De werkplaatsen van de heeren L. J. Enthoven en Co., te 's-Hage, waarin gewoonlijk meer dan 700 werklieden arbeid vinden, zijn Za terdag bij gebrek aan het noodige werk voorloo- pig gesloten. Met uitzondering van één der ate liers, de groote gieterij, waarin nog slechts 60 werklieden worden beziggehouden, wordt de arbeid in al de overige werkplaatsen: koper- en lood- pletterij, draaierij, bankwerkerij, koperslagerij en smederij tijdelijk gestaakt. De aanleiding tot den maatregel, waartoe de firma Enthoven en Co., slechts door de uiterste noodzakelijkheid gedwon gen, moest overgaan, is in volslagen gemis aan werk gelegen. Alle aandrang bij de regeeriug om in den werknood te voorzien, is vruchteloos gebleven. Het is gebleken dat de jongeling, die Donderdag-avond te Rotterdam door een tramwagen overreden werd, door eigen onvoorzichtigheid tot dit treurig einde kwam. Hij poogde namelijk, terwijl de wagen in beweging was, van voren er op te springeneene roekeloosheid, die men meermalen ziet begaan en tegen welke niet te ernstig kan gewaarschuwd worden. Het opspringen van achteren, hoewel zeker niet aan te raden, gaat met weinig gevaar gepaard. Doch wie het bij een rijdenden wagen van voren beproeft, die heeft het meer aan geluk dan aan wijsheid te danken, wanneer hij ongedeerd blijft. Misstappen of uitglijden zal tien tegen één hem onder de wielen doen belanden. Het gebeurde te Rotterdam zij een les voor de Leidenaars. Het zou zeker tevens niet kwaad zijn, wanneer de wagens van voren geheel tot den grond waren afgeschoten. Daardoor zou hetgeen op het wagenspoor ligt, niet worden overreden, maar voort geduwd of ter zijde geschoven. Een der lezers van het N. v. d. D. herinnert, dat de winters van 1819,1839 en 1859 even streng waren. En langdurig ookHet schijnt dus dat geregeld elke 20 jaren een felle winter invalt. Wat meer is, den lezer zijn twee handelaars in brandstoffen waarvan één te Amsterdam bekend, die met het oog op de geregeld terug- keerende koude-periode om de 20 jaar, dezen herfst gezorgd hebben, den dubbelen voorraad van andere jaren aan brandstof in te slaan. Sedert een drietal weken heerschen te Soest de mazelen epidemisch. Schier geen kind blijft verschoond van de ziekte, waardoor op dit oogenblik ook 30 volwassenen zijn aangetast. De openbare school is reeds geruimen tijd gesloten. Onder de Sinterklaas-verrassingen van een onzer ongehuwde stadgenooten zegt het Handelsblad behoorde eene waschmand, die bij nader onderzoek niets minder dan eene levende „vrijster" bleek te bevatten. De jonge man had bij de ouders van het meisje aanzoek om hare hand gedaan en nu kwam zij hem het „jawoord" brengen. Terwijl tal van kinderen op St.-Nico- has een feest door de ouders wordt bereid, elk naar rang of stand, had Vrijdag-nacht omstreeks twaalf uren in de Willemstraat te Arnhem een voorval plaats, dat de verontwaardiging van velen stellig zal opwekken. Een meisje toch van nauwe lijks zes jaren werd door een bezoeker van een tapperijtje aldaar, op verzoek van de tapster, tevens stiefmoeder, bij de hand medegesleurd en bijna naakt, op bloote voetjes, in de barre koude en ijzige sneeuw op straat gezet. Gelukkig wareu juist twee agenten van politie in de nabijheid, die, afgaande op het geschreeuw der kleine, deze mensch- onteerende mishandeling wisten te beletten. De firma Posthuma Goslings, kas siers te Dokkum, hebben hunne betalingen gestaakt en zijn in staat van faillissement verklaard. Zaterdag-nacht zijn op de centraal- spoor bij Nunspeet eenige wagens van een goe derentrein, die een wagen op een zijspoor moest brengen en niet bijtijds stopte, over een grooten zandhoop heen en over circa 11 meter grintgrond tegen het station aangekomen en hebben aan de wachtkamer Sde klasse aanmerkelijke schade toe gebracht. Een goede les voor verliefde heeren op reis. In den trein tusschen Odessa en Kief rond een zeer eigenaardige diefstal plaats. Eeu jeugdige, zeer elegant gekleede dame nam plaats in een wagon 2de klasse naast een heer. Spoedig ving een intiem gesprek tusschen beiden aan zak om daaruit een cigarette te nemen, doch de jonge dame haalt haar kokertje voor den dag en biedt hem een harer cigaretten aan, er bijvoegende dat die beter waren. Inderdaad verbreidde zich een overheerlijke reuk in den wagon, toen de heer aangestoken hadmisschien was de geur te sterk, want de heer viel oogenblikkelijk in een diepen slaap. Het eerste station, waar de trein