hennen meent gekocht te hebben, ontdekte den volgenden dag dat een dezer kraaide en hij dus bedrogen was. Mr. Haas ontkende dat het bewijs was geleverd dat de bekl. had bedrogen en dat in elk geval hier op zijn hoogst genomen slechts van een „dol civil" sprake kon zijn, maar geens zins van een bedrog in de soort, daar er alleen zon zijn verkeerde opgave van het geslacht der verkochte kippen. Uitspraak Maandag 8 dezer. Sommige bladen, waaronder in de eerste plaa's het N. v. d. IX en het Utr. Dbl., noemen het bericht, dat de vorige week is mede gedeeld omtrent de aanranding van een 72-jarig landbouwer en diens neef door drie straatmuzikanten op den weg van Waardenburg, geheel verzonnen en eene onwaarheid. Ten gevolge daarvan heeft de Dordr. Crt. een nader onderzoek ingesteld en is haar van zeer goed ingelichte zijde, door de zuster van den jongen man, medegedeeld, niet alleen dat de geheele zaak zich heeft toegedragen zooals ook door ons is gemeld, maar bovendien, dat de oude man de vorige week is overleden, ten gevolge van het vele bloedverlies uit de hem toe gebrachte verwondingen en zijn lijk reeds Zater dag 11. is ter aarde besteld, terwijl de toestand van het jonge mensch van dien aard is, dat hij nog steeds bezorgdheid wekt. Uit Heusden wordt gemeld dat Com- bée, die zich in voorloopig arrest bevond, als verdacht van den moord op de dienstbode van Smookers te Sleeuwijk, op vrij# voeten is gesteld. De Zuiderzee is thans overdekt met ijs. De Lemmer-stoomboot kwam, in stede van 3 uren 's morgens, om 9 uren te Amsterdam aan ze had 12 uren door het ijs gestoomd. De stoom boot „Vereeniging", van Amsterdam naar Hoorn gaande, is wegens het ijs teraggekeerd en had het niet verder kunnen brengen dan tot Uitdamook de krachtige Harlinger passagiersboot „Panhuys" trachtte tevergeefs er door te slaan, en men kan dus de vaart over de Zuiderzee bij doorgaande vorst als gesloten beschouwen. Op het oogenblik dat de trein van Montbrison Vrijdag te Charbounières aankwam, had den twee reizigers de onvoorzichtigheid zich op de loopplank van een der waggons te begeven. Een hunner gleed uit en vond onmiddellijk den dood, daar beide beenen hem van het lichaam werden geredende ander, die hem wilde grijpen, viel even eens op den weg, doch kwam er met eenige lichtere verwondingen af. In deBeiersche Alpen heeft een on gekend sterke sneeuwval groote schade teweeg gebracht. Op sommige gedeelten van den postweg lag de sneeuw 8 a 10 voet hoog. Met behulp van macht van soldaten maakte men de wegen weder bruikbaar. De passagiers van een trein moesten een nacht in de coupés op het open veld doorbren gen omdat de trein niet verder kon. BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer van afgevaardigden heeft de heer Waddington gezegd dat in het belang des lands het parlement ronduit behoort te verklaren of het ministerie zijn vertrouwen bezit. Is dit niet ten volle het geval, dan zal het ministerie dadelijk aftreden. Deze woorden werden toegejuicht door de rechterzijde, het centrum en een gedeelte van de linkerzijde. De jury heeft uitspraak gedaan over de modellen, die ingezonden waren voor het gedenk- tceken, dat op het plein van Courbevoie opgericht zal worden ter herinnering aan de heldhaftige ver dediging van Parijs gedurende het beleg der Det achers. De eerste prijs (15000 fr.) is toegekend aan den heer Barrias; de tweede prijs (3000 fr.) aan den heer Alexander Lequien en de derde prijs (2000 fr.) aan den heer Mathurinet Moreau. De jury heeft drie uren beraadslaagd. DuitHChlaiKL Op een interpellatie over het voortduren van den kleinen staat van beleg van Berlijn antwoordde de minister van binnenlandsche zaken, dat de toe standen van het vorige jaar voortduurden, dat de geheime sociaal-democratische bewegingen aangroei den en de oude verbindingen met het buitenland weer werden aangeknoopt. De handhaving van den kleinen staat van beleg was onvermijdelijk. De openbare