LEIDSOH DAGBLAD. Maandag 22 December. N°. 6089. A0. 1879. Frans neemt afscheid van den Bisschop van Bamberg Keizer Karei V bij Fugger. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandci.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: V«o 1—6 regels1.06. Iedere regel meer0.17J. Greoiere letters naar plaatsruimte. Dit Nomnier bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. AAN DE ABONNÉS OP HET LEIDSCH DAGBLAD. De Uilgever heeft het genoegen aan de Abonnés als premie tegen betaling van f2.50 aan te bieden twee prachtige staalgravuren, voorstellende: en Deze beide gravuren, die een handels waarde van f 24 vertegenwoordigen, zijn in het magazijn der Heeren D. SALA ZONEN op de Breestraat tentoongesteld. Ten gevolge eener overeenkomst met die Heeren worden de lijsten tot den hoogst billijken prijs van f 4.50 per stel kant en klaar afgeleverd. Aanvragen, natuurlijk alleen van Abonnés op het Leidsch Dagblad, worden, met het bedrag, ingewacht bij DEN UITGEVER. Aangezien de voorraad niet groot is, wor den de aanvragen genummerd en in volg orde afgeleverd. SXADS-BSRICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN; Gezien de verordening van den 9den Janoari 1868 (Gemeen teblad n°. 1), houdende aanwijziging der plaatsen, dagen en uren voor de verschillende markten binnen deze gemeente j Brengen Ier kennis van belanghebbenden dat, door het invallen van den tweeden Kerstdag op Vrijdag den 26sten December e. k., de Yeemarkt niet op dien dag, maar op Woensdag te voreiij den 24sten dezer, zal worden gebonden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 18 December 1879. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leidon doen te weten, dat het 1ste suppletoir kohier van de plaatselijke directe belastingen voor 1879 is goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten dezer provincie bij besluit van 15 December jl. en op heden aan den Gemeente-ontvanger ter invordering ter band gesteld, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den hij de wet bepaalden voet te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 20 December 1879. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad N®. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat gedurende de week van 14 tot en met 20 December zijn aangegeven als door rood vonk aangetast 19 personen; als aan die ziekte overleden 3. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 20 December 1879. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 20 December. Hedeu zijn aan de hoogeschool alhier bevor derd tot doctor in de rechtswetenschap de heer G. H. Bast, geb. te Hoorn, met academisch proefschrift, get.: „Iets over misdrijven bij verkie zingen", en de heer M. E. Kronenberg, geb. te Deventer, met academisch proefschrift, get.„Iets over enkele bankbreuk. (Vergelijking van de wet van 10 Mei 1837 [Staatsblad N°. 21] met het ontwerp-Strafwetboek van 1875 en dat van 1879)"; en tot doctor in de wijsbegeerte eu let teren de heer U. Ph. Boissevain, geb. te Amster dam, met academisch proefschrift, get.: „De re militari proviciarum hispaniarum aetate impe- ratoria." Door heeren commissarissen van het muziek gezelschap „Sempre Crescendo" is aan den burge meester dezer gemeente ter hand gesteld een be drag van 85.90, zijnde de zuivere opbrengst van het concert, op Dinsdag den 9den Dec. 11. ten voordeele der algemeene armen van Leiden gegeven. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkbuis alhier opgenomen van 6893 volwas sen personen eu van 813 kinderen. Door den gemeenteraad van Oegstgeest is tot hulponderwijzer benoemd de heer J. Muller, hulponderwijzer te 's-Graveuhage. Tot vader en moeder in het diaconie-wees- en bestedelinghuis te Aalsmeer zijn benoemd R. A. Hijlkema en echtgenoote, in dergelijke betrekking werkzaam te Woubrugge. Er hadden zich 30 sollici tanten aangemeld. Men schrijft aan het Rott. Nwbl. uit Den Haag het volgende, dat voorzeker lang geen alle- daagsch nieuwtje is: De penningmeester der Neder- landsche hoofdcommissie van de wereldtentoonstel ling Ie Parijs, dr. L. Mulder alhier, heeft Maan dag 11. de vuurproef doorstaan, eu dat wel met vrijwat. beter succes dan de brandkasten te Arn hem. Zijn geldelijk beheer is door eene uit en door de hoofdcommissie gekozeD deputatie onder zocht, bestaande uit mr. W. O. T. Van Oud- heusden, mr. W. Van der Vliet en den heer C. T. Stork, die er een geheelen dag aan hebben gewijd. Alles werd in de beste orde bevonden, gelijk, zooals een mijner vrienden die het weten kan mij weder verzekerde, op de laatst gehouden vergade ring der hoofdcommissie in een schriftelijk verslag is medegedeeld. Met hare dankbetuiging voor de „nauwkeurige kwijting zijner veelal moeielijketaak" werd de penningmeester gedechargeerd. Nu, gewis is er heel wat aan zulk eene fiuanciëele administratie te doen geweest, die over veel schijven loopt, en voor een aanzienlijk deel op afstand moest gevoerd worden, want de