IV0. 6075. Vrijdag 5 December. A°. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH fÉll DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.f 1.10. Franco per post.t 1.40. Afzonderlyke Hommers0.05. LEIDEN, 4 December. Maandag-avond werd te Noordwijk de ge wone jaarltjksche algemeene vergadering van leden der VereemgiDg „de Werkinrichting" aldaar ge houden. Uit de balans, door den penningmeester overgelegd, bleek o. a. dat in 1878/79 aan con tribution minder dan in hel jaar 1877/78 was ontvangen de som van ƒ225 005, daar de bijdra gen van ƒ593.826 tot op ƒ368 82 daalden. Ook de winst op het fabrikaat verkregen was ƒ125,34! minder dan in 1877 78. Door eene toevallige bate, legaat van wijlen ds. Groeneveld, werd toch, niettegenstaande de mindere gewone inkomsten, eene kapitaalsvermeerderiug van 1871 ll6 ver kregen, zoodat volgens de balans de Vereeniging eigenares is eener ronde som van ƒ4600. Het is duidelijk, zoo meldt men ons verder, dat de Werkinrichting bij Noordwijks ingezetenen zeer weinig sympathie heeft. Dit is echter niet altijd zoo geweest; in het jaar 1869/70 telde de Vereeniging 180 contribuanten met eene opbrengst van circa 1100. Successievelijk zijn deze cijfers evenwel verminderd, zoodat thans nog slechts 38 personen lid der Vereeniging zijn en de opbrengst der contribuliën tot beneden t/3 is gedaald. Leverde het fabrikaat het plakken van papieren zakken in allerlei grootte niet zulke uitstekende uitkomsten op, dan zou de Werkinrichting reeds lang hebben opgehouden te bestaau. Gelukkig evenwel mogen wij ons nog in het bezit der Werkinrichting verneugeu Of zouden wellicht de velen gelijk hebben die zich aan de zaak onttrokken? Zou dan toch werkelijk de Werkinrichting den steun der burgerij verbeurd hebben, omdat er zoo weinig gebruik van gemaakt wordt door de klasse wier toevluchtsoord zij heet te zijn? Volmondig durven we die vragen ontkennend beantwoorden. Hoe men moge denken over de ver schillende stel.-els van armverzorging, dit eene is zeker altoos wel het beste bevonden: „Hen arme gelegenheid te geven om doorarbeid in zijn eigen onderhoud te voorzien." Daardoor immers wordt de onzedelijke bedelarij geweerd en de armoede gelenigd. Welnu, eene inrichting waar ieder die werken wil, werk vindt en daarvoor kost, inwoning en een kleine som in geld ontvangt, bestaat te Noord- wijk, en boe ook ieder die gezond redeneert, de instel ling op prijs moet stellen, toch vermindert de sympa thie in toenemende mate. Hoe is het mogelijk, zal men vrageu? Wel, geachte lezer, eenvoudig, door neven zaken tot hoofdzaken te verheffen maakt men de goê gemeente diets dat het eigenlijk beter zou zijn indien de Werkinrichting opging in iets anders, b. v. een Weesiurichting 1 Men vergeet dan na tuurlijk dat te N. fondsen bestaan om te gemoet te komen in de kosten van onderhoud der weezen. Allerlei argumenten worden aangevoerd om te be wijzen dat men zeer goed ziet door niet meer aan de Werkinrichting bij te dragen; ik benevenwel zoo vrij al die argumenten (zoo ze dien naam mogen dragen) bij elkaar te nemen en te zeggen dat de grondtoon van alle is: dat men liever het geld in den zak houdt en zoo men dan toch wat geven wil, ook zelf daarvoor den dank wenscht te ontvangenliefdadigheid oefenen op eigen hand met uitzicht op dank en erkentenis, altoos na tuurlijk slechts met den mond, terwijl het hart niet zelden vreemd er aan blijft Op een andere plaats zeide ik