Zaterdag 13 December. Frans neemt afscheid van den Bisschop van Bamberg Keizer Karei V hij Fugger. ■N°. 6082. ■'8"") J.A Ji O- M O 4 LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maander.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meers 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. AAN DE ABONNÉS OP HET LEIDSCH DAGBLAD. De Uitgever heeft het genoegen aan de Abonnés als premie tegen betaling van f 2.50 aan te bieden twee prachtige staalgravuren, voorstellende en Deze beide gravuren, die een handels waarde van f 24 vertegenwoordigen, zijn in het magazijn der Heeren D. SALA ZONEN op de Breestraat tentoongesteld. Ten gevolge eener overeenkomst met die Heeren worden de lijsten tot den hoogst billijken prijs van f 4.50 per stel kant en klaar afgeleverd. Aanvragen, natuurlijk alleen van Abonnés op het Leidsch Dagblad, worden, met het bedrag, ingewacht bij DEN UITGEVER. Aangezien de voorraad niet groot is, wor den de aanvragen genummerd en in volg orde afgeleverd. NB. Voor liendie zich de beide staalgra vuren wensclien aan te schaffen, bevindt zich in dit nonimer een bon, waarmede ze aan het Bureel kunnen worden afgehaald. STADS-BSRICHTEN. De Burgemeester der Gemeente Leiden, Overwegende dat het bem uit de verklaring van den heer J. Kiramel, geneesheer te Leiden, gebleken is dat de navolgende goederen, als: een wieg, een wiegekleed, twee kinderbedjes, drie kussens, een matras, twee wollen dekens, twee katoenen dekens, vier lakens, drie sloopen, zes groote linnen doeken, twee luiers, zes zakdoeken, een omknoopdoekje, een jak, een hemd, een borstrok, een mnts, toebehoorende aan Adrianus De Maü, wonende tc Leiden, door roodvonk zijn besmet en nit dien hoofde ter voorkoming van verdere besmetting behooren te worden in beslag genomen, onteigend en vernietigd Gelet op art. 5 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad n°. 134); besluit en beveelt tevens de bovenomschreven goederen onmiddellijk in beslag te neraeD, te onteigenen en te doen vernietigen. Zullende dit besluit, ingevolge gemeld art. 5 der Wet, op de gebruikelijke wijze ter openbare kennis worden gebracht. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 12 December 1879. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 12 December. Heden is aan de hoo£?eschool alhier de heer J. J. Limpers, geb. te Kampen, bevorderd tot (loctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Eenige opmerkingen over den schattingseed." Tot opzichter bij 's rijks ethnographisch museum alhier is met 1 Januari a. s. benoemd de gep. adj -onderofficier van het Ned.-Ind. leger A. P. Van der Kruyf, te 's-Gravenhage. De Tweede Kamer heeft gisteren den post van f 3000, weder op de begrooting uitgetrok ken, als bedrag van het subsidie ten behoeve van de samenstelling van het Woordenboek, goedgekeurd. Door den heer Corver Hooft was echter als amendement voorgesteld om den post te doen vervallen. De heer Van Eek bestreed dit. Hij was overtuigd vau het nut der zaak en gaf zelfs der regeering in overweging het personeel der samenstelling van het Woordenboek te versterken. f De minister herinnerde dat reels sedert lang op het subsidie was aangedrongen en beriep zich op het oordeel van Beets. Hij verdedigde het ver kenen van subsidie voor de voltooiing van dat reuzenwerk, dat niet dan met groote inspanning en opoffering kan worden tot stand gebracht. Of schoon de heer Corver Hooft zijn amendement nader verdedigde, werd het verworpen met 66 tegen 10 stemmen. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is een voorstel ingekomen tot het bouwen van een nieuwe zeevischmarkt op het bestaande terrein, dat door aanplempiug vergroot zou worden. De kosten zijn geraamd op f 170,000. Overeenkom stig het voorsiel van B. en Ws. werd besloten de salarissen der hoofdinspecteurs en inspecteurs lste kl. van politie met f 200, die der andere inspecteurs met f 100, die der onderinspecteurs met f 50 te verhöogen. Aan den Koning zal ge adviseerd worden om de traktementen der com missarissen van politie op 8000 vast te stellen. Een voorstel tot het aanleggen van een plantsoen op het Ilogendorpsplein werd verworpen met 16 tegen 14 stemmen. De inspecteur voor het geneeskundig staats toezicht in Zuid-Holland vereenigt zich geheel met bet rapport der openbare gezondheidscommissie te Gouda, waarin wordt betoogd dat eene water leiding van IJselwater geen aanbeveling verdient en verklaart ten slotte, dat een dergelijke water leiding niet te rechtvaardigen zou zijn, alvorens de onmogelijkheid was'* bewezen den inwoners van Gouda ander water te verschaffen. De inspecteur vestigt verder de aandacht van het gemeentebestuur op het water uit de Lek, dat, blijkens een onlangs ingesteld onderzoek van de gezondheidscommissie, geheel kan wordeu gelijk gesteld met. het in Rot terdam tegenwoordig zoo gewaardeerde Maaswater. Bij den tegeuwooidigeu winter heeft zich te Groningen op uitnoodiging van het gemeente bestuur eene commissie gevormd, be.