zakelijk bewogen om twee denkbeelden opneming in het rijks-pensioenfonds of toetreding tot de vereeniging „Eigen Hulp." Ten slotte werd met algemeene stemmen een voorstel aangenomen om eene commissie te benoemen, die zou onderzoeken of een weduwen- en weezenfonds kans van slagen zon hebben. Voor die commissie werden 5 heeren benoemd en daarbij werd den heer De Bosch Kemper verzocht de commissie met zijn advies en raad te willen bijstaan, hetgeen deze bereidvaar dig beloofde. Aan die commissie is mandaat ge geven, zoo noodig tot 1 Juni 1880, om daarna rapport uit te brengen. De volgende vergadering, na het uitbrengen van dit rapport, zal ingevolge bet besluit der vergadering weder te Utrecht plaats hebben. De minister van waterstaat heeft met 22 Dec. e. k. het ijkkantoor te Utrecht tijdelijk aan gewezen voor den ijk van gasmeters; alsdan zullen tevens voor dat doel geopend zijn de ijkkantoren te 's-Gravenbage, Rotterdam, Dordrecht, Amster dam, Zwolle, 's-Hertogenbosch en Utrecht. Het stoomschip „Rotterdam" is gisteren van Nieuw-York te Maassluis aangekomen. De officier van administratie 1ste kl. C. H. S. Pastor, behooreude tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met 20 dezer op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft aan mr. K. W. P. P. baron Gericke van Herwijnen, raad van legatie bij Zr. Ms. gezantschap te Londen, verlof verleend tot het aan nemen van het officierskruis der orde van Leopold, hem door den Koning der Belgen geschonkenmet 1 Jan. 1880, ter vervanging van de op 31 Decem ber e. k. aftredende en niet herkiesbare leden van de geneeskundige raden, tot leden dier raden be noemd: voor Zuid-Holland: dr. H. Boursse Wils, te Leiden; dr. P. J. I. Schmidt, te Rotterdam; P. J. Moet, apoth. te's-Gravenhage en tot plaats vervangende leden voor Zuid-Holland: dr. T. H. Blom Coster, te 's-Gravenhagedr. H. Van Vollen hoven, te Rotterdam; dr. J. Vroesom de Haan, te Rotterdamdr. G. D. L. Huet, hoogleeraar te Leiden G. W. Boot, apotheker te Gorcumdr. E. A. Van der Burg, hoogleeraar te Leiden, en dr. J. Bosscha, hoogleeraar te Delft. Gemengd Nieuws. Door de politie alhier is naar de ge vangenis te 's-Gravenhage overgebracht C. T., die zich aan bedelarij heeft schuldig gemaakt. Tot groot gerief van voetgangers en niet minder van trekpaarden is gisteren de Sche- veningsche weg over de geheele breedte met zand bestrooid. Ons gemeentebestuur is in dit opzichtniet achtergebleven, want met genoegen hebben wij ge zien dat de Witte- en Zoeterwoudsche singels, alsmede de Vest en de paden van het Plantsoen aan de zijde van de singelgracht met zand en asch bestrooid zijn, zoodat het gevaar voor wandelaars in verband met de gladheid dier wegen heeft op gehouden. Op grond van een schrijven van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zuid-Holland is bekendgemaakt dat de mazelen te Scheveningen epidemisch heerschen. Gistermorgen heeft men op den Lo os- duinschen weg een dood paard gevonden, dat tevens deerlijk verwond was. Bij nader onderzoek is gebleken, dat het dier toebehoorde aan den stalhouder Starrenburg te 's-Hage. Waarschijnlijk heeft het paard, dat tegen de duinen aan zijn voedsel moest zoeken, door den honger gedreven over een sloot willen springen en daarbij den dood gevonden. Een ander paard, dat ook buiten zijn maal moest ophalen en van denzelfden stal houder, is op last van de politie naar hem terug gebracht. Zoolang de vorst duurt, is te Amster dam als politie-maatregel voorgeschreven, dat de agenten overdag, evenals 's nachts, eene dregge in een foudraal over den rag moeten dragen, om dadelijk hulp te kunnen bieden als iemand door het ijs is gezakt. Te Rottevalle zijn gisterochtend door den veldwachter een vader, Bate Batema geheeten, en diens dochter in hunne woning vermoord ge vonden. De burgemeester van Achtkarspelen heeft zich onmiddellijk derwaarts begeven, om een onderzoek in te stellen. Ook de justitie uit Leeu warden is naar