zijn voorganger. De minister doet uitkomen, welke rijpe overweging aan je invoering moet voorafgaan. Voor hem zijn mp,er dan oogenblikken noodig om alles te overwegen, te midden van zijne andere bezigheden. 13 het billijk, ook dat spoedig handelen te verlangen van een minister, die eerst drie maan den aan het werk is? Er is veel voor een spoe dige invoering te zeggen, maar dit staat bij hem vast, dat het beter is eene welvoorbereide invoe ring met 1 Jan. 1881, dan eene overhaaste vroe gere iuvoering. Op dit oogenblik acht hij het zeer onwaarschijnlijk, dat een vroeger tijdstip mogelijk zal zijn om de wet bedaard uit te voeren. Tot de tegenstanders der wet komende, zou de minister niets liever dan demping der klove wen- scben, maar z. i. was de zoo breed besproken quaestie thans niet aan de orde. Het geldt thans alleen de vraag, of de nieuwe Regeering zich moet onttrekken aan de uitvoering eener bekrachtigde wet Zij mocht zich daaraan niet onttrekkenzij zal de wet van 1880 uitvoeren. Tevens was er één punt, dat de min. niet onbesproken mocht laten de niet te ignoreeren volksbeweging. Rond borstig zou de minister ziju oordeel over bet peti tionnement uitspreken. Het bewind vond bij zijn optreden geen petitionnement aanhangig. Dit was eene afgedane zaakhij erkent gaarne, dat, indien hij had gedeeld in de bezwaren van adressanten, de vraag zou zijn gerezen, of eene wettig tot stand gekomen wet onuitgevoerd zou moeten blijven, maar het is er verre vandaan, dat de minister eenige sympathie voor deze zaak hadhij heeft het petitionnement ten zeerste betreurd, omdat eerbiedwaardige mannen te goeder trouw hebben medegewerkt om het goede volk van Nederland op een dwaalspoor te brengen. Men had verspreid dat de Bijbel van de school zou worden geweerd. De minister vraagt: bevat de wet van 1878 daar omtrent de minste wijziging? Hij heeft met smart de dwaling gezien waarin vele zijner mede burgers zijn vervallen. De Regeering kan en mag geene waarde hechten aan een volkspetitionnement, op scheeve beoordeelingen gebouwd, en den waren Christen betaamt het niet, voor den triomf der eeuwige waarheid steun te zoeken alleen in Staat en staats-subsidie; de ware Christen moet in kalmte en waardigheid zijn lot dragen en onderwerping raden aan degenen, die misleid zijn of zich ver ongelijkt wanenhij moet kunnen dulden en des- noodig verdragen. Tot voorzitter der commissie van rappor teurs over het ontwerp-strafwetboek is benoemd de heer Godefroi. Bij de Ned. Hervormde gemeente te Rot terdam is beroepen ds. H. Van der Hagt te Alkmaar. De luit. ter zee 1ste kl. E. J. Stokhuyzen wordt met den 16den dezer geplaatst in de rol van het wachtschip te Willemsoord. Z. M. heeft den lsteu luit. H. W. Van der Mey, van het 5de reg. inf., op pensioen gesteld, en het bedrag bepaald op f 1065 's jaars; den apotheker 2de kl. H. Van der Mark met 1 Jan. a. s. bevorderd tot eersten apotheker bij de zeemacht. Gemengd Nieuws. Door het kantongerecht alhier zijn de volgende uitspraken in strafzaken gedaan: J. De M. en C. De M., te Leiden, w. diefstal van knollen f 8 of 2 dagenC. P., te Katwijk, w. het gebruik maken van eene niet wettelijke maatf 5 of 2 dagenH. De W., te Oegstgeest, w. poging tot vangen van vogels met eene knip- kooi aldaar: f 5 of 1 dag; W. B. en P. H. te Noordwijkerhout, w. werpen van vuil tegen eene schuttingontslag van rechtsvervolgingA. v. G., te Leiden, w. tappen na gezetten tijd aldaar: f 7.50 of 3 dagen (tweemaal); J. v. H. te idem, w. baggeren: f 10 of 3 dagen; J. L. en G. O., te idem, w. werpen van vuil in gemeentewater aldaar: f 1 of 1 dag; A. J. M. M., te Oegst geest, w. rijden in verkeerde richting te Leiden 1 of 1 dag; D. S. en J. v. V., te Leiden, w. idemtot dezelfde straf; T. De G., te Leiden, w. zonder toezicht laten van een paard en wagen op den openbaren weg: f 3 of 1 dag; C. W.,te Hazerswoude, w. doorrijden