De krijgsraad te 's-Bosch heeft P.B., tamboer bij het 5de regiment infanterie, veroor deeld tot 21 dagen cellulaire gevangenisstraf en tot S dagen detentie, in de plaats eener geldboete van f 8, wegens moedwillig slaan en verwonden van een burger, geene ziekte of beletsel van te werken van meer dan twintig dagen hebbende doen ontstaan, welke zaak in hooger beroep zal worden behandeld bij het hoog militair gerechtshof. Maandag-avond zou het in de oude veste Naarden vroolijk zijn. Een tooneelgezelschap uit A. was reeds voor drie dagen overgekomen om alles te regelen en had in het eerste hotel zijn intrek genomen. Geen wonder dat ieder naar de schouwburgzaal stroomde, waar reeds de vroolijke tonen der muziek zich deden hooren. Te halfacht zou de voorstelling beginnen. Het tooneel is klaar, de coulisses zijn van grijs papier, om beter voor alle gelegenheden geschikt te zijn, de muzikanten, uit Haarlem overgekomen, zijn gezeten, maar het tooneelgezelschap had Naardens veste verlaten. Het publiek verlaat de zaal op eenige heeren na, die van de tegenwoordigheid der muzikanten al thans gebruik willen maken om te dansen. Maar slechts twee dames zijn in de zaal, zoodat het bal weldra een einde nam. Van Saint-Emilion, de streek, die de bekende wijnsoort oplevert, wordt het volgende gemeld. De eigenaar van een aantal wijnbergen, bemerkende, dat de gevreesde phylloxera duchiig huishield onder de druiven, had, om althans eenig voordeel van den grond te trekken, hier en daar asperges gezet. Weldra begon de wijnstok er aller wegen frisch uit te zien, terwijl daarentegen de asperges schier geheel door de phylloxera werden vernield. Blijkbaar gaf het insect de voorkeur aan laatstgenoemd gewas. Het is nu maar te hopen, dat het niet even er? verzot is op de andere keukengroenten, want indien men deze moest missen ter wille van de druif, zou het de vraag zijn of men bij dien ruil wel zou winnen. Een blad te Oran meldt dat de be manning en passagiers, meerendeels soldaten, van een Eranseh vaartuig in de Spaanscbe haven Car- thagena aanvallen te verduren hadden van de zijde der bevolking. Er werd met steeuen naar de be manning en passagiers geworpen. Een der laatsten werd zelfs zoo zwaar gekwetst, dat hij in levens gevaar verkeert. Er is sprake van een monster-muziek feest op de Place Verte te Antwerpen bij de viering van den 50sten verjaardag van België's onafhan kelijkheid bij die gelegenheid zou een Vlaamsch oratorium van Peter Benoit worden uitgevoerd, waarvoor niet minder dan negen orkesten zouden worden vereischt. Dezer dagen heeft een verhaal de ronde gedaan, volgens hetwelk de bekende Noor- weegsche dichter Björnstjerne Björnson uit zijn land gevlucht was, omdat hij daar wegeus majes teitschennis vervolgd werd. De koning zou name lijk eene scherpe critiek in het licht gegeven hebben van een van Björnsons werken en deze den koning daarop een brief geschreven hebben, waarin bij hem tot een duel uitdaagde; daarop was dan de vervolging wegens majesteitschennis ingesteld, enz. Björnson heeft nu een brief aan de Weener „Neue freie Presse" geschreven om dit verhaal tegen te spreken. Hij bevindt zich in Duitschland op reis voor zijne ontspanning en tnsschen den koning en hem is niets dan het vol gende voorgevallen. Verleden jaar was in Noor wegen de vraag aan de orde, of dat land niet zijne eigene vlag moest hebben en de partijen streden fel over die vraag. Björnson had toen vernomen, dat de koning zich op een feest ten hove met luider stem zeer scherp en smadelijk uitgelaten had over de houding, door hem in dien strijd aangenomen. Björnson, die tot dusver bij den koning in hooge gunst had gestaan, voelde zich daardoor gekrenkt er, schreef aan den Noor- weegschen minister Stang een brief, waarin bij eerbiedig verzocht, dat de koning, indien Z. M. werkelijk gezegd had wat hem verhaald was, na beter ingelicht te zijn met een enkel woord hem in zijne eer herstellen zou. Op dien brief had Björnson nog geen antwoord gekregen toen hij op reis ging. Het doet hem leed, dat de zaak in de dagbladen zoo verkeerd is voorgesteld, om dat hij nu gedwongen is de ware toedracht open baar te maken voordat het gebeurde is opgehelderd. KOLONIËN. BATAVLA, 14 October. Van Bengkalis, Sumatra's Oostkust, wordt aan de Java-Bode geschreven: „De controleur Heymans van Anrooy, die geacht wordt de vertrouweling van den resident alhier te zijn, is met den sultan van Siak naar uw woonplaats (Batavia) vertrokken, om Z. H. als geleider, sommigen beweren tevens als raadsman, ter zijde te staan. De reis van den sultan naar de hoofdplaats van Ned.