nomen verkorting „li O", welke laatste als één woord wordt berekend. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam is bevorderd tot arts de heer B. M. H. A. Van den Goorbergh, off. van gezondheid lste kl., en het getuigschrift uitgereikt aan de heeren S. Meindersma en W. J. M. H. Van Hees, doctorandi. De heer I. Schultz, hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Benthuizen, is tegen 1 Januari e. k. als zoodanig benoemd aan de openbare lagere school te Reeuwijk. Vaar men aan' het Vad. mededeelt, is door de eigenaren hier te lande van de Samarangsche „Locomotief" per telegraaf bericht naar Indië ge- zouden, om dem redacteur van dat blad, den heer Cohen Stuart, te ontslaan, en wel naar aanleiding van zijn hoofdartikel in N°. 244 met het opschrift: „Een eerste stap". Men verneemt dat reeds enkele officieren van onze marine zich hebben aangeboden om, wanneer hun daartoe verlof wordt verleend, de volgeude reis met de „Willem Barendsz" mede te maken. Bij het afdeelingsonderzoek der TweedeKamer van het wetsontwerp tot aanvulling van art. 2 der wet regelende de uitoefening der geneeskunde werd opgemerkt dat het ontwerp inbreuk maakt op het hoofdbeginsel der geneeskundige wetten het afleg- geu van een staatsexamen, alvorens de geneeskunst te kunnen uitoefenen. Verscheidene leden achtten die inbreuk niet voldoende gerechtvaardigd, en keurden het af dat de regeering hieromtrent niet het advies had ingewonnen van het geneeskundig staatstoezicht. Men had te veel waarde gehecht aan de klachten der reederijen over gebrek aan ge neeskundigen voor de schepen een gebiut dat eveneens vóór 1865 bestond en niet genoeg nagegaan of de reederijen wel moeite genoeg be steedden en voldoende offers wilden brengen om geneeskundigen aan hun schepen te verbinden. Vele aDdere leden dachten gunstiger over het ont werp. Opnieuw bleek, dat de theorie, waarop onze geneeskundige wetten berusten, in de practijk faalt. Waarom niet voor scheepsheelmeesters geringe eisehen gesteld? De klachten der reederijen waren wel gegrond; aan buitensporig hooge eisehen van geneeskundigen konden zij niet voldoen. Wezen lijke bezwaren waren niet verbonden aan het toe laten van vreemde artsen op de schepen. En het ontwerp waakte voldoende tegen onbekwaamheid. Sommige leden wenschten aan het ontwerp een tijdelijk karakter te geven, bijvoorbeeld van zes jaar. Onderscheidene leden drongen aan op voorziening vau staatswege in 't gebrek aan geneeskundige hulp op 't platteland. Men zag overigens geen reden om den tegen- woordigen maatregel niet ook uit te breiden tot oorlogsvaartuigen. Bij de marine toch komen sedert lang veel sterker blijken van behoefte aan genees kundigen voor, dan bij de Indische stoomvaart. Door de firma Clark Standfield C°. te Londen is een nader aanbod aan den gemeenteraad te Rotterdam gedaan voor de levering van een ijzeren drijvend droogdok. Zij heeft èn wegens het stijgen der ijzerprijzen, èn wegens de besluiten, door don gemeenteraad te dien opzichte genomen, zich genoodzaakt gezien haar aanbod te wijzigen, en wel in dien zin, dat zij thans aanneemt een dok ter lengte van 137 meter te leveren voor f 822,000, in plaats van, zooals adressanten op 20 Oct. 11. aanboden, voor f 768,000. Zij neemt voorts op zich, het eerste der twee deelen van 84'/i meter van het voormeld dok 13 maanden en het tweede 2 maanden later, het geheele dok dus 15 maanden na het sluiten van een contract te leveren. Het stoomschip „Gelderland", 15 Oct. van Batavia naar Rotterdam vertrokken, is gisteren te Brouwershaven aangekomende „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, 2 Dec. te Port Said aangekomen, heeft 3 Dec. de reis voortgezet. BUITENLAND. Frankrijk. Onder de verschillende groepen, die gisteren vergaderden, is de algemeen heerschende indruk, dat het kabinet zal aanblijven, indien het eene bevredigende verklaring aflegt. Iedereen schijnt geneigd om aan den tegenwoordigen toestand een eind te maken. Italië. De gemeenteraad van Florence heeft