voornaamste uitgaven zullen wel te Parijs geweest zijn. En de dank der hoofd commissie past ongelwijfeld eigenaardig bij het resultaat der rekening. De penningmeester'moet, naar mij is verzekerd, hebben kunnen mededeelen dat er een saldo is van bijna een en dertig en een half mille, zegge f 31,500. Dat is voor 's lands kas een buitenkansje, hetwelk niet alle dagen voorkomt. De Kamers stonden f 235,000 toe, en de hoofdcommissie heeft dus zoo ongeveer 13.4< pet. van het gevoteerd bedrag ongebruikt gelaten. Pleit dit voor een zeer accuraat beheer, het spreekt ook luide ten voordeele der hoofd commissie en voor hare zorg ten opzichte van 's Rijks penningen. Vroegere tentoonstellings commissies hebben zich in zulk een geldelijk resul taat niet kunnen verheugen, en des te meer hulde verdient dan ook zeker het thans verworven glansrijke einde: f 31,500 in het laatje van den fiscus terug! Uit Apeldoorn wordt gemeld dat het Kerst feest dit jaar op „Het Loo" mei. meer dan gewonen luister zal gevierd worden. Bij den kerstboom van de Kouingin zijn, naar men verneemt, de kinderen van eenige autoriteiten geïnviteerd en de gewone uitdeeling van hammen aan de drijvers der koninklijke jacht zal dit jaar bijwijze van kerst boom plaats hebben. De „Almanach de Gotha" voor 1880 geeft eenige vergelijkende tabellen. Daaraan zijn de vol gende opgaven ontleend. In de rij der Europee- sche staten wordt Nederland gerangschiktnaar de grootte der bevolking, als de 13de; naar de oppervlakte, als de 19de; naar de dichtheid der bevolking, als de tweede. Alleen België is dichter bevolkt en telt 186 inw. op 1 vk. kil., tegen 128 inw. in Nederland. Op de lijst betreffende de verhouding der ge-lachten is aangegeven hoeveel vrouwen in elk der Europeesche landen worden aangelroflen op 1000 mannen. Op die lijst staat Nederland, dat 1018 vrouwen telt tegen 1000 mannen, bijna onderaan. Geheel onderaan staat Griekenland met slechts 906 vrouwen op de 1000 mannen. Het betrekkelijk grootste aantal vrouwen wordt, gevonden in Waldeck, namelijk 1130 op de 1000 mannen. Met betrekking tot de exploitatie van spoor wegen bekleedt Nederland de vijfde plaats; de eerste vier plaatsen worden ingenomen respectievelijk door België, Luxemburg, Groot-Britannie en Zwitserland. Het aantal postkantoren is betrekkelijk het grootst in Groot-Britannië, met 1 kantoor op 23 vk. kilometers; daarna volgt Nederland met 1 kantoor op 26 vk. kilom. De Amsterdamsche briefschrijver van de Pr. Gron. Crt. geeft van deu nieuwhenoemden burgemeester der hoofdstad de volgenden schetsMr. Van Tienhoven stamt af uit Werkendam of ergens daar in de buurt, heeft te Utrecht zijn meester schap inderdaad meesterschap in de beide rechten gehaald, werd kort na zijn promotie hoog leeraar aan het athenaeum, nam ontslag uit die betrekkiug, omdat hij in deze toenmaals zoo half slachtige inrichting van hooger onderwijs afdoende verbetering wenschte, zag zeer kort daarna zich door zijne medeburgers afvaardigen naar den ge meenteraad en door de raadsleden gekozen tot wethouder (vacature-Tindal), voor welke benoe ming hij bedankte, om acht. dagen later opnieaw te worden gekozen tot wethouder (vacature-Coninck Westenberg), welke benoeming hij aannam. En toen naar de Tweede Kamer! Nu nog minister, zei men. Neen, burgemeester van Amsterdam, zei de „vox populi", toen het aanstaand aftreden van jhr. Den Tex bekend werd. Eu nu is de heer v. T. op betrekkelijk jeugdigen leeftijd (de schrijver gelooft niet dat hij veel dichter bij de veertig dan van de dertig is) burgemeester van het trotsche Amsterdam nu neemt hij de positie in die schr. zoo vrij is de schoonste in Nederland te noemen, in deze dagen nu Arasterdam weer de hartader des lands is, nu Amsterdam, niet alleen op eigen be lang bedacht, zelfs de kapitalen heeft verschaft om Rotterdam een passage, en tram te bezorgen. De keuze van den heer v. T. is in alle opzichten een gelukkige. Hij kent Amsterdam, hij kent de gemeentelijke huishouding door en door, hij is zoo zuinig als dat onder de tegenwoordige om standigheden maar eenigszius mogelijk is, hij is een knap man in algemeenen zin en in het bij zonder in het finantiewezen en het recht; hij is een vriendelijk, humaan, voorkomend man, een sympathieke persoonlijkheid, een handige debater, een warm pleiter voor de zaak die hij voorstaat, een man uit één stuk. een figuur van betee- kenis. Een burgemeester van Amsterdam is sedert Pock den ganschen dag ten raadhuize en voor een ieder te spreken, hij is het middelpunt in hoogste ressort waarom de geheele gemeentelijke administratie draait; hij vervult geen „sinecare"- achtig eerepostje, maar een hoogst gewichtig ambt, dat met minstens dertig duizend gulden 's jaars (zooals te Berlijn, Weenen enz.) moest worden gehonoreerd, maar waarvoor acht duizend gulden wordt betaaldomdat het een eerepost is, en daar moet altijd geld bij. De nieuwe titularis

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1