Dinsdag 2 December. J\°. 6072. a\ m. LEIDSCH DAGBLAD. FEUS DEZEB COUBAHTt Tmt LeidM per I meenden.... franco pox po*. Aiuaderlijlu Nommora0.09. Llfc 1.40. Deze Oourant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJ8 DEB ADYERTKNTlKKs fan 16 rebels1.0ft. kdm regel bomt0.i7i Grooter» UiUn uer pUatarohate. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER bn WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat, ingevolge art. 11 van het Koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staatsblad n*. 142) in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Augastus 1859 (Staatsblad n°. 80), op den 2den December aanstaande, 's middags te twaalf aren, op het Raadhuis eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden ge houden ter verkiezing van twee leden van de Kamer van Koop handel en fabrieken, in de plaats van den heer BOUDEWIJN PRANCISCUS KRANTZ, die in 1880, en van den heer JOHAN NES CORNELIS ZAALBERG, die in 1882 had moeten aftre den, doch die heiden zijn overleden, en dat de inlevering der stem briefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren, waarna de bus onmiddellijk geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. Bargemeester en "Wethoaders voornoemd, Leiden, V. d. BRAN DELER, Bargemeester. 1 November 1879. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag den 4den December 1879, des namid dag te drie uren. LEIDEN, 1 December. Heden is aan de boogeschool alhier de heer H. Benjamins, geb. te Paramaribo, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proef schrift, get.„Eenige aauteekeningen op de artikelen 885, 886 en 887 B. W." De tooneelvereeniging „Harmonie" alhier gaf gisteravond in de Stadszaal hare eerste voor stelling voor dit seizoen. Er was een talrijk publiek opgekomen, dat bjj de opvoering van het tooneelspel „Mathilda of een vrouwenhart", in vier bedrijven, en de vaudeville „Het kind van den huize", in één bedrijf, bij herhaling zijne tevredenheid te kennen gaf. Deze was dan ook niet onverdiend, want beide stukjes, van vroegere uitvoeringen dezer vereeniging niet onbekend, werden opgevoerd op een wijze, dat „Harmonie" haren gunstig gevestigden naam flink heeft ge handhaafd. Zoowel de dames als de heeren kweten zich van hunne taak zóó als men maar slechts van dilettanten kan wenschen. De voorstelling werd met een geanimeerd bal besloten. Voor den aan de Kweekschool voor Zee vaart alhier gedetacheerden matroos 1ste kl. Meyer is wegens 50-jarigen dienst de gouden medaille aangevraagd. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 38.00, f 18.00, f 4.10 en f 1.85; de laagste f 36.00, f 18.00, f 3.60 en f 1.80. Gedurende de afgeloopen maand zijn in de volkskeuken alhier afgeleverd 2400'/2 portiën, als 2042 warme spijs, 332 vleesch en 26'/, spek. Men zal zich herinneren dat weinige dagen geleden „de Hollander" een bericht bevatte be treffende een onderwijzer aan een kweekschool voor onderwijzeressen te L. De hoogleeraar mr. P. A. Van der Lith, lid der plaatselijke schoolcommissie alhier, vroeg in een ingezonden stuk in het „Va derland" dat „de Hollander" zonde mededeelen in welke plaats en op welke school het gebeurde is voorgevallen. Thans bericht het blad goed te zijn ingelicht en dat bedoeld feit heeft plaats gegrepen te Leiden op de kweekschool ter opleiding van bewaarschool- honderessen. Dr. A. G. Van Hamel, pred. bij de Waalsche gem. te Botterdam, heeft gisteren, bij het nederleggen zijner Evangeliebediening, van zijne gemeente af scheid genomen in eene rede naar aanleiding van Joh. 4 vs. 20, 21, 23 en 24. Onder herinnering aan zijne intreerede, zeven jaar geleden, die aan vs. 11 van datzelfde hoofdstuk ontleend was, ver klaarde hij dat hij de toen uitgesproken begin selen was blijven huldigen; dat geen matheid, geen twijfel aan de waarde van den geest des christen- doms, of aan de deugdelijkheid der methode van het protestantisme aanleiding hadden gegeven tot zijn verzoek om ontslag. Maar het eigenaardig karakter der Ned.-IIerv. kerk en van de Waalsche gemeente aldaar, zooals zich dit vertoonde in onder scheidene bijzonderheden harer inrichting, waar mede hij als predikant telkens in aanraking kwam, hadden het hem op den duur onmogelijk gemaakt, zijn arbeid te verrichten met de daartoe onmis bare vrijmoedigheid en kracht. Daarom had hij er toe moeten komen om, in weerwil van het vele dat hem in zijn werk aantrok, in weerwil ook van veler hoog gewaardeerde sympathie en van het leedgevoel der scheiding, zijne kerkelijke bediening op te geven. Niet alleen dat hij de vaan van het zedelijk idealisme niet wenschte te verlaten, maar juist om aan die vaan getrouw te blijven, verliet hij de Kerk. Door de Kamer van koophandel en fabrieken te Tilburg is een adres aan den minister van waterstaat enz. verzonden, waarin zij, er op wijzende dat sommige wollen-stoffen-fabrieken aldaar ten gevolge van de hooge invoerrechten in Duitschland hunne fabrieken naar dat rijk zullen overbrengen, haar instemming te kennen geeft met het denkbeeld tot opheffing der tollen tusschen ons land en België, als zullende alsdan een ruimer gebied voor onze nijver