met een hondenkar, terwijl een paard en wagen voorbij rijdt: f 3 of 1 dag; J. v. L., te Leiden, w. niet verschijnen tot geneeskundig onderzoek2 dagen. De Keizersgracht tusschen de Regu liersgracht en de Vijzelstraat te Amsterdam leverde Maandag-avond een eigenaardigen aanblik op. Het ijs in die gracht was namelijk van sneeuw gezuiverd en de daardoor verkregen rijbaan aan weerszijden door petrolenmfakkels verlicht. Aan het einde der baan was eene ververschingsteut opgeslagen, waar de vroolijke tonen der muziek weerklonken. Aan beide zijden der gracht bewogen zich den geheelen avond duizenden wandelaars, en de bewoners der gracht sloegen bijna allen uit hunne kamers het schouwspel gade. Op de baan zelve reden een aantal heeren en dames schaatsen, die daar tegen betaling van een gulden de persoon toegang hadden verkregen. De opbrengst strekt ten voordeele van de alge- meene armen der stad. Het feest was georganiseerd door de Amsterdamsche Skating-club. Bij den burgemeester is f 212 als opbrengst van het feest ontvangen. Een winkelbediende te Amsterdam, die Zondag-avond met een juffertje op straat kennis maakte, eu wegens het gure weder her berging zocht in een koffiehuis, waar ze achter het onmisbare groene gordijn elkander hun harts geheimen mededeelden, boette de kennismaking met het gemis van zijn horloge. De aardige juffer had gezien hoe laat het was en ze kreeg min zaamst de vergunning om het horloge zelf weer in den vestzak te steken. Ze scheen dit dan ook te doen, maar juist kwam haar „zuster" voorbij, die haar naliep met het horloge. Tot dusver is ze niet teruggekeerd. Naar de persoonsbeschrijving door den bestolene gegeven, zal het der politie, naar het schijnt, niet moeielijk vallen de handige dievegge aan te houden. In de nieuwgebouwde en pas vol- tooide kerk der Llerv. gemeente te Irnsum, nabij Grouw, werd Zondag-avond te zes uren brand ontdekt. Ofschoon men met veel moeite door de werking der brandspuit er iu slaagde het gebouw te behouden en den brand te beperken tot eenige banken en een gedeelte van den vloer, heeft het prachtige stukadoor- en verfwerk zeer veel geleden. De rijksveearts C. S. Van Klaveren te Ilummelo en Keppel heeft van een door hem behandeld wordend paard een slag voor het hoofd gekregen, waardoor hij onmiddellijk gedood werd. Naar men in de „Nord" leest, heeft de koude te Brussel weder verscheidene menschen het leven gekost in de voorstad Colognevolgens de „Etoile" is 0. a. Zondag-ochtend eene vrouw met hare acht kinderen dood gevonden. In den nacht van Zondag op Maandag is het er weder beginnen te sneeuwen, hetgeen Maandag voort duurde. Het spoorwegverkeer tusschen Brugge en Heyst was nog steeds gestremd. Te Bourvin- nes, bij Charleroi, is het lijk van een bejaard parapluieën-koopman gevonden, die blijkbaar in een sneeuwstorm bezweken was. Bij het springen van den stoomketel op het Engelsche oorlogsschip Pélicon", liggende ter reede van Calloa, zijn drie stokers omgekomen, terwijl er twee ernstige brandwonden bekwamen. De politi e-agent Prévost, die eene vrouw vermoord en in stukken gesneden had, is door het hof van assises der Seine ter dood ver oordeeld. Op de lijn Keulen Minden is Maan dagnacht op den goederentrein bij Elberfeld een remmer doodgevroren. Hij laat een weduwe met drie kinderen na. Hoe te Par ij s de tramwaymaatscbappij hare roeping opvat, blijkt o. a. daaruit dat, nu zooveel sneeuw gevallen is, de rijtuigen met vijf paarden worden bespannen. Op enkele lijnen spant men zelfs zes paarden voor. Zoo goed en zoo kwaad als het gaat, wordt op deze voor die maat schappij gewis zeer kostbare wijze aan de eischen van het publiek voldaan. Een winkelbediende uit eenmagazijn te Parijs, gehuwd en vader van drie kinderen, was tal van jaren in dezelfde betrekking werkzaam geweest en genoot dan ook het volle vertrouwen van zijn patroon. Deze zond hem op zekeren