N°. 6083. Maandag 15 December. A'. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD! PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden1.10. Fra nco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels.•»v«rrr»vrc*y.'*v«*T** 1.05. Iedere regel meernr.inmB 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. De kleermaker B.tevens barbier, te Zwam nerclam, heden zijne klanten bezoekende en daarto ter bekorting van zijn weg den ILijn willende oversteken, had het ongeluk door het ijs te zakkendoch kon gelukkig door zich met de hauden aan het ijs te klemmen, juist het hoofd boven water houden, uit welken ueteligen toestand hij door den gemeenteveldwachter Vrij, die op de alarmkreten kwam aanloopen, met levensgevaar werd gered. Zekere E. v. d. S. in Den Haag die een paard, dat door een beenbreuk zich niet meer kon bewegen, dagen en nachten zonder voedsel op een stuk land bij het diaconessenhuis liet liggen, is daarvoor veroordeeld tot f 20 boete of 5 dagen subs. gev. De kantonrechter nam dus aan, dat niet-verzorgen mishandelen is. Onlangs werd door drie personen uit Pey, gemeente Echt, algemeen bekend als stroopers en smokkelaars, op Pruisisch grondge bied een beëedigd jachtopziener van den heer Dubois uit Luik, die hen op hun ongeoorloofd bedrijf betrapte, aangevallen en zwaar verwond. Met een geweer brachten zij hem gevaarlijke wonden aan het hoofd toe en takelden hem daarna nog met een schop of houweel toe, ten gevolge waarvan hij in zorgelijke omstandigheden verkeert. Onmid dellijk erden de noodige maatregelen genomen om de schuldigen in handen te krijgen. De luite nant der maréchaussee te Roermond met eenige manschappen samen met de brigade, te Echt ge- statioueerd, begaven zich den elfden 's avonds in stilte naar Echterbosoh, hielden zich daar schuil tot de nacht was gevallen, om de zekerheid te ver krijgen dat de schavuiten in hun hutten wareD, en omsingelden toen hun verblijf. Een van hen werd door den luitenant zeiven gearresteerd, een tweede door den brigadier vau de Roermondsche brigade, maar de derde had juist het huis verlaten toen men binnenkwam. Geboeid zijn de onverlaten gister nacht naar het huis van arrest te Roermond over gebracht. Omtrent den moordaanslag te Rheden deelt de Arnh. Ct. nog mede, dat de dader is een gewezen klerk der gemeente Rheden, tevens brievengaarder te Steeg, Kleinhout genaamd. De hoog bejaarde burgemeester, mr. Brantsen van Rhederoord, die ondanks zijne jaren dagelijks nog met ijver zijne werkzaamheden verricht op het gemeentehuis, wandelde Donderdag-namiddag on geveer halfvier van de secretarie naar zijne woning. Op weg derwaarts werd hij plotseling door de drie revolverschoten getrolien. Gelukkig echter zijn de wonden niet van gevaarlijken aard. Althans voor het oogenblik is men daaromtrent gerust en be staat er alle hoop, dat de waardige man weder geheel herstellen zal. De aanleiding tot de daad weet men niet; maar wel is algemeen bekend, dat Kleinhout, toen hij nog in zijne vroegere be trekking was, groote verplichting had aan den heer Brantsen. Te Zwaluwe heeft gisteravond een spoorwegongeval plaats gehad. Vijf wagens zijn ontspoord, waarvan er drie zijn omgevallen. Twee personen hebben een arm gebroken en verder zijn eenige personen licht gewond. De inboedel der landgravin van Hes- sen-Philippsthal is gerechtelijk in beslag genomen, om ten behoeve der schuldeischers te worden ver kocht. De landgravin, eene doehter van Euge- nius van Wurlemberg, is 61 jaar oud en sinds 1868 weduwe. Zij leefde in stille afzondering op haar landgoed bij Kassei en was zoo weldadig dat zij eindelijk haar geheele vermogen had weg gegeven en schulden had gemaakt, om de beoefe ning van liefdadigheid op deuzelfden voet te kun nen voortzetten. Hoe zij ook door hare zonen, de prinsen Ernst en Karei Alexander, zoowel als door de overige familie werd gewaarschuwd, het baatte niets; zoodat men dan ook reeds lang had te gemoet gezien wat nu ten laatste is gebeurd. Bij de nieuwe spoorwegwerken van Eirminy naar ADnonay, nabij St.-Etienne, heeft onlangs tweemaal achtereen een ernstig ongeval plaats gehad. Den eersten keer werden niet minder dan 28 werklieden in de tunnel van Tracol door een aardstorting overvallen. Gelukkig bleef hun ruimte genoeg over om aan hunne ontgraving mede te werken met de mannen, die hen aan de bui tenzijde te hulp kwamen. Geen enkel hunner schoot er dan ook het leven bij in. Minder ge lukkig kwamen er een aantal werklieden af, wien hetzelfde gebeurde, eveneens op die spoorlijn, en wel tusschen Annomy en Boury-Argental. Toen men er in slaagde hen te bereiken, waren reeds vijf hunner overleden, terwijl drie. anderen ern stige verwondingen bekwamen. In het dorpje Sainte - Colo m b e was Vrijdag een wagenmaker met vier werklieden bezig een grooten boom te vellen. Ofschoon alle mogelijke voorzorgen waren genomen, kwam de zware stam zoo onverwachts neder, dat de man zich niet meer uit de voeten kon maken en onder het nederstortende gevaarte verpletterd werd. De straatverlichting te Par ij s kost aan de stad jaarlijks 4,240,000 fr.het aantal gaspitten