In den nacht van Zaterdag op Zon dag is ingebroken in het ledigstaande buitenverblijf van den heer "Vrieze te Voorburg, des winters te Amsterdam woonachtig. Naar het schijnt, zijn vier personen er aan schuldig. Het geheele huis is van onder tot boven doorzocht, de brandkast geopend, doch ledig bevonden. Met soherpe werktuigen zijn alle kasten en gesloten meubelen opengebroken en daaruit is medegenomen wat waarde had. De wijn kelder is niet gespaard. Er is op onbeschaamde wijze huisgehouden. Onderscheiden voorwerpen zijn op het ijs teruggevonden, terwijl in de nabij heid eenige gestolen goederen begraven waren. De rijksveldwachter Driessens en de veldwachter Van der Waals hebben Zondag-avond van zessen tot eenen in hinderlaag gelegen, maar moesten toen wegens het barre weder de surveillance opgeven. Een werkman, gistern amidd ag bezig om de sneeuw van het dak te ruimen van den constructiewinkel te Delft, had het ongeluk door een glazen raam te vallen. Hij was onmiddellijk dood. Kort nadat te Dordrecht een timmer mansknecht, werkzaam aan een in aanbouw zijud huis, het ongeluk had van eene stelling te vallen, overleed hij aan de gevolgen. De Haarlemsche tramdienst, die Zon dag te één uur wegens de sneeuw gestaakt, dien avond te acht uren hervat, maar te tien uren op nieuw gestaakt werd, is gistermiddag tegen vijf uren, dank zij de bemoeiingen van de directie en de i arbeid van het personeel, opnieuw aangevangen. Te Deventer is eene arme vrouw, die ha ir armoede stil wilde houden, van koude en gebrek omgekomen. Men is te Arnhem Zondagniet gel uk- kig geweest. Een tachtigjarige dame is op het Wal- bu' rplein door een rijtuig aangereden, ten gevolge waarvan zij viel en een arm brak. Een meisje is door de gladheid uitgegleden en brak een been Vt rder kenmerkte zich de rustdag door de daad van een dronken persoon, die zijn inboedel stuk sloeg, eu door eene vechtpartij op den Klarendal schen weg, waarbij een der vechtenden zulk een slag met een stuk hout op zijn bovenlip bekwam, dat. deze geheel werd afgesneden. Zondag-avond is te Utrecht eenheer van de loopplank van een tramwagen afgegle den met het ongelukkig gevolg, dat de wagen over beide beenen ging. Een er van is terstond afgezet geworden. Het zal verzamelaars van postzegels wel belang inboezemen, te vernemen dat de tegen woordige Engelsche postzegels in het. begin van het volgende jaar door andere zullen vervangen worden. Men heeft gemerkt dat de afdruk van den vernietigingsstempel gemakkelijk kan worden weggemaakt, zonder een zoodanig spoor op de postzegels achter te laten, dat men zeker is ze bij een tweede gebruik te onderscheiden. Yoor de nieuwe zegels zullen dunner papier en waarschijn lijk ook andere kleuren worden genomen. De strenge koude en het ijs in zee hebben de eenden en andere vogels in groote verlegenheid gebracht. Men ziet ze in massa in wakken tusschen de ijsschotsen, waar geen aas voor hen is te vinden. Vele jagers begeven zich in vletten en schieten er verscheidene neer. Dat geeft aan velen brood, want die eenden zijn zeer gewild en brengen 50 a 60 cents op. Tusschen Wieringen en Tessel worden ook zeer vele rot ganzen gevangen. De lucht is boven Wieringen dikwijls zwart van zwermen ganzen en zwanen, die naar wakken en voedsel zoeken. Zondag-avond omstreeks zeven uren bad te Oudkarspel een brutale aanranding plaats. Terwijl de vrouw van P. T., wier man even bij zijn zwager was geloopen, alleen thuis was, kwam een onbekend man bij haar in huis. Op de vraag of haar man thuis was, gaf zij natuurlijk ten antwoord: „Neen, moet ge hem spreken?" Op hetzelfde oogenblik liep de man op de vrouw toe, greep haar bij de keel en blies de lamp uit. Een worsteling ontstond, waarbij de vrouw hem in de hand beet. Ten slotte wist zij los te geraken en vluchtte de deur uit bij hare naast haar wonende dochter. Toen men later in het huis onderzoek deed, had de aanrander zich verwijderd. Er werd niets uit het huis vermist. Op den boulevard Léopold teBrussel is een meisje van acht of negen jaar doodgevroren