mor gen met facturen naar zijn klanten, en hoe het nu bij den bediende opkwam, is moeilijk verklaar baar, doch toen hij, bij den bazaar de 1' Iiötel- de-ville gekomen, daar een dame opmerkte, be kroop hem de lust zich de portemonnaie toe te eigenen, die in het zakje van haar mantel stak. Doch de man was geen geoefend pick-pocket en hij werd op heeterdaad betrapt en in arrest ge nomen. Op weg naar het politiebureel maakte zich de wanhoop van hem meester en in een onbe waakt oogenblik wist hij zich met een zakmes drie gevaarlijke wonden toe te brengen. Zijn patroon, die terstond het gunstigst getuigenis van hem af legde, meent dat de daad aan voorbijgaande ver standsverbijstering moet worden toegeschreven. BUITENLAND. Frankryk. Ten behoeve van de noodlijdenden van Murcia zou te Parijs een loterij worden gehouden van 2 millioen briefjes, elk van 1 frank; de feestcom missie heeft thans voorgesteld het kapitaal op 4 millioen te brengen en de helft daarvan te be steden om de behoeftigen in Prankrijk zelf te hulp te komen1 millioen zou voor de Parijsche armen worden bestemd. Een Pransch transportschip, op weg naar Indië, heeft last ontvangen zich naar Massowah te begeven, tot bescherming van de Fransche be langen aldaar in geval van een oorlog tusschen Ezypte en Abyssinië. De raad van state heeft het beroep der Con- greganisten verworpen. Duitschland. In de Russische kringen te Berlijn zijn gun stiger berichten ontvangen over den gezondsheids- toestand der keizerin van Rusland. Vóór de ontvangst dier berichten maakte men zich over den toestand der keizerin meer bezorgd, dan wel alge meen bekend is. De Kamer van afgevaardigden heeft in tweede lezing paragraaf 1 van het spoorweg-ont werp aangenomen, waarbij de regeering gemach tigd wordt het bestuur en de exploitatie over te nemen der lijnen: Berlijn—Stettin, Maagdenburg- Halberstadt, HannoverAltenbeke en Keulen Minden. Er had over deze paragraaf eene hoofde lijke stemming plaats226 afgevaardigden ver klaarden er zich voor, 155 er tegen. Het centrum, de Portschritts-partij, de Polen en enkele nationaal- liberalen stemden tegen. De minister Maybach verklaarde namens de regeering dat zij bereid is in de tegenwoordige of in de eerstvolgende zitting de door de commissie van rapporteurs verlangde waarborg-ontwerpen in te dienen. Oostenr.-Hcmjy. Monarchie. De Hongaarsche minister van financiën, graaf Szapary, is ernstig ziek. De geneesheeren vreezen voor ingcwands-typbus en verhelen het niet, dat de toestand van den minister hoogst zorgelijk is. Rusland. Maandag werd in het winterpaleis te St.-Pe- tersburg een diner gehouden, naar aanleiding van het feest der orde van St.-George. De czaar bracht een toost uit op den oudsten ridder der orde, zijn trouwen vriend keizer Wilhelm. Hij wenschte hem nog vele jaren gezondheid toe. Deze dronk werd met groote geestdrift ontvangen, en de mu ziek hief het Duitsche volkslied aan. Een tweede dronk van den czaar was gewijd aan de bezitters der orde van alle klassen. Hij prees daarbij de jonge soldaten voor de dapperheid, door hen in den afgeloopen oorlog aan den dag gelegd. Ten slotte uitte hij den wensch, dat Rusland voortaan door ontwikkeling op den weg des vredes geluk en roem mocht inoogsten. Telegrammen. BUDAPEST, 9 December. Ten gevolge van de groote hoeveelheid sneeuw, die in de afgeloopen week in het gebergte is gevallen, zijn de rivieren in verscheidene districten gezwollen. MOSKOU, 9 December. Er bestaat gegronde reden om te vermoeden, dat een der voornaamste deelhebbers aan den laatsten moordaanslag op den keizer een gedeporteerde is, wien het gelukte uit Siberië te ontsnappen. MADRID, 9 December. Daar de heer Ayala om redenen van gezondheid weigerde zich met het vormen van een nienw kabinet te belasten, werd de heer Canovas del Castillo opnieuw bij den koning

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2