Rottevalle vertrokken. Maandag heeft, zooals gemeld is, in de mijn Wilhemsglück bij Hall een ontploffing plaats gehad terwijl 20 werklieden in de kapel waren bij de lezing van het gebed. Bij den schrik vergaten zij dat de deur naar binnen openging en vlogen zij tegen de deur aan, zoodat deze van buiten niet kon wordeD geopend. Later bleken 12 arbeiders geheel verbrand en 8 zoo zwaar gekwetst, dat er slechts 2 in het leven kunnen blijven. Zekere Bournot, een gevaarlijk boos- doener, onlangs tol tien jaar dwangarbeid veroor deeld eu in eene andere nog aanhangige zaak be trokken, werd dezer dagen te Parijs voor een rechter van instructie gebracht. Terwijl deze een getuige verhoorde snelde Bournot, die op eenigen afstand stond, onverhoeds de gang door, rende de groote trap af, drie verdiepingen naar beneden, eene bin nenplaats over en verdween Te Pest zal eerstdaags een interes sant proces behandeld worden. Mevrouw Blasius Rokawina, een bekende schoonheid, is het offer eener gasontploffing geworden. Het gas had, ten gevolge van een barst in de hoofd buis, zich in een der vertrekken der dame opgehoopt, terwijl de gasmaatschappij, hoewel van het bestaan dier scheur verwittigd, steeds verzuimd had het ge brek te herstellen. Een ontploffing in bedoeld ver trek heeft tóen plaats gehad waarbij de jonge dame verschillende brandwonden in het gezicht en op het lichaam bekwam. Deze heeft nu een proces legen de gasmaatschappij begonnen, ten einde schadever goeding wegens hare verloren schoonheid te erlan gen, zoodat de rechters geroepen zullen zijn om te beslissen hoeveel wel de sch ïonheid eener jonge vrouw waardig is. Welke deskundigen over deze moeilijke vraag zullen te beslissen hebheu is nog niet bekend. Rondom Giins, in Ho tl gar ij e, moes ten in den laatsten tijd kort na elkaar twaalf vrouwen worden in hechtenis genomen, als ver dacht van hunne mannen door arsenicum te heb ben vergiftigd. Toen de passagierstrein van Keulen gistervoormiddag kort bij het slation Neuss ge naderd was, werden de vier achterste waggons boven op den berg daarvan afgerukt, die met donderend geraas naar beneden stortten en daar geheel verpletterden. Gelukkig waren deze wagens alleen met postpakketten beladen, zoodat geen tnen- schenlevens te betreuren zijn. Door roovers zijn in Epirus twee En- gelschen gevangen genomen. Eene som van 48,000 gulden wordt als losgeld geëischt. Yan de omstandigheid dat een over leden agent van politie te Scbaerbeek door zijn ambtgenooten werd begraven, maakten eenige dieven gebruik om hun slag te slaan. Zij drongen een estaminet binnen, en terwijl een hunner den eigenaar aan den praat hield, ledigden de anderen de geld- lade op het kantoor. BUITENLAND. Frankrijk- Onlangs heeft de gemeenteraad van Parijs be sloten, dat het uitgebreid lager onderwijs geheel kosteloos zal gegeven worden. Op dit oogenblik zijn er vier scholen van dezen aard; de vijfde is in aanbouw en er is reeds sprake van een zesde. Deze scholen zullen te zamen plaats hebben voor 2400 leerlingen. De meerderheid van de door den Senaat benoemde commissie tot onderzoek van het wetsont- werp-Maigne ter afschaffing van de Zondagswet is dat wetsontwerp gunstig gezind. De gezamenlijke spoorwegmaatschappijen hebben besloten met i Januari a. s. nieuwe tarie ven in te voeren, volgens hetzelfde systeem als de tarieven bij de Duitsche spoorwegmaatschappijen. Het schijnt nu nagenoeg zeker te wezen dat nog vóór het eind van het jaar een nieuw Fransch ministerie zal worden gevormd, of liever dat de heer Freycinet zal worden belast met de recon structie van bet tegenwoordige kabinet. De groote fout van den heer Waddington is geweest, dat er krachtige leiding ontbrak. De heer Preycinet zal hoogstwaarschijnlijk, wat dit betreft, niet zondigen. Maar voor het overige zal weinig zijn veranderd. Angstwekkende maatregelen heeft men van zi bedaard beleid niet te wachten. Duitsckla.iacL In het Pruisische Huis van afgevaardigden