vroeger reeds herhaaldelijk hetzelfde zonder tegenspraak te ont moeten: ik geloof dus te mogen aannemen dat Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. men het vrijwel met mij eens is. In het belang der zaak die ik van heeier harte voorsta, noodig ik daarom mijne medeburgers dringend uit, den steun dien ze vroeger aan de Vereeniging schonken, te hernieuweu en opnieuw te tonnen dat men door eendracht hoopt te komen tot het schoone doel der Vereeniging: „de armoede te lenigen en de bedelarij te weren door den arme werk te ver schaffen", te toonen dat men daarvoor behalve zijn zedelijken steun ook gaarne zijne l>eurs veil heeft. Op dit oogenbltk zijn 7 personen in de Werk inrichting opgenomen; houdt de winter aan, dan zal het getal spoedig vermeerdereu laten we elk ander helpen om den armen natuurgenoot werk en daardoor brood te verschaffen, en ons niet ver schuilen achter punten van zeer ondergeschikt belaug. Heden melden de nieuwsbladen dat teNijkerk op de Veluwe de hoofdelijke omslag is verhoogd om gelden te bekomen ten einde iu dezen winter den arme werk te verschaffen. Ik neem de ver dediging van dat raadsbesluit niet op mij, maar toch is er het bewijs uit te putten dat op andere plaatsen eveneens gezorgd wordt voor werkver schaffing en men dus ook daar de bedelarij tracht te weren. Van harte hoop ik dat deze re gelen er toe mogen bijdragen om velen te doen besluiten het lidmaatschap te vernieuwen en daar door eene zaak te steunen die op de hulp van iederen weldeukende en onbevooroordeelde aanspraak beeft. Lie schrijver der „brieven uit de hofstad" aan de An.h. Crt. herinnert zich een oud verhaal, dat hem telkens door het hoofd speelde, nl. de geschiedenis van de canapé van tachtig duizend gulden. Kent ge 't niet? dau zal ik het u, zegt hij, vertelleu, want er zijn er in ons land, veel honger geplaatst, veel machtiger en deftiger dan ik, die er hun voordeel mede kunnen doen, of al thans hadden kunnen dien, indien zij intijds aan de canapé van tachtig duizend gulden hadden ge dacht. Een heer bezoekt een vriend, dien hij in geen jaren gezien had, en die inmiddels was ge trouwd, een fraai huis bewoonde en op grooten voet leefde. Ztju oog valt op een zeer smaakvolle canapé in het salon, en hij prijst dat nette meubel. „Gij raadt nooit, wat me die canapé heeft ge kost", zegt de gastheer op tragischen toonen toen de ander hem vragend aanzag, voegde hij er met nadruk bij: „Tach-tig dui-zend gul-den Wat was 't geval geweest. Eenigen tijd na zijn huwelijk wandelde hij met zijn vrouw langs een meubelwinkel, en zag daar dat „snoeperig meubel" dat juist nog aan hun meubilair ontbrak. De jonge vrouw was er over uitmen ging den wiukel binnen; de koop viel mee; de canapé werd ge kocht. Het meubel werd geplaatst. Mevrouw be kijkt het van alle kauten, op alle afstanden, met 't hoofd op den rechter- of linkerschouder, in den spiegel enz., alles met een onheilspellend stilzwijgen. „Ja, lieve man," klinkt het eindelijk, ,,'t is een dotje van een canapétje; daar blijf ik bij. Maar vindt ge wel dat het heel best bij onze andere meubels koml? En dan de bekleediug maakt de gordijnen en het kleed, die al bijna twee jaren dienst hebben, zoo vaal I" Gij begrijpt al waar 't heen moest. De onverbiddelijke logica der feiten trad in, en joeg den huisvader van de eene op de andere uitgave, zoodat het dotje van een cana- pe'lje (en zijn dotje van een vruuwtje) ten slotte in een