De hongersnood in Opper-Silezië neemt nog steeds toe. De ellende is in de kleine landsteden nog vreeselijker dan in de dorpen. Vooral te Loslaw eu te Sehrau lijdt de bevolking verschrikkelijk. Te Sehrau, een stadje tusschen Pless en Rybnick, buiten het spoorwegnet gelegen, wonen 600 huisgezinnen, waarvan 200 zonder eenig middel van bestaan. De burgemeester van laatstgenoemd plaatsje verzekert dan ook, dat in dien niet binnen veertien dagen voldoende hulp komt, al deze lieden door koude en gebrek moeten omkomen. Tal van kinderen loopen bij de hevige koude barrevoets over de besneeuwde straten. Het gemis aan spoorwegverbinding maakt het kolen- vervoer uit de in de nabijheid gelegen kolen- schachten dubbel zoo duur als de prijs dier brandstof bedraagt. De geringe hoeveelheid in voorraad zijnde aardappelen bestaat uit soorten, die voor de ge zondheid gevaarlijk zijn. Te Solarnia, een plaatsje tusschen Kosel en Ratibor, heeft zich vlekkeu- typhus vertoond. In Japan is thans de pijnbank voor goed afgeschaft. In Beieren zal eerlang weder een doodvonnis ten uitvoer gelegd worden. Een bak kersknecht, Johan Kasper Holleber, was den 26sten September jl. door het hof te Aschaflenburg wegens diefstal en moord ter dood veroordeeld en de koning heeft den 7den dezer het verzoek om gratie van de hand gewezen. De heerX. indenParijschenFaubourg du Ronle gaf dezer dagen een afscheidsdiner aan een aantal vrienden voordat hij de stad verlaten zou om elders een huwelijk aan te gaan. Aan het einde stelde iemaud de gezondheid der bruid voor, toen het bleek dat er geen champagne meer was. In hunne uitgelatenheid besloten de gasten, die zei ven uit den kelder te gaan halen. De heer X. liet hen één voor één nederdalen en wierp toen onverhoeds de deur achter hen in het slot, schoof de grendels dicht en ging naar bed. Den volgenden dag vertrok hij, na zijn bediende zijn afscheid te hebben gegeven. De kelder nu bevond zich onder een tuinhuis, waar het diner had plaats ge had, en er verliepen twee dagen voordat de onge lukkige gevangenen de aandacht konden trekken. De politie stelt een onderzoek in en men verdiept zich in gissingen wat X. tot de daad kon be wogen hebben. INGEZONDEN. Eigen Hulp. Wij ontvingen eenigen tijd geleden een circulaire van het Hoofdbestuur der Vereeniging „Eigen Hulp", de mededeeling inhoudende dat het bestuur eene overeenkomst had aangegaan met eene Rot- terdamsche firma tot levering van „koloniale waren en aanverwante artikelen voor huishoudelijke consumtie." Hoewel wij nu gelooven dat zulk eene overeen komst eenigermate ten bate zal komen van de leden dezer Vereeniging, zoo vreezen wij toch dat het beoogde doel, nl. goede en goedkoope waar verkrijgbaar te stellen, slechts gedeeltelijk zal wor den bereikt, en wel omdat de Vereeniging met twee groote factoren te kampen heeft, namelijk: 1°. de contante betaling, 2°. de dwang zich bij één en denzelfden leverancier te bepalen. Over het tweede punt zal men gemakkelijk heenstappen wanneer slechts de geleverde waar in alle opzichten vol doet maar over het eerste (de contante betaling) alléén ddn, wanneer de prijs der waar a a n m e r- k el ijk verschilt met dien van andere leveranciers. En onder „aanmerkelijk" verstaan wij niet eene armzalige vermindering in prijs van 5 of 6 percent, zooals dit nu het geval is, maar eene vermindering van 40 of 50 percent. Dat dit mogelijk is bewijzen de Vereenigingen van Eigen Hulp in Engeland. In uw nommer van 8 December wordt mede gedeeld dat eene deputatie van de „Central Traders Parliamentary Association" zich bij den Lord-mayor van Londen is komen beklagen over de geduchte concurrentie der winkelvereenigingenmaar reeds verleden jaar zijn, volgens een hoofdartikel in de Saturday Review, bij het Parlement tal van adres sen van winkeliers ingekomen, waarin zij zich over de concurrentie dezer winkelvereenigingen beklagen, daar deze hunne waren zóó goedkoop leveren dat zij onmogelijk met hen concurreeren kunnen. De Engelsche vereenigingen zijn echter tot die goed koopte gekomen door er zelf magazijnen en win kels op na