beginnen met 1- Jauuari a. s., ia navolging van 's Hertogenboscb, het garnizoen zijne eigene slach terij zal hebben. De reden van deze verandering is de slechte qualiteit van het aldaar geleverde vleesch, waarom ook vele particulieren hun vleesch van elders laten komen. In de laatste dagen zijn te Rotter dam uit een paar winkels de laden uit de toon bank met het daarin aanwezige geld gestolen. De laden zijn ledig de eene in een gang en de andere in het portaal eener woning terugge vonden. Ook zijn aldaar in de laatste dagen uit een paar winkels stellen koperen gewichten crestolen. Toen Zaterdag-ochtend de trein, die ten 7.2 van Tilburg naar Turnhout vertrok, tus- schen de stations WeeldeMerxplas en Turnhout gekotneu was, geraakte eene waschvrouw, men weet niet door welke oorzaak, onder den trein, met het gevolg dat haar de beide beenen geheel van het lichaam werden afgesneden en de dood onmiddel lijk volgde. Te Kimswerd zijn door een arbeider bij het bewerken van den grond ruim driehon derd oude muntstukken gevonden, waaronder en kele zilveren, maar voor het grootste gedeelte koperen; ze zijn van het laatst der zestiende en het begin der zeventiende eeuw en behooren tot de munten der verschillende Nederlandsche gewes ten en steden. Er worden onder de houders van kroegen te Zutfeu personen gevonden, die zich niet ontzien om aan kinderen tusschen de 10 en 13 jaren sterken drank te tappen. Het klipperschip „Amphitrite", kapt. J v d. Valk, van de reederij derheerenH. Hendrichs C0., te Amsterdam, bestemd naar Java, vertrok Donderdag te halftwaalf van daar en arriveerde te halfvier te IJmuiden, met, een diepgang van 67 decimeter, gelijklastig en aan boord hebbende eene lading van 3000 tons stukgoederen. Naar men verneemt zou dit de grootste lading zijn, die ooit te Amsterdam is ingescheept geworden en schijnt zij zelfs ruim 1000 ton grooter te zijn dan die, welke uewoonlijk per Suez-booten van daar gaan" Te IJmuiden zou zij daarenboven met 250 ton worden aangevuld. Vóór de opening van het Noord zee kanaal konden slechts enkele schepen van bij- zonderen bouwaard met iets meer dan 1000 ton lading aan boord van Amsterdam vertrekken; meer lading moest toen te Nieuwediep worden aangevuld met lichterschepen, ten koste van f 1.40 per ton aan binnenvracht. Den 28sten December a. s. heefteene kleine, gedeeltelijke maansverduistering plaats, diein Nederland ten deele zichtbaar zal zijn. De eerste aanraking met de bijschaduw is te 2 u. 16 m. en de laatste aanraking met de bijschaduw te 7 u. 23,6 m. Voor den rechter te Sheffield werd dezer dagen een knaap van tien jaar gebracht, die een diefstal had begaan. Het bleek daarbij dat deze knaap zich een geheelen voorraad van wapenen en breekwerktuigen had weten aan te schallen: twee dolken, een pistool, twee breek ijzers, twee dievenlantaarns, enz. De rechter ver klaarde in zijne toespraak, dat zij, die aan een knaap van tien jaar zulke dingen verkocht hadden, ver diend hadden, de eersten te zijn, tegen wie hij ze had aangewend. Te Weenen is onlangs een beruchte handelaar in oudheden, Weininger genaamd, in de gevangenis overleden. Voor twee jaren werden f r t vee processen tegen hem gevoerd, die groote ops hudding veroorzaakten onder de liefhebbers van oudheden, omdat er uit bleek hoe weinig deze zich tegen bedrog kunnen vrijwaren. Wei ninger had, met behulp van den bewaarder, uit het museum van den hertog van Modena een aantal kostbare voorwerpen gestolen, en die door zoo voortreffelijk namaaksel vervangen, dat zelfs deskundigen er door misleid werden. Een minia tuur altaar, dat onder zijn toezicht te Weenen vervaardigd werd en aan goud en kostbaarheden f 30,000 waard was, verkocht hij aan den Loc- denschen Rothschild voor f 250,000 en bracht nog door allerlei andere bedriegerijen den anti- quiteitenhaudel een gevoeligen slag toe. Na zijne eerste veroordeeling