-taande uit de voorzitters der vijf kerkelijke armbesturen, welke elf notabele ingezetenen dier gemeente verzocht hebben, zich bij hen aan te sluiten. Het doel dezer commissie is, den werkman te helpen door hem in de eerste plaats werk te verschaffen. Is bedeeling noodig, dan zal deze slechts bij uitzon dering in geld wordeu verstrekt. Reeds heeft zij nagenoeg 4000 ontvangen, terwijl zij ongeveer 600 personen dagelijks werk verschaft. Daar de spoorwegbruggen over den Rijn beneden Arnhem en over de Waal te Nijmegen voltooid zijn, eindigt met 15 December 1880 de termiju vau één jaar, bepaald bij art. 7 van het op 12 October 1874 te Arnhem door decentrale commissie voor de Rijnvaart opgemaakte en ten deele bij de wet van 3 Juni 1875 goedgekeurde protocol, binnen welken de eigenaars van vaar tuigen, die aanspraak hebben op schadeloosstelling krachtens de bepalingen van gemelde wet, verplicht zijn om met die vaartuigen, voorzien van den vervaardigden, gewijzigden of verbeterden toestel tot het strijken en weder oprichten van masten of scboorsteenen, door de bruggen te varen, en die vaartuigen tot onderzoek te brengen in de haven te Arnhem of te Nijmegen. Aan de predikanten B. Ter Haar Romeny te Haarlem en J. L. Adriani te Lutjebroek is op hun verzoek met 1 Januari eervol emeritaat verleend. Gisternacht overleed te 's-Ilage plotseling de heer A. Jansen, inspecteur der posterijen. In Maart 1864 tijdelijk gedetacheerd aan het depar tement van financiën (afd. posterijen), werd hij in December van dat jaar benoemd tot commies bij genoemd departement en in 1871 tot de tegenwoordige betrekking. De overledene stond bekend als een humaan mensch en ambtenaar. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot N ut van 't algemeen heeft alle meerderjarige ingezetenen in Nederland met deu meesten aandrang uitge- noodigd, zich bij een volks-petitionnement aan te sluiten aan de Tweede Kamer ten einde te ver krijgen dat van overheidswege maatregelen worden genomen tegen het misbruik van sterken drank, en van instemming met het door de Maatschappij beoogde doel te doen blijken, door een adres te teekenen, dat in de maand Januari e. k. overal in het land ter teekening zal worden nedergelegd. De minister van koloniën heeft, met het oog op art. 31 der comptabiliteitswet, gemeend in de aanhangige wetsontwerpen tot bekrachtiging van de credieten boven de begroetingen van Ned.- Indië voor 1877, 1878 en 1879, nog vier credieten te moeten opnemen, welke aan de begrootingen van 1878 en 1879 zijn toegevoegd. De credieten ten laste van den dienst van 1878 ten gezamen- lijken bedrage van 336,500, strekken tot bestrij ding der kosten van oprichting van zes stcenko- lenloodsen op Poeloe Bras en van een ijzeren los- en laadhoofd bij het steenkolen-depot te Oedjoeng- Tana op Makassar, ter voorziening in de buiten gewone uitgaven voor het personeel aan boord van het te Atjeh gestationeerd eskader en tot be taling der kosten van inhuur van de schepen, welke ten behoeve van de zeemacht in de wateren van Atjeh zijn aangehouden. Het ere liet vau f 150,000, waarmede onderafd. 64 der begrooting van 1879 is verhoogd, dient ter verdere bekos tiging van de maatregelen tot beteugeling van de besmettelijke veeziekte. Voor dat doel was tot omstreeks half September reeds over f 1,085,000 beschikt. Volgens de „Weser-Zeituug" zouden de Nederlaudsche autoriteiten aan de Eems-mouden zich aan dezelfde handelwijze tegenover Duitsche vaartuigen schuldig maken als de Russische op de Niemeu. De firma H. J. Lange heeft zich name lijk met een adres tot den rijkskanselier gewend, waarin zij de Nederlandsche autoriteiten beschul digt aan de sleepbooten harer reederij verboden te hebben schepen van de Duitsche Eems naar zee en omgekeerd van de haven van Delfzijl naar de Duitsche Eems te sleepen. Dit verbod ontving de gezagvoerder van hare boot „Ponuy", H. Eorckenbeck, tusschen 23 en 27 October 11., en toeu hij desniettegenstaande den 29sten November een schip van Emdeu naar Delfzijl sleepte, werd hij in hechtenis genomen en werd er beslag op zijne boot gelegd. Eerst tegen uitbetaling van een waarborgsom van f 300, strekkende tot zekerheid voor de betaling van het vercischte patent, werden de gezagvoerder en de boot weder vrijgelaten. De firma roept nu Bismarcks „machtige" tusschen- komst i«, om teruggave te verkrijgen van de ge noemde waarborgsom en voor hare schepen gelijke behandeling in Nederlandsch vaarwater te erlangen ais aan Nederlandsche schepen op de Duitsche Eems te beurt valt, en eindelijk om, voor 't geval de Nederlandsche autoriteiten weigerachtig mochten blijven, represaille-maatregelen te nemen. De commissie te Amsterdam tot het exami- neeren van varenslieden heeft het diploma van 2den stuurman voor de groote vaart uitgereikt aan den heer J. De Griek, van 3den stuurman aan den heer Theod. Lehmann. Op het diploma

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1