heid openstaan. Ten slotte wordt verzocht om tegen over Staten, die door hooge rechten hunne industrie beschermen, het beginsel van vrijhandel te willen opofferen en te doen plaats maken, niet voor het beginsel van bescherming, maar voor dat van billijke gelijkstelling. Prins Frederik is sedert eenige dagen lijdende aan eene ongesteldheid, die echter tot dusver nog van geen zorgwekkenden aard is. De audiënties van de ministers van oorlog en financiën zullen Donderdag a. s. niet plaats hebben. Voor hoofdonderwijzer aan een der openbare scholen te Rotterdam hebben zich 74 sollicitanten aangemeld. Z. M. heeft den commissaris van politie te Roermond, J. W. C. Strang, tevens benoemd tot commissaris van rijkspolitiebenoemd bij het per soneel van den geneesk. dienst der landmacht tot offic. van gez. 3de kl. dr. D. II. Zeeman, arts. Gemengd Nieuws. Door de massa gevallen sneeuw was het gistermorgen reeds voor den tramway hoogst moeilijk den dienst behoorlijk te volgen. Later in den morgen werd men zelfs genoodzaakt met twee paarden te rijden, totdat eindelijk, omdat het steeds bleef doorsneeuwen, de dienst geheel moest wor den gestaakt, daar een der wagens door de glad heid op de Beestenmarkt reeds uit de rails en tegen het hek der woning van den heer B. gereden was, ten gevolge waarvan dat hek eenigszins beschadigd werd. Nadat men zich 's nachts onledig had ge houden met het schoonmaken van de baan, kon de dienst hedenmorgen weder worden hervat. Steeds moest men echter tot het schoonhouden der baan werkzaam blijven. Gistermorgen te halftien is een stu dent aan de Beestenmarkt in beschonken toestand tegen den grond gevallen; hij was niet in staat zijn weg te vervolgen. Door een sjouwer is hij per handwagen naar zijne woning gebracht. Hedenmorgen om halfnegen is v. d. B., vroeger korenmolenaar alhier, doch door voort durend wangedrag thans zonder middel van bestaan en zonder huisvesting, door een burger aan de po litiewacht gebracht, waarbij het bleek dat hij zoo danig door armoede en koude was uitgeput, dat zijne opneming in het ziekenhuis door een ge neeskundige noodzakelijk werd geoordeeld. Per rij tuig is hij dan ook daarheen vervoerd. Zaterdag - morgen had J. T. het onge luk bij het lossen van balen rijstemeel voor schip per v. L. aan den korenmolen te Voorschoten te struikelen over een ketting, met het noodlottig gevolg dat zijn geheel schouderblad uit elkaar was, zoodat hij onmiddellijk naar het academisch zieken huis te Leiden vervoerd moest worden om hem daar geneeskundige hulp te verleenen. Sedert 20 Nov. zijn er 16 schuitente Katwijk aangekomen met 340 kantjes pekel- en 72000 stuks steurharing. Voor volle steurharing werd besteed f 17'/j a f 18 per 1000 en voor volle pekelharing f 19 a f 20'/a per ton. De schuiten welke vóór 2 en 3 weken, na het storm achtige weer, op de visscherij waren uitgegaan, zijn meest alle met zeer geringe vangst terug gekeerd. Nog 22 schuiten worden gewacht. Tot heden beloopt de besomming van f 2700 tot f 8000 per schuit. Gelukkig, om de modderige grint- wegen, zoo schrijft men ons, heeft de winter zijn kwartier aangezegdMinder prettig voor den boer,' als hij denkt aan de kiemende graankorrels, die toch reeds voor een belangrijk deel wak waren.1 Treurig voor de behoeftige arbeiders, die dezen winter meer dan andere jaren met bange vrees te gemoet gaan. Het veld is eindelijk schoon, d. w. z. ledig geworden. Als eene groote bijzon derheid kan gelden, dat in de week van 16'23 Nov. in de Haarlemmermeer nog kanariezaad en bruine booncn zijn binnengehaald. Het is geen wonder, dat bij zoo'n laten oogst en bij zeer on gunstig weer veel van den landarbeid ongedaan gebleven is. Donderdag is in de school van het Waalsche Weeshuis te Amsterdam een droevig onge luk gebeurd. De hulponderwijzer, belast met het toezicht op eenige kinderen, had zich eenige oogen- blikken moeten verwijderen en vond toen hij op een angstgeschrei toeschoot een der meisjes met brandende kleederen. Het tienjarig kind had de onvoorzichtigheid gehad de kachel te openen en er in te pooken, met het ongelukkig gevolg dat hare kleederen vlam vatten. De onderwijzer trachtte tevergeefs met de handen het vuur te blusschen. Het kind liep in haren angst de school uit en de gangen door, waar de portier toeschoot en°haar in zijne jas opving en aldus de vlam uitidoofde: Het arme meisje had intusschen reeds zoo -^ware wonden gekregen, dat zij aan de gevolgen is bezweken J Een dame te Beek bij Nijmegen ont ving de tijding dat op haar lot in de Arnhemsche loterij een omnibus was gevallen. Om dezen prijs in haar bezit te krijgen bestelde zij een huur koetsier, die met 2 paarden naar Arnhem moest gaan en daar de omnibus in ontvangst nemen.' Doch wie schetst de teleurstelling, toen de persoon,' met de afgifte der prijzen belast, met de omnibus in de hand verscheen en aan den vrachtrijder een rijtuig overhandigde, dat in een bazaar voor dertig cents verkocht wordt. Men meldt uit Maastricht: Werd tot nu toe het voor het garnizoen benoodigde vleesch alhier publiek aanbesteed, men verneemt, dat, te

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1