N°. 6074. Donderdag 4- December. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 L19. Franco per post.1AQ. Altoudertfli» NomntenXOS. Dese Courant wordt dageljjkB, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTENTIE»: ▼tm 16 refftls.....a.'.i.uVit../ l.Of. Ieder* regel meer. Grootere tetters na plaatenmnte. 0.17*. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gelet op art. 22 der wet van 4 December 1872 (Staats blad n°. 134) houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, Brengen ter algemeene kennis dat de Sint-Nicolaas-markt wordt geschorst wegens het epidemisch heerschen van roodvonk te dezer stede. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, Y. d. BRANDELER, Burgemeester. 27 November 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 3 December. Heden is afkondiging geschied van de alge meene politieverordening voor Leiden, door den raad vastgesteld en aan gedeputeerde staten van Zuid-Holland in afschrift medegedeeld. De bepa lingen op den tramway zijn dus nu ook van kracht. De verordening bestaat uit 240 artikelen, waar onder de volgende voorkomen Het is verboden, glijbanen te maken elders dan op de gemeentewateren, alsmede voertuigen, ijs- of priksleden onbestunrd van bruggen te laten afrijden of glijdeD. De bewoner of bruiker van een pand is, bij gladheid der straten, verplicht dadelijk na aan zegging vanwege Burgemeester en Wethouders, genoegzaam zand, asch of turfmolm op de ge- beele breedte der klinkerstraat, langs zijn huis of erf, te strooien. Op straten en grachten, uitslui tend met klinkers geplaveid, is het strooien slechts verplichtend over eene breedte van twee meter, genomen uit de rooilijn der stoepen en, waar deze ontbreken, uit die der gebouwen. De bewoner of bruiker van een pand is ver plicht, binnen drie uren na aanzegging vanwege Burgemeester en Wethouders, de sneeuw of bet ijs op de straat vóór of rondom zijne woning of zijn erf weg te ruimen en bijeen te brengen, in de straten midden op de straat, op de grachten aan de waterzijde, en op de pleinen tot op den afstand van vier meter uit den gevel of muur. Vóór die aanzegging is bet wegruimen of bijeen brengen verboden. Het op of over de straat werpen met steenen of andere harde voorwerpen, met vuiligheden of met sneeuwballen, is ve rboden. De toestand van prins Frederik blijft be vredigend, ofschoon de nacht minder rustig werd doorgebracht. Ds. Ph. Peter te Wageningen heeft bet beroep naar Ginneken bij Breda aangenomen. Bij de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen is benoemd tot ingenieur, chef van dienst van weg en werken, de heer J. L. Clnysenaer, thans afdeelingschef bij die Maatschappij. In eene gisteren gehouden vergadering der Vereeniging van brandspuitmeesters te Botterdam hebben 43 brandspuitmeesters zich vereenigd om bij B. en Ws. hun eervol ontslag aan te vragen tegen 1 Januari a. s. Bij beschikking van den minister van water staat enz. is o. a. bepaald dat de surnumerair bij de posterijen D. Van Hoytema zijne functiën zal uitoefenen ten postkantore te Voorschoten. Behalve het voorstel van dr. A. Luyten tot inrichting eener waterleiding van gemeentewege en de aanvrage om concessie met rentegarantie der beeren J. De Vries Bobbé en A. Kaptijn, beide beoogeude de verschaffiig van gefiltreerd IJselwater aan de gemeente Gouda, is thans ook nog een nienw voorstel ingekomen van het raadslid mr. Snel, ondersteund door de beeren W. Post Drost, mr. Kist, J. M. Noothoven van Goor en dr. F. H. G. Van Iterson, strekkende om door eene com missie, bestaande uit de drie leden van het college van B. en Ws. en drie raadsleden, een onderzoek te doen instellen naar de vraag, of oprichting eeuer duinwaterleiding aldaar uitvoerbaar zou zijn door aansluiting aan die te Leiden of 's-Gravenhage. Volgens den voorsteller zal een waterleiding in aansluiting aan die te Leiden hoogstwaarschijnlijk niet meer, wellicht zelfs minder, kosten dan eene leiding van IJselwater, terwijl aan duinwater zeker door ieder verre de voorkeur zal worden gegeven boven IJselwater. De geheele lijn van den tramway te Dor drecht zal morgen in exploitatie gebracht en bet materieel der maatschappij voor dat doel vermeer derd worden met een rijtuig en twee paarden, zoodat het dan zal bestaan uit drie rijtuigen en vijf paarden. Onder bevel van den kapitein der infanterie van het O.-I. leger J. H. Thieme zal den 17den dezer van Harderwijk naar Botterdam vertrekken een transport Indische troepen, sterk 65 man, waarbij 15 onderofficieren, met bestemming naar Java, aan boord van het stoomschip „Gelderland." Tot medegeleide van dit detachement zijn aange wezen de 1ste luit. der inf. van het O.-I. leger E. Blauwenoord en de 2de luit. der inf. W. J. A. Booyen. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, is 1 Dec. van Suez vertrokken. - Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der regis tratie voor de gerechtelijke en administratieve akten en der domeinen te Amsterdam J. Iloia Adama, thans ontvanger der registratie en domeinen te Nijmegen; den lsten luit. J. L. Beeringh, van het 7de reg. inf., voor den tijd van vijfjaren ge detacheerd bij het wapen der inf. van het leger in Ned. Indië; D. A. A. Kolfi' met 1 Jan. a. s. opnieuw voor den tijd van drie jaren benoemd tot directeur uit den handel bij het vrij entrepot te Botterdam; als gevolg der opheffing bij even genoemd beslnit, van Zoutkamp, als loodsstand- plaats, den adj.