Maandag 8 December. IV0. 6077. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZE li COURAST Voor Lelden per 8 muad».1.10. Franco per post.1-AO. Aüooderl(jke Mommen0.05. Deze Courant wordt dagelijkB, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuw) Het gerechtshof te Amsterdam heeft het vonnis der arrondissements-rechtbauk aldaar bevestigd, waarbij aan de Credietvereeniging hare vordering tegen mr. J. Kappeyne van de Coppello, curator in het faillissement van Zimmerman en Zoon, is ontzegd tot terugbetaling van het bedrag der incassa's, welke deze van haar krediettrekkend lid had ontvangen, maar krachtens circulaire van den curator door de debiteuren aan hem en niet aan de Credietvereeniging zijn betaald. In een herberg te Hoogcarspel brak Donderdag-avond een hevige brand uit. De wind maakte het gevaar voor de belendende gebouwen zeer groot. Gelukkig bleven deze gespaard. Of schoon de brandweer spoedig bij de hand was, werd uit de herberg Diets gered dan een kastje, dat zich in de woonkamer bevond en waarin gelds waarde en eenige papieren geborgen waren. Nage noeg alles was verzekerd. Vermoedelijk is een der schoorsteen potten gebarsten, waardoor het vuur toegang tot het dak heeft gekregen. Te Leeuwarden is aangehouden J. S., gepensioneerd militair, verdacht van diefstal van een aanzienlijke som gelds aan bankpapier, te Sneek gepleegd, ten nadeele van een veehandelaar uit Britsum, in wiens gezelschap hij den vorigen nacht te Sneek had doorgebracht. Het ontvreemde is in de woning van den verdachte, verborgen in het bed, teruggevonden. „Der Geldschrank-Massenmord in Arnheim in Holland", is de titel van een opstel in de „Würtemb. Illustr. Gewerbe-Zeitung", N°. 22, 1879. De hier bekende proefnemingen worden vrij uitvoerig medegedeeld en daarna wordt, ge zegd, dat deze en dergelijke proefnemingen zeer toegejuicht moeten worden. Het blad ontleent zijne aanprijzing en mededeeling aan de Berlijn- sche „Deutsche Metall-Industrie-Zeitung". Het blad hoopt dat bij de eerstkomende wereld ten toonstelling men het voorbeeld van Arnhem zal volgen en voegt er bij, dat het dien weusch uit- spreekt op aansporing van eenige flinke fabrikanten van brandkasten. De republiek Peru heeft besloten admiraal Gran, den gesneuvelden commandant van de „Huascar", te laten begraven met de eerbewijzen die aan een president der republiek toekomen. Aan zijne weduwe wordt eene som van 250,000 uit- gekeerd, en zijne negen kinderen zullen allen, tot hun 2l8te jaar, op staatskosten worden opgevoed. Een nieuw pantserschip, dat men zal laten bouwen, wordt naar hem genoemd, en het geheele land neemt een nationalen rouw aan van 30 dagen. buitenland. Frankrijk. Men verneemt dat de regeeriDg, op verzoek van den pauselijken nuntius, heeft afgezien van de vervolging tegen den bisschop van Grenoble wegens misbruik van ziju ambt. Het laatste nommer van het „Bulletin du Canal interocéaDique" geeft een overzicht van het- geen, sedert het bekende congres te Parijs, aan de tenuitvoerlegging van het plan voor een kanaal door Panama gedaan is. Vooreerst is door twee aannemers op eigen kosten een ingenieur, de heer Gaston Blanchet, uitgezonden, om het plan op de plaats zelve te onderzoeken en de mogelijkheid der uitvoering na te gaan. Dit aanvankelijk onderzoek, zegt het „Bulletin", heeft de beste uitkomsten opgeleverd en de heer Blanchet is teruggekeerd om persoonlijk van zijne bevindingen verslag te doen. Zelf heeft hij van het zoogenaamd „moord dadig" klimaat, niettegenstaande allerlei vermoeie nissen, niet het minst geleden, en heden zou hij weder naar Panama vertrekken. In het begin van November heeft voorts de lieer De Lesseps een aantal geoefende mannen gezonden om peilingen te doen, onder toezicht van den ingenieur Jégou, bijgestaan door den ingenieur Sosa, die in het congres Columbia vertegenwoordigd en aan de vroegere onderzoekingen deelgenomen heeft. De heer De Lesseps zelf zou heden vau Saint-Nazaire naar Colon (Aspinwal) vertrekken, vergezeld van verschillende zaakkundigen, o. a. den heer Dirks en den Amerikaauschen ingenieur-generaal Totten, die den spoorweg van Panama aanlegde. Deze laatste zal zich te Panama bij het gezelschap aanslniten. Dnit.se til and. Blijkens berichten uit Posen breidt zich de runderpest te Warschau en in andere gedeelten van Russisch Polen zoodanig uit, dat men in Pruisen langs de grens eene militaire afsluiting te ge- moet ziet. In het Pruisische Huis van afgevaardigden kwamen bij de behandeling der begrooting van bin- nenl. zaken o. a. de lijfstraffen ter sprake. Verschei dene leden betoogden, dat de weder-invoering van lijfstraften wenschelijk was, niet alleeu als disci plinaire straf in de luchthuizen en gevangenissen, maar ook als straf tegen sommige misdrijven. De woordvoerders der linkerzijde bestreden die spre kers en deden ook uitkomen, dat zij het onderling niet eens waren. Want terwijl sommigen uitslui tend de afschrikkende kracht der straf op den voorgrond plaatsten, gaven anderen toe, dat de verbetering van den misdadiger mede het doel moest zijn. Van de zijde der regeering werd in dien strijd geene partij gekozen, waarbij opmerking verdient, dat in bet bij den rijksdag aanhangige ontwerp op de uitvoering der straffen de lijf- straflen als disciplinaire straf behouden zijn, in strijd met het advies der meerderheid van de directeuren der straf-instelliDgeu, die een paar jaren geleden te Stuttgart vergaderd waren. Wel werd van de regeeringstafel medegedeeld, dat men de algemeene invoering van het cellulaire stelsel mo gelijk trachtte te maken. Oosteiir.