gevonden. In een bosch in den omtrek van Albi (dép. Tarn) hadden zich onlangs vijf personen vereenigd om jacht te maken op wilde zwijnen. Nadat elk op een bepaald punt had post gevat, zouden zij op een signaal zich in een gegeven richting voortbewegen, ten einde zoodoende het wild in te sluiten. Twee echter hielden zich niet aan die afspraak, maar begonnen het kreupelhout te doorzoeken. Een der anderen, die de takken zag bewegen, meende dat zich daar een wild zwijn had verscholen en loste zijn geweer, doch trof zijn beide makkers, den een aan het hoofd, den ander in de borst. Sedert eenige dagen heerscht groote opgewondenheid onder de studenten aan de poly technische school te Weenen, die ontevreden waren met een hunner hoogleerareu, prof. Pierre. De wanorde nam dermate toe, dat de rector, over eenkomstig het besluit der vereenigde hoogleer- aren, de hulp der politie inriep om de orde te herstellen. De woede der studenten steeg toen ten top en alleen aan de gematigdheid van den com missaris van politie was het te danken, dat het gebouw zonder een formeelen strijd door de stu denten ontruimd werd. Ook de rector en de meeste hoogleeraren hebben nu het vertrouwen der stu denten verbeurd en niet meer dan twee of drie hoogleeraren kunnen er in slagen, de gemoederen eenigszins tot kalmte te brengen. Gaandeweg zal deze nu wel terugkeeren en men verwacht, dat daartoe veel eene proclamatie zal bijdragen, welke het gematigde deel der studenten aan hunne mak kers heeft gericht, om hen tot handhaving van den goeden naam der school aan te sporen. De hoeveelheid sneeuw, die sedert Donderdag in Parijs is gevallen, wordt op 6 mil- lioen kub. meier geschat. In den Parijschen ge meenteraad werd dadelijk een voorstel ingediend om de sneeuw te doen verwijderen en tot dat doel werd een krediet toegestaan van 500,000 fr. Ook Italië heeft, zijn aandeel bekomen van de sneeuw. Te Genua, Venetië, Milaan, Bologna, Elorence en in eene menigte andere plaatsen is ze bij hoopen neergevallen. Rome geleek een stad van Noordelijk Europa en te Bologna heeft het 48 uren aaneen gesneeuwd. De sneeuw had er in de straten eene hoogte van 40 centimeter bereikt. Door de ontzaglijke boeveelheid sneeuw, te Parijs gevallen, zijn de dagbladen vol bijzonder heden. Op één dag alleen zijn tien vrouwen en acht mannen naar de hospitalen gebracht, die zich met vallen ernstig gekwetst hadden. Niet minder dan 156 rijtuigen bleven op den openbaren weg staan. Slechts zeer weinige buitenlieden waren met hunne waren in de centrale „Halles" verschenen. Groenten kon men dien dag nauwelijks krijgen en aan melk was het gebrek vooral niet geringer. In de stad was het sedert doodstil. Hier en daar zag men eenige voetgangers, een enkel voortzwoe gend rijtuig of een door zes paarden getrokken omnibus. Winkels en schouwburgen zijn bijkans verlaten. Het schoonvegen van de straten schiet niet vlug op, ofschoon er 30,000 werklieden aan den arbeid zijn. BUITENLAND. Frankryb. Eerdiuand De Lesseps in met zijne familie te St.-Nazaire scheepgegaan om zich naar Amerika te begeven, ten einde het traject te onderzoeken voor het aan te leggen kanaal van Panama. Berichten uit Cannes melden dat de keizerin van Rusland steeds nog zeer lijdende is. De „Pa- triote NiQois" deelt den aard der ziekte mede. De keizerin, schrijft dat blad, lijdt aan zenuw pijnen, die haar geen oogenblik rust gunnende meeste verlichting ondervindt zij, wanneer zij, in haar rijtuig of salonwagen gezeten, vele vreemde menschen en onbekende plaatsen ziet. Afleiding is het wat zij noodig heeft, en gelukkig dat eene keizerin van Rusland zich die volop kan ver schaffen. De toestand blijft echter onrustbarend, en wat haar geneesheeren het meest ongerust maakt, is de toestand van verdooving, waarin zij nu en dan vervalt. Soms valt zij aan tafel in slaap. Maria Alexandrowna is 27 Juli 1824 ge boren en 16 April 1841 met czaar Alexander gehuwd. De hertog van Aumale heeft den beeld houwer Guillaume opgedragen een standbeeld van Bossuet te maken en aan