-commissaris der loodsen aldaar W. Bosing, zich schrijvende W. J. Boosingh, met den laatsten Dec. a. s., eervol uit die betrekking ont slagen, met aanspraak op pensioen of wachtgeld; aan de na te noemen vreemdelingen, mits zij ove rigens aan de daartoe bij de wet gevorderde ver- eischten voldoen, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande, als aanme- jufi'. J. H. Muller, geb. te Blackfriars Boad (Engeland)mejufl'. M. L. Maigniez, geb. te Vaux (Erankrijk)den heer A. G. E. Jaquerod, geb. te Genève (Zwitserland)aan J. J. Van Cleeff, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Borne; aan den lsten luit. der inf. op nonactiviteit J. Haver Droeze, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleendde volgende surnu merairs der directe bel., invoerr. en ace. benoemd tot ontv., als: L. W. Van der Kuyp, uit de in spectie Botterdam, voor het kantoor der directe bel. en ace. te Noordwelle; jhr. J. HoraSiccama uit de insp. Leeuwarden, voor dal te Ootmarsum; D. N. Houwiug uit de insp. Eindhoven, voor dat te Zundert; J. H. A. M. Heinsius, uit de inspec tie Groningen, voor dat te Gieten; J. H. P. E. Van der Veen, uit de inspectie Maastricht, voor dat te Horst, en J. W. Van Biet, uit de inspectie Botterdam, voor het kantoor der directe bel., in voerr. en ace. te Simpelveldaan J. Boissevain, directeur der stoomvaartmaatschappij „Nederland", te Amsterdam, vergunning verleend tot het aan nemen van den titel van officier d'académie, waar toe hij door de Pransche regeering is benoemd, en tot het dragen van het hieraan verbonden onder- scheidingsteekenaan J. G. Koch en C. Zaalberg vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de medaille der orde van den Booden Adelaar van Pruisenbij den geneesk. dienst der land macht benoemd tot officier van gezondheid 2de kl.,' W. II L. Borgerhoff Mulder en A. A. J. Quanjer.' Gemengd Nieuws. Door de politie alhier is een mans persoon, genaamd D. A., naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht, die zich te dezer stede aan diefstal van een jas had schuldig gemaakt. Door het kantongerecht alhier zijn de volgende uitspraken in strafzaken gedaanT. S., te Katwijk, w. zonder vergunning uitoefenen van sleepdienst met een stoomboot: ontslag van rechtsvervolging (gegrond op de overweging dat het uitoefenen van stoombootdiensten niet bij koninklijk besluit kan worden verboden); K. B., te Oegstgeest, w. verwekken van beleedigend ge rucht: f 5.50 of 2 dagen; N. H., te Katwijk, J. B. S., H. A. M. en W. H., te Leiden, w. rustverstorend nachtgerucht: de eerste f 5.50 of 2 d,, de anderen 5.50 of 1 dag; A. v. B., te Katwijk, w. dronkenschap aldaar: 1 of 1 dag; P. Z., te Leiden, w. los en zonder toezicht laten van een hondenkar op een openbaren wegf 3 of 1 dag; B. d. H., W. K. en H. B., teBijns- burg, w. het gebruiken van honden als trekdieren in de gemeente Valkenburg: 1 of 1 dag; J. H., te idem, w. idem en te Oegstgeest zitten op een hondenkar, bespannen met niet gemuilkorfde hondenf 1 of I dag (tweemaal) en 3 of 1 dag (tweemaal); L. d. H., te Voorschoten, w. los en zonder toezicht laten van een paard en wagen op een openbaren wegf 3 of 1 dag. De oudste inwoonster der gemeente Katwijk, mej. Geertje Guyt wed. van den heer Joh. Verloop, is heden overleden in den ouder dom van 96 jaar en 8 maanden. Voor het gerechtshof te Amsterdam is de vraag behandeld, of het verkoopen van hanen in plaats van hennen valt in de termen van ar tikel 423 van den Code Pénal en dus strafrech telijk kan worden vervolgd als bedrog in de soort van eenige waar of koopmanschap. De advocaat- generaal mr. W. B. Op ten Noort beantwoordde die vraag bevestigend, de advocaat mr. Ph. A. Haas Az. ontkennend. Den bekl. werd namelijk te laste gelegd, dat hij aan C. te Bodegraven drie en aan een tolgaarder vier jonge hanen had ver kocht, terwijl de koopers den koop van hennen hadden verlangd. Een der getuigen verklaarde dat hij aan bekl. B., uit Leiden, een dood kalf en 15 hanen had verkocht, de laatste tegen een prijs van 55 cents per stuk, dat is 5 cent meer dan den gewonen prijs in die dagen. De bekl. had de 7 hanen, die nog van geen kam voorzien waren, verkocht voor f 1.25 per stuk, en zou, volgens een getuige, hebben gezegd dat zijn vrouw er een lekker eitje van kon hebbenvolgens een an dere getuige, dat hij ze den nek zou omdraaien als het hanen waren. De bovenbedoelde eerste ge tuige verklaarde nog dat bekl. bij den koop der 15 hanen had gezegd: „het is toch maar om schelmerij te doen." Bekl. ontkende de wetenschap dat het hanen waren, en beweerde dat van kippen, dat is van het algemeene soort, was gesproken. Omtrent dat laatste bleek ter terechtzitting wel eenige twijfel te bestaan. De tolgaarder, die vier

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1