grootea tempel, toepasselijk op het feest en die een uitmuntend effect maakte. Tot kapelmeester bij het 8de regiment hu- zareB te 's-Gravenhage is benoemd de heer Roo- denburg, stafmuzikant bij het 8ste regiment inf. te Arnhem. De vermeerdering van het aantal luitenant kolonels noemt de minister vaa oorlog niet den minst gelukkigen van de maatregelen, die men aan den heer De Roo van Alderwerelt te danken heeft, al ware het alleen, omdat daardoor ruimere keuze voor de gewichtige betrekking van regiments commandant wordt verkregen. De minister neemt zelfs ernstig in overweging of de tusschenrang van majoor bij het leger niet, evenals bij de marine, geheel kan worden afgeschaft. Door mejonkvrouw A. M. L. barones d'Aulnis de Bourouill, dezer dagen te Arnhem overleden, is aan het toevluchtsoord en gesticht voor pleeg zusters te Groningen 1000 eu aan de Vrouwen vereniging te id. 800 vermaakt. De raming van den koffieoogst op Java voor het loopende jaar bedraagt op ultimo October 1,254,950 picols, waarvan zijn ingeleverd in de pakhuizen 1,211,438 picols. Z. M. heeft benoemd tot broeder der orde van den Ned. Leeuw, den adjudant-onderofficier pikeur J. R. Schuuring, van het reg. rijdende artillerieaan mr. G. Wittewaall, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter plaats vervanger te 's-Gravenhage; benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger te Middelburg mr. F. N. Van der Bilt, advocaat en procureur aldaar; A. Caland met 1 Dec. voor één jaar benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeu warden; benoemd: bij de posterijen, tot commies 2de kl. H. Arntzenius. tot commies 3de kl. J. F. W. Hoiel en tot commies 4de klasse W. J. P. Kroef; met 1 Dec. den luit. ter zee 1ste kl. A. P. Hooghwinkel, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op een pen sioen gesteld van 1400 en een verhooging van 825 voor werkelijk verblijf in milit. dienst in 's rijks overz. bezitt. enz.bevorderd tot luit. ter zee 1ste kl., den luit. ter zee 2de kl. H. Van den Panvert; mr. H. B. Greven benoemd tot hoog leeraar aan de rijks-universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de staatshuishoudkunde, in de statistiek en tijdelijk in de staatkundige ge schiedenis. Gemengd Nieuws. Ben bediende op een cargadoorskan toor te Rotterdam, waar hij 2000 'sjaars ver diende, heeft zich vermoedelijk naar Engeland be geven met goederen van anderen, ter waarde van ƒ4000, waaronder ƒ200 van zijn patroon. Bij eene winkelierster in manufac turen te Haarlem kwam Maandag-avond eene wcl- gekleede juffrouw een aantal inkoopen doen. Toen het echter op betalen aankwam, had zij geen geld bij zich en betrapte de winkelierster haar, dat zij zich verschillende manufacturen toeëigende. Zij is daarop in hechtenis genomen en door de politie naar het huis van arrest overgebracht. Het is later gebleken dat zij zich vroeger reeds aan diefstal had schuldig gemaakt en daarvoor gevangenisstraf had ondergaan. Zij kwam van Amsterdam. Omtrent den moord te Sleeuw ij kis niets naders bekend. Vau goederhand wordt echter gemeld, dat het bedrag van hel gestolene minder groot is en de daders nog onbekend zijn. G. v. d. B. te Schiebroek stond gis teren voor de arrond.-rechtbank te Rotterdam te recht wegens het oprichten van eene slachterij zon der vergunning van burgemeester en wethouders. Op de zitting legde hij echter een extract uit het verhandelde bij het gemeentebestuur over, afge geven door den gemeente-secretaris, waarbij hem die vergunning verleend werd. De zaak werd uit gesteld en de oproeping van den burgemeester van Schiebroek gelast, uit wiens verklaring toen bleek, dat het extract was afgegeven zonder dat de notulen zelve, waaruit van die vergunning zou blijken, te vinden waren. Uit Delfzijl wordt bericht dat onder Weiwerd is komen aandrijven een hoeveelheid stroo, waarop zich een klein nog levend hondje