ophield, verdween de juffrouw spoorloos; de heer bemerkte later dat zijn portefeuille verdwenen was met 4000 R. Op het oogenblik dat de heer Boyer, vrederechter te Aups (dep. Var) Dinsdag met zijn jachtgeweer zijn woning verliet, ontglipte het ge laden wapen aan zijn handenhet schot ging af en nam den geheelen schedel weg, zoodat de toege snelde buren slechts een lijk vonden. Te Rennes had een dame die haarge- vallen zakdoek wilde grijpen, Woensdag het on geluk in de rivier de Vilaine te vallen, die met een lichte ijskorst bedekt was. Twee moedige mannen mochten er in slagen haar nog juist bij tijds te redden, daar zij reeds in zwijm was ge vallen. Terwijl zij al hun krachten inspannen om hun zwaren last op het droge te brengen, dringt een nieuwsgierige knaap door de steeds aangroeiende menigte heen en springt, om beter te kunnen zien wat cr voorvalt, op de dunne ijskorst, doch zakt er, vrij natuurlijk trouwens, op hetzelfde oogen blik door. Andermaal begeven zich de redders der dame in den ijskouden stroom en brengen ook den onvoorzichtigen knaap, onder daverende bijvalskreten der tallooze omstanders, behouden aan wal. Eene juffrouw Tocock, te Hampstead, is voor het gerecht gedaagd wegens hare onbe hoorlijke manier van zingen in de kerk. De predi kant verklaarde dat zij „met haar geschreeuw een allerhinderlijkst geraas maakte, terwijl zij bovendien telkens vroeger begon en later eindigde dan de overi gen van de gemeente." Juffrouw Tocock's verde diging luidde, dat „zij heel haar gemoed uitstortte in haar gezang." Ook verzekerde zij dat het koor van streek geraakte, wanneer het hare leidende stem niet hoorde. De magistraat nam met dit i -i m lil* xüittiuC| «X- Dfucritj o. 11ounuu xuoiuus. j n. v mi uttr éfWttcp, pleidooi geen genoegen. Tegen herhaling van juf- i E. F. L. J. H Van Eelders, B. Erkelens, Th. Gebhard, H. F. het geheel in eens in de maand December a. s. te mogen voldoen, ontvingen een afwijzende be schikking, als zijnde hun verzoek in strijd met de wettelijke bepalingen en werd daarbij de aan maning gevoegd om den verschuldigden aanslag met de boeten ten spoedigste ten kantore van den algemeenen ontvanger van 's lands kas af te dragen, bij niet-opvolging waarvan de dwang- schriften tot betaliug met al de daaraan verbon den lasten tegen hen zouden uitgevaardigd wor den. Wij mochten dezer dagen de lijst der achterstallige belastingschuldigen inzien en be merkten dat minstens 200 personen, zoowel Euro peanen als Cbineezen, daarop voorkwamen die de personeele belasting over de laatste twee termijnen nog niet aangezuiverd hadden. De zoogenaamde patentbelasting schijnt gereedelijk betaald te wor den hoogstens eeu 40-tal achlerstalligen troffen we op den betrekkelijken staat aan. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgen de beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: tot pred. bij deevang. gem. te Batavia F. J. J. Prine; tot opzichter 3de klasse b\j den waterstaat F. H. Veenstra. Bij het binnenl. beat. op de bezitt. buiten Java en Madoera: tijdelijk tot contr. 2de kl., de contr. 2de kl. J. P. Swaab, met bep. dat hij bij zijn kader la suite wordt gevoerd. Op Java en Madoera: tot contr. 2de kl., de adsp.- contr. J. H. Audeweg; tot adsp.-contr., K. W. G. Watson, thans burg. ambt. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens meer dan vijftien jaren onafgebroken dienst in deze ge westen, aan den lsten comm. bij het dep. der burg. openbare werken A. R. Jonkers; een tweej. verlof naar Europa wegens ziekte aan den ing. 2de kl. bij de afd. stoomwezen vau het dep. d«r burg. openb. werken D. J. Bnysman en aan den onderw. lste kl. A. F. Hillebrandeen tweej. verlof naar Europa aan den not. te Samarang B. V. Houthuysen. Ingetrokken: "Wegens ziekte de benoeming van H. W. F. Voermans tot lsten comm. bij 's lands kas te Batavia. Benoemd: tot lsten comm. op bet bur. van den chef over den burg. gen. dienst, de 2de comm. H. W. Wegener; tot gezagv. van een der vaartuigen voor den dienst der in- en uitvoerr. en aee., de gew. 3de stuurman bij de mariue J. Bebrens Bij 's lands kas te Batavia: tot lsten comm. de 2de comm. H. Hall; tot 2deu comm. de 3de comm. Ch. F. Fisser; tot 3den comm. de lste kl. L. Darricarrère. Gesteld: ter besch. van den dir. van binn. best., ten einde deel te nemen aan den cursus van afd. A der Landbouwschool te Bui tenzorg, de ambt. voor den burg. dienst; E. J. W. Van Dijk, M. Herz, P. H. Van