Thomas een standbeë. van La Bruyère, beide in marmer. Daarmede z versierd worden het kasteel van den hertog Chantilly, dat ook prijken zal met het standbet van den connetable de Montmorency door Dubo en twee hondengroepen van A. Cain. De Senaat heeft de cijfers van de trakteme: ten der bisschoppen, die door de Kamer van afgs vaardigden waren verminderd, hersteld. Duitschland. Uit Munchen schrijft men dat de commissi van rapporteurs in de Beiersche Eerste Kamt thans een gunstig rapport heeft uitgebracht omtren het voorstel, om bij de regeering aan te dringe op het doen der noodige stappen ter verkrijgim eener rijkswet, volgens welke voortaan van reget- ringswege overal in Duitschland zal bepaald wor den tot welken prijs sommige levensmiddelei hoogstens mogen verkocht worden. Grooi.-TJi-i tauniö. Volgens de jongste Kaapsche berichten, van li November, had Secocoeni geweigerd zich te onder werpen, zoodat er tot bestorming van zijne berg vesting zou moeten worden overgegaan. De En gelsche soldaten en hunne bondgenooten, de Swazi's, waren tuk op die onderneming, omdat Seco coeni in het bezit heet te zijn van „maten vol diamanten en zakken vol goud." Te Pretoria hadden de Engelschen en de Engelschgeziude Afrikaners eeue vergadering ge houden, in welke zij hunne tevredenheid te kennen gaven met de inlijving van het land, terwijl zij tevens aandrongen op het onverwijld verkrijgen van eene constitutie. De houding van de eigenlijke Boeren, ten platte- lande, bleef dreigend. Men verwachtte echter dat ook dezen geen feitelijk verzet zouden bieden, doch dat de rustlievenden zich in het onveranderlijke zouden schikken, en de Doppers of onverzoenlijken weer „aan den trek" zouden gaan, hetzij verder noordwaarts, hetzij naar den Oranje-Vrijstaat. Volgens mededeeling van de „Times of India" heeft, bij gelegenheid van den jongsten cycloen in de Golf van Bengalen, een vreeselijke golfslag, ter hoogte van 7 voet, het Mokishkal- eiland geheel schoon geveegd. Verscheidene hon derden menschen en stuks vee moeten daarbij zijn omgekomen. Rusland. Zooals men weet is het socialisten-proces te Petersburg afgeloopen en is de hoofdmisdadiger Mirski, die op den generaal der gendarmerie Dren- teln schoot, ter dood veroordeeld. De getuigen werden in groepen verdeeld naar hunne geloofsbe- belijdenis en ieder zwoer naar den bij hem gebruike- lijken vorm. Er waren behalve de Russische ge tuigen Katholieken, Israëlieten, Lutheranen en een Mahomedaan. Mirski is een jongmensch, 21 jaar oud, wat uit zijn krachten gegroeid. Zijn gelaat heeft niets mannelijks. In zijn handen hield hij een rol papier, waarschijnlijk een kopie van de akte van beschuldiging. Het getuigenverhoor werd geopend met een verhoor van juffrouw Hesselman, de bruid van Mirski; zij viel in onmacht, doch herstelde zich spoedigook Mirski werd ongesteld hij moest eenige oogenblikken de zaal verlaten. Onder de getuigen was ook een flinke jongen van 11 jaar, die kort en duidelijk alles mededeelde wat zijn vroegeren leermeester, den beschuldigde Beklimis- chef, betrof; hij zeide o. a. dat hij dikwijls schaak speelde met hem, maar dat zijn meester hem altijd bedroog, en „dat maakte mij boos", voegde hij er bij, wat een algemeen gelach opwekte. Bij het uitspreken van het vonnis bewaarden Mirski, Tarchof, Beklimischef, Werestjagine en Olchine hun gewone kalmte; juffrouw Semensltaja was zeer aangedaanzij ging niet zitten zooals de anderen, maar keek naar alle zijden, alsof zij iemand zocht. Toen het doodvonnis van Mirski was voor gelezen, hoorde men een hartverscheurenden kreet in de zaal; het was die van de ongelukkige bruid van den ter dood veroordeelde, juffrouw Hessel man, zij werd bewusteloos uit de zaal gedragen. De veroordeelden verlieten na het lezen der von nissen de zaalhet laatste woord van Mirski was gericht tot den dokter; „dokter", zeide hij „verleen hulp aan mijn vrouw." Er zijn nog weinig belangrijke nadere bij zonderheden bekend geworden omtrent den laatsten

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2