gisteren het adres van het Elbinger gemeentebt stuur aau de orde gekomen tegen het beslnit va den minister van onderwijs en eeredienst, den hee Von Puttkamer, waarbij aan de volksschool t Elbing (die door het gemeentebestuur met goed keuring van 's ministers voorganger, dr. Falk, al eene gemengde, voor evangelische en katholiek kinderen toegankelijke school was ingericht) haa confessioneel karakter was teruggegeven. De minis ter wierp het verwijt van zich als zou hij eene kerke lijke reactie beoogenhij beschermde alleen de chris telijke volksopvoeding en beschouwdealsonmisbaret grondslag daarvan het behoud van het christelijk con fessioneel karakter der lagere school. De gemengde school kon hier of daar wegens bijzondere plaatse lijke omstandigheden de alleen mogelijke zijn, maar dat moest naar de eischen der praktijk beoor deeld worden. De gemeentebesturen mochten daarbij geeue onvoorwaardelijke autonomie uitoefenen. Bij zijn besluit was hij ook geleid door de overweging, dat het de plicht der regeering is, de confessio- neele minderheden te beschermenjuist bij den tegen woordigen confessioneelen strijd mocht men de kerkelijke minderheden niet dwingen tot in stellingen, die met bare godsdienstige overtuiging in strijd waren. Een langdurig debat is op die verklaring des ministers gevolgd, dat eindelijk tot beden verdaagd werd. Het Heerenhuis heeft de spoorwegwet aan genomen gelijk die door het Huis van afgevaar digden was goedgekeurd. In den loop van het debaf deed graaf Molt-ke het militair belang uit komen van deze wet tot aankoop van verscheidene particuliere spoorwegen door den staat. Spoorwegen waren het belangrijkste middel bij het oorlog voeren, waut een spoedig vervoer van troepen en materieel was van Je grootste beteekenis. Het was dan natuurlijk een groot voordeel, wanneer het krijgsbestuur met slechts een enkel spoorwegbestuur te doen bad. België. Uit Antwerpen wordt gemeld dat de regeering aan bet bestuur der stad een subsidie van 100,000 fr. heeft toegezegd tot tegemoetkoming in de kosten eener grootsche viering van de onafhankelijkheids- feesten in 1880. Een gelijke som wenscben burgem. eu schepenen daarvoor beschikbaar te stellen, en weldra zal met de aanvrage van dit krediet het programma der feesten aan de goedkeuring van den Antwerpschen gemeenteraad worden onder worpen. Op dit programma komen de volgende feesten voor: een groot Yenetiaansch avondfeest op de Schelde; de uitvoering eener nationale cantate in den geest van de Rubens-cantate, waar mede indertijd zooveel succes werd ingeoogstin wijding der nieuwe schietbaan van de „garde civique" door een wedstrijd tusschen Belgische en buitenlandscbe schutters; inwijding van nieuwe havenwerken en losplaatseninwijding van een ge- denkteeken ter herinnering aan den afkoop van de Scheldetol; onthulling van het standbeeld van Quentin Metsysroeiwedstrijd op de Schelde paarden-wedrennenilluminatie en vuurwerk enz. enz. Het plan bestaat dat de koninklijke familie een deel dezer feesten zal bijwonenzij zal niet per spoor naar Antwerpen komen, doch door een eskader van feestelijk getooide stoombooten te Boom ontvangen worden en van de zijde der Schelde haren intocht in de stad maken. Groot-Britannië. De „Central News" zegt dat de telegrammen uit Indië natuurlijk druk in de militaire kringen te Londen besproken worden en dat velen den toe stand voor zeer gevaarlijk houden. Zij meenen dat, als generaal Roberts vele gevechten moet leveren als die van de jongste dagen, zijne krijgsmacht niet voldoende zal zijn. Volgens de „Central News" heeft de Indische regeering dan ook verzocht, ter stond vijfduizend man uit Europa te zenden. Het blad merkt voorts aan, dat men in het hoofdkwartier te Kaboel er geen denkbeeld van schijnt gehad te hebben, dat een eenigszins georganiseerd Afghaansch leger als dat. hetwelk zich thans is komen ver- toonen, gevormd kon worden.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2