tot 2 jaren gevangenisstraf, kwamen er nog erger vervalschingen aan het licht; hij moest andermaal voor de rechtbank verschijnen en werd tot 5 jaren gevangenis ver oordeeld. Thans heeft de dood zijn straftijd voor een groot gedeelte verminderd. Te Elberfeld is bet plan opgevat, om aldaar een zoölogischen tuin in het leven te roepen. Twee specialiteiten op dit gebied, de heeren Bodinus uit Berlijn en Van Bemmelen uit Rotterdam, hebben op uitnoodiging van het comité tot oprichting dier instelling eenige dagen aldaar vertoefd, ten einde het comité in deze aangelegenheid voor te lichten. Bij een klopjacht, onlangs nabij Gul pen gehouden, werden geschoten347 konijnen, 126 bazen, 6 vossen, 2 wilde katten, 2 hout snippen en 1 valk. Een der wilde katten was in grootte en zwaarte gelijk aan een vos. Bij gelegenheid van het huwelijk van den Spaanschen koning zullen de journalisten en de militairen amnestie krijgen. In den omtrek van Montélimar heerscht in den laatslen tijd een ware epidemie van diefstal. Aau het station Teil werd de out- vangst van eeo geheelen dag gestolen een tweede diefstal voor een aanzienlijk bedrag had plaats ten nadeele van een handelshuis te Aubenas. Tegen dat soort van dieven schijnt buitendien geen af sluiting te baten, want in beide gevallen namen zij de geheele brandkast mede. Bij de laatstbekende inbraak, in een handelskantoor te Montélimar zelf gepleegd, gingen zij nog handiger te werk. Daar de brandkast te stevig in deu muur was bevestigd om haar mee te nemen, brak men haar open, en dat wel ofschoon er een groote wachthond bij was vastgelegd. Den volgenden morgen vond men het dier gezond en wel terug, maar de schat, dien hij moest bewaken, was gevlogen. Men onderstelt dat de inbrekers den houd een stuk vleesch hebben voorgeworpen om hem stil te houden. KOLONIËN. BATAVIA, 25 October. Uit Siboga ontving bet Pad. Hbl. het volgend schrijven: „Bij de nieuwe expedities naar Ceram en West-Borneo zal zich een derde voegen. Drie jaren geleden werd de aan de Sorkam gelegen Bataksche kampoeng Si Tahaubarat, behoorende lot het landschap Kolang, aangevallen door Ba lakkers uit Nai Pos-Pos, bij welke gelegenheid het kampoenghoofd met vrouw en kind wreed aardig werden omgebracht. De hoofdaanlegger van dezen aanval was het kampoenghoofd van Aik-na Doea, met name Si Hoeloelang. Door het gou vernement daartoe uitgenoodigd, is het schuldige hoofd tot dusver in gebreke gebleven zich te ver antwoorden, laat staan om de geëischte genoeg doening te verschaffen. Als gevolg hiervan heeft het gouvernement besloten, eene expeditie uit te rusten, ten einde die tartende houding te fnuiken. Tevens zal de tuchtiging zich uitstrek ken tot de naburige kampoeng Patjoer-na-Taloe, nl. wanneer zij Si Hoeloelang in zijn weerspannigheid helpt stijven. Genoemde kampoeng toch wordt ver dacht van met dat hoofd tegen ons te heulen. De expeditie zal bestaan uit 50 geweerdragende Europcesche en inlandsche militairen en aange voerd worden door de 2e luits. H. G. L. Frackers, van het detachement te Siboga, en Van Galen van Sinkel. Er zal van beide plaatsen worden uitgerukt. De noodzakelijkheid van het drukpersregle ment en zijner strenge handhaving doet het meest ver spreide dagblad in N.-Indië, de Locomotief, uit komen door het in zijn nummer van 18 Oct. jl. geschreveH hoofdartikel te besluiten als volgt: „Nederland is niet waard koloniën te bezitten, en wij verklaren het ronduit, dat wij het een zegen zouden achten voor deze gewesten, wanneer zij van meesters veranderden. „Als Nederlanders zouden wij ons door zulk een loop van zaken diep gegriefd gevoelenals Indische ingezetenen zouden wij bet in gemoede moeten erkennen als het eenige behoud van dit prachtige land. Zooals de toestand hier thans is, kan hij niet blijven. En daar Nederland er niets aan doen wil of kan, moet een ander rijk de taak, om deze