bevond. Vermoedelijk is een scheepje, met stroo geladen, op de Eems verongelukt, daar in het Heisegat, bij Emden, de top van een mast boven water zicht baar was. Van de opvarenden is niets bekend waarschijnlijk hebben deze hun graf in de golven gevonden. De 72-jarige Gijsbert Van Oordl, landbouwer te Waardenburg, was verleden week met zijn neef, een oppassend jongmensch, die sedert 17 jaren in dienst was bij baron Van Ayiva van Pallandt van Waardenburg en Neerrijuen, naar de Qorcumsche markt gegaan, om daar eenige paarden en runderen te verkoopen. Op hunne terugreis knoopten zij op de Tielsche stoomboot een gesprek aan met eenige passagiers, waarbij verteld werd, welke prijzen Van Oordt voor zijne beesten had gemaakt. Dit gesprek was afgeluisterd door drie reizende muzikanten, die spoedig het plan schijnen opgevat te hebben om hun voordeel daarmede te doen. Te Zalt Bommel aangekomen, verlieten de beide Vau Oordt's en de drie muzi kanten, benevens verscheidene andere passagiers de stoomboot, om per roeiboot naar de andere zijde te worden overgezet. Daar hun aantal echter te groot was om ineens over te gaan, gingen eerst het bovengenoemd vijftal, beuevens nog twee pas sagiers over, welke beide laatsten niet te Waarden burg tehuis behoorden. De muzikanten volgden de beide Van Oordt's een eindweegs en sloegen toen een zijweg in om ze later in het front te ontmoeten. Twee hunner grepen toen den ouden man aan, die een gouden horloge met dito ketting benevens de kooppenningen bij zich had, en brach ten hem zoo ernstige verwondingen toe, dat men voor zijn leven vreest. De derde, die den jongen man voor zijne rekening had genomen, kwam er minder goed af; althans na eene worsteling, waarbij Van Oordt eenige messteken bekwam, gaf deze zijn tegenstander zulk een geduchten slag met zijn tabaksdoos op het oog, dat hij bloedend ter aarde stortte en thans nog buiten kennis is. De beide andere muzikanten kwamen nu hun makker te hulp en brachten den jongeling verschillende sneden aan hals en rug toe, die echter niet doo- delijk zijn. De geneesheer vreest echter, dat de jonge Van Oordt het gebruik van een zijner armen verliezen zal. De passagiers, die met het tweede bootje overgebracht waren, vonden de drie personen op den weg liggen en vernamen terstond wat er gebeurd was, waarvan zij aan de justitie kennis gaven, die er spoedig in slaagde de beide aan randers, die de vlucht gekomen hadden, te arres teeren in het bezit der gestolen voorwerpen, en met, hun makker naar het huis van arrest te Zalt- Bommel over te brengen. In een steenkolenmijn te Falisollein België was onlangs een 15-jarige knaap werkzaam bij het aanhaken van kolenwagens, toen van een aantal dier voertuigen, welke tegen een steilen weg opreden, de ketting brak. Met ontzettende snel heid daalde de wagen de helling af en de arme knaap, die geen tijd meer had zich uit de voeten te maken, werd verbrijzeld tegen den wand der mijngang. Een brigadier op Corsica heeft zich meester gemaakt van den beruchten bandiet Jacques Peretti. Dit is de vijfde bandiet dien hij arresteerde. Op zijn 22ste jaar had Peretti reeds een moord aanslag gedaan op zijn vader en schoonmoeder. De brigadier, na verscheidene nachten in hinderlaag te hebben gelegen, zag Peretti eene buitenplaats binnensluipen en liet dadelijk de woning omsingelen, waar de misdadiger door hem gegrepen werd op het oogenbiik dat hij uit het venster wilde springeu. BUITENLAND. IVankryk. Naar men verzekert, zou er een vervolging we gens opruiing tot burgeroorlog zijn ingesteld tegen Baudri Jasson, die aan het legitimistisch baBquet te Chalons deelnam. Duitsehlnnd. Bismarck heeft namens den keizer aan den bondsraad het voorstel gericht, om een rijks-com missaris naar de internationale tentoonstelling te zenden, welke den lsten Oct. 1880 te Melbourne zal geopend worden eD, tot dekking der door de deelneming