de con ventie goedgekeurd, aangegaan door de commissie van liquidatie voor de regeling der schuld. Volgens deze conventie zal jaarlijks een som ingeschreven worden op 't budget der stad, te beginnen met 750,000 fr. in 1880, 1,500,000 fr. in 1881 en in 1882, 1,600,000 in 1883, 50,000 meer ieder jaar tot 1891 en jaarlijks 2 millioen tot 1935. De commissie zal zich verder beijveren om van de regeering te verkrijgen restitutie van de belasting op het roerend vermogen, die over 1878 en 1879 is betaald voor de rente der gemeeuteschuld, die echter niet daaruit is gekweten. Groot-BritannlS. Volgens berichten uit Kaapstad, loopende tot 4 November jl., zou een paar dagen later de gouverneur der Kaapkolonie naar Stellenbosch vertrekken, welk* plaats haar 200-jarig bestaan viert. Men was zeer gespannen om te vernemen, of bij die gelegenheid eenige andere verklaring omtrent de Transvaal zou worden gedaan. De Hol- landsche Kaapsche bladen houden altijd vol, dat de Britsche regeering, door slechten raad ge diend, een misslag ten opzichte van de Trans vaal heeft begaan, waarvan de schadelijke gevol gen alleen kunnen worden voorkomen, wanneer die misslag erkend en de inlijving herroepen wordt. De toestand in de Transvaal blijft ernstig genoeg, en reeds voor lang zouden daar botsingen zijn voorgevallen, indien niet zoowel het Transvaalsche volkscomité als de Britsche administrateur hun best doen om die te voorkomen, want de gevolgen van botsingen zouden een burgeroorlog kunnen na zich slepen, die als het grootste onheil voor Zuid- Atnka zou te nescnouwen zijn. Volgens de jongste berichten hebben de onte vreden Boeren van de Transvaal, ten getale van omstreeks duizend, op de plaats van Human, 30 mijlen van Middelburg, een lager" betrokken. De overheden aldaar hadden maatregelen van voorzorg tegen een aanval genomen, dien zij voor mogelijk hielden. Inmiddels dienden de veldkor- nets hun ontslag in. Eenige Engelsche soldaten, beschuldigd vau gewelddadigheden, zijn door gene raal Wolseley in handen der burgerlijke autoriteit gesteld. Deze generaal is er niet in kunnen sla gen Secocoeni door eene verzoenende houding tot rede te brengen, en heeft dus besloten hem na drukkelijk op zijn berg aan te tasten. Die stelling is echter zeer sterk, en men vreest, dat, ook bij goeden uitslag der onderneming, deze op gevoelig verlies zal te staan komen. In berichten, loopende tot 11 Nov., wordt gemeld dat eene deputatie uit de Kaapkolonie, waaronder Parlementsleden, zich tot den gouver neur heeft begeven, om over den toestand der Transvaal te sprekeu, en voorstelde, dat door bur gers aldaar eene vergadering zou worden gehouden om over de al of niet handhaving van het Britsch gezag te beslissen. De gouverneur ontving de de putatie vriendelijk, doch beaamde het voorstel niet, dat hij onuitvoerbaar achtte. Overigens waardeerde hij alle pogingen om botsingen te voorkomen, waarvan alle leden der deputatie het groote ge vaar voor Zuid-Afrika inzagenniet het minst sprak de heer Fleming, van Engelsche afkomst, over de onrechtvaardigheid, der Transvaal aan gedaan. Aan de „Daily News" wordt onder dagteeke- ning van 10 Nov. gemeld dat de Boeren te Komali, in de Transvaal, zich met geweld van 8000 pond amunitie hadden meester gemaakt en dat er veel kans bestond op botsingen tusschen hen en de Engelsche troepen. Rusland. Een telegram van den gouverneur-generaal van Moskou, opgenomen in het officiëele blad, meldt nader dat Maandag-avond te elf uren bij het bin nenrijden van een bagagetrein van den keizer waarin ook het dienstpersoneel gezeten was, in de 7de wijk van het Rogoskosche district van Moskou een ontploffing plaats had, ten gevolge waarvan de trein ontspoorde, een bagagewagen omgeworpen en twee personenwaggons dwars over de rails rechtstandig tegen elkaar gedrongen werden. Door de ontploffing werd in den spoorwegdam een gat ge slagen van twee voet diep, zeven lang en acht breed. Persoonlijke ongelukken hebben er niet plaatsgehad. Het station dat in genoemde