plaats hebben en het onbehoorlijk loopen met de handen in de broekzakken tegen te gaan. Een koffiehuishouder, die zijn koetjes op het droge had, leefde met vrouw en dochter in een vrij afgelegen huis, een oud klooster nabij de Fransche gemeente Viaye-les-Moines, aan den zoom van een bosch. Zijn grondeigendom had hij verpacht aan zekeren Queyron, een man in de kracht des levens en iemand van een woest en wraakzuchtig karakter. Aanhoudende geschillen waren daarvan het vrij natuurlijke gevolg en in het gemoed des pachters vestigde zich een onver zoenlijke haat tegen zijn landeigenaar. Reeds langen tijd bespiedde hij zijne gangen, en toen hij hem op zekeren dag zijne woning zag verlaten, volgde hij hem met zijn tweeloopsgeweer bij zich. Daar bukte zich de renteuier om bij een beekje, dat verstopt was geraakt, de oorzaak van dat ongeval te onderzoeken. Dat was een gunstig oogenblik voor den wraakzuchtigen pachter; een schot knalde, nog een en de grondeigenaar stortte doodelijk getroffen neder. Dezer dagen heeft de jury van het dep. Haute-Loire den moordenaar ter dood veroordeeld. BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer van afgevaardigden heeft de heer Lockroy gisteren de regeering geïnterpelleerd over de toepassing der amnestie-wet. De minister Le Royer verklaarde dat de wet in haar wezenlijken geest is toegepast. Het was niet mogelijk de personen amnestie te verleenen, die er van uitgesloten zijn gebleven. De minister citeerde brieven van niet geamuesteerde personen, die hoonend zijn voor den president Grévy, terwijl de schrijvers verklaren dat zij de verantwoordelijkheid van de moorden der commune op zich nemen. Men kan, zeide de spreker ten slotte, de daden van het ministerie gispen, maar niet zijne bedoelingen. Het wil de vrijheid volstrekt geen belemmeringen in den weg leggen. Vervolgens is met 276 tegen 109 stemmen eene motie verworpen, om eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag, welke motie de regee ring verklaarde niet te kunnen aannemen, daar zij hierin eene afkeuring zag van hetgeen zij ge daan had. De Kamer heeft daarentegen met 255 tegen 57 stemmen eene motie goedgekeurd, die de regeering had aangenomen en waarbij ver klaard wordt dat de Kamer zich vereenigt met de gevoelens, door het gouvernement uitgedrukt, en de ophelderingen over de toepassing der amnestie wet goedkeurt. Duits<'hland. De half-officiëele „Politische Corresp." deelt thans, omtrent het jongste plotseling overlijden van den Turkschen gouverneur-generaal van Al banië, zulke bijzonderheden mede, dat er geen twijfel meer bestaat of deze is zijn natuurlijken dood niet gestorven, maar men heeft hem vergiftigd. België. Het wetsontwerp, door den minister van justitie ingediend, hetwelk valschheid in balansen van naamlooze vennootschappen strafbaar stelt, bestaat slechts uit 3 artikelen. Het 1ste artikel stelt deze valschheid gelijk met vervalsching van inventa rissen en het desbewust gebruik maken daarvan art. 2 bepaalt dat de balans, ten aanzien van de toepasselijkheid der artikelen daarop, geacht wordt te bestaan sedert het oogenblik dat zij aan de aan deelhouders ter inzage wordt medegedeeldterwijl eindelijk art. 3 het 1ste boek van den Code pénal op het bij art. 1 omschreven misdrijf van toe passing verklaart. Spanje. Het Parijsche blad „Le Temps" ontving van zijn berichtgever te Madrid eene dépêche, welke vroegere mededeelingen over de onstuimige zitting der Cortes bevestigt. Deze dépêche is uit Hendaye verzonden, omdat de telegrammen, welke te Madrid worden aangeboden, bf ingehouden öf slechts verminkt worden overgebracht. Telkens wanneer de heer Canovas trachtte in opheldering te treden over zijne persoonlijke betrekkingen en de houding der meerderheid tegenover den afgetreden maarschalk, werd hij door de meerderheid en van de tribune heftig in de rede gevallenen toen