te houden, en zich dus geheel onaf hankelijk te maken van de winkeliers. Ons denk beeld zoude dus zijn dat het Hoofdbestuur van „Eigen Hulp" in Den Haag een dépot organiseert van alle artikelen van huishoudelijke consumtie, die zij zich door directen inkoop en gros aanschaft en uit welk hoofddépöt zij aan de filialen in andere steden de benoodigde waren verstrekt. In elk district waar eene afdeeliug van Eigen Hulp bestaat, moet een entrepot worden opgericht waarin een door de vereeniging bezoldigd slijter wordt aange steld, die alléén aan de leden der vereeniging waren mag verstrekken. Slechts door en gros op te koopeu kan de vereeniging zooveel goedkooper leveren dat zij de concurrentie der andere win keliers dooden kan, en de huisvaders en huis moeders verlokken kan over het bezwaar van contante betaling heen te stappen. Wij zeiden boven dat die waren dan gemak kelijk 40 a 50 percent goedkooper zouden kunnen geleverd wordeu. Wij willen slechts een paar voor beelden aanhalen. Wanneer men, zooals door sommige particulieren hier ter stede reeds gedaan wordt, direct van Batty Co. of Crossby Co. in Engeland eene kist met 100 stuks blikjes en potjes gelei, marmelade, potted meat, en dergelijke ontbijt- en koffie-versnaperin- gen ontbiedt, dan komen die, naar men ons verzekerd heeft, met vracht, ingaande rechten, enz. door elkander op 0,30 het stuk te staan. Diezelfde artikelen kosten bij de winkeliers hier ter stede door elkander f 0,75 a f 0,80, dus meer dan het dubbele vau den inkoopsprijs. Indien dus de Vereeniging direct zulke artikelen kistgewijze inkoopt, en dan op elk blik of potje 10 cents winst neemt om de kosten van magazijnhuur, bezoldigingen enz. te dekken, dan kan zij, eu détail, zulk een blik of potje tegen f 0,40 aan de leden harer vereeniging afleveren, en deze hebben dan feitelijk hunne waar circa 50 pet. goedkooper dau zij die in de winkels krijgen kunnen. Evenzoo is het gesteld met wijnen. Wanneer men direct uit Frankrijk of Duitschland een geheel vat wijn bestelt van eene soort die door de wijn- koopers hier te lande b. v. a f 1,25 de flesch genoteerd is, zoo komt die met vracht, ingaande rechten, aftappen, kurken eu lakken op hoogstens f 0,65 a f 0,70 dc flesch te staanof alweder 35 a 40 percent goedkooper. Eveuzoo is het gesteld met de eieren; en hoewel wij daarvoor geene directe bewijzen kun nen aanvoeren, zoo laat zich toch uit analogie met den prijs der sinaasappelen geleidelijk de inkoopsprijs bepalen. Onze eieren gaan voor het grootste gedeelte naar Engeland, waar zij, en gros, uiterlijk tegen 5 cents het stuk worden verkocht. Zij zouden dus hier gemakkelijk tegen 4 cents kunnen geleverd worden, maar behalen ten gevolge van dien uitvoer, van 5'/i tot 8, soms 9 cents het stuk. Om in het door den uitvoer ontstaan gebrek te voorzien, worden dan Italiaansche eieren aangevoerd die 4 a 6 cents behaleu. De sinaasappelen die hier verkocht worden komen indirect uit Algerië of Messina, hebben dus eene zeevracht van daar naar Marseille en verder spoor- vracht van Marseille naar Parijs vu van Parijs naar Nederland te betalen. Elk der verzenders of expe diteurs heeft natuurlijk op die bezendingen zijne winst, eu toch worden deze appelen hier in den winter tegen den gemiddelden prijs van 3 cents per stuk verkocht. Zij kunnen dus in de plaats der productie hoogstens '/i of 1 cent per stuk gekost hebben. Wij maken hieruit op dat de Italiaansche eieren „in loco" en „en gros" ook niet meer dan 1 of l'/j cent het stuk kosten; en wanueer de Vereeniging die eieren zelf opdeed, zou zij ze met 100 pet. winst toch nog voor 2 a 3 cents aan hare leden kunnen leveren; dus alweder met 50 pet. voordeel voor die leden. Dit is de weg dien de Engelsche vereenigingen van Eigen Hulp ingeslagen hebben, en de eenig mogelijke. Alle andere maatregelen zijn halve maatregelenen zal dus onze Nederlandsche ver eeniging op den duur, door gebrek aan deel neming, moeten kwijnen en wegsterven. Alleen door direct eu zelfstandig als leverancier en win kelier op te treden, zal zij in staat zijn op den duur een beperkenden