meening had de hooge regeering bij maatregelen tegen de sociaal-democraten steeds ter zijde gestaan. Mocht dit ook verder zoo blijven, dan zouden de aangewende middelen tot een duur- zamen binnenlandsclien vrede voeren. "Veroenxig-do Staten. In het rapport van den minister van financiën, den heer Sherman, worden de ontvangsten voor het aanstaande dienstjaar op 288 millioen, de uit gaven op 278 millioen dollars geschat. Hij zegt in zijn financieel overzicht, dat bezuinigin gen noodig zijn om overschrijding der inkomsten te vermijden. Hij wijst op de besparingen door schuld delging en vestigt de aandacht op de moeilijk heden, voortspruitende uit de heffing van invoer rechten naar de waarde en uit de belasting der suiker naar de kleur; hij keurt elke wijziging der rechten op tabak en sterke dranken af, doch eene toelating van vreemde schepen tot de Ameri- kaansche registreering tegen een matig recht zou misschien aanbeveling verdienen. De gewone inkomsten in het afgeloopen dienst jaar bedroegen 273,827,184 dollars, de uitgaveu 266,947,883 dollars. De raming over het loopende dienstjaar is 288,000,000 dollars aan inkomsten en 238,269,135 aan uitgaven, doch de amorti satie is daarbij buiten rekening gelaten. Mocht het congres tot uitgaven besluiten, welke meer dan het overschot bedragen, dan zou het ontstaande tekort kunnen gedekt worden door de weder-in- voering van matige rechten op thee en koffie en door eene belasting op de opium. Telegrammen. KEULEN, 2 December. Het voorstel der re- geering op de buitengewone algemeene vergade ring van den Rhbiriischen spoorweg luidtvoor de stamactiën consols van 6'/2 en voor de actiën litt. a van 4 pet. Jaarlijks zal '/4 ingewisseld worden tot 1884. PEST, 2 December. Het Hoogerhuis heeft den tienjarigen termijn voor de wet op de strijdkrach ten aangenomen. KONSTANTINOPEL, 2 December Een vreem de is in het gebouw van het ministerie van oorlog binnengedrongen en heeft vier personen met een dolk gewond. LONDEN, 2 December. De „London Gazette" deelt de benoeming van den heer Stuart tot gezant voor Nederland en Luxemburg mede. ROME, 2 December. De minister van openbare werken heeft bij de Kamer een overeenkomst ingediend, met de „Eastern Company" gesloten, voor het leggen van een telegraafkabel tusschen Sicilië en de Lipari-eilandeu, en eene overeenkomst met de „Société anglaise péninsulaire" voor een stoombootdienst tusschen Venetië en Brindisi. BUDAPEST, 2 December. Het Heerenhuis heeft de verlenging der wet op de weerbaarheid veor een tijdvak van tien jaren aangenomen. BERLIJN, 2 December. Het „Chemnitzer Tag- blatt" deelt mede, dat in eene mijn te Zwickau eene ontploffing heeft plaats gehad, waarbij, naar men vreest, 80 menschen zijn omgekomen. CANNES, 2 December. De keizerin van Rusland is genoodzaakt het bed te houden. WASHINGTON, 2 December. Bij den Senaat en het Huis der afgevaardigden zijn voorstellen aangeboden, om de regeering te verzoeken aan de maatschappij voor het Nicaragua-Kanaal bescher ming te verleenen. Bij het Huis der afgevaar digden is een voorstel ingekomen, om in de tegen woordige zitting geene wijziging hoegenaamd te brengen in de wetleü op de aanmunting. Dit voor stel is naar eene commissie verzonden. LONDEN, 3 December. Het „Court Journal" meldt, dat de koningin merkelijk in beterschap is toegenomen. MOSKOU, 3 December. Maandag-avond, toen de keizer zich reeds hier bevond, heeft op een tweeden, nog onderweg zijnden keizerlijken trein eene ontploffing plaats gehad, waardoor een goe derenwagen in de lucht werd geslingerd, en zeven wagens uit het spoor raakten. Verlies van men- schenlevens is niet te betreuren. LEIDEN, 3 December. Bij de heden aan het departement van marine gehouden aanbesteding van de levering van wollen dekens was minste inschrijver de heer H. J. Van Wensen te Leiden, voor f 4.64 per stuk. De koning en de koningin zullen niet den 5den, doch, naar wij vernemen, eerst