hij weigerde het debat met de constitutioneele partij voort te zetten, om naar den Senaat terug te keeren, ontstond er een onbeschrijfelijk rumoer, grooter dan op eenig tijdstip der revolutie van 1873. De geheele linkerzijde stond op, om tegen de schor sing der zitting te protesteerenop de tribunes werd geschreeuwd en gefloten de dames, het corps diplomatique en de vertegenwoordigers der pers verwijderden zich in allerijlde voorzitter dekte zich, terwijl tusschen de meerderheid en de min derheid heftige bedreigingen werden gewisseld. Eindelijk, te midden van een tumult, erger dan op de Plaza de Toros, lieten de gouverneur van Madrid en de deurwachters het gebouw der Cortes ontruimen en, zonderling genoeg, gaf de president last om alle toegangskaarten voor de dagbladschrij vers in te trekken, ofschoou het schandaal was ontstaan op de tribune, waar slechts personen toe gang hadden met kaarten van het bureel. Groot-Bri tauuië. De „London Gazette" maakt een koninklijk be sluit bekend, waarbij het Parlement tegen 5 Fe bruari bijeengeroepen wordt. Het Engelsclï-Zwitsersche uitleveriogstractaat is met een jaar verlengd. Het rapport van het bureau van Landbouw in de Vereenigde Staten meldt een verbetering van de katoenopbrengst in Texas, Louisiana en Arkansas. De graanopbrengst is echter minder voordeelig; het koren is niet goed rijp geworden. Oostenr.-Honsr. Ilonarelite. Het bevestigt zich dat de Oostenrijksche regee ring het voorstel van Rusland van de hand ge wezen heeft, om gemeenschappelijk bij de Porte in zake de overgave van Gusinje tusschenbeide te komen. Rusland. Een uit St.-Petersburg ontvaugen particulier schrijven houdt in dat voortdurend van daar ver sterkingen naar Turkestan worden gezonden ter voorbereiding van den Russischen veldtocht, die in de lente van 18S0 in Centraal-Azië zal plaats hebben. De aanval op Merw, die gepasseerden zomer had behooren te geschieden, staat dan zeker te wachten. De colonne, die vroeger uit Krosno- vodsk is opgerukt, houdt thans Tchat nog bezet. Negen ijzeren kanonneerbooten zullen zich, ter ondersteuning van de operation, van de zijde der Amnr-Darja aan de Aral-flottilje aansluiten. Twee dier schepen hebben hunne bestemming reeds be reikt en zullen aan den mond der Sirdava-rivier in elkander gezet worden. INGIEZOIVBEIV. Dn choc des opinions, jaillit la vérité, Vergun ons daarom, waarde Redacteur, een klein plaatsje in uw geacht blad, ten einde het „Lid van Eigen Hulp" op enkele zijner bemer kingen te antwoorden. Het ligt evenwel niet in onze bedoeling het „Lid" op den voet te volgen. Alléén een enkele greep om aan te toonen, dat ZEd. zich blijkbaar door zijne fantasie heeft laten medesleepen en door ZEds. blinde ingenomenheid met Eigen Hulp niet bemerkt heeft dat ZEd. de zaken in een verkeerd daglicht plaatst. Over die zoozeer gewaardeerde contante betaling zullen wij niet lang uitweiden, daar iedere huis vrouw en menig hoofd des gezins zal kunnen ge tuigen hoe lastig zulks is. Het „Lid" begint met Engelsche toestanden te bespreken en komt dan van zelf allereerst op de jams en marmelades. ZEd. wil die goederen te Leiden in entrepot opslaan (zie middelste kolom, 11de regel) met een slijter aan het hoofd! Onwillekeurig krijgt men hier wel een weinigje een idéé alsof het „Lid" tevens gastronoom is. Immers, niemand zal beweren dat de artikelen waarvoor bet „Lid" voornamelijk te velde trekt, zaken zijn van dagelijksche behoefte, maar vééleer onder de snoeperijen behooren te worden gerekend (behalve natuurlijk eieren) en dus in de Veree- niging Eigen Hulp ten eenenmale overbodig zijn. En nu de prijzen. Het „Lid" zegt hiervan „naar men ons verzekerd heeft". Wij kunnen hem daarentegen de verzekering geven dat men van Londen geen gelei of potted ■WLLMLiA iff WIII DiiKg^TntffiYafe-/aaBBMMWBaaMMaBBS3a5SBgaBMiBj: meat voor 30 cents kan