splinternieuwe omgeving, in een splinter nieuw huis kwam, een en ander ten koste van ƒ811,000. En weet ge wie mij altoos aan die canapé denken doet? De stedelijke universiteit van Atn- PRIJS DER ADVERTENTLEN: V«n 18 rvgetsl.Oi. Iedere regel meer0.17*. Groolere letten naar plaatsruimte. sterdam, wier dotje van een canapétje de medi sche faculteit is. De hoofdstad had het grootste hospitaal in Nederland, dus moest er de grootste medische faculteit gevestigd worden. Maar de grootste medische faculteit met andere kleine faculteitjes er naast zou het Athenaeum den schijn geveu van een kind met een waterhoofd, of van eeu olie- en azijnstelletje. Dus alle faculteiten uitgebreid en het Athenaeum tot universiteit ver heven, ziedaar de canapé in een passende omge ving geplaatst! Maar de 80,000 1Gelukkig kan Amsterdam ze even goed betalen als de huis vader van het verhaal, of sprookje naar verkiezing. Maar een recent feit doet vreezen of de hoofdstad wel den moed zal hebben om bonne mine h mau- vais jeu te maken, en in plaats van de hand diep in den zak te steken, misschien de rekening zal zoeken te betalen door te borgen bij woe keraars en geldschieters, die hunne diensten duur in rekening brengen en hunne begunstigers altoos helpen van den wal in de sloot. Gemengd Nieuw». Bij den overweg voorbij het station Woerden en nabij het aansluitiugspunt der lijn LeidenWoerden is gisternamiddag een boeren wagen, waarop twee personen gezeten waren, door den trein van Amsterdam, die te 6.20 te Rot terdam aankomt, overreden, met het noodlottig gevolg, dat de beide personen geheel vermorzeld werden. Ook de wagen werd verbrijzeld. Dinsdag-nacht is te Del ft i n gebroken in de houten loods van den steenkolenhandelaar Zellekens, aan de West-vest. Uit een lessenaar is ƒ241 en uit een houten kast 15.75 ontvreemd. De leden van het Y i c tor i a -1 h e a te r zouden Dinsdag-avond te Dordrecht eene voor stelling geven; doch in plaats van naar Dordrecht te komen waren zij regelrecht van Delft naar Hamburg vertrokken. Te Haarlemmermeer en omstreken doet varkensziekte nogal wat schade. Vooral de zoogenaamde „overloopers" sterven bij hokken vol. Er is een voorbeeld, dat één boer tot twee maal toe het hok ledig kreeg door deze ramp. Een gedeelte van een tas werd verleden jaar en nu weder met tarwe gevuld. Bij het dorschen verkreeg men toen 200, nu slechts 60 hectoliter. Of de pachtpenningen, waarvan gewoonlijk de eene helft met Kerstmis en de andere helft tegen primo Mei betaald moet worden, wel alle gereed zullen komen, is wel te hopen, maar niet waar schijnlijk. Baas boven baas. Een goochelaar ontdekte Zaterdag-avond in een herberg te Amster dam waar hij zat kaart te spelen, dat een han dige zakkenroller zijn portemonnaie had wegge- goocheld. Zaterd ag-middag was op het eiland Rozenburg een meisje vau ruim twee jaar eenige oogenbltkken alleen gelaten in het woonvertrek, en had een lucifersdoos in handen weten te krijgen. Toen de moeder binnenkwam, bleek het dat het kind van een twintigtal lucifers de koppen had afgezogen; dadelijk werd geneeskundige hulp inge roepen, doch Zondag-avond is het kind aan de gevolgen overleden. Gelukkig, zegt nu weder de Dord. Crt., kunnen wij thans ook zelf mededeelen, dat het bericht, omtrent de aanranding onder Waar- deuburg en alles wat verder daaromtrent vermeld is, geheel onwaar en verzonnen is. Het is nl. ge-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1