den 31sten December naar de residentie terugkeeren. Tot lid van de algemeene rekenkamer is benoemd jhr. mr. S. M. S. De Savornin Lobman, secretaris van de algemeene rekenkamer. Tweede Kamer. Het algemeen debat over het hoofdstuk justitie is heden afgeloopen. Ver schillende sprekers voerden het woord en werden door den minister Modderman beantwoord. Ge leidelijke hervorming van het rechtswezen stond hij voor en rekende daarbij op de hulp der staats- commissiën. De prostitutie beschouwde hij als een medische quaestie. De tegenwoordige Zondagswet moet afgeschaft, en vervangen worden. Stichtingen en zedelijke lichamen moeten bij algemeene wet geregeld worden. De handelswetgeving kan par- tiëel worden herzien. Afdoening van het nationaal strafwetboek neg in dit zittingjaar bleef voorden minister hoofdzaak; daarop rekende hij. Morgen zijn de onderdeelen van het hoofdstuk aan de orde. In het Vondelpark te Amsterdam is heden morgen de lange loods, welke voor het groote in aanbouw zijnde restaurant-gebouw stond, in brand geraakt. De vlammen sloegen knetterend hoog boven het houten dak uit, cn ook de schuttingen om het gebouw vatten vuur. Toen echter een brand spuit aanrukte was de brand spoedig gebluscht. Door de weerkaatsing op de glinsterende sneeuw in den omtrek was het een prachtige brand. Over Rotterdam heeft hedenochtend omstreeks negen uren een geweldige sneeuwbui gewoed waardoor binnen een uur het verkeer geheel werd gestremd. De tramwaymaatschappij moest den dienst op al de lijnen staken. Wat men ook deed het was onmogelijk dien voort te zetten. Eerst tegen den middag kon de lijn Beurs-Centraalstation, hoewel met veel moeite, weder bereden worden. Het vrachtvervoer werd eveneens belemmerd en ook de sleepers wagens bleven in weerwil van de dubbele bespanning steken. Het stoomschip „Drente", van Batavia naar Rotterdam, vertrok gisteren van Aden. INGEZONDEN. De ondergeteekende verzoekt de redactie van het L. D. in het nummer van heden het bericht op te nemen, dat door niet één der onderwijzers, aan zijn school werkzaam, eene klacht over het werpen van sneeuwballen bij de politie is in gediend. Uw dw. Dr. G. Japikse. De inzender van het artikel van gisteren wist niet, dat ook een onderwijzer van de school var den heer Japikse om assistentie gevraagd had. Moeilijk koB hij weten, wat men dien onderwijzer geantwoord heeft; wel weet bij, wat men hem zelf ten antwoord gaf, toen hij in naam van den heer Van Wijk dezelfde vraag kwam doen. Een inspec teur toonde zioh dadelijk bereid gevolg te geven aan het verzoek, dat hem gedaan werd, maar de commissaris was van een ander gevoelen, en zei „Ik kan er niets aandoen; vóór twee jaar hebben wij gezien, wat wij er mede gewonnen hebben." Het spreekt van zelf, dat bij mij dadelijk de vraag opkwam: „wie moet er dan voor zorgen?" en het antwoerd luidde: „Vraag dat aan hen, die vóór twee jaar al die artikeltjes in de courant geschreven hebben". Dit antwoord bevredigde mij volstrekt niet, ten 1ste omdat ik die heeren niet kende, ten 2de omdat ik geen tijd daartoe had en ten 3de omdat ik er volstrekt niet mede gebaat was. Zoo'n antwoord had ik dan ook vol strekt niet verwacht en vroeg daarom: „of ik dan bij den Burgemeester mijn klacht moest doen." Dit zou mij ook niet baten werd mij gezegd. Zoo is de zaak. Dit heeft men mij geantwoord. Dit antwoord heb ik den heer Van Wijk overgebracht. Had ik geweten, dat de politie, hoewel on zichtbaar, toch voor de veiligheid der leerlingen waakte, ik zou den heer Van Wijk niet voorge steld hebben, de zaal door de achterpoort te verlaten, iets, wat dan ook geschied is. Overigens heb ik met blijdschap gezien dat geen enkel gedeelte der politieverordening als een doode letter beschouwd wordt, en dat men zich weldra zal kunnen verheugen in het bewustzijn rustig en ongestoord zijnen weg te kunnen vervolgen. Leiden, 2 Dec. 1879. G.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2