is 38,400; daarvan worden 4000 tegen middernacht uitgedraaid. Het particulier verbruik medegerekend, worden te Parijs 185,262,061 kub. meter gas verbruikt, dus jaarlijks voor ongeveer 50,600,000 fr. Eene dépêche uit Singapore meldt dat aldaar een bericht is ontvangen, dat P'ra Peccha, de schoonzoon van den heer T. G. Knox, gewezen Britsch politiek agent en consul-generaal te Bangkok, op eene wreedaardige wijze te Pechim, in Siam, is onthoofd, terwijl zijn vader en zijne broeders zijn gevangengezet. Te Brighton is uitspraak gedaan in een eenigszins zonderling rechtsgeding. Zekere heer Smee, onlangs overleden zijnde, bleek geheel zijn vermogen aan die gemeente vermaakt te hebben. Hiertegen kwamen zijne erfgenamen op, omdat het bekend was, dat de overledene op één punt niet wel bij het hoofd washij beeldde zich namelijk in de zoon te zijn van koning George IV. Daar diens voorliefde voor Brighton bekend was, lag het vermoeden voor de hand, dat de overledene, om in den geest van zijn vermeenden vader te han delen, die gemeente als zijn erfgenaam aangewezen had. Het moeielijke van het geval lag hierin, dat de heer Smee, uitgenomen zijne manie op dit ééne punt, geene blijken van waanzin gaf. Toch heeft de rechter de erfgenamen in het gelijk gesteld en het testament vernietigd. Men leest in het overzicht van het Alg. Dagblad van Ned.-IndiëOp Tjisalak, een der grootste en best beheerde theelanden in de Preaager, hebben de mandoers een opzichter willen vermoorden en reeds begonnen hem, aan een bamboe gebonden, met het hoofd langs den weg te sleepen, zoodat hij lang bewusteloos was. Volgens alle berichten was dit wraak over het uitbreDgen door dien opzichter van groote knoeie rijen, ten nadeele der onderneming door die man doers bedreven. Men zegt dat er 80 personen gearresteerd zijn. De opzichter was gunstig be kend en een opzettelijk onderzoek heeft geene andere grief tegen hem aan het licht gebracht. Volgens het laatste bericht omtrent den dood van een controleur op Kema in de Minahassa, is de vermoorde door de buren van den moordenaar dadelijk bijgestaan en naar huis gebracht en heeft hij den doodsteek ontvangen op het oogenblik nadat hij den weigerachtige, dien hij als contro leur nooit zelf in zijne woning had moeten op zoeken, in drift met eene karwats geslagen had. Het feit, dat de moordenaar zich zeiven, geleid door zijn oom, is komen aangeven en verklaarde in een oogenblik van zinsverbijstering gehandeld te hebben, maakt dit verhaal niet onwaarschijnlijk. Zij, die den vermoorde kenden, beweren niet dat het toebrengen van zulk een slag geheel strijdig was met zijn karakter. In de „Daily Telegraph" komt het volgende verhaal voor. De militaire autoriteit in Duitschland heeft bepaald dat ieder officier, die door een burger wordt geslagen, terstond het zwaard moet trekken tegen zijn aanvaller, zelfs al is deze ongewapend of zonder middel van verde diging. Een tegenovergestelde handelwijze heeft ten gevolge dat de officier uit het leger wordt verwijderd. Dat die bepaling tot betreurenswaar dige voorvallen aanleiding kan geven, blijkt uit het volgende. Een jong Pruisisch officier, verbonden aan de militaire academie te Berlijn, kwam in een winkel, waar hij een pakje visitekaartjes had be steld. De kaartjes waren echter niet naar den zin van den jeugdigen zoon van Mars en daarin vond hij aanleiding om bij het verlaten van den winkel den winkelier met den minder vleienden naam van domkop te bestempelen. Deze bleef het ant woord niet schuldig en nu keerde de officier zich om en diende den winkelier een slag in het gelaat toe. Laatstgenoemde verweerde zich op de zelfde wijze, waarop de officier zijn degen trok; de ander pareerde met zijn arm de op de borst gerichte stooten en bekwam daarbij twee wonden, doch wierp zich op zijn tegenstander en wist dezen na een langdurige worsteling zijn wapen te ont wringen, dat hij tevergeefs op zijn knieën in stuk ken trachtte te breken, toen de politie een einde aan het gevecht maakte door de twee strijdenden in verzekerde bewaring te nemen. Het geheele ge val heeft te Berlijn een pijnlijken indruk gemaakt, daar de winkelier een zeer achtenswaardig man is, en aan den anderen kant de officier, toen hij zijn degen trok tegen een ongewapende, slechts een militair voorschrift opvolgde. De Engelsche stoomboot „Roscom mon", die, met steenkolen geladen, onlangs Liver pool verlaten had, is in een storm omgeslagen. Men had de booten gereed en vier daarvan werden uitgezet, maar drie sloegen terstond om6 man van de 25 verloren het leven. De ééne volgepropte boot bleef 24 uren tegen de zee worstelen en ont moette toen gelukkig een Noorweegsch schip. In verschillende straten te Parijs heeft men voor sommige huizen en winkels rook- verbrandende kachels geplaatst, waaraan de voorbij gangers zich warmen kunnen, hetgeen zij ook dan niet in gebreke blijven te doen. Opvallend is de enorme toeneming van den invoer van tarwe op Java. Deze bedroeg ge durende de negen eerste maanden van 1877 81,677, van 1878 523,360 en van 1879 1,068,342 KG.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1