-Hong. Monarchie. Vóór artikel 2 der legerwet, volgens hetwelk de bepaling omtrent de legersterkte voor den tijd van tien jaren verlengd zal worden, stemden gis- teren in de Oostenrijksche Kamer van afgevaar digden 179 leden, terwijl 155 er zich tegen ver klaarden. Daar dit artikel dus niet de verplichte meerderheid van twee derden heeft verkregen, is het verworpen. Een voorstel, om de wet voor drie jaren te verlengen, werd verworpen met 178 tegen 146 stemmen. Groot-Britminiü, Het schijut hoe langer hoe waarschijnlijker te worden, dat Jakob-Khan medeplichtig is geweest aan den moord te Kaboel. De onderkoning van Britsch lndië heeft thans last gegeven, dat hij van Kaboel naar Peshauer zon worden gebracht. Er is overigens weinig nieuws van beteekenis uit Afghanistan. Omtrent hetgeen Ayob-Khan in Herat voornemens is te doen zijn nog altijd geene ver trouwbare berichten. Hij verkeert in een moeilij ken toestand. De soldaten, die hij ODder zijn be vel heeft, 10,000 in getal, zullen hem misschien tegen zijn zin dwingen om naar Candahar op te trekken. In dat geval wordt, naar de „Morning Post" aanmerkt, het bezetten van Herat voor de En- gelschen onvermijdelijk. De plaats in Zoeloeland, waar de uniform van wijlen prins Louis Napoleon werd terugge vonden, is eene kraal nabij Ulundi. Aan de voor zijde is de uniform geheel met assagaaisteken door boord. De Zoeloe, welke den prins de doodelijke wond toegebracht, heette Abango en sneuvelde later bij Ulundi. De in de laatste dagen uit Ierland ont vangen berichten doen gelooven dat het niet lang duren zal, of er zal in sommige streken van dat eiland groote nood heerschen. De Engelsche bla den ziju van meening, dat de lersche gemeente kassen niet in staat zullen zijn om in de drin gende behoefte aan ondersteuning te voorzien, maar merken aan, dat het niet billijk zou zijn, die pachters, welke met moeite en inspanning hunne pacht betaald hebben, op ééne lijn te stellen met heu, die eenvoudig maar geweigerd hebben hunne pacht te betalen en dus ook geacht kunnen worden minder behoefte aan onderstand te hebben. Bresman, de voornaamste bewerker der woe lingen in Ierland, en Parnell ziju wegens het houden van oproerige toespraken gevangengenomen. De lord-mayor van Londen ontving Woens dag een deputatie van de „Central Traders Par liamentary Association", die zich kwam beklagen over concurrentie der coöperatieve wiukelvereeni- gingen en over het feit, dat door den Slaat be taalde ambtenaren deel hadden aan die mededin ging, welke de groote meerderheid der winkeliers ernstig in hunne middelen vau bestaan bedreigt. De lord-mayor antwoordde dat hij als lid van den handelsstand zeer veel sympathie had voor de ge uite klachten. Maar bij wees er op dat men de coöperatieve vereenigingen niet verbieden kon op hare wijze werkzaam te zijn. Het geheim van den bloei dier vereenigiugen achtte hij gelegen in de contante betaling. Hij hoopte dat het Parlement iets zou kunnen doen ter tegemoetkoming aan de bezwaren der winkeliers; maar hij geloofde dat dezen de concurrentie zouden kunnen volhouden, want in het algemeen kon een privaat persoon met minder onkosten dan eene vereeniging een winkel adininistreerendoch hij achtte het volstrekt noo- dig, dat de winkeliers van hun kant alle krachten inspanden en zich niet tot louter praten en rede kavelen bepaalden. België'. De „Courrier de Broxelles" bevat eene verkla ring van den aartsbisschop van Mechelen, dat het beweerde gebrek aan overeenstemming tusschen den Heiligen Stoel en het episcopaat niet bestaat. Het Belgische episcopaat, zegt de aartsbisschop, beijvert zich ten zeerste, èn in zijn mandementen aan de geloovigen èn in zijne instructies aan de geestelijkheid de overeenstemming te bewaren met het dogmatisch onderwijs en de regelen omtrent de toepassing daarvan, zooals zij van den H. Sioel uitgaan. Ten bewijze dat hel episcopaat zich op dogmatisch gebied gehouden heeft aan de pause lijke leer, haalt de aartsbisschop het oordeel aan der lersche, Hollandsche en Noord-Amerikaansche bisschoppen, en vervolgeus het oordeel van Pius IX, zooals dit uitgesproken werd in den brief aan den aartsbisschop van Freiburg, waarop de in structies van 1 September zich grondden.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1