van het rijk aan die tentoonstelling veroorzaakte kosten, eene som van 300,000 rijks- mark op de staatsbegrooting uit te trekken. Aan leiding tot dat voorstel blijkt het succes te zijn, dat aan de voorwerpen der Duitsche industrie op de nu plaats hebbende tentoonstelling te Sydney te beurt valt. Bij den provincialen landdag te Breslan is een voorstel ingekomen, houdende verbod van uit voer van aardappelen. Dit verbod is een gevolg van de overstroomingen in Silezië, waardoor onder de landbouwers aldaar niet alleen gebrek aan aar dappelen voor de voeding, maar zelfs aan poot- aardappelen is. België. Amendementen tot verlaging van cijfers op de bcgrooting van eeredienst zonder verlaging van de traktementen der bisschoppen, zijn door de Kamer van afgevaardigden verworpen. De begroo ting van justitie is met 82 tegen 5 stemmen aan genomen. Spanje. Martinez Campos heeft in antwoord op eene interpellatie van Martos verklaard dat er geen ministeriëele crisis bestaat, maar dat er besloten is, na het huwelijk des konings een ontwerp aan te bieden voor hervormingen op Cuba, niettegen staande aldaar nog opstandelingen zijn. Oostenr.-Honji. Monarchie. In het Ilongaarsche Huis van afgevaardigden zijn de algemeene beschouwingen over de wet op de strijdkrachten geëindigd. In den loop van het debat erkende Tisza het recht der wetgevende macht tot het nemen van initiatief ter vernnndering der legersterkte binnen den tienjarigen termijn. Tm-kye. De sultan heeft gisteren Aleko-pacha in audiëntie ontvangen en hem de insigniën der Osmanië orde ter hand gesteld. INGEZONDEN. Geachte Redacteur, Vergun mij, n een plaatsje in nw blad te ver zoeken voor de volgende regelen, die, nu de winter en dus ook de amusementen zijn aangevangen, mijns inziens niet misplaatst zullen zijn Ieder, die Woensdag-avond de voorstelling van Voltaire's „Mérope" bijwoonde, zal voorzeker een waar kunstgenot gesmaakt hebbenjammer dus, wanneer dissonanten zich doen hooren, waar men door zulk een heerlijk talent als dat van Madlle Agar wordt medegesleept en geïnspireerd. Dit is, helaas! maar al te zeer het geval na de groote pauzeondanks de bel of eenig ander signaal tot tweemalen toe heeft gewaarschuwd dat de pauze geëindigd is, wacht men het laatste oogenbiik af, om de zitplaatsen weder in te nemen; dit is zéér hinderlijkzij, die in de baignoires zijn gezeten, worden verhinderd, iets te verstaan van de acteurs door het vervaarlijk gestommel der binnenkomenden in de loges en evenzoo der hh. studenten, die in het parterre de opschudding veroorzaken. Treedt dus de hoofdpersoon na de pauze op, dan is 't eene ware teleurstelling haar, die men met zooveel be langstelling volgt, niet te kunnen verstaan, en soms eene mooie passage te moeten missen. Is dit niet het geval, zooals gelukkig 11. Woensdag, dan is het toch voor acteurs en hoorders beiden hoogst onaaogenaam, als er onder 't spel zulk eene stoornis plaats heeft. Waarom kan men niet even goed na de eerste waarschuwing zijne plaats weer innemen, opdat ieder gezeten zij, als de acteurs optreden. Moge deze opmerking haar doel niet missen, en men zich bij volgende voorstellingen verhengen in eene gewenschte orde, zooals men die te Parijs en elders in groote theatres van't buitenland immer ziet gehandhaafd. Mijnheer de Redacteur, Art. 39 van de nieuwe Algemeene Politiever ordening zegt: Rij-, trek- of lastdieren mogen niet worden bestuurd door personen beneden de zestien jaar of door in staat van dronkenschap verkeerende personen. Art. 40. Het is ve.rboden binnen de gemeente harder te rijden dan op een matigen draf. Menigeen, die zich gisteravond omstreeks 9 uren op den Nieuwen Rijn, Ouden Rijn of Visch- markt bevond, zal zich verheugen dat deze artikelen weldra in werking zullen treden, als de noodige formaliteiten zullen zijn in acht genomen.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2