Andel, A. J. F. Veeostra, H. J. Wijers, F. K. Overduyn, F. Hoezoo, G. E. A. F. Rudolph, H. E. Van Swieten, C. E. Van Kappen, P. Wijers, D. C. Rietbergen Jr., H. W. Hoeke, Th. M. Van Hasselt, E. E. Klerks, II. B. Van der Kolk, J. Van der Dusson, H. Engelken, J. Pompe, C. L. Thieme, J. Broers, J. II. Simon Thomas, J. H. Van der Zweep, frouw Tocock's stentoriaansche gemoeds-uitstor- tingen dreigde hij met eene boete van f 60 of twee maanden gevangenisstraf. Het verloopen van den term ijn van den kleinen staat van beleg te Berlijn haalde vele verbannen sociaal-democraten over, zich weer aldaar te gaan vestigen, een plan, dat echter mislukte, daar, zooals men weet, de wet opnieuw voor een jaar van kracht verklaard werd. Enkele der uitgewekenen echter vertoeven nog iu die stad, tot de politie hen weer op het spoor komt. Een van hen werd dezer dagen al op zeer toe vallige wijze gevonden. Hij had zich naar zijne vroegere woning begeven, die nog door zijne vrouw bewoond werd, en zich daar schuil gehou den. Het duurde echter niet lang of het echtpaar kreeg rnzie; het kwam tot een kloppartij, waarbij het zoo warm toeging dat de buren en de politie er aan te pas moesten komen, die al spoedig in den man een sociaal-democraat herkenden. De man bood, toen men hem gevangen wilde nemen, woedenden tegenstand, bracht een der politie beambten een woud met een mes toe, tot hij eindelijk ontwapend en medegevoerd werd. Hij zal zich als gevolgen van die oneenigheid met zijne vrouw te verantwoorden hebben wegens overtreding der socialisten-wet, burengerucht, ver zet tegen de gerechtelijke macht en moedwillige verwonding. Vooreerst gaat dit nogal. kolonif;n. BATAVLA, 1 November. Aangaande Atjeh verneemt men dat het plan is, daar vijf garnizoenen op te richten, van 1000 man elk, behalve kleine posten. Men rekent, naar gezegd wordt, ten gevolge der door de uitbreiding van ons gezag mogelijk geworden hervormingen 21/, millioen 'sjaars te zullen besparen. De „Locomotief" meldt uit Samarang: In zake de belastingen vernemen we dat spoedig tnet de uitvaardiging der dwangschriften, die op het oogenblik in drnk zijn, een begin gemaakt zal worden. Eenige ingezetenen, die bij request ver- onderwijl nam de heer zijn sigarenkoker uit den i zocht hadden om de verschuldigde belasting over Heaselaar, F. G. Netscher, E. L. AJKnbr, J. P. Van Driest, J. J. Meyer, H. Knyp, E. G. Gerrits, T. E. K. T. Kroesen, P. L. C. Le Sueur cu G. A. Valctte, wordende de zes laatst genoemden aangesteld als burgerlijk ambtenaar. Goedgekeurd: dat door den landraad te Bandong is benoemd: tot buit. subst.-griff. buiten bezwaar van den lande bij die rechtb. F. P. Seelig, klerk op het res.-bnr. aldaar. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej'arig verlof naar Europa, wegens ziekte, aau den oif. van gez. 2de kl. N. L. Holwerda. Ontslagen: Eervol, wegens lich. ongeschiktheid voor alle mil. diensten, met behoud van recht op pen., do lste luit der caval. J. Bakkers; op verzoek eervol, de off. van gez. 2de kl. J. D. Matthieuop verzoek eervol, de lete luit. der inf. J. H. Van Onwerkerk. Departement van Marine. Herbenoemd: De wogens ziekte eervol uit zijoe betrekking ontslagen 2de stuurman J. Visser. Benoemd: tot 3den stuurman J. Van Ommen en H. O. Weijler. BUITENLAND. Frankrijk. Bij de Kamer is een wetsontwerp ingediend om acht millioen franken toe te staan voor verbete ring van de haven van Bordeaux. Italië. Door den minister Magliani zijn bij de Kamer wijzigingen op het budget van 1880 ingediend, welke eene verbetering van 13 millioen aautoonen, waarvan 5 door meerdere ontvangsten en 8 door bezuinigingen verkregen zijn. Indien men de „Italië" kan gelooven, dan is de gewezen onderkoning van Egypte, die thans te Napels verblijf houdt., voor de rechtbank ge daagd ter betaling eener som van 76,000 lire aan den markies Ginori te Florence, tot kwijting eener schuld voor een prachtig porseleinen servies, dat de ex-khedive voor eenige jaren besteld had aan de fabriek van den Florentijnschen senator. Men zegt dat dit servies nu toebehoort aan den prins van Wales, aan wien de afgezette onderkoning het ten geschenke gegeven had. Tui-liije. Mahmoud-Nedim-pacha, de minister van bin- nenlandsche zaken, heeft bij den ministerraad een plan van binnenlandsche hervormingen inge diend en tevens voorgesteld, eene commissie te be noemen, ten einde het toezicht te houden op de invoering daarvan.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2