betrekken, ongereken nog hetgeen gebroken aankomt. Daarbij komt nog dat de geleien die in enlre pot liggen en niet vóór de warmte zijn opgeruimd bederven. Hoe het lid vervolgens met eieren en sinaas appelen door elkander haspelt, is ons totaal on begrijpelijk de prijzen toch dier artikelen regelei zich geheel wat de eerste betreft naar den tijd vai het jaar en van de tweede naar den aanvoer. Over wijn zulleu wij geen oordeel vellen. H.H wijnkoopers zullen dat zelf het beste kunnen doen Ten slotte nog dit. Ieder zal wel toestemmen, dat men alléén door jarenlange ondervinding ge heel op de hoogte zijner zaken kan komen. Daai wij nu nooit leden der Vereeuiging „Eigen Hulp" zijn geweest, kunnen wij niet beoordeelen in hoe verre commissarissen of slijters genoegzaam op de hoogte zijn om alle voorhanden artikelen naai eisch te kunnen beoordeelen; maar dat men hier zulks nog lang niet is, blijkt uit het slot van het artikel van het „Lid." Wij eindigen dus met den raad, zich alvast te gaan oefenen in warenkennis. Later kan men dan de zaken naar het ideaal van het „Lid" voortzetten. Geen leden der Vereeniging „Eigen Hulp Mijnheer de Redacteur Is de politieverordening omtrent het wegbikken der sneeuw op de straten soms niet van toe passing op de politie zelve? Men zou dit meeneu, als men de halsbrekend gevaarlijke dikke bevroren sneeuwmassa ziet die alle bruggen, plei nen, en den omtrek van kerken, publieke ge- boueen, museums, rijksgebouwen en ledigstaande huizen bedekt en waarop de voetgangers gevaar loo pen hunne heeuen te breken. Hindert echter die onopgeruimde sneeuwmassa op bovengenoemde plaatsen niet, dan zien wij niet in waarom zij voor de huizen der burgerij wel zoude in den weg liggen; en beschouwen dan dit geheele arti kel der politieverordening alléén als een nutteloos tergmiddel om de burgerij te plagen en over te leveren aan beu die van 75 cents tot vier gul den geëischt hebben om de straat te bikken, en dien eisch invorderden met behulp van een al- guazil der Leidsche Hermandad, die u beval „on middellijk" de straat te doen schoonmaken met het gevolg dat de eerzame huisvrouw, die niet aan zulke „grimme" boodschappen gewend is, zich laat intimideeren en alles betaalde wat geëischt werd. Met deze grieve bloot te leggen, geef ik slechts lucht aan eene algemeen gevoelde veront waardiging onzer stadgenooten, die reeds over vloedig genoeg met belastingen gezegend zijn, om niet nog met extra heffingen belast te willen wor den en die er voor bedanken beschouwd tc worden als „la gent taillable et corvéable a merci". S. Telegrammen. WEENEN, 16 December. De Oostenrijksche delegatie heeft met 30 tegen 29 stemmen Von Schmerling tot president gekozen. ROME 16 December. In de Kamer der afgevaar digden heeft de heer Baccarini, minister van openbare werken, een ontwerp aangeboden, waarbij een krediet van 12 millioen wordt aangevraagd voor de uitvoering van openbare werken in de gemeenten, waar de bevolking in nood verkeert. Dit ontwerp werd urgent verklaard. De commissie, belast met het onderzoek van het ontwerp op de vermeerdering der militaire uitgaven, is het met "den minister van oorlog, den heer Bonelli, eens geworden. Zij heeft het ontwerp in beginsel aangenomende uitgaven zullen over vijf jaren verdeeld worden. KAIRO, 16 December. De laatste berichten, bij de Egyptische regeering uit Abyssinië ontvangen, luiden gunstiger. Gordon-pacha zou Massowah verlaten. KONSTANTINOPEL, 17 December. De Griek- sche gevolmachtigden hebben aan de Porte eene nota gezonden, waarin zij de bespoedigde bijeen roeping der commissie voor de grensregeling vragen, en eene nieuwe lijn voorstellen, welke meer zuid waarts loopt. Zij dringen er ook op aan, dat de Porte eene definitieve grenslijn voordrage, omdat anders alle verdere beraadslaging nutteloos zou zijn.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2