gewesten tot ontwikkeling en welvaart te brengen, maar op zich nemen.". Ziedaar, zegt het Bat. Hbld., eene opwekking tot landverraad, waarvan wij gruwen en waartegen wij met vollen nadruk protesteeren. BUITENLAND. Fraakrljll. De Kamer heeft de eenvoudige orde van den dag aangenomen betreffende de interpellatie van den heer Janvier Lamotte aangaande de benoeming van vrederechters. Duitschland. De „Bank- und Handels-Zeitung" spreekt het be richt tegen, als zouden uit Berlijn met Londen- sche financiers en Fransche staatslieden onderhan delingen zijn aangeknoopt om aan de nieuwe Prui sische cousols noteering op de Londensche en de Parijsche beurs te verschaffen. Alleen is het een feit, dat een man van invloed in de finautiëele wereld heeft pogen te bewerken, dat aan de Prui sische obligation een uitgebreider markt werd ver schaft door voor die stukken, behalve de Duitsche, ook de Engelsche en Nederlandsche taal te ge- bruikeu en aan een bankiershuis te Londen en een bankiershuis te Amsterdam te vergunnen coupons te betalen. Bij deu bondsraad te Berlijn is een wets ontwerp ingediend, hetwelk strekt tot het sluiten eener 4'/j-pcts.-leening voor den Elzas-Lotha- ringen, ten bedrage van 24,380,000 rijksmark, welke hoofdzakelijk moet dienen voor het aanleg gen van spoorwegen, kanalen, wegen en werken, om die landstreek tegen de overstroouiingen van deu Rijn te vrijwaren. De controle over die gelden zal opgedragen worden aan de commissarissen, be last met de fiaantiëele aangelegenheden van ge noemde provinciën. Groot-l!i-itanuië. Iu eene bijeenkomst van 5000 personen te Edinburg voerde de heer Gladstone opnieuw het woord. Hij gispte streng de finautiëele poktiek der Regeeriug, als verkwistend en oneerlijk De kosten van den oorlog in Afghanistan waren slecht ge raamd en werden geheim gehouden tot na de ver kiezingen. Vervolgens sprak hij in eene vergadering van 17000 menschen. Het oogenblik brak aan, zoo zeide hij, waarop de Turksche heerschappij aan den Balkan eindigen zal. Niet aan Rusland, of aan Oostenrijk, of aan Engeland moet nu dit erf deel overgaan, maar aan de volken, die deze streek bewonen, en die nooit weder onder het juk be hooren te geraken van eene despotieke mogend heid. Er was waakzaamheid noodig, niet slechts tegenover Rusland, doch ook tegenover Oostenrijk, dat wellicht als heerscher zich voor Rusland in de plaats zou willen dringen. Een telegram uit Kaboel meldt dat gene raal Baher weder negen dorpen vau „ontevredene" Afghanen heeft doen verbranden. Rusland. Een te Moskou verschijnend blad geeft aan de Duitsche bladen toe, dat 300 bataljons Russische troepen tusschen Dunaburg en Kiew staan, maar, zegt het, die strijdmacht bedraagt nog geen derde deel van het geheele Russische leger, gelijk de Duitsche generale staf zeer goed weet. Bedenkt men verder dat de afstand van Kiew naar Duna burg zoo groot is als die van de Russische grenzen tot den Rijn, binnen welke ruimte drie vierden van het Duitsche leger in garnizoen zijn, dan kan men «erder zeggen dat de grenzen door het Duit sche dan door het Russische leger bedreigd worden. Telegrammen. WEENEN, 29 November. Het Hongaarsche parlement heeft het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij Bosnië in de Ooslenrijksch-Hongaarsche grenslinie wordt opgenomen. CAIRO, 30 November. Naar aanleiding der ge ruchten over eene ministeriëele crisis heeft de khedive aan verscheidene consuls der mogend heden medegedeeld dat het ministerie geen plan heeft om af te treden. BRUSSEL, 30 November. De Turksche legatie alhier spreekt het bericht tegen omtrent het ver moorden van Moukhtar-pacha door de Albaneezen. NIEUW-YORK, 30 November. In de bood schap van den president Hayes wordt het land gelukgewenscht met de hervatting der betaling in specie en de groote verlevendiging van den

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2