invloed uit te oefenen op de schreeuwende prijzen door de winkeliers voor hunne waren bedongen, daar deze. zooals w menigwerf uit hun eigen mond vernamen, „lieve hnnne waren in den winkel laten verrotten, da ze één cent goedkooper te geven." Bovendien is er, bij de tegenwooidige organ satie onzer winkelvereeniging, geene controle c pressie mogelijk op de qualiteit der verkocht waar. Zoo b. v. zijn de eieren uit de winkel van Eigen Hulp alhier meestal zoo niet bedorven dan toch allen onversch. De boter die tege een minderen prijs verkocht wordt is niet zuive en voor tafelgebruik te sterk van smaak en dus onbruikbaar; terwijl op herhaalde spbriftelijki klachten aau het bestuur van Eigen Hu';), hierin geene verbetering is gebracht. Het gevolg daarvan is dat sommige leden reeds hunne eieren en ont bijtboter niet bij den winkelier der Vereeniging, maar elders inkoopen, tot groote schade hunner beurs, daar zij toch het lidmaatschap voor Eigen Hulp betalen moeten. Wanneer de Vereeniging niet in staat is hare winkeliers te dwingen, niet alléén goedkoopere maar, zooal geen betere, dan toch minstens even goede waar te leverei als andere wi keiiers, zoo zijn de leden van Eigei Hulp in niets gebaat, en spreekt het /an zelf dat het ledental zoo weinig toeneemt, daar zij die reeds lid zijn niet de minste roeping gevoelen anderen tot deelneming aan te moe gen. Eene hervorming zooals wij hier boven on l eid heb ben, zal alléén in staat zijn, de deelneming te doen toenemen eu den bloei der Vereeniging te waarborgen. Een Lid van „Eisen Hulp." Roodvonk. Vrijdag-middag omstreeks halfdrie gingen twee mannen door de stad, dragende elk ten pak be smet beddegoed, met het doel dit te bronzen naar de plaats waar dit tegenwoordig wordt, verbrand. Zij waren vergezeld door een ageiu van politie. Toen zij aan de brug over de Langegracht en Mare kwamen, wierpen zij het op den grond en gingen heen om een slede te halen t n einde dit verder te transporteeren. Ook de age: ;v wijderde zich, zoodat dit goed daar geheel on h. erd lag, totdat deze terugkwamen. Het was r de voor bijgangers een ongewoon gezicht, zulk schoon beddegoed te zien liggen op de smerige straat, zoodat deze het langzaam passeerden eu met alle attentie gadesloegen. De ondergeteekende vraagt of dit we' de rechte manier is om besmetting te keeren. Zou het niet beter zijn, dit in den nacht te doeu, wanneer de huizen gesloten zijn en de menscben niet op de straat loopen Den Heer Redacteur dank zeggende voor de plaatsing dezer regelen, teeken ik mij met de ver schuldigde hoogachting Een bewoner van de Mare. Leiden, 13 December 1879. VERBETERING. De voorwaarde e, bedoeld in de advertentie van de Commissi zie L. D. van gisteravond] liggen niet ter lezing „van af den 14den tot den 15den", maar „vau den 14den tot den 18den dezer." M arktberiehteu. Leiden, 13 December. Ter markt werden beden aange voerd: Wintertarwe 7 hectoliter/11.60a/12 50- Zomcr- tarwe 7 hectol. 10.a f 10.50 Wint. mgge 8 heet. 7.25 a f 7.75 Zomerrogge 8 hectol. 6.75 a Jl. Zomergerst 6 hectol. f 5.50 a 6.— Chevalier-gerst 6 hectol. 7-26 a f 7.75 Zware Haver 8 hectol. f 4.75 a 5.25 Lichte Haver 8 hectol. f 4.a 4 25. Dui- venboonen hectol. f a Paardenboonen 2 hectol./ 7.50 a 8. Grasboter 5300 kilogr., 1ste qualit. 1 vat 08 a Z72. Schei- 2de qualit. 1 vat 60.a J 64.rasboter lste qual. per kilogr. 1.70 a f 1.80, Schei- 2de qaaliteit per kilogr. 1.50 a 1.60. TJA ï?TTQ beroemde Doctor C. JAMES F ÜIUU heeft in een onlangs uitgekomen werk een speciaal hoofdstuk gewijd aan het be spreken van de volmaaktheid van de Ceinture régente; hij zegt dat dit Korset hoofdzakelijk noodig is voor leedere gestellen, terwijl het nieuwe modelkerset genaamd //Anne d'Autriche" voor sterkere vrouwen vervaardigd is. Deze twee nieuwe modellen zijn gebreveteerd en Mme DE VERTDS, 12 rue Auber, heeft hare alom bekende reputatie nog vermeerderd door het prachtig Korset //Anne d'Autriche". Schrijf aan het huis zelf en per keerende post zal u geantwoord worden. Barones DE SPARE.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2