-Indië zou, volgens geruchten, ten doel hebben, aan het gou vernement zijne erkentelijkheid te betuigen voor de verleende hulp en bescherming, toen zijn rijk bedreigd werd door den Engelschen vrijbuiter Wilson, en, wat waarschijnlijk hoofdzaak is, de regeering over te halen hem twee ton gouds te schenken, waartegen Z. H. van zekere rechten op eenige onderhoorigheden zou afstand doen. Ook willen de geruchten, dat de resident gunstig voor deze voorstellen zou zijn gestemd. Van zijne reis naar Batavia teruggekeerd, zal de controleur Hey mans naar Langkat vertrekken, om eenige aange legenheden van inlandsch bestuur te regelen, over eenkomstig de weuschen van Z. H. den sultan van Siak. Dat de vorsten van Langkat met zulke bemoeienissen van Siak ingenomen zullen zijn, is niet waarschijnlijk." Het Alg. Dagbl. meldt van 18 Oct.: De hoofdredacteur van de „Locomotief" heeft gratie gekregen. Door een toeval is de afdoening van het besluit daartoe vertraagd, zoodat mr. Cohen Stuart tegen de bedoeling van den gouverneur- generaal nog zes weken van zijn zes maanden gevan gen heeft gezeten. BUITENLAND. Grroot-Bi-ita.il nië. De reis naar Edinburg, ten doel hebbende den zetel in het parlement voor het graafschap Midlo thian te betwisten aan den conservatieven lord Dalkeith, was voor Gladstone als een triumftocht. Aan alle stations, waar de trein moest stoppen, was een talrijke menigte bijeen en werden den ex-premier adressen aangeboden. Toen hij te Edin burg aankwam was het Waverley-stution propvol men werd alleen op het perron toegelaten indien men voorzien was van een toegangskaart. De trein moest te 4. 40 m. aankomen, maar kwam drie kwartier later; het lange wachten had echter de geestdrift niet bekoeld. Toen Gladstone ver scheen, werd hij door de menigte ouder luid ge juich in lord Rosebery's rijtuig gedragen. Buiten het station waren o. a. 2000 werklieden, die van plan waren de paarden van het rijtuig af te spannen en Gladstone in triumf door de stad te dragen, maar op lord Rosebery's vertoog, dat Gladstone na zijn reis rust noodig had, werd hieraan geen gevolg gegeven. Onder de menigte was een man met een roode mat vau Angora-wol in de armen, waarin „Welcome" was geweven, een geschenk van sommige werklieden, dat voor Gladstones voeten zou worden neergelegd, zocdra hij den Schotschen bodem betrad, maar in het gedrang kon de man zijn last niet volbrengen. Oostenr.-Houg. Monarchie. De commissie, belast met het ontwerpen van het nieuwe vergelijk tusschen Hongarije en Croatië, heeft besloten de wederzijdsche regeeringen te ver zoeken een ontwerp van wet aan de vertegenwoor digingen in te dienen, waarbij verlenging van het status quo voor den tijd van één jaar wordt voorgesteld. Met 205 tegen 158 stemmen heeft de Hon- gaarsche Kamer van afgevaardigden zich in be ginsel verklaard voor het wetsontwerp betreflende de legersterkte voor den tijd van tien jaren. Telegrammen. MADRID, 26 November. De aartshertogin Christine is op de verschillende plaatsen, welke zij op hare reis herwaarts heeft aangedaan, met veel hartelijkheid ontvangen, voornamelijk in Casti- lië. Hare ontvangst te Madrid werd door het slechte weder eenigermate belemmerd. De buitengewone gezanten der mogendheden zijn allen hier aange komen, met uitzondering van lord Napier; zij zullen heden door den koning ontvangen worden. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot der gravin van Montyo, moeder der ex-keizerin Eugénie, heeft gisteren met groote plechtigheid plaats gehad. LONDEN, 26 November. De heer Gladstone heeft te Dalkeith eene uitvoerige rede gehouden, waarin hij de beschuldigingen tegen de regeering herhaalde en zich voor de autonomie van Ier land en vraagstukken van plaatselijken aard verklaarde. ST.-PETERSBURG, 26 November. De con cessie van de Poti- en Tiflis-spoorwegmaatschappij voor de uitbreiding der lijn tot Baku is door den keizer geteekend. Aan de nieuwe onderne ming wordt de naam van Transkaukasischen spoorweg gegeven. Onlangs hebben twee hoogleeraren van de hoogeschool alhier hun ontslag genomen. Thans is ook prof. Posnikoff, pro-rector aan de hoogeschool van Odessa, afgetreden, omdat hij de nieuwe regle menten voor de studenten onbestaanbaar acht met zijn ambt. PARIJS, 26 November. De republikeinsche linkerzijde hield heden eene vergadering, waarin van alle zijden levendige klachten werden geuit over de stemming, welke in het land wordt te voorschiju geroepen door ambtenaren, die vijandig jegens de Republiek gezind zijn. De vergadering besloot met eenparige stemmen den ministers te verzoeken, om in verschillende takken van bestuur verandering te brengen. Verder werd aan den raad van bestuur der partij opgedragen, om zich met de overige groepen der linkerzijde over de alge- meene politiek te verstaan. LEIDEN^ 27 Norember. Tweede Kamer. In de zitting van heden is het algemeen debat over de staatsbegrooting voort gezet. De heer Er. v. de Putte verdedigde de houding der kroon en zijne eigen handelingen dezen zomer. Het optreden van dit kabinet acht hij alleszins gerechtvaardigd, daar de liberalen niet in staat waren een ministerie te vormen. Grond wetsherziening vindt hij niet absoluut noodzakelijk. De heer Van der Hoeven zal tegen de hoofdstuk ken III en V stemmen op grond van de houding der regeering in de onderwijs-quaestie. Hij en de heer Van Nispen bestrijden de uitvallen van den heer Rutgers tegen de Katholieken. De heer Van der Linden wekt de liberalen tot eensgezindheid op tot afdoening van zaken. De heer Sickesz wil ook de regeering steunen, indien zij de liberale beginselen niet aantast. De minister Van Lijnden refereerde zich aan de memorie van antwoord. De regeering wil geen grondwetsherziening, maar kies wetherziening na voorafgaande belastinghervor ming. Haar standpunt omtrent de onderwijswet is niet veranderd. Dit jaar zag zij in de aanneming der begrooting geen votum van vertrouwen, maar hoopte dit het volgend jaar te verdienen. Voor de gymnastiek m. o. zijn heden 4 vrouwelijke candidaten geëxamineerd; toegelaten mej. Stüvel, uit Sneek. De overige waren afge wezen. De examens in dit vak zijn hiermede af- geloopen. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage stond heden terecht de 32-jarige sjouwer uit Middelburg N. D., onder beschuldiging van in den avond van 23 Augustus jl. uit een winkel in de Lange- delft te Middelburg te hebben weggenomen een paar dameslaarzen ter waarde van f 6,50. Hem werd voorts ten laste gelegd de misdaad van moord op zijne vrouw. De adv.-gen. Gregory achtte de schuld en ook premeditatie bewezen, maar wees als verzachtende omstandigheid op het losse levensgedrag van de verslagene, waardoor de besch. tot het uiterste werd gebracht. Dit gaf hem aanleiding om geen levenslange gevangenisstraf te eischen. De misdaad was echter zóó zwaar en de daarbij betoonde hard vochtigheid zóó groot, dat adv.-gen. zich gedrongen zag voor den besch. 20 jaren tuchthuisstraf te eischen. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op morgenoohtend te 10 uren. Bij het afrijden van de Loosduinsche brug te 's-Hage is hedenochtend een met goederen ge laden bestelwagen van de Hollandsche spoorweg maatschappij in het water geraakt. De koetsier en besteller, die in het water vielen, werden met groote moeite gered, doch het paard verdronk. Het stoomschip „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Southampton.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2