voorstad van Mos kou ligt, is door alleen staande huizen omringd. Uit een dezer huizen liep een onderaardsche gang naar de rails. Het oogenblik van de ontploffing was blijkbaar even te laat gekozen. Het huis waar de samenzweerders de mijn gelegd hebben is ont dekt; de opsporing der booswichten is begonnen. Naar men verneemt zond de czaar onmiddellijk bericht van het gebeurde aan keizer Wilhelm om mogelijken schrik te voorkomen. Dinsdag had een optocht plaats van het Kreml naar het paleis. Voordat de keizer verscheen, las de maarschalk van het paleis een verhaal voor van het gebeurde van den vorigen dag. Eerst waren allen stom van verslagenheid, maar daarna barstte de menigte in vreugdekreten uit. Toen de keizer verschenen was, hield hij de volgende toespraak Ik verheug mij u weder te zien en dank u voor uwe trouw betoond bij het voorval van 2 April. Maandag heeft God mij en allen met mij opnieuw gered. Ik heb mijn lot geheel in de handen der Voorzienigheid gelegd, maar de oproerige geest moet uitgeroeid worden. Ik wend mij daartoe tot u en alle welgezinden tot vernietiging van het kwaad, dat bij de wortels moet worden aangetast. Oostenr.-Honff. Monarchie. Onder de bevolking van Pest heerscht groote opgewondenheid, ten gevolge van het hoogst on gunstig rapport, dat door vreemde deskundigen is uitgebracht omtrent de uitvoering der Donau- werken, bestemd om Pest tegen overstrooming te vrijwaren. Eene commissie uit den gemeenteraad zal zich in deze aangelegenheid tot den minister president Tisza wenden. Zitting van hedenmiddag te drie uren. Tegenwoordig de heeren: Van den Brandeler, voorzitter, De Fremery, Librecht Lezwijn, De Laat de Kanter, Hartevelt, Suringar, Van der Zweep, Le Poole, Wilhelmy Damsté, Verster, Scheltema, Donner, Stokhuyzen, De Goeje, Van Heukelom, Van der Lith en Van Wensen. Afwezig met kennis geving de heeren Juta, Du Rieu en Van Het- tinga Tromp. Van het bestuur der Leidsche Broodfabriek was een schrijveD ingekomen in zake het rapport van de commissie, der gasfabriek omtrent de sterkte van het gaslicht, ter weerlegging van dat rapport, waarin verschillende correcties op het eerste adres van het bestuur der Broodfabriek werden gemaakt. Dat uitvoerig schrijven werd voorgelezen en daarna op voorstel van den Voorzitter voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van het bericht van het week blad „de Hollander", als zou een onderwijzer hier ter stede zich hebben schuldig gemaakt aan over treding van art. 23 der wet op het lager onderwijs, had de plaatselijke schoolcommissie een onderzoek ingesteld, waarvan zij de resultaten meende aan den gemeenteraad te moeten mededeelen en waaruit bleek dat genoemde beschuldiging onwaar is. Op de kweekschool voor bewaarschool-houderessen was door den heer Haanstra onderwijs gegeven over de beteekenis van sommige figuurlijke uitdrukkin gen of spreekwijzen. Het verzoek van H. J. Van Leeuwen om teel- land opnieuw ondershands in huur te mogen ver krijgen kon niet worden ingewilligd, daar B. en Ws. en de commissie van fabricage van oordeel waren ook hieromtrent openbare verhuring te moeten toepassen. Zonder stemming vereenigde de Raad zich hiermede. Door den heer H. Edelman is een verzoek om ont slag als onderwijzer in de gymnastiek ingediend. Tot leeraar in de Engelsche taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool werd benoemd de heer L. P. H. Eykmantot onderwijzer 2de klasse aan de jongensschool 2de klasse de heer K. Benjert, onderwijzer in het militaire detentiehuis te Oegst- geesttot onderwijzer 2de klasse aan de tusschen- school de hulponderwijzer K. C. Van Waalwijk alhier, en tot hulponderwijzer aan dezelfde school M. H. Lem, tijdelijk met de waarneming dier betrekking belastallen met 14 tegen 4 stemmen. Op het verzoek van A. Verhoog Jz. om vrij stelling van de bepaling van art. 204 der algemeene politieverordening, m. a. w. om voor de timmer manswerkplaats langs de gedempte Voldersgracht

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2