen om een boodschap te doen, en hare drie kinderen alleen achterge laten. Tijdens hare afwezigheid had het bedje van het jongste kind vuur gevat. De rook die daar door ontstond, had de twee oudsten in een staat van verdooving gebracht, die aan hun behoud deed vreezenvan het jongste kind vond de moeder slechts een verkoold lijkje. De reizigers in den expressetrein naar Calais, Maandag-ochtend te 7.42 u. uit Brussel vertrokken, zijn aan een groot gevaar ontkomen. Tusschen Gislenghien en Isières waren de spoorstaven gebroken en indien de trein, welke in twee uren tijds van Brussel naar Rijsel stoomt, in volle vaart daarover gereden was, zouden wagens en reizigers ongetwijfeld verpletterd geweest zijn. Ge lukkig was de goederentrein, welke den expresse- trein 25 minuten vooraf pleegt te gaan, zeer zwaar geladen en ging die zoo langzaam, dat hij zonder ongeval op de bovengenoemde plaatsen aankwam en de wegwachters den staat der rails ontdekten. Deze werden in 25 minuten tijds in zooverre door andere vervangen, dat de expresse, nog bijtijds door het noodsein gewaarschuwd, kon ophouden, juist bij de laatste nieuw gelegde spoorstaaf, en zoo zijn de reizigers er met een uur vertraging afgekomen. Voorts is de geheele weg aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen en heeft men nog een groot aantal gebroken rails gevonden. Xeletrummon. CALCUTTA, 19 December. Generaal Gough vertrok den 17den dezer van Jugdalak, gaande naar Kaboel. De verbinding met Gough werd dien dag hersteld. De inboorlingen bieden geen ernstigen tegenstand. LONDEN, 19 December. Heden is een Kabi netsraad gehouden, waarin over den toestand in Afghanistan is beraadslaagd. Bij het Aardrijkskundig Genootschap alhier is het bericht ontvangen dat het Zweedsche Noord- poolschip „Vega" den 16den dezer behouden te Point-de-Galle is aangekomen. MADRID, 19 December. Voordat de wetgevende Kamers uiteengingen, heeft de minister van bin- nenlandsche zaken op eene interpellatie in den senaat geantwoord, dat het geenszins in de be doeling der regeering lag, om de leden der min derheid te vernederen. Naar haar inzien zou de minderheid verstandiger handelen in het parlement te verschijnen, om over de houding der regeering te beraadslagen, dan zich aan de discussiën te onttrekken. PARIJS, 19 December. In de heden door deu senaat gehouden zitting werd het budget, zooals het opnieuw door de Kamer gewijzigd is, naar de begrr.otingscommissie verzonden. Het aangevraagde krediet van 250,000 